ראשי » בריאות » אתם כאן

מחלת הפוליו – מידע שיעזור לכם לעבור את מסע ההפחדה של משרד הבריאות

 • מאת מנהל הפרויקט | 18 ביוני 2013
 • 5,196 צפיות | 10 תגובות
עודכן לאחרונה: 18 ביוני 2013

המידע לפניכם פורסם לראשונה באתר חסון.
עקב חשיבותו הרבה כאקט מאזן לשלל הדיווחים והנתונים (לעתים לא נכונים) שמוצפים כעת בכלי התקשורת, אנו מגישים לכם אותו כאן במלואו.

ביוני 2013 התגלה נגיף הפוליו בביוב של רהט ומספר ערים נוספות באזור הדרום. כשבוע לאחר מכן יצא משרד הבריאות בקריאה מתוקשרת לציבור להשלים את חיסוני הפוליו בילדים עד גיל 6. עד עתה, לא דווח על אף אדם הנושא את הנגיף.

מחלת הפוליו

מחלת הפוליו נגרמת עקב חדירה של נגיף הפוליו לתוך מערכת העיכול.

תסמיני המחלה

בקרב כ- 90%-95% מהנדבקים בנגיף, המחלה ללא תסמינים כלל. הנגיף מפונה ע"י מערכת החיסון ללא השארת סימן. 4%-8% מהנדבקים יחוו את המחלה כמחלה דמויית שפעת, מלווה בכאבי בטן וכאבי ראש. בקרב 1% מהנדבקים הנגיף יחדור למערכת העצבים ויגרום לשיתוק, לרוב בגפיים התחתונות, אשר במרבית המקרים (אך לא כולם) חולף. שיתוק קבוע הינו נדיר.

איך נדבקים?

ההדבקה מתרחשת בעקבות מגע עם צואה נגועה בנגיף או שתיה של נוזלים אשר הנגיף נמצא בהם.

איך למנוע הידבקות בנגיף?

שמירה בסיסית על היגיינה תמנע בצורה הטובה ביותר את ההידבקות בנגיף.
הימנעות מסוכר ועמילנים עשויה גם כן להפחית הסיכוי להידבקות במחלה.
למעלה מ- 20 שנה לא דווחו מקרים חדשים של הידבקות בנגיף בקרב אוכלוסיית ישראל וזאת בעיקר בשל רמת ההיגיינה הגבוהה והפרדת מערכות הביוב מהאוכלוסייה.

האם החיסון יגן עלי? מה מידת היעילות של החיסון?

אין אף חיסון אשר מגן ב- 100% על האדם המחוסן. לפי דיווחי היצרן, בקרב 84% עד 100% מהמתחסנים יווצרו נוגדנים בדם (נוגדנים בדם אין משמעותם בהכרח שהם יהיו אפקטיביים במניעת המחלה עם החשיפה לנגיף). החיסון הניתן בארץ אינו מונע הדבקת האוכלוסיה מאדם לאדם. יעילות החיסון במניעת תחלואה בפוליו מעולם לא נבדקה במחקר מבוקר. היעילות בפועל איננה ידועה.

האם החיסון מותר בהריון?

החיסון מעולם לא נבדק על נשים בהריון על כן ההמלצה היא לא להתחסן בזמן ההריון.

מה הסכנות שבחיסון?

תופעות הלוואי הנפוצות האפשריות המדווחות הן: אדמומיות באזור ההזרקה, חום וכאב מקומי.
תופעות הלוואי הנדירות האפשריות המדווחות הן: הפרעות במערכת הדם והמערכת הלימפתית, תגובה אלרגית לחיסון, שוק אנפילקטי, כאבי מפרקים, כאבי שרירים חזקים, פרכוסים, נמלול (בעיקר בגפיים), ישנוניות, חוסר שקט, סרפדת, GBS וכו'…
למערכת הדיווח על תופעות לוואי מחיסונים בארה"ב דווחו עד היום 46,467 אירועים, מהם 562 מקרי מוות, 553 ארועים מסכני חיים ו 364 ארועי נכות צמיתה מחיסון הפוליו הבודד בלבד (מהסוג הניתן בארץ). מספר האירועים המדווחים מכל החיסונים המכילים פוליו גבוה פי שלוש לערך ממספרים אלו.
בארה"ב, מתוך 274 תביעות שהוגשו לפיצויים כתוצאה ממתן חיסון פוליו מהסוג הניתן בארץ (בהם 14 מקרי מוות), 7 זכו בפיצויים.

מה מכיל חיסון הפוליו הניתן בארץ?

החיסון הבודד הניתן בארץ, Imovax, מכיל נגיפים מומתים כנגד שלושה זנים של פוליו, וכן את החומרים הבאים:
2-phenoxyethanol, formaldehyde, residual, calf serum protein, neomycin, streptomycin, and polymyxin B, Medium 199 Hanks
(without phenol red)

לקריאה על הידוע על חלק מחומרים אלו

איך שרידי הנגיף הגיעו לביוב?

אדם אשר נדבק בנגיף יפריש אותו החוצה בצואה. הימצאות הנגיף יכולה להיות עקב תחלואה של אדם או בעקבות מתן חיסון אוראלי המכיל את הנגיף המוחלש, גם במצב כזה אותו אדם אשר קיבל את החיסון יפריש את הנגיף לצואה ומשם למערכת הביוב.

שרידי הנגיף נמצאים מדי פעם במערכת הביוב אך אם זאת אין התפרצויות של פוליו בקרב ילדים מחוסנים ולא מחוסנים כאחד.
יש לזכור כי חיסון הפוליו אינו לכל החיים ובקרב האוכלוסייה הבוגרת ישנם לא מעט אנשים אשר ההגנה החיסונית שלהם ירדה ואינם מחוסנים מפני הנגיף ועדיין, אין אנו רואים התפרצויות של הנגיף בישראל.

כל כמה זמן נבדקת מערכת הביוב במדינת ישראל?

מערכת הביוב של ישראל מנוטרת בתדירות גבוהה וזאת על מנת לשמור על בריאות הציבור.

האם בטוח ללכת לבריכה ולים?

המים בבריכות הציבוריות הינם מים באיכות גבוהה המנוטרים באופן תדיר להימצאותם של נגיפים וחיידקים אשר עלולים לסכן את האוכלוסייה. במידה וימצא גורם המסכן את האוכלוסייה, לא יורשו התושבים להיכנס לבריכה הציבורית.

למה ישנה המלצה לחיסונם של ילדים עד גיל 6 ולא של שאר האוכלוסייה?

ההנחה היא שהאוכלוסייה הבוגרת יותר הינה אוכלוסייה אשר כבר חוסנה ועל כן אין צורך לחסנה בשנית. ההמלצות הן לאוכלוסייה אשר טרם חוסנה. משרד הבריאות מעודד באופן קבוע את האוכלוסיה להתחסן לפי התכנית המומלצת.

האם חיסון הפוליו העלים את הפוליו מהעולם?

בעבר היה נהוג לחסן בחיסון פוליו חי-מוחלש (OPV). בעקבות חיסון זה היו התפרצויות רבות של פוליו בקרב האוכלוסייה המחוסנת.
עם המעבר לחיסון המומת (IPV) לא נרשמו התפרצויות של המחלה בקרב האוכלוסייה המחוסנת.

אין חיסון אשר יעילותו נאמדת ב- 100% ועם זאת, בניגוד לחיסונים אחרים למחלות אחרות אשר בהן אנו עדיין רואים התפרצויות בקרב אוכלוסיות מחוסנות, אין אנו רואים התפרצויות של מחלת הפוליו ולראייה לא דווחו מקרים חדשים של פוליו בישראל למעלה מ- 20 שנה. תרומת החיסון להיעדר תחלואה איננה ברורה. ניתוח מפורט של הפוליו בשנות החמישים בישראל מעלה שורה של ממצאים אשר הביאו את החוקרים להסיק שיש יותר מדי גורמים ש "לא מאפשרים הבנת האפידמיולוגיה של המחלה בשנים בהם הוחל החיסון ולכן לא ניתן לבצע ניתוח אמין באשר לאפקט החיסון בשנים אלו"[1].
מחלת הפוליו הייתה בירידה טרום כניסת החיסון וזאת בשל העלייה בהיגיינה, הפרדת מערכות הביוב ממגע עם האוכלוסייה ומודעות גבוהה של האוכלוסייה לשטיפת ידיים, שטיפת המזון ושתיית מים נקיים בלבד. סקירה על תפקיד החיסונים בהיסטוריה.

האם יש טיפול למחלה?

למחלה אין טיפול, אך במידה והנגיף חודר למערכת העצבים, טיפול נכון בחולה הכולל פיזיותרפיה, הזזה ותנועת הגפיים בתדירות גבוהה, חימום המקום והזרמת דם לגפיים, משפרים לאין שיעור את סיכויי החולה להחלמה מלאה.

היכן יש מידע נוסף על הפוליו והחיסון נגד פוליו?

כאן.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=11487
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

10 תגובות »

 • שבתאי

  איזה נגיף פוליו הם מצאו בדיוק והאם הוא חי, או מת, כי אם הוא מת אז מה כל הפניקה שהרי גם הנגיף בחיסון הוא מומת

  במקום שמשרד הבריאות יספק נתונים עובדתיים על שכיחות ההידבקות מהנגיף ועל שכיחות הפגיעה מהנגיף הוא רק מפחיד אותנו כדי שכולם ירוצו להתחסן

  הרוב המוחלט כלל לא יידבק וגם לא ינזק, וזה מתוך עיון בחוברת של משרד הבריאות

  הם אומרים שזה הגיע ממצרים, ואם זה נכון, ברצוני לדעת האם מצאו במצרים אנשים שנדבקו בנגיף, ואם לא, אז מה הפניקה

  ישנם פרסומים שמאות אלפי חיסונים בדרך לארץ, מדוע? והרי רק מספר מועט יחסית לא מחוסנים

  הגב לשבתאי
 • DAVE

  streptomycin and neomycin
  המרכיבים גורמים לאיבוד שמיעה חלקית או לחירשות מוחלטת אצל אנשים שרגישים לתרופה

  הגב לDAVE
  • לא רוצה לחלות

   וזה עוד כלום. לא ראית את הסכנות מאספירין. תקרא כל דף מידע של תרופה ותראה את רשימת הסכנות.

   הגב ללא רוצה לחלות
 • גאסטין

  משרד הבריאות מאוד לא מרוצה מהעובדה שחלק גדל והולך מהציבור מודע לעובדה שהחיסונים גורמים לתופעות לואי חמורות והראשונה בחומרתה היא התפשטות מגפת האוטיזם בילדים ביחס ישר לעליה המטורפת במספר החיסונים המוחדרים לגוף ילדים בעלי מערכת חיסונית בהתהוות במנות גדולות .משרד הבריאות מכה שנית…מסע הפחדה ואחר כך הזמנה שמנה של חיסונים מחברות התרופות וכמובן איומים הפחדות והדוגמה של ה"אח הגדול" אמריקה ששם כאילו חיסונים הם חובה -למרות שכל מה שהחוק מחייב הוא שההורים יחתמו על טופס ויתור…וכמובן שמערכת הבריאות בשליטת חברות התרופות עושה הכל כדי להסתיר זאת מההורים המפוחדים ולשכנע אותם שילדיהם יגורשו מבית הספר אם לא יסכימו שירעילו אותם…

  הגב לגאסטין
  • יניב

   כמה חבל שאתה לא טורח לבדוק את העובדות הבסיסיות לפני שאתה מדבר על נושא שאתה לא מבין בו!

   כל הקישור בין אוטיזם לחיסונים הינו *המצאה* של חוקר מדעי *נוכל*. למעשה, כתב העת המדעי שבו פורסם המאמר הזה לראשונה פירסם (לאחר שגילו את התרמית – שה"מחקר" הזה בכלל לא התבצע!) הודעה היא הוא מתכחש למאמר ולמחברו.

   כדאי לציין שזאת הפעם היחידה בהסטוריה שכתב עת מדעי עושה דבר כזה. זאת אומרת – ה"מחקר" שקושר בין אוטיזם לחיסונים הינו עד כדי כך שיקרי, שהוא גרם לאנשי מדע קרים להחליט להזהיר את הציבור ממנו.

   במילים אחרות – חיסונים *לא* גורמים לאוטיזם, החוקר שטען שהם כן *שיקר*, ועל כולנו להתחסן!

   הגב ליניב
   • FreeThinker

    יניב,
    אין לי ספק את מי אתה משרת אבל מכיוון שרבים קוראים את הפוסט הזה אז הנה מידע בשבילם (אותך אני לא אנסה לשכנע שאתה מפיץ שקרים) בנוגע לסכנות מהחומרים בחיסונים ואיך ומתי ידעו זאת הרשויות האמונות על בריאות הציבור: http://forum.emetaheret.org.il.....tml#p29215

    לגבי וויקפילד אתה ממשיך לפמפם את עמדת תעשיות הפארמה ומפיץ את השקרים שלהם. לא רק שהמחקר של וויקפילד עמד בבקורת עמיתים רבה, הוא גם שוחזר 5 פעמים ב5 מדינות שונות והמסקנות היו אותן מסקנות שהוא הגיע אליהן, חפש בבקשה שקר אחר של תעשיות החיסונים להיתלות בו: http://www.ageofautism.com/201.....dings.html

    ובכלל, לכל אלו בעלי הזיכרון הקצר כדאי שתדעו שניסו כבר את ההפחדה הספציפית הזו בנוגע לפוליו כדי לחסן את ההמונים, אבל זה לא צלח להם, אולי כי ניסו את זה בת"א, הפעם למדו מהעבר ועברו לרהט: https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/p480x480/983984_595021437186920_1788873277_n.png

    הגב לFreeThinker
 • מרי

  מה ההשפעה של השקיה במי כולחין?
  מה הסיכון בפירות\ירקות מהשטחים?

  הגב למרי
 • Rom

  והרי תעמולה חדשה של הא"ום ומשרד הבריאות העולמי: "שובר קופות": מלחמת העולם Z: תקציר והסבר על הסרט שמשמש ככלי תעמולה:
  סוכן האו"ם (בראד פיט הידוע כמקורב בקשר דם לאישים כמו ג'ורש בוש) חוקר את המגיפה העולמית שגורמת לאנשים להשתנות לאגרסיביים וחייתים כמו זומבים. הוא מגיע לישראל (שסגרה שעריה שבוע מראש) אחרי שלא מצא יותר מידי רמזים בדרום קוריאה ולאחר מכן לווילס למכון מחקר של ארגון הבריאות העולמי (הידוע ב"נדיבותו" ובתרומתו לעולם הבריאות אעלק.)שם הוא מגלה ש"חיסון" בני אדם על ידי "קוקטייל" של מחלות מסוכנות מציל אותנו מן המגיפה של הזומבים ודוחה אותם מלתקוף אותנו היות והנגיף הזומבי הפועל בקולקטיב מעוניין אך ורק בפונדקאי בריאים . כל הצלה נעשית על ידי האו"ם ובעזרת ארגון הבריאות העולמי.
  הסרט בעצם מרמז ששתי הגופים הנ"ל יודעים יותר טוב מכולם מה טוב עבורנו וטובתנו האישית תמיד לנגד עיניהם ולכן כדאי להתחסן בכל מה שהם אומרים בזמן מגיפות או לפניהן במטרה למנוע אותן.

  נ.ב. פרופוגנדה בדמות "שובר קופות" זה כל כך 2012…חשבתי זה כבר פאסה לא?

  הגב לRom
 • יונתן

  קראתי הרבה חומר באתר בנושא החיסונים ששינו לי את הגישה בנושא.
  אנחנו מתלבטים האם לתת את החיסון המומת לבננו בן ה 8 חודשים מהסיבה שהבגלל החיסון המוחלש הרבה ילדים נושאים את הנגיף. אני לא בעד אבל איני יודע מה להגיב על הטענה הזאת. אשמח לשמוע דעתכם. תודה רבה

  הגב ליונתן
  • מנהל הפרויקט

   שלום יונתן.
   אני לא יכול לתת לך שום עצה רפואית מטעמים מובנים.
   נכון שהיום הרבה ילדים נושאים את הנגיף המוחלש (באדיבות משרד הבריאות) ונכון שהסיכויים להידבק בו גבוהים יותר ממקודם,
   אך למיטב ידיעתי קבלת חיסון (כל חיסון) למעשה מחלישה את המערכת החיסונית ולכן הילד יהיה פגיע יותר זמן מה לאחר קבלת החיסון.
   אני מציע שתשאל את השאלה הזו בקבוצת "אמהות אומרות לא לחיסון המוחלש" ושתפנה לארגון חסון שיוכל לתת לך נתונים מדעיים ומוכחים.

   בברכה,

   הגב למנהל הפרויקט
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית