- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

בג"ץ מאשר הפחתת קצבאות לילדים לא מחוסנים בחיסון המרובע [עודכן]

בצעד דרמטי מבחינת ההשלכות האפשריות, בג"ץ דחה השבוע [1] 3 עתירות נגד סעיף בחוק ההסדרים של הממשלה הקובע שהורים שבחרו לא לחסן את ילדיהם יקבלו קצבאות ילדים מופחתות (כ-100 ש"ח פחות לילד).

בשלב זה מדובר רק על החיסון המרובע נגד חצבת, אדמת, חזרת ואבעבועות, דווקא חיסון שלגביו ישנן עדויות על פגיעה נוירולוגית קשה בילדים.

למרות שמהבחינה הכספית מהלך זה לא ממש יעלה או יוריד להורים שבחרו לא לחסן את ילדיהם (הם הרי לא ישנו את דעתם בשביל עוד 100 ש"ח לחודש) זהו מהלך מסוכן ביותר מבחינת זכויות הפרט.

עדכון 6/6/13
שרת הבריאות יעל גרמן הודיעה שלמרות פסיקת בג"ץ, היא מתכוונת לבטל את סעיף הפחתת הקצבאות להורים לא מחסנים מכיון שלדבריה הוא "אינו חברתי ואינו צודק".

קניסת אדם שבחר שלא להעביר את ילדו טיפול רפואי, גם אם הוא טיפול רפואי שהמדינה חושבת שהוא נחוץ, הוא צעד אחד נוסף בדרך למדינה פאשיסטית וצעד אחד קרוב יותר בדרך לכפיית חיסונים וטיפולים רפואיים על אזרחי המדינה.

אנו רואים יותר ויותר עדויות בשנים האחרונות המוכיחות שתאגידי וחברות התרופות משפיעים בצורה משמעותית על מקבלי ההחלטות בגופי הבריאות השונים בעולם.

השפעה זו התגלתה במלוא עוצמתה [2] במקרה של פארסת "שפעת החזירים" כאשר וועדת חקירה של האיחוד האירופי קבעה במפורש [3] שלחץ של חברות התרופות הוא זה שעודד את ארגון הבריאות העולמי להכריז על מגפה בדרגה 6, דבר שסלל את הדרך להמלצה על חיסונים גורפים לכלל המדינות מה שהביא כמובן לרווחים עצומים לחברות התרופות.

לבסוף המגיפה התגלתה כעורבא פרח, אך המיליארדים כבר בוזבזו ומאות מיליוני בני אדם חוסנו בחיסון שככל הנראה לא היה דרוש ובמקרים מסויימים אף גרם לפגיעות גופניות רציניות כגון שיתוק.

המעורבות הפוליטית הבזויה של תאגידי התרופות לא מתבטאת רק בלחץ לוביסטי על מקבלי החלטות הבריאות בארגוני הממשל. חברות התרופות כבר מזמן נכנסו לבתי הספר לרפואה, ואפילו לקליניקות עצמן דרך עלוני פרסום, הטבות ואף שוחד לרופאים.

ישנן עדויות משמעותיות שחברות התרופות מזייפות מחקרים או גורמים להטיית תוצאות במבדקים קליניים דרך מניפולציה במספרים כדי שהתרופה תאושר.
ישנן עדויות [4] שה-FDA, ארגון התרופות והמזון האמריקני, מוטה בצורה דרמטית לטובת חברות התרופות ועקרון הדלת המסתובבת שבו בכירים ב-FDA מועסקים לאחר מכן בחברות התרופות עצמן עובד שעות נוספות בארה"ב.
זו פרקטיקה ישנה והיא נמשכת שנים רבות.
חברות התרופות משקיעות מיליארדי דולרים בשיווק [5] והן מצפות לראות את ההשקעה הזו משתלמת.

לאור זאת, צעד של קניסת אזרח שבחר שלא לקבל טיפול רפואי על אזרח היא שערורייתית.
אין לדעת היום עד כמה ההחלטה של המדינה וגורמי הבריאות נגועה באינטרסים זרים ועד כמה היא נובעת משיקולים רפואיים טהורים. אין לדעת היום עד כמה מחקר בטיחות אכן מדוייק ועד כמה הוא מוטה לטובת חברת התרופות המייצרת.

מקור: NEWS1 [1]