רושיה מונטאנה – המאבק על מרבץ הזהב הגדול באירופה

 • מאת מהאדווה | 1 באוקטובר 2013
 • 2,447 צפיות | 10 תגובות
עודכן לאחרונה: 6 באוקטובר 2013

 ביום ראשון, ה-22.09.2013, התקיימה הפגנה נוספת למען רושיה מונטאנה (Rosia Monatana) ברומניה.

rosia1היה זה היום ה-22 להפגנות יומיות, ואחרי מעל 15 שנים של מחאה ציבורית. בסופי שבוע ההפגנה מתרחבת לצעדה המונית, כאשר במקביל ההפגנות נערכות בעשרות ערים ברומניה ובעשרות מדינות ברחבי העולם. למיותר לציין שהתקשורת המרכזית כמעט ואינה מדווחת על המאבק. עובדה זו איננה מפתיעה, מכיוון שהקשר בין הון תקשורת ושלטון, תחת פירמידת השחיתות, ידוע למרבית הציבור ברוב מדינות העולם.

rosia2למי שלא מכיר את הנושא, רושיה מונטאנה (באזור טרנסילבניה אשר ברומניה), אחד ממרבצי הזהב הגדולים בעולם (והגדול ביותר באירופה), מכיל לפי הערכות 17.1 מיליון אונקיות זהב ו-81.1 מיליון אונקיות כסף, ובנוסף מתכות נדירות אחרות בכמויות אדירות.  תהליך הכרייה יתרחש באמצעות שימוש בכמויות גדולות מאוד של ציאניד (ישתמשו בכ-13,000 טון של ציאניד בשנה במשך 16 שנים של כרייה – כמויות חסרות תקדים וחסרות כל פרופורציה באירופה.  4 הרים ייעלמו, 2000 טון של כימיקלים רעילים נוספים יוזרקו לאדמה).  החברה הקנדית Gabriel Resources  (בה שותף גם המיליארדר הישראלי בני שטיינמץ) אחראית על הכרייה, ורומניה עצמה עתידה לקבל רק 6% מההכנסות הצפויות.  המאבק מתעצם לקראת חוק שעתיד לעבור בהקדם בפרלמנט הרומני ויכלול גם קידוחים אחרים המתבצעים אף הם באמצעות שימוש בכימיקלים רעילים, כמו קידוח פצלי שמן (גז מפצלים).  קידוחים אלו יובילו להרס חקלאי של כ-9,000,000 דונם משטח רומניה.

למידע נוסף אודות הנזקים העתידיים וההיסטוריה של המאבק ניתן לקרוא כאן (מתוך "צדק חברתי – חדר המצב") –

בכדי להבין את המצב האומלל אליו נקלעה רומניה כחלק ממשחקים פוליטיים בינלאומיים, ניתן לקרוא את המאמר הבא מאתר "אמת אחרת" (באמצע המאמר קיימות מספר פסקאות הסוקרות את ההיסטוריה הרלוונטית של רומניה)

http://www.emetaheret.org.il/?p=9068

rosia3להפגנה האחרונה ב-22.09.2013 בבוקרשט בירת רומניה, הגיעו כ-22,000 מפגינים אשר התכנסו בכיכר מרכזית בעיר, כזו שמזוהית עם המהפכה המפורסמת שהפילה את הקומוניזם ב-1989.  הצעדה התחילה ברעש והמולה רבים, והאנשים יצאו לדרך ארוכה בת כחמש שעות הליכה, עד החזרה לכיכר המרכזית.  לאחר מכן, גם לאחר חצות הלילה, מאות מפגינים נשארו לשבת על הכביש ולחסום את צומת הכיכר.

ההפגנה והצעדה היו מפתיעות לטובה.  הן לא היו כלל שקטות, אולם עם זאת לא הייתה בהן טיפת אלימות. היו הרבה אנשים אדיבים ומחייכים, אבל תקיפים באותו הזמן, עם מסר ברור של הפסקת השחיתות והחזרת המדינה לידי העם.  מזג האוויר נגע בשלמות, מעט קריר כך שהתאים למאמצי ההליכה המרובה.

הרומנים כהרגלם מצאו טריק פשוט על מנת לשמור על קול המחאה.  הם לקחו בקבוקי פלסטיק ריקים, טמנו בתוכם מספר מטבעות, וכך תוך נענוע מתמיד, קולם לא נדם למשך שעות ארוכות.  היו אנשים רבים עם מגפונים, צופרי כדורגל, שלטי מחאה גדולים ויצירתיים, עם חוש הומור בריא ואינטליגנטי ("בגלל שנהר של אנשים הינו חזק יותר מאגם של ציאניד", "תנו לזהב לישון", "השאירו את הזהב היכן שהטרולים החביאו אותו").  עוד אנקדוטה מעניינת, הייתה הנוכחות של מספר נזירי דת בים המפגינים. גם למי שאין אהדה מיוחדת לדת, היה דבר מה יפה במחאה המאחדת אנשים מעבר להבדלי החיים היומיים, מעבר לנטיות דתיות או פוליטיות, מעבר להבדלים חברתיים.  גם זקנים וגם ילדים, גם סטודנטים וגם אנשים עם תחפושות, גם אנשי דת וגם אוהדי כדורגל. כולם גם יחד מצאו מקום להביע את קולם המשותף.

rosia4היה מפתיע לגלות אנשים רבים שהניפו את דגלי המדינה, ורבים שאף התכסו בדגל המדינה. היה זה בניגוד לתחושת המחאה שלפעמים נוצרת בישראל, כאשר, ברצוננו להתנער מהשחיתות של הפוליטיקה, איננו מעוניינים להזדהות אפילו במקצת עם הממשל הפושע כל כך בתחום החברתי-כלכלי.  השהות במחאה בבוקרשט עזרה להבין עד כמה ישראל עודנה מדינה צעירה שאינה מגובשת, עד כמה הלאום הישראלי יחסית מפוזר ועודנו בחיפוש הגדרה עצמית.

ברומניה, דרך הדגלים, המסר היה ברור – המדינה שייכת לעם, העם הוא אנחנו, הציבור שמשמיע כרגע קולו ברחבי העיר, ואנו דורשים לקחת בחזרה את השלטון על המדינה, מידי הממשל המושחת.

השחיתות הנוכחית כה גדולה, שברבים מוטל הספק אודות פירות המאבק הציבורי. עם זאת, העם הרומני כבר זכה בדבר גדול וחשוב. כל צעדה כזו, כל הפגנת כוח שכזו, מעוררת את נשמת העם, את נשמת הלאום.  אנשים נזכרים בחיים הפשוטים, נהנים מהליכה בחברותא עם עשרות אלפי השכנים למציאות החיים, ברחובות העיר השייכים לעם, רחובות שלנוכח הצעדה ההמונית נעצרה בהן כל תנועת כלי רכב וכך התושבים קיבלו שוב עיר אדיבה ושפויה, שבה הניכור נעלם ותחושות אחווה צצות שוב על פני השטח.

בכפר אחר בטרנסילבניה (Geamana), המרוחק אך מעט מ'רושיה מונטנה', השתמשו לאחרונה באמצעים כימיקלים דומים על מנת לקדוח בין היתר 16,700 טון של נחושת.  הקליפ הקצר הבא ממחיש בצורה מחרידה את השואה שהתרחשה לאחר הקידוחים ואת מצבו העכשווי של הכפר.

http://www.youtube.com/watch?v=zMvnZnlMzbg

הסרט הדוקומנטרי מ-2011, "בור פתוח" ("Open Pit"), המספר בצורה מרגשת את מאבק האנשים המקומיים מול התאגידים במכרה הזהב הגדול בעולם, בקאג'אמארקה, פרו

https://www.youtube.com/watch?v=-7GzwjwEsQE

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=11860
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

10 תגובות »

 • dave

  נו מה חדש שחברות בינלאומיות ממדינות המערב העשירות בוזזות את המשאבים של מדינות עניות, תבדקו גם את הסיפור של מונגוליה סיפור דומה שם. חברות בינלאומיות ביחד עם פקידי ממשל ואנשי עסקים מקומיים מושחתים בוזזים את אוצרות הטבע של מונגוליה , לא רק שלעם לא יוצא מזה שום דבר זה גם הורס להם את הסביבה הטבעית שהם חיו.
  ואם לא ניתן להגיע להסדר כלכלי-עסקי עם המקומיים אז פשוט נייצר תקרית ואז נאשים את הממשל שלהם ונפעיל פרופגנדה שאנו רק רוצים לפזר חופש ודמוקרטיה לעם שלהם ואז נהרוס אותם ונשדוד אותם מאוצרות הטבע שלהם, נמנה ממשלת בובות וכמה בסיסים צבאיים. אז בפעם הבאה או שתהיו מוכנים לקבל פירורים מאוצרות הטבע של המדינה שלכם ולשתף פעולה או שנמחוק אותכם הבחירה בידכם.

  הגב לdave
 • אלכס

  סיפור מזעזע ומרתיח, אך לא פחות מפליא שלא שמענו עליו עד היום. הבהלה לזהב מעוורת עיני שליטים ואת המחיר משלם הטבע והאדם. הייתי מצפה מארגון כגרינפיס ליצור מחאה בינלאומית כדי לעצור הרס נוסף ואבדן אוצרות טבע (טבע) אמיתיים.

  הגב לאלכס
 • לא רק שחיתות

  גם בגלל השיטה הכלכלית שמייצרת חוסר כסף לרוב האנשים אז התמריץ לעשות דברים נפשעים גדל.

  הגב ללא רק שחיתות
 • תומר

  כדי להבין מה באמת קורה כאן צריך להבין את רומניה -בעצם את השלטון ברומניה… מעבר לכמיות שוחד אדירות -במליונים, שהקנדים חילקו כאן דרך הישראלים (כן כן) להנהגה הרומנית יש כאן פרט נוסף- רוב אנשי השלטון המעורבים קנו אדמות ישירות או דרך משפחה וחברות קש באזורים מסביב לאזורי החפירה העתידיים- יותר מכך- הרומנים נתנו לחברה הקנדית את הזכות המלאה לבצע העברה בפועל של לפחות שני כפרים על תושביהם ממקומם למקום אחר (ברומניה מקובל לזרוק אותם על משאיות ןלגלגל אותם בגבעות באיזה מכרה ריק) , שימו לב- המדינה נתנה כוח מוחלט- לחברה זרה-לבצע רילוקשיין מלא בצורה חוקית….זה כמו שביבי יתן לאנשי הימין זכות לבצע רילוקישן בפלשתינים…
  אומרים עכשיו הפוליטיקאים שהשקעו בקניית אדמות על מנת למכור אחכ ביוקר (תהליך קבוע ברומניה) – תשרף המדינה אבל יהיה שפ מכרה ….ומי שלא מבין להלן תהליך הארועים הצפויים : משאיות נושאות כורים שריריים מאיזור הצפון (חסרי שכל או בתשלום) יגיעו בהפגנות הבאות החשובות לבוקרשט והכורים בעזרתה האדיבה של הגנדרמריה יפצפצו מספר רב של ראשים – כי המוחים אינם אלימים..
  הפרלמנט יכנס לדון ובדחיפות יאשר א החוק למנוע אלימות נוספת- ועוד מקום יעלם תחת בצע הכסף והרוע …
  נקודה למחשבה- נציגי השטן בארועים האלו הם דווקא לא הקנדים או הרומנים המקומיים …שימו לב- נציגי השטן הם מספר ישראלים חביבים שיושבים על הקו של ישראל רומניה והם הם שיזמו את המהלך ודוחפים את הצדדים…
  בכל ארוע- מסוריה , לובֿ אפריקה, ורק השטן יודע מה עוד יש יזם ישראלי שהתחיל את הדרך לגהנום ….אפילו במכירת אנשים-לעבדות )זנות) ממזרח אירופה לארצות ערב מככבות נשמות ישראליות טובות…

  הגב לתומר
  • מהאדווה

   תודה תומר, תגובה מאוד מעניינת ומחדשת. הייתי שמח לדעת יותר לעומק את מה שכתבת (ובייחוד על הישראלים המקשרים והיוזמים), אבל בכל מקרה זה נשמע מאוד הגיוני.
   באמת חשוב לדעת שמבין 6 ראשי החברה הקנדית, 4 מהם יהודים.
   כמו שכתבת, היו מספר הפגנות קטנות ומוזרות "בעד רושיה מונטנה", והמפגינים הם בעיקרון כורים שרוצים את העבודה במכרות. לפני מספר ימים התפרסמה ידיעה בעיתון ראשי ברומניה שבה חלק מהכורים התוודו שהם הגיעו להפגנות רק בגלל שהגיע אוטובוס שלקח אותם מהעיר שבה הם גרים, נתנו להם אוכל ושתייה וכך הם התגלגלו להפגנות. כלומר הפגנה מכורה מראש על ידי התאגידים.

   וממה שהבנתי כרגע הטקטיקה של השלטון זה לתת למפגינים להוציא קצת קיטור, כי עוד כחודש יהיה הרבה יותר קר ואולי שלג וכבר אף אחד לא ייצא לרחובות, ואז הם יוכלו להעביר את החוק בשקט.

   יש גם כאלה שאומרים שהזהב הוא לא הסיפור הכי חשוב שם, אלא מתכות יקרות אחרות שלא מדברים עליהם בתקשורת. אומרים גם שכמו בספר וידויו של מחסל כלכלי, גם כאן אם רומניה תסרב לעסקה יקרו לה דברים נוראים.

   גם לאחרונה התברר (מאת סגן הנשיא לועידת רושיה מונטנה שנשלח על ידי הפרלמנט הרומני שהוא מהנדס מומחה לכרייה) שהחברה הקנדית כבר לקחה 142,000 טון מרושיה מונטנה של אדמה המכילה זהב לצרכי בדיקות, ומתוך זה אחוז הזהב הוא כ-7.8-8.2 ג' לטון (לא כולל מתכות אחרות), כלומר מעל טון של זהב ו-4 טון של כסף שנלקחו מרומניה בלי רישומים ובלי לשלם על כך מס לרומנים. הוא גם אמר שהאדמה מכילה 40 מינרלים נדירים נוספים.
   החברה הקנדית טוענת מצידה שמדובר רק ב-142 טון ולא 142,000 טון. הם אמרו גם שהאדמה מכילה רק 1.8 גרם זהב לטון אדמה.

   הגב למהאדווה
 • תומר

  אחד הדברים המענינים כפי שצויין בכתבה זה שבתיקשורת המקומית אכן לא רואים ולא יודעים על מה שקורה- הסופה שהיתה לאחרונה ברומניה העבירה את הענינים לשיטפונות ובסוף השבוע הזה לא היו הפגנות- (ואם היו לא נראו או נשמעו) כי היה מרתון בבוקרשט…
  החוק שהועבר לאחרונה בפרלמנט הרומני- חוק דרקוני על הרג כלבים משוטטים- עם תמונות אכזריות של הקבלנים הורגים כלבים במוטות ברזל באזריות שאין שניה לה- הכל מן תאום אחד גדול ומורכב להסיט את תשומת הלב עד בא החורף- אכן כפי שציין מהאדווה החורף בסיבוב – ואחריו ההתלהבות להגין תעלם…
  עכשיו מי שרוצה לדעת מי הישראלים המדוברים – ואילו משרדי עורכי דין ישראלים מעורבים ואילו משרדי תיווך וחברות נדל""ן ישראליות ברומניה חוגגות – זה לא כל כך מסובך למצא…מספיק לנסוע ברחוב הראשי של פיפרה (שכונה בבוקרשט) השמות יצוצו לבד- ובנפרד- להסתובב במלון הנכון ברחוב הראשי בבוקרשט וכל אלו שמעדיפים להשאר עלומי שם- יצוצו לבד כי-ישראלים אינם יכולים לוותר על האגו וההצגה שהעולם שייך להם- הם ברומניה כמו בקזחסטן או במולדובה מלכי העולם (התחתון…)
  הרומנים הם עם עדין וביישן – הישראלים פשוט חייבים לתפוס "תחת" עליהם- וזה כל כך בולט ….
  על מולדובה שמעתם ? מי שודד היום את עניי מולדובה מכספם האחרון בתרגילי הימורים מתוחכמים -ומכריח אותם למכור את בנותיהם לזנות?ניחשתם נכון.

  הגב לתומר
  • מהאדווה

   בסוף שבוע כן הייתה הפגנה, כמו בכל סוף שבוע, הפעם היו מעל 7,000 אנשים. באמת כמו שציינת בגלל שיטפונות ורעידת אדמה 5.5 שהייתה באותו היום, ובגלל שבאותו היום היה מרתון בבוקרשט וכל מיני אירועי בידור אחרים, לא דיברו על ההפגנה.

   מעניין הקשר שציינת בין חוק על הרג הכלבים המשוטטים כדי להסית את דעת הקהל. גם בישראל משתמשים לא מעט בטקטיקות כאלו, למרות שאצלנו זה לרוב בצורת טיל שנפל איפה שהוא.

   אי אפשר שלא להסכים איתך על האגו הישראלי ועל כך שאנשים מתרברבים על הדברים האלה. אפילו שמעון פרס התפרסם ב-2007 כשהוא הכריז בועידה גדולה שישראלים קונים את כולם. למרות שלישראלי הממוצע ההתרברברות הזו אולי תראה כמו משהו שגרתי ורגיל…
   https://www.youtube.com/watch?v=LXU9yP6B4eg

   הגב למהאדווה
   • תומר

    על מנת לעודד את השיחה- אתמול עצרה המשטרה ברומניה קבוצה של נשמות טובות -ישראלים – אני לא אפרט שמות אבל אני מצרף לינק ברומנית שקל לדוג בו את השמות…אנשים שעשו ברומניה מה שישראלים עושים- סחיטה באיומים של ישראלים שהתעשרו כאן ורומנים שקשורים לישראל….מצחיק אבל מי שהלשין עליהם למשטרה זה דווקא ישראלי שהתעשר כאן והוא אולי לא עבריין אבל לא רחוק מזה (מצאו את מי לנסות לסחוט …)
    איזה כבוד לישראלים איזה בושה .
    הלינק : http://www.b365.ro/membri-ai-u.....95708.html

    הגב לתומר
    • מהאדווה

     תודה! באמת הכתבה הגיעה ברגע מתאים 🙂

     מאפיה ברומניה: 'ישראלים סחטו רופא ישראלי'
     יותר מעשרה בני אדם, אזרחי ישראל ורומניה, נעצרו בבוקרשט בחשד לסחיטה בעקבות 18 פשיטות בבירה הרומנית ובסביבותיה. על פי הדיווחים, "הפלסטיקאי של הסלבס" ברומניה הקים ארגון פשיעה, וסחט חברים בקהילה הישראלית ברומניה, ובהם רופא. החשודים בסחיטה גם כלאו כמה מהקורבנות
     http://www.ynet.co.il/articles.....55,00.html

     הגב למהאדווה
 • מהאדווה

  1 + 1 = ?
  הסמארטפון בסכנת הכחדה: מדענים גילו ש-12 מתוך 62 המתכות שחיוניות לייצור סמארטפונים הולכות ונעלמות ללא תחליף אפשרי.
  http://www.calcalist.co.il/int.....dcRef=ynet
  (דרך אגב בלינק שלמעלה, שימו לב לתמונת ה-NSA של הלווין שהם אך שיגרו לחלל. אל תפספסו את העין האחת!!!)
  http://images1.calcalist.co.il.....5/NSAL.jpg

  Study: no adequate substitutes found for 12 out of 62 rare metals used in smartphones.
  http://news.yale.edu/2013/12/0.....-no-plan-b

  עוד סיבה למה עשירי העולם מחפשים מתכות נדירות –
  לא רק בקונגו ובסין המתכות הנדירות קיימות, גם במקומות אחרים כמו לדוגמה ברומניה –
  "רושיה מונטאנה (באזור טרנסילבניה אשר ברומניה), אחד ממרבצי הזהב הגדולים בעולם (והגדול ביותר באירופה), מכיל לפי הערכות 17.1 מיליון אונקיות זהב ו-81.1 מיליון אונקיות כסף, ובנוסף מתכות נדירות אחרות בכמויות אדירות. "
  http://www.emetaheret.org.il/?p=11860

  הגב למהאדווה
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית