- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

המדינה נערכת ל"קניסת" הורים שבחרו שלא לחסן את ילדיהם

משרד הבריאות (זה שמכניס לכם פסולת תעשיית למים – פלואוריד) נערך ליישום הסעיף בחוק ההסדרים משנת 2009 שמאפשר למדינה לשלול חלק מקצבאות הילדים להורים שבחרו שלא לחסן את ילדיהם.

לפני כשלוש שנים פרסמתי על-כך כתבה [1] המפרטת גם חלק מההתבטאויות של חברי הוועדה שהחליטו לקנוס הורים שבחרו שלא לחסן את ילדיהם, צעד שאפשר להגדירו כעונש על בחירה רפואית.

לפי הפרסום באתר כלכליסט [2], משרד הבריאות נערך לשליחת מכתבי התרעה ביוני הקרוב להורים שבחרו שלא לחסן את ילדיהם ולאחר מכן, באוקטובר, לנקוט במהלך של קיצוץ קצבאות הילדים.

צעד נוסף ששוקל משרד הבריאות היא להתנות קבלת סבסוד לגני ילדים בכך שהילד יחוסן.

החופש לבחור רק את מה שהמדינה רוצה שתבחר

הויכוח על יעילות ובטיחות החיסונים כנראה שלא יפתר בקרוב, אך צעד כזה משליך בצורה רחבה בכלל על החופש של האזרח להחליט על טיפול רפואי מתאים לעצמו ולילדיו, זכות יסוד בסיסית בכל מדינה הגיונית ושפויה.

מדינת ישראל צועדת בשביל מסוכן שבו היא זו שתחליט איזה טיפול רפואי הוא הטוב ביותר עבורכם ועבור ילדיכם, גם אם הטיפול הזה שנוי במחלוקת וגם אם הוא מסוכן.

צעד כזה הוא כפסע לפני אי קבלת ילדים לא מחוסנים לגנים ולבתי ספר (צעד שאכן נשקל בוועדות הכנסת) וכן עלול להוביל בעתיד הלא רחוק לכפיית חיסונים על אזרחי ישראל.

כפיית חיסונים על האזרחים, אם תגיע, תסתום את הגולל על חופש הפרט בישראל.

מי הם ההורים שבוחרים שלא לחסן?

חלק מההורים שבחרו שלא לחסן את ילדיהם מגיעים מהמגזר החרדי ומהמגזר הערבי.
טענת משרד הבריאות היא שבמגזר הערבי יש נגישות נמוכה לנקודות טיפת חלב ולכן לחיסונים, ואצל חלק מהחרדים הבחירה נובעת ממניעים אידיאולוגים ומחקירה מודעת.

בנוסף לשני המגזרים הללו, קיים מגזר נוסף, של הורים חילונים ממעמד הביניים, שבחרו שלא לחסן את ילדיהם לאחר מחקר מעמיק ומקיף בנושא.

דעה רווחת בציבור הרחב, זה שאינו מבקר באתר "אמת אחרת, היא שהורים שאינם מחסנים את ילדיהם הם בורים מסוכנים, תומכי תיאוריות קונספירציה הזויות או סיינטולוגים פנאטים.

דעה זו, המקודמת השכם וערב על-ידי כלי התקשורת הצעקניים ונציגי משרד הבריאות רחוקה מאוד מהאמת.

האמת היא שהחלק הארי של הורים שבחרו שלא לחסן את ילדיהם לאחר מחקר מעמיק ומקיף בנושא, שייכים למעמד הביניים מהשכבה הסוציואקונומית המשכילה [3], והם רחוקים מהדימוי "ההזוי" שהדביקו להם.

למעשה, קרוב לוודאי שחלק גדול מהטוקבקיסטים הצעקניים שקוראים קריאות גנאי נגד הורים כאלו, לא חקר את הנושא כמוהם.
למעשה, קרוב לוודאי שהרבה מעובדי משרד הבריאות ונציגיהם לא חקר את הנושא כמוהם.

כתבה מצויינת בנושא מי הם ההורים שאינם מחסנים התפרסמה באתר "חיסונים בע"מ" [4] ומומלץ מאוד לקרוא אותה כדי לשבור כמה מיתוסים בנושא.

מדרון חלקלק מאוד

ולאלו שחושבים שכפיית חיסונים או שלילת זכויות להורים שבחרו את הדרך הרפואית הטובה לדעתם לשמירה על בריאות ילדם היא דבר טוב, זכרו – היום זה שלילת קצבאות להורים שלא מחסנים ומחר זה מאסר למי שבוחר שלא לתת לילדיו ריטלין.

שיהיה לכולם 1984 שמח.