עצומה – התנגדות ל-WIFI בבתי הספר בישראל

 • מאת כותב אורח | 9 בדצמבר 2013
 • 2,542 צפיות | 19 תגובות
עודכן לאחרונה: 13 בדצמבר 2013

לפני כשנה, באוגוסט 2012, הוגשה עתירה לבג"ץ שדורשת לאסור התקנת WIFI בבתי-הספר ובמקום שייעשה שימוש ברשתות קוויות המהוות תחליף מלא ובטוח. לחילופין נטען, שאם בכל-זאת רוצה המשרד להתקין רשת WIFI הרי שיש לבקש את אישור כל ההורים לאחר שהם יודעו לגבי נזקי הקרינה הפוטנציאליים והקיימים.

לאחרונה, בעקבות התנגדות בבתי-ספר בחיפה בהם הותקן WIFI על ידי-משרד החינוך, החליטה העירייה להוציא את ה-WIFI מארבעה בתי-ספר אלו למרות התנגדות משרד-החינוך. מאחורי התנגדות זאת עומדת קבוצת הורים אשר פרסמה עצומה למניעת WIFI בבתי-הספר שתוגש במסגרת הבג"ץ ב-19.12.2013.

לקריאה וחתימה על העצומה

וועדות וועדות – דיבורים דיבורים

בנובמבר 2010 וביולי 2012, וועדות בינמשרדיות בהן השתתפו משרד החינוך, הבריאות והגנת הסביבה קבעו שבגלל שהילדים נמצאים בבית-הספר בצורה לא וולנטרית, הרי שיש חובה מוסרית ערכית להגן על בריאותם ולכן יש לעשות שימוש באינטרנט קווי. באוקטובר 2012 הוצא חוזר מנכ"ל כאמור ושוב חוזר שעודכן ב-יולי 2013 שקיבע מסקנות אלו.

אולם מילים לחוד ופעולות לחוד. למרות הצהרותיו​, משרד החינוך עצמו ותוך הטעיית בית-המשפט פרס רשתות אלחוטיות ב-1,300 בתי-ספר שהם שליש מבתי-הספר. לאחרונה בעקבות החלטת בג"ץ שביקש לראות אם אמנם מדיניות משרד החינוך היא התקנת רשתות קוויות ודרש לקבל נתונים בכמה בתי-ספר קיימת רשת קווית התברר כי ב-75% מבתי-הספר דווקא רשת אלחוטית. חמור מכך, בניגוד להצהרותיו לבית-המשפט וחוזר המנכ"ל, בפועל ממשיך משרד החינוך בדחיפת רשתות אלחוטיות בבתי-הספר ואף עושה זאת למרות התנגדותם של הורים.

יתר על-כן, משרד החינוך ממשיך לטעון שכל עוד הקרינה היא במסגרת התקן שקבע ארגון הבריאות העולמי הרי שלא צריכה להיות בעיה. אולם טענה זאת נסתרה במסגרת הבג"ץ שכן ארגון הבריאות העולמי עצמו קבע שקרינה ברמות הנמוכות פי אלפים ועשרות אלפים מהתקן שלו עצמו, כולל קרינת ה-WIFI, היא מסרטן אפשרי, כמו DDT ואדי בנזין ולכן, התקן של ארגון הבריאות העולמי והמשרד להגנת הסביבה, לא רלוונטי.

זאת ועוד, בבתי-ספר בהם ישנה התנגדות של הורים מנסה משרד החינוך להרגיע את ההורים ולהגיד שבדיקות הקרינה הראו כי הקרינה היא "אפסית". לבג"ץ הוכח שהסיבה שתוצאות הקרינה הן "אפסיות" היא בגלל שמודדי הקרינה בישראל, עושים שימוש במודדי קרינה שאינם קולטים את תדר ה-WIFI, ואופן שיטת המדינה אינו נכון. ברחבי העולם במקומות שהמדידות נעשות נכון, נמצא כי מסיבות אלו הקרינה בכיתה ממוצעת היא פי 200 עד פי 1,000 גבוהה מזו שנמדדת בארץ.

לבית-המשפט גם הובאו חוות-דעת מומחים והוגשו מאות מחקרים המוכיחים כי התקן הקיים הוא לא רלוונטי ואינו מגן וכי הקרינה גורמת לפגיעה בכל מערכות הגוף והיא הסיבה לעלייה האדירה ב-ADHD, אוטיזם, סרטני מוח, סרטני בלוטת התריס, פגיעות במערכת החיסונית, וזו ככל הנראה הסיבה לכך ש- 30% מהישראלים סובלים מבעיות פוריות ו40% אינם יכולים לישון כמעט כל לילה. הובאו גם תצהירים של הורים שילדיהם כבר חלו מהקרינה באי-סבילות לקרינה וילדיהם סובלים מכאבי ראש, תשישות, בעיות ריכוז ובעיות אחרות מאז הוכנס ה-WIFI לבתי-הספר.

ההבדל בסיכון בין WIFI בבית ל-WIFI בבית הספר

חשוב לזכור, כי WIFI בבית-הספר הרבה יותר מסוכן מ-WIFI בבית שכן בבית-הספר נחשפים הילדים לקרינה מעשרות ראוטרים בנוסף לקרינה מעשרות מחשבים ניידים ומטלפונים ניידים בסביבה צפופה. לא רק שקרינה זו גבוהה הרבה יותר מזו בבית, היא מזיקה הרבה יותר לילדים בגלל שגולגתם דקה ולכן עוצמת הקרינה שחודרת למוחם גבוהה פי שלוש. כמו-כן מערכת העצבים שלהם מתפתחת וקצב חלוקת התאים מהיר יותר מה שהופך אותם פגיעים יותר לחלות בסרטן ובמחלות אחרות.

לחתימה על העצומה: http://www.atzuma.co.il/nowifiinschools

המאמר "עצומה – התנגדות ל-WIFI בבתי הספר בישראל" נכתב ע"י דפנה טחובר

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=12189
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

19 תגובות »

 • דפנה טחובר

  תודה רבה על פרסום הכתבה ועל ההפנייה לעצומה.

  הגב לדפנה טחובר
 • Dave

  כל הזמן משרדי הממשלה נתלים על מה אומרים "ארגון הבריאות העולמי" או "מנהל המזון והתרופות האמריקאי" או "מחקרים הראו" מחקרים שממונו ע"י מונסנטו או ע"י התעשייה . זאת אומרת שמשרדי הממשלה הן בסך הכל שלוחות ומשתפי פעולה עם הארגונים האלה ואין פה שום בדיקה אמיתית ודאגה לתושבי ישראל. מהרעלת הפלואוריד לאישור מוצרים שמכילים מזון מהונדס ועד לחיסונים שלא נבדקו. זה מוכיח שמדינת ישראל היא בורג קטן של כוחות בינלאומיים ואין עוד באמת ממשלה שדואגת לאזרחיה ומבצעת בדיקות ומחקרים שלא תלויים בגופים אלה

  הגב לDave
 • ורוניק דומשלק

  מבקשת להסתייג מהמשפט הבא (הפסקה הלפני אחרונה):
  "והיא הסיבה לעלייה האדירה ב-ADHD, אוטיזם, סרטני מוח, סרטני בלוטת התריס, פגיעות במערכת החיסונית, והסיבה לכך כי 30% מהישראלים נמצאים במרפאות פוריות ו40% אינם יכולים לישון כמעט כל לילה."

  אני לא מסכימה עם הצגת התסמינים כעובדות.
  רוב הדברים שכתובים הם בגדר השערות.

  אם יש מחקרים שמוכיחים או מראים קשר בין המחלות/בעיות שמתוארות כאן לבין קרינת ה-WIFI, כדאי לצרף, אחרת זה נראה כאילו אנחנו מאשימים את ה-WIFI בכל צרות העולם. לא ידוע לי על מחקרים שהראו עלייה ב-ADHD בעקבות קרינת WIFI, אוטיזם, סרטן מח, סרטן בלוטת התריס (יש מחקר לגבי סלולר), פגיעה במערכת החיסון ובלב, בעיות פוריות (כן יש מחקר שהראה קשר בין שימוש בלפטופ המחובר ל-WIFI לבין איכות הזרע וגם במחקר הזה קבוצת הביקורת לא היתה לפטופ בלבד ללא קרינת WIFI, אלא זרעים במבחנה בלי לפטופ בכלל, ולכן תוצאותיו שנויות במחלוקת). אני לא אומרת שכל הדברים האלה לא נכונים, אלא שעדיין לא הוכחו (למיטב ידיעתי) ואם כן הוכחו – רצוי לצרף סימוכין (וגם אני הייתי רוצה לקבל ולקרוא חומר כזה). בגדול הנזקים הידועים הם: פגיעה באברי רבייה, שבירת DNA, פריצת מחסום דם-מח, פיתוח רגישות לקרינה –EHS, הגדרת הקרינה הזו כמסרטן אפשרי. אני חושבת שבשביל רוב ההורים זה מספיק.

  הגב לורוניק דומשלק
  • ורוניק דומשלק

   מבקשת להדגיש שאני מתנגדת לשימוש ב-WIFI בבתי הספר ובמקומות ציבוריים. אני גם לא טוענת שכל הנזקים שנכתבו בכתבה אינם נכונים, רק שהם עדיין בגדר חשדות או השערות ורצוי להציגם כך.

   הגב לורוניק דומשלק
  • ורוניק דומשלק

   אני מצטטת מדבריה של "המדענית" עו"ד טחובר:
   "(WIFI הוא) הסיבה לכך כי 30% מהישראלים נמצאים במרפאות פוריות ו40% אינם יכולים לישון כמעט כל לילה" -לגבי בעיות הפוריות, הוסיפה עו"ד טחובר קישור לכתבה בynet "בטיפולי פוריות? 7 טיפים לשמירה על הזוגיות" (כמובן שהכתבה לא עוסקת בשום פן של קרינה…). כנראה שעו"ד טחובר ניסתה להראות שמשם נלקח הנתון המדעי שאומר ש- 30% מהישראלים נמצאים במרפאות פוריות. מה שבאמת כתוב שם (ואתם לא חייבים לסמוך עליי, קיראו בעצמכם, הרי אני לא יודעת לקרוא ולא מבינה את הנושא…)הוא ש-30% מהמגיעים לטיפולי פוריות סובלים מאי פיריון בלתי מוסבר.
   אז בואו נחזור עכשיו למשפט המצוטט מהכתבה של עו"ד טחובר. המשפט הזה פשוט לא נכון! נניח של-30% מהישראלים הייתה בעיית פוריות (האמת היא יותר קרובה ל-10-15%, אבל בואו נזרום עם זה), האם כל בעיות הפוריות בארץ נגרמות מה-WIFI? אין בעיות מכאניות בצוואר הרחם/בחצוצרות ? הידללות הביציות עקב גיל האישה המנסה להיכנס להריון (שעולה מאד עם הזמן)? שחלות פוליציסטיות? עקרות הלכתית? עודף משקל? זיהום אויר וחשיפה לחומרים רעילים? אוכל תעשייתי? סמים? אלכוהול? אפילו שימוש בטלפון סלולרי? כל בעיות הפוריות נגרמות מה-WIFI?
   ולגבי בעיות שינה, זה הרי ידוע שלפני ה-WIFI אף אחד לא סבל מזה והיום 40% מהאנשים בארץ לא יכולים לישון כמעט כל לילה בגללו! נו באמת? איך ניתן להתייחס לדברים האלה ברצינות?

   הגב לורוניק דומשלק
  • ליאת

   גברת דומשלק קידמה ועדיין מקדמת את המאבק הזה ואחראית לכך שהחומר המדעי הגיע אלי ולעוד הרבה מהחתומים על העצומה. ההסתייגויות הקלות שלה הן לגבי ההתנסחות הלא מדעית ולא לגבי המהות.
   ההשתלחות בה, לעומת זאת, ורק בגלל שהיא מסתייגת ממשפט אחד שכתבת, היא לא רצויה כשמנסים באמת לעשות משהו (ולא מסתפקים רק מההנאה שבכתיבה). במקום זה, את פשוט יכולה להעלות קישורים למחקרים שמוכיחים תסמינים אחרים מאלו שהיא ציינה (ה"לא ידועים"). גם היא תשמח להחכים וגם אנחנו. אנחנו באותו צד (שכחת?)

   הגב לליאת
 • חגית

  יישר כוח על היוזמה המבורכת ומצילת הנפשות. אל לנו האזרחים להישאר אדישים לנוכח פעולות הננקטות ע"י הממסד, לרוב ללא ידיעתינו ואישורינו כאנשים בוגרים, אחראים ועצמאים לקבל החלטות כגון אלה המשפיעים ישירות על בריאותינו שלנו ושל ילדינו חסרי האונים.

  הגב לחגית
 • ליאת

  חיתמו על העצומה ותעצרו את הניסוי המזעזע הזה על הילדים שלנו.

  הגב לליאת
 • ורוניק דומשלק

  להלן הקריאה שלי לחתימה על העצומה:
  http://haipo.co.il/forum/viewt.....38;t=12598
  אנא קראו, חתמו ושתפו. תודה רבה!

  הגב לורוניק דומשלק
 • ורוניק דומשלק

  תיעוד המאבק לכיבוי רשתות האינטרנט האלחוטיות בבתי הספר בחיפה בבלוג: http://www.tapuz.co.il/blog/ne…..038;skip=1

  הגב לורוניק דומשלק
 • דן

  חבל שמאמר בנושא כל כך חשוב, באתר המתיימר להציג את האמת, נכתב בצורה כל כך דמגוגית ומזלזלת באינטלגנציה של הקוראים.

  עובדות בסגנון "הקרינה גורמת לפגיעה בכל מערכות הגוף והיא הסיבה לעלייה האדירה באוטיזם, סרטן, פגיעות במערכת החיסונית ואולי גם הסיבה לכך ש 30% מהישראלים סובלים מבעיות פוריות", הן חסרות בסיס מדעי כלשהו, ולא מאד תורמת לאמינות העובדה שכחיזוק לטענה זו מצורף קישור לכתבה בנושא טיפים לטיפולי זוגיות בעיתון וויינט.

  זה לא רציני, זה לא אמין ובעיקר – זה פוגע במטרה אותה הכותב מתיימר לקדם, מאחר וכל חוקר מתחיל יעשה ממנו קציצות וכל אדם רציני העוסק בתחום יאלץ לבזבז אנרגיה בנסיונות להפריד בינו לבין גיבוב השטויות שנשפך כאן במרץ.

  הגב לדן
 • בתשובתה לבית המשפט מ 16/03/2013 מסברה עו"ד דפנה טחובר, את הרקע ואת החומר המדעי הקשור לחשיפה לקרינת רדיו וקרינת WIFI (שהיא למעשה קרינת רדיו).

  ניתן לקרא את התשובה בקישור – https://drive.google.com/file/d/0B0QsuOEB4bKBUENIeWRGRzlHTjA/edit?usp=sharing

  בתשובה ניתן להעזר בתוכן הענינים.
  בברכה
  עמיר

  • ליאת

   היי עמיר,
   נראה לי שרצוי לנהל רשימה מסודרת של קישורים לתוצאות מחקרים בנושא.
   האם יש כזו רשימה כרגע?

   הגב לליאת
   • יש מספר רשימות ממספר מקורות.
    לקראת הבג"ץ ולקראת התשובות לדיונים נעשתה עבודת ריכוז של המחקרים השונים ומעבר אליהם (על ידי ד"ר זמיר שליטא, על ידי ועל ידי אדם נוסף שאני לא בטוח שירצה שנציין את שמו). אחרי שנגיש את התשובה האחרונה לבית המשפט נמצא את הזמן לפרסם את הקישורים וההסברים למחקרים באתרים.

    כרגע אפשר למצוא את רוב המחקרים בנוגע ל WIFI בבאתר של POWER WATCH:
    http://www.powerwatch.org.uk/s.....s.asp#wifi

    לגבי נזקים כללים מקרינת רדיו באופן כללי ניתן לקרוא באתר של ד"ר זמיר שליט"א – http://www.zamirshalita.com/rf.....f-injuries

    וקצת באתר שלי – http://www.norad4u.co.il/knowledge-h/studies-h

    כאמור רשימה מסודרת עם הסברים בעברית אחרי הבג"ץ.
    אני מצטער אבל זה כל מה שאוכל לשתף כרגע, בעיקר בגלל הלחץ במשימות לקראת ההגשה.

    עמיר

 • ורוניק דומשלק

  תיעוד המאבק בחיפה (הקישור לא עבר טוב בתגובה הקודמת):
  http://www.tapuz.co.il/blog/ne.....038;skip=1

  הגב לורוניק דומשלק
 • דורון

  נו באמת, מסרטן אפשרי?
  אני לא בא בטענות לכותב כי יכול להיות(לא בדקתי) שהמידע שכתוב כאן נכון, אבל זה פשוט משעשע אותי.

  הקרינה הנפלטת ממנורות פלורסנט כמו שיש בבתי הספר היא גבוהה עשרות מונים מאותה קרינת WiFi והיא גם בתדר הרבה יותר גבוהה= הרבה יותר אנרגטית

  ולמי שיש עדיין נורות ליבון בבית- אז הקרינה מהן אפילו גבוהה עוד יותר!

  אם קרינת הWiFi היא מסרטן אפשרי- אזי שגם האור הנראה הוא מסרטן אפשרי.

  הגב לדורון
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית