- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

מסמך שיווקי של מועצת החלב מוצג כנייר עמדה רשמי רפואי [עודכן]

הבלוגר "חלב עובדות או מיתוסים [1]" עושה זאת שוב וחושף כי נייר עמדה רשמי שמעליו מתנוססות בגאון חתימת ארגון רופאי המשפחה הישראל ואיגוד רופאי הילדים הישראלי הוא לא יותר מאשר העתקה של מסמך שיווקי של מועצת החלב אשר נכתב על-ידי היועצת המדעית של מועצת החלב – ד"ר מיכל גילאון.

מועצת החלב מנסה למזער את הנזקים התדמיתיים שנגרמו לה בשנה האחרונה כשהטפטוף של אנשים שמפסיקים לצרוך מוצרי חלב ואשר דיווחו על הטבה משמעותית בבריאותם, הפך לשיטפון הסוחף עוד ועוד אנשים.

בחודשיים האחרונים נוספו שלוש עדויות חשובות, המתבססות על מחקרים מדעיים של טובי החוקרים בתחום, שוודאי מדירות שינה מעיני מנכ"ל מועצת החלב.

עדכון 10-10-13

תוכנית צינור לילה בהנחיית גיא לרר פרסמה את האייטם. צפו בתוכנית.

קשר אפשרי בין מוצרי חלב למחלת פרקינסון

העדות הראשונה היא סקירה של ד"ר זיו גן אור, רופא עם דוקטורט נוסף בחקר מחלת הפרקינסון, אשר פרסם בעיתון הארץ את המחקרים העדכניים בתחום שמגלים קשר אפשרי מפתיע ומעורר דאגה בין מחלת הפרקינסון וצריכת מוצרי חלב.

"אחת התיאוריות השולטות כיום במדע היא שמדובר בגורם זיהומי כלשהו המגביר את הנטייה להתפתחות המחלה, ייתכן כזה שמצוי במערכת העיכול או אשר מגיע אליה מבחוץ. האם ייתכן כי הגורם שמגיע ממערכת העיכול ומשפיע על הסיכון לחלות בפרקינסון קשור בצריכת חלב?"

בהמשך מוסיף ד"ר גן אור:

"ייתכן שבראייה ארוכת טווח המשקללת את מכלול השפעות החלב על בריאות האדם בכלל, ועל תחלואה בפרקינסון בפרט, יש מקום לעודד את הציבור לצרוך סידן ממקורות חלופיים, להפחית את צריכת החלב ואף להוציאו כליל מהתפריט. ייתכן ששינוי המלצות התזונה ברוח זו יוכל לתרום להפחתת החולי בפרקינסון – אחת המחלות האכזריות ביותר הפוגעות כיום באוכלוסייה המבוגרת."

לקריאת הכתבה באתר הארץ [2]

מאמר נוסף [3] שמוזכר בכתבה הוא של ד"ר גראנט (מהמכון לחקר התזונה בסן-פרנסיסקו) שטוען כי צריכת חלב קשורה לסיכון לפרקינסון, וסבור כי החלבון קזאין שנמצא בחלב הוא הגורם לכך.

צריכת חלב לא מגנה בפני שברים אצל מבוגרים

נייר עמדה חדש של חוקרים בכירים באוניברסיטת הרווארד, ביניהם פרופ' וולטר ווילט, ראש מחלקת התזונה בהרווארד ואחד הפרופסורים המצוטטים ביותר בעולם, קובע כי צריכת מוצרי חלב איננה מגנה בפני שברים אצל מבוגרים. זוהי מכה קשה ואנושה לאחת מהטענות המרכזיות של מועצת החלב.

לפי נייר העמדה, אשר פורסם בכתב העת היוקרתי JAMA Pediatrics [4], שתיית חלב "איננה צורך אבולוציוני. למעשה, לא רק שבני אדם ניזונו מתזונה מאוזנת נטולת חלב במשך אלפי שנים לפני ביות בעלי-חיים לחלב, כך גם כיום, אוכלוסיות רבות מסביב לעולם צורכות מעט מאוד חלב או שלא צורכות חלב כלל מסיבות ביולוגיות (אי סבילות ללקטוז), אי זמינות, או העדפה תרבותית." (מתוך "חלב עובדות או מיתוסים" [5])

נייר העמדה החדש מוסיף וקובע שניתן להשיג מספיק סידן ממקורות אחרים, חוץ מחלב ושההמלצות הנוכחיות לצריכת סידן בארה"ב (שהן גם ההמלצות בישראל) מבוססות על מחקר לוקה בחסר, ושלמעשה גוף האדם זקוק להרבה פחות סידן מהפרסומים הרשמיים.

קשר בין צריכת חלב לסוגי סרטן מסויימים

נייר העמדה של חוקרי הארוורד גם מזהיר מפני קשר אפשרי שבין צריכת חלב לסוגי סרטן מסויימים,. את זה לא תשמעו ממועצת החלב שמתעקשת לדחוף לציבור את הססמא "3 מוצרי חלב ביום" ואשר יש לה גם את עזות המצח (וכנראה גם את הכסף לשמן בכירים מסויימים במשרדי הממשלה) להכניס לבתי הספר מכונות לממכר מוצרי חלב.

החוקרים מסבירים שממצאים מדעיים מעלים שצריכת חלב מעלה את ריכוזו בדם של הורמון הגדילה מסוג IGF-1, הורמון אשר נקשר במחקר לסרטן הערמונית ולסוגי סרטן אחרים (למשל סרטן השד, סרטן הערמונית וסרטן השחלות).בנוסף, החוקרים קובעים, שחלב תעשייתי שונה מאוד מחלב במשקים מסורתיים – במשקים מודרניים (כמו בארה"ב ובישראל) מעברים את הפרות מדי שנה, והתוצאה היא שהחלב שלנו עשיר בהורמוני הריון (אסטרוגן ופרוגסטרון).

מי אחראי לתרגיל המלוכלך?

מועצת החלב מיוצגת על-ידי משרד יחסי הציבור "לניאדו תקשורת". את מי עוד מייצגת חברת יחסי הציבור לניאדו? נכון, את איגוד רופאי המשפחה, זה שחתום על נייר העמדה השיווקי של מועצת החלב. צירוף מקרים? (כאן תוכלו למצוא את כל הלקוחות של לניאדו תקשורת [6])

נייר עמדה מקצועי או נייר טואלט שיווקי?

הבלוגר "חלב – לא מה שחשבתם" חשף כי נייר העמדה המקצועי [7] כביכול אינו אלא העתק כמעט מדוייק של מסמך שיווקי שפרסמה מועצת החלב [8] כחצי שנה קודם לכן.

האם משרד היח"צ של מועצת החלב, שהוא אותו משרד יח"צ של איגוד רופאי הילדים הוא זה שאחראי על האבסורד הזה או שהאחריות נופלת על כתפיו העמוסות ממילא של מנכ"ל מועצת החלב שייקה דרורי?

נייר עמדה מועצת החלב סקירה [9]

ההגיון וההגינות מחייבים שנייר עמדה מקצועי החתום על-ידי שני ארגוני רופאים רציניים יכתב אחרי בדיקה רצינית ושיטתית של המקורות הקשורות לנושא, והסקת מסקנות לאחר קריאת כל הנתונים המדעיים. כפי שראיתם, יש מקורות מכובדים ביותר שחושפים קשר אפשרי בין מחלות קשות לצריכת מוצרי חלב. המסמך נראה רציני, עד שחושפים כי הוא העתקה של מסמך, לא יותר, שנכתב על ידי מועצת החלב שהצליחה איכשהו לשכנע שני ארגוני רופאים לחתום עליו.

אנשי מקצוע הקשורים בעבותות כסף, יוקרה או כבוד למשרד הבריאות וארגוני הרופאים לא מעלים על דעתם כי נייר עמדה מקצועי יהיה נגוע לכאורה באינטרסים שיווקיים מהזן הנחות ביותר, אך כפי שראיתם נייר העמדה הזה אף אינו מציין כי המקור העיקרי למידע הכתוב בו הוא של מועצת החלב. הייתם חושבים כי ניגוד ענינים שכזה היה לו מקום לאזכור במסמך, איזה גילוי נאות קטן.

בעיניי, נייר העמדה המקצועי לכאורה הזה הוא לא יותר מנייר טואלט מפואר שעליו מתנוססות בגאון שתי חתימות ארגוני רופאים בישראל.

אז אם ארגוני רופאים משתפים פעולה באופן כה בוטה עם גוף מסחרי, אילו עוד שיתופי פעולה נסתרים יש ואילו עוד "אמיתות" רפואיות הן לא יותר מאשר הברקה של קופירייטר מוכשר?

משרד יח"צ לניאדו שהוא משרד הדוברות של איגוד רופאי המשפחה ומשרד פאר לוין משרד הדוברות של איגוד רופאי הילדים בחרו שלא למסור תגובה לכתבה עד לפרסומה.