- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

ח"כ סתיו שפיר ומירב מיכאלי: זהירות לוביסטים [עודכן עם וידאו]

ח"כ הטריות סתיו שפיר ומירב מיכאלי הוכיחו למי באמת יש ביציות בכנסת.
בישיבה על חוק הריכוזיות הבחינו שפיר ומיכאלי בלוביסטים מטעם הטייקונים והחברות הגדולות
שיושבים ומלחששים לחשושים לחברי הכנסת באזניים.
חברות הכנסת הסבו את תשומת לבם של הנוכחים לפעילות של הלוביסטים וביקשו שהם יצאו במהלך ההצבעה בוועדה. ח"כ שפיר אף ביקשה מיושב ראש הוועדה ששמותיהם של הלוביסטים ירשמו בפרוטוקול. בקשתה נדחתה בצירוף הערה סרקסטית על עובדת היותן "חברות כנסת חדשות…".
לפי הדיווח ב-YNET, הדרישה לציין את שמותיהם של הלוביסטים בפרוטוקול גרמה לחלק מהלוביסטים לברוח עם הזנב בין הרגליים מאולם הישיבות.

צפו בקטע וידאו קצר שמראה את ההתרחשות בוועדה [תודה לעמותה לדמוקרטיה מתקדמת [1]]:

חלק מהדיווח ב-YNET:

ח"כ סתיו שפיר: לחייב זיהוי של לוביסטים בכנסת

במהלך דיון של ועדת הכספים בחוק הריכוזיות ביקשה שפיר מהשתדלנים לחשוף בשם אילו גורמים פרטיים הם מפעילים לחץ על החכ"ים. הלוביסטים סרבו ונאלצו לברוח מהישיבה. שפיר: "לרשום בפרוטוקול כדי שנדע מי לחש, התערב והפעיל לחץ"

הלוביסטים הם רעה חולה במדינה דמוקרטית כי זה מאפשר למי שיש לו כסף להשפיע יותר על מחוקקי החוקים וכך הופכים את התהליך הדמוקרטי לבדיחה.

הנה הדברים שכתבה שפיר בדף הפייסבוק שלה [2] לאחר המקרה:

“זהירות, לוביסטים! היום, בוועדת הכספים פניתי ליו”ר הוועדה, ח”כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי), שידרוש מהלוביסטים שבחדר להזדהות בשמם – לפני שאנחנו פותחים את הדיון החשוב על הריכוזיות. המון לחץ הופעל על ח”כים מאחורי הקלעים. זהו דיון מורכב, היסטורי בחשיבותו ומלא באינטרסים סותרים של הציבור הרחב מול בעלי הון. זוהי זכותו המלאה כיו”ר ועדה לדרוש מהם להזדהות. בלי לחשוב פעמיים, סלומיאנסקי סירב. אני ממש לא הייתי מוכנה להשלים עם המצב, ויחד עם אנשי המשמר החברתי בכנסת, אספנו בעצמנו את שמות הלוביסטים שישבו בחדר והכנו רשימה (דיווח חלקי ביותר של היושבים בחדר: נציגי אסם, סלקום, תנובה, אורנג’, בנק דיסקונט, בנק לאומי, קרן אייפקס, שיכון ובינוי, בית ההשקעות פסגות, חברת הדלק פז – ועוד ועוד). כשהתחלתי לקרוא את הרשימה בקול אל תוך המיקרופון, למען תירשם בפרוטוקול וכולם ידעו לדיראון עולם מי לחש, התערב והפעיל לחץ על ח”כים ויועציהם בהצבעה החשובה על חוק הריכוזיות – סלומיאנסקי עצר בעדי ומנע ממני לקרוא אותם. יותר מזה: הוא אפילו האשים אותי בכך שאני מסתודדת עם אנשי “המשמר החברתי”, שאם כבר מישהו מעז לכנות אותם “לוביסטים”, אפשר לומר שהם הלוביסטים היחידים שיושבים כאן מטעם הציבור – ולא כדי לייצג אינטרסים כלכליים של בעלי הון. ואיזו מהומה! רק קמתי וביקשתי לקרוא בשמות הלוביסטים, בלי אפילו לבקש מהם לצאת מהאולם, וכבר התנפלו עליי מכל כיוון. הלוביסטים זעמו על הפגיעה בזכויותיהם המקודשות. חברי הקואליציה צעקו שאין פה בכלל לובסיטים; אחרים צעקו שהלוביסטים סתם יושבים שם ממש במקרה ולא עושים דבר, ורק כשחלק מהלוביסטים ראו שכמה עיתונאים מזהים אותם ומצלמים אותם ועוקבים אחריהם, הם קמו בכוחות עצמם ועזבו את החדר. תהיתם פעם איך זה שחלק מחברי הכנסת פועלים נגד הציבור שהם מתיימרים לייצג? לוביסטים הם אחת הסיבות המרכזיות. מבטיחה להפוך את מה שהיה הבוקר לנוהל.”

כל הכבוד לחברות הכנסת החדשות מירב מיכאלי וסתיו שפיר.

מקור: YNET [3]