ראשי » בריאות » אתם כאן

איורוודה – ידע החיים (1)

עודכן לאחרונה: 22 במרץ 2014

"בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה" (ארגון הבריאות העולמי)

"מטרת האיורוודה הינה להגן על בריאות הבריאים ולהקל על סבל החולים" (סושרוטה סמהיטה)

 איורוודה הינה שיטת הרפואה הטבעית והמסורתית של הודו ואחת משיטות הרפואה העתיקות בעולם, שהולכת ועדיין מתפתחת במרוצת אלפי השנים. "איו" – בסנסקריט משמעה 'חיים' (ולמעשה מדובר במכלול של הגוף, איברי החישה, ההכרה והנשמה), ו"וודה" פירושה 'מדע' או 'ידע'.  זהו שם כללי מאוד התואם היטב לתורה הוליסטית העוסקת במגוון תחומי החיים באמצעות כלים רבים, וזאת על בסיס פילוסופיה ועקרונות נצחיים ואוניברסאליים.  תורה זו משולבת בהרמוניה עם היוגה, האסטרולוגיה הוודית והטנטרה ועם תורות פילוסופיות ומעשיות אחרות.  העקרונות הפילוסופים של האיורוודה מבוססים על המידע שהובא לעולם על ידי "רואים" קדומים המכונים "רישים", אשר מדטו בצורה עמוקה, כנה, ממושכת ועקבית – ודרך מדיטציה זו הם הצליחו להבין כיצד נברא העולם, מה קדם למה ומה היה בעבר הקדום.  הם אף הצליחו להבין כיצד פועל גוף האדם, את הפוטנציאל הטמון בצמחים, מתכות ומינרלים ולמדו כיצד לנצל את כל אלה למען האנושות.  האיורוודה הינה שיטת רפואה מלאת חכמה ושלמה הפועלת למען שיפור הבריאות, מניעת וריפוי מחלות.

ayur - ayurvedic_pulse-diagnosis-artהאיורוודה מדריכה אותנו כיצד לחיות חיים מאוזנים למען מניעת מחלות וכאב וכיצד לטפל במחלות.  צ'אראקה סמהיטה (הטקסט הקדום ביותר של האיורוודה, מתוארך לשנת 800-1000 לפנה"ס) מסביר לנו שהסיבה הראשונה למחלה הינה אובדן האמונה באלוהים.  במילים אחרות, כאשר אנשים לא מזהים את האלוהי השוכן בכל היצורים, כולל בתוך עצמם, הפירוד הזה מוביל לפער, הפער מוביל לכמיהה לאחדות, והסבל הזה מהווה את תחילת המחלה הרוחנית, המנטאלית והגשמית.  השפעות חיצוניות על הבריאות כוללות את השעה ביום, את העונות, התזונה ואורח החיים.

האיורוודה חובקת בתוכה מגוון עשיר של תרופות מעולם הצמחים, החי והמינרלים.  למרות שהאיורוודה לא שוללת אף חומר כבעל שימוש רפואי פוטנציאלי, 'רק' כ-1,000 חומרי מרפא וכ-8,000 פורמולות רפואיות כלולים בספרות האיורוודית הקלאסית.  הרופא, התרופה, המסייע הרפואי והמטופל מהווים את 4 עמודי התווך של האיורוודה.  חובת הרופא כרוכה ביכולת שיפוטיות בנוגע למטלותיו, מהמסייע הרפואי מצופה להכין את התרופות ולמלא את חובותיו, ותפקיד המטופל הינו לספק היסטוריה מדויקת לגבי מחלותיו ולעקוב אחר הנחיות הרופא.  3 עמודי התווך של בריאות האדם מוסברים כמזון, שינה והתנהגות מינית נאותה.  האיורוודה מורכבת משמונה ענפים קלאסיים: רפואה פנימית, מחלות הנוגעות באיברים שבאזור הראש, כירורגיה, תורת הרעלים, גירוש שדים (פסיכיאטריה), רפואת ילדים (ונשים), חידוש נעורים ומדע מעוררי האון.  היעד העיקרי הינו שמירה על הבריאות, יותר מאשר הטיפול במחלה, בעת שבריאות איננה רק העדר מחלה, אלא מצב המושג לאחר הליכה מתמדת בהמלצות האישיות שניתנו על ידי המרפא האיורוודי.

ayur - indexפיסיולוגיית האיורוודה מסבירה את פעולות הגוף על ידי תיאוריית הטרידושה (הדומים במידת מה למושגי הליחות מתוך הרפואה היוונית המסורתית) – שלרוב מתורגמים כרוח, מרה וליחה.  דושות אלו מבצעות את כל הפעולות החיוניות של הגוף.  תיאוריית הטרידושה הינה בסיס הפילוסופיה והפרקטיקה ואף לב התורה האיורוודית.  "טרי" בסנסקריט משמעו שלוש, ו"דושה" – "הנוטה לצאת מאיזון".  הטרידושה הינם שלושה כוחות-חיים עיקריים הפועלים בגוף, שלושה מאפיינים פיזיולוגים ונפשיים המלווים כל תהליך בחיים.  שמותיהם – ואטה "המניע", פיטה "המעכל" וקאפה "המחזיק דברים יחדיו".  במידה רבה הטיפול האיורוודי משמעו איתור חוסר האיזון בטרידושה (כלומר עודף או חוסר בדושה מסוימת) והחזרה לאיזון, כך שהמחלה מוסברת כחוסר איזון בין 3 הדושות, או במונחים יותר פילוסופיים, כתוצאה משימוש שגוי בגוף, טעויות בשיפוט או הזמן החולף.  רמת חוסר האיזון קובעת אם המחלה הינה קלה, קשה או בלתי ניתנת לריפוי.  כמעט כל בני האדם נולדו עם חוסר איזון בסיסי בין 3 הדושות, שגורם לנטייה לפתח מחלות מסוג מסוים.  הטרידושה מבוססים על תורת חמשת האלמנטים היסודיים האוניברסאליים – אדמה, מים, אש, אוויר והיסוד החבוי שהינו חלל-מרחב.  מעבר ל-1,000 מחלות צוינו בטקסטים הקדומים, רבות מהן ביחד עם הגורמים למחלה כמו גם הסימנים, התסמינים, תהליך התפתחות המחלה, הפרוגנוזה הרפואית ואף הטיפול המומלץ לכל מחלה.  כדוגמה מפורסמת לאבחון איורוודי, נציין שמחלת הסכרת אובחנה בכך שנמלים נמשכו במידה חריגה לשתן האדם.  אחד הגורמים הגדולים ביותר לתדהמה בנוגע לאיורוודה, נוגעים בניתוחים הכירורגיים ומידת הצלחתם, כבר לפני מעל 2,000 שנים (בין היתר, תוארו ניתוחים לטיפול בטחורים ופיסורה, ניתוחים קיסריים, הוצאה של אבני מרה, טיפול בקטראקט, פתיחת החזה לריקון מוגלה, הוצאת השקדים ואפילו ניתוחים פלסטיים).  כך אפשר לראות בהודים כחלוצי הניתוחים הפלסטיים המודרניים.

כיום, במקום לבטל את האיורוודה בזלזול כאמונות טפלות; מדענים, רופאים מערביים והציבור הרחב בהודו ואף ברחבי העולם כולו, מכירים יותר ויותר בסגולות ומעלות האיורוודה. בסוף המאה ה-20, כבר היה ניתן למנות מעבר ל-6,000 רופאים איורוודיים מוסמכים (בעלי תואר ממשלתי באיורוודה B.A.M.S., לימודים האורכים 5.5 שנים). כיום ישנם מעל 300 מוסדות לימוד איורוודה רשמיים בהודו ונפאל, ויותר ויותר מחקרים איורוודיים המבוצעים תחת הסטנדרטים של הרפואה המערבית.

למעוניינים, לחצו כאן למבחן פשוט לקביעת הדושה.

 "ואטה, פיטה וקאפה הם שלושת הדושות, בקצרה; הם תומכים בגוף כל עוד הם במצבם הטבעי והורסים אותו כאשר אינם" אשטנגה הרידיה, סוטרה סטהנה, פרק 1, פסוק 6

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=12439
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

11 תגובות »

 • dave

  רוצים להיות בריאים? קודם כל אל תשתו מהברז. ותשתמשו במשחת שיניים נטולת פלואוריד, תזהרו מסתימות שיניים שחורות (כספית),תזהרו ממלח ורוד -זו תרמית, תזהרו מחיסונים, אל תקנו מוצרים עם רכיבים מהונדסים-מזוהמים גנטית וזה כולל במבה, מוצרי אסם ותלמה, נסטלה, או כל חברה שמסתירה אינפורמציה לגבי רכיבי המוצר. השתדלו לקנות מוצרים אורגניים נטולי חומרי הדברה, היזהרו ממאכלי סויה כי רובים מהונדסים גנטית, בשום פנים ואופן אל תקנו שמן קנולה – הוא מהונדס גנטית. אל תקנו חלב או גבינות מחלב פרה אלא אם זה אורגני. שתו חלב-אורז במקום. גבינות עיזים וכבשים הרבה יותר בריא, אל תקנו לחם שמכיל חיטה – קנו רק לחם כוסמין או שיפון. בשר פעם בשבוע זה מספיק השתדלו אורגני. ביצים -אורגני. לישון כמה שיותר זה בריא מאוד.

  הגב לdave
 • יואב

  ״תזהרו ממלח ורוד -זו תרמית״ דייב תסביר בבקשה.

  הגב ליואב
  • dave

   המלח הורוד מכיל פלוטוניום עופרת נחושת כספית קדמיום ארסן פלואוריד והרשימה ארוכה

   מדובר בחומרים מסוכנים מאוד לגוף

   http://www.saltnews.com/chemic.....pink-salt/

   הגב לdave
   • מומחה בקנוניות

    יש לכם דפים שמוכיחים שזה תרמית?
    זאת אומרת ביקורת מסודרת.

    היסודות שצוינו כאן נמצאים בכל מקום כמעט.
    המינון קובע.

    מלח ההימליה אמור להיות הכי טהור כי לכאורה שהה מתחת ללבה אלפי שנים ולא הזדהם מהחיים המודרניים אבל עדיין מספיק שהוא נחשף לעולם וכבר מתחיל להזדהם כמו כולם.

    הגב למומחה בקנוניות
   • אלי

    אז איזה מלח מומלץ?

    הגב לאלי
 • עמית

  לגבי המלח הוורוד,
  הקישור שהבאת דייב זה פרסומת למלח וורוד. לגבי רוב המתכות שהזכרת – הבדיקה שהם מביאים אומרת שהם נמצאים כה נמוכה שהם אינם ניתנים לזיהוי.

  הגב לעמית
  • dave

   אין פה שום פרסומת אלא רק פירוט המרכיבים

   ניתנים לזיהוי – יש טבלה שמפרטת בדיוק רב

   אפילו כמות מזערית של פלוטוניום וכספית ועופרת הם סכנה גדולה

   הגב לdave
 • יואב

  אני לא מסכים אתך דייב. המרכיבים הללו נמצאים והיו תמיד בכל מזון שאנו אוכלים. פלואוריד לדוגמא באמת בריא לגוף ולשיניים. העניין שיש את הצורה הטבעית שלו – אמין פלואוריד שאינה מזיקה ואף בריאה ויש את הצורה הסינטטית שלו סודיותם פלואוריד. ששמה נקשר לבעיות הבריאות.
  גם כספית המינונים שמצויים בדגים אינם מזיקים והם גבוהים יותר מאלו במלח. אני חושב שהמלח דווקא חיובי. הוא מכיל המון מינרלים חיוניים לגוף ולמוח.

  הגב ליואב
 • צחי

  איורוודה היא שיטה עתיקת יומין- המצליחה בארה"ב ואירופה בהרבה מאשר בהודו-שם מאמיניה פוחתים. בני המעמד הבינוני ומעלה בהודו–עם רבים מהם שוחחתי –טענו שהטיפול בשיטה זו פשוט איננו עוזר. אגב זה מה שקורה לרפואה הסינית. בישראל-הצלחה מסחררת. בסין–ירידה יורדת. אותו נימוק.צחי

  הגב לצחי
  • מהאדווה

   שלום צחי,
   לפי מה שראיתי ושאני יודע, מאמיני האיורוודה בהודו לא פוחתים אלא ההיפך. הם פחתו, אבל בשנים האחרונות הם בעלייה.
   האיורוודה כרפואה בת אלפי שנים חוותה מספר מעגלים. הכיבוש המוסלמי לדוגמה דיכה את האיורוודה. ההשפעה הבודהיסטית לדוגמה פגעה מאוד בענף הכירורגי של האיורוודה. אבל כנראה שהמהלומה הכי רצינית הגיעה בזמן השליטה הבריטית, לדוגמה דרך כריתת האצבעות של ההודים מתרגלי האיורוודה כדי שהם לא יוכלו להעביר הלאה את ידע המארמות (נקודות הלחיצה האזוטריות) ושיטות אחרות. הבריטים, מתוך רצון צר להנציח את מה שאנחנו מכנים רפואה מערבית, עבדו המון על החינוך של המקומיים כדי לגרום להודים לחשוב שהאיורוודה אינה יעילה ושלעומתה הרפואה האנגלית-המערבית היא מאוד יעילה. ההודים כמו הודים ראו באדם הלבן כעליון וסמכו עליו בהתחלה. אחד הטריקים הידועים של הרפואה המערבית לפני כמאה שנים, היה לכנות את עצמה רפואה קונבציונאלית ואת הרפואות האחרות כרפואות משלימות/רפואות אלטרנטיביות, כדי להשפיע על דעת הקהל.
   אבל בשלושים השנים האחרונות ובייחוד בעשר השנים האחרונות, חלה עלייה בהתעניינות באיורוודה במערב (אירופה וארה"ב בעיקר, אבל כמובן גם בישראל) וזה הביא לעלייה מחודשת של האיורוודה גם בהודו.

   בנוגע למה שציינת שדיברת עם בני המעמד הבינוני. חלק ענק מהם למעשה לא ניסה כלל את האיורוודה, אלא מאמין לחינוך 'המערבי' שהוא קיבל. רבים מהם מגיעים כיום לאיורוודה רק עם מחלות כרוניות שהרפואה המערבית כשלה לטפל בהן (דלקות מפרקים, סכרת, אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות עור, מחלות נוירולוגיות, סרטן, שחפת וכן הלאה) וחלק גדול מההודים רק כך מגלים להפתעתם הרבה שהאיורוודה מאוד יעילה בהרבה מהמקרים, בניגוד למה שהם חונכו בצעירותם.
   מה שיואב כתב גם נכון, שגם בהודו היום רוב האנשים מחפשים טיפול מהיר בניגוד לטיפול מעמיק.
   כיום בהודו גם המעמד הנמוך ברובו עדיין משתמש ברפואה המערבית, אם כי פעמים רבות באזורים הכפריים (שמהווים כמובן חלק ענק מאוכלוסיית הודו) יש מרפאים מקומיים שהם לא לגמרי איורוודיים, אלא יותר בעלי אוסף של תרופות סבתא שהועברו מאב לבן במשך הדורות. ברור שהודו ענקית ולכן יש הבדלים גדולים בין מדינה למדינה בתוך הודו (לדוגמה בטמיל נאדו ה'סידהא' נפוצה לא פחות מהאיורוודה, ולקרלה יש שיטת איורוודה משלה שקצת שונה מהאיורוודה שבשאר הודו).

   הגב למהאדווה
 • יואב

  צחי מה זכתה אומר אולי נכון אבל זה בטח לא בגלל שהאירודה לא עובדת. המעמד הבינוני גבוהה מושפע מתרבות המערב והורגל לחשיבה מקובעת של המדע המודרני. הרצון בסיפוקים מידיים ותרופות לסימפטומים ולא רפואה לגורם המחלה כמו שהרפואות המסורתיות מציעות.
  הם הסיבה לכך שיש פחות ופחות מאמינים.

  הגב ליואב
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית