ראשי » חדשות טובות » אתם כאן

העיר חלוצה: חלום או מציאות בהתהוות?

האם העיר החכמה הראשונה של ישראל, כפי שקורא לה היזם שמואל דריילינגר, תהיה הסנונית הראשונה שתבשר מעבר לחיי קהילה כפי שהיינו רוצים לחיות אותם?

 • מאת מנהל הפרויקט | 15 בנובמבר 2012
 • 4,186 צפיות | 30 תגובות
עודכן לאחרונה: 15 בנובמבר 2012

"הקוראים של "אמת אחרת" או "כלכלה אמיתית" לדוגמא, הם קהל יעד מצויין לבוא לגור בחלוצה", קובע שמואל דריילינגר, יזם בן 65 העומד מאחורי חזון העיר החכמה הראשונה בישראל.

"הם אפילו הראשונים שהייתי מצפה מהם להבין את הכוונה שעומדת מאחורי העיר הזו, שהיא פלטפורמה לחברה חדשה. כשאתה משוחח עם האדם הממוצע ברחוב, הוא לא מודע לכוחות האמיתיים ששולטים בחברה מזה עשרות אם לא מאות שנים. מילים כמו האילומינאטי, קבוצת בילדרברג, כלכלת-חוב, צייטגייסט, או אפילו השם "אמת אחרת" לא אומרים להם כלום. בשלב זה.
אבל כל מי שקורא אותנו כרגע כן מודע לכוחות האלו, לתמונה הגדולה, מודע לשטיפת המוח שכולנו היינו נתונים לה שנים כה רבות, וזקוק נואשות לתקווה שאפשר לשנות את המצב ושזה באמת תלוי רק בנו, "הציבור שהתעורר". שנדע לדרוש את מה שמגיע לנו מלכתחילה".

אז מהי החלוצה הזו שגורמת לדריילינגר להיות כל כך בטוח שהוא מחזיק בידו את הפתרון לכל הבעיות והתחלואים של החברה הישראלית, מודל מיוזע וחבוט 2012?

על פי האתר, "העיר החכמה והירוקה "חלוצה" הינה תוכנית לחברה מתוקנת ובת-קיימא המבוססת על דאגה לאדם ולסביבה, תוך רתימת המיטב בתחום המדע והטכנולוגיה." במה המשפט הזה יבוא לידי ביטוי? לטענתו של דריילינגר:

בדיור חכם ובר-השגה לכל התושבים, במערכת חינוך חדשה שפועלת מתוך דאגה לילד במקום רדיפה אחר ציונים, במערכת בריאות אינטגרטיבית המשלבת רפואה מונעת ורפואה משלימה לצד טכנולוגיות חדשניות של הרפואה הקונבנציונלית, ובתחבורה ציבורית חכמה- ללא פקקים, זיהום אוויר או תאונות דרכים.
חלוצה תהיה עיר בת-קיימא המייצרת את צרכיה באופן מקומי כולל אנרגיה מתחדשת ומזון אורגני, וכמו-כן תהווה מוקד מחקר, פיתוח וייצור לתעשיות ירוקות שונות, ולכן אמורה לספק עשרות אלפי מקומות עבודה לתושבים שיגורו בה. וכמובן, כמתבקש מעיר ירוקה, היא תפעל לצמצום בזבוז ופסולת, ומיחזור מלא של מים ופסולת אורגנית.

נשמע אוטופי מדי על גבול הפנטזיה…

"ממתי אוטופיה זו מילה גסה?" עונה דריילינגר בחיוך. "אבל ברצינות- המילה אוטופיה מתארת מצב סטטי וקבוע. אנחנו מדברים כאן על קהילה חיה, נושמת, המקיימת את עצמה מבלי להיות תלויה בתשתיות הממסדיות ונמצאת בהתפתחות מתמדת. אפשר להסתכל על זה כעל כוורת אנושית ששואפת להגיע למיקסום בכל התחומים".

כיצד מקיימים חיי קהילה כשמדובר בעיר שאמורה להכיל 286,000 תושבים?

"העיר מיועדת להיבנות בשלבים והיא תכיל 13 יחידות שוות, כאשר כרגע אנחנו מרכזים מאמצים בגיוס 22,000 התושבים שיגורו ביחידה הראשונה המיועדת לאכלוס בסוף 2016. כל התשתיות הפיזיות, החינוכיות והארגוניות של העיר הזאת יפעלו יחדיו למען צמצום הפערים בחברה והעצמת הפרט, מתוך ההכרה שטיפוח היחיד תורם לחברה כולה. זה בסיס נכון בעינינו למהות של חיי קהילה – הזכות להתפתח ולמצות את הפוטנציאל האישי הטמון בכל אחד ואחת מאיתנו".

נחזור טיפה אחורה לשנת 1982 אז נולד במוחו של דריילינגר החזון להקמת עיר טכנולוגית בנגב, לקידום השלום ורווחת האזור.

במשך כ-30 שנה, פנה למאות גורמים מוסדיים, ממשלתיים ופרטיים בארץ ובעולם בנסיון לקדם את הרעיון, אך מלבד הסכמה גורפת בצורך בפיתוח הנגב, לא קודם דבר בפועל.

את מכתבי התודה מהמכובדים הוא שומר עד היום.

בסוף חודש יולי השנה השיק צוות חלוצה, הכולל בין היתר את העיתונאית מירב הראל ואת השחקנית סמדר קלצ'ינסקי, אתר אינטרנט ייעודי ודף פייסבוק, מתוך מטרה לידע את הציבור בדבר העיר החדשה, לתקשר עם המתעניינים וכמו כן לגייס את המומחים והכספים הדרושים לבנייתה של עיר כזו. נכון לארבעה חודשי פעילות הם גייסו כאלף איש, "חלוצים" שמילאו טופס בו הם מבקשים להירשם כתושבים בעיר וקיבלו מספר תושב.

מה עומד מאחורי גיוס התושבים עוד לפני שגייסתם את המשאבים לבניית העיר או קיבלתם אישור מהמדינה לבנות את העיר?

"אלברט איינשטין אמר ברוב חוכמתו שלא ניתן לפתור בעיות באותה צורת חשיבה בה השתמשנו כאשר יצרנו את הבעיות עצמן. מאחר ואנחנו מבינים איך "העולם הישן" עובד, ומי הכוחות שפועלים בו, הבנו בשלבים מאוד מוקדמים שאת האדמה עצמה רק הציבור עצמו יכול לדרוש ולקבל. השינוי שכולנו מייחלים לו לא יוגש לנו על מגש של כסף מהממסד, אלא יצמח מההמונים. יותר ויותר יוזמות בעולם קמות כתוצאה מהתארגנות אזרחית שמבוססות על שיתוף פעולה ורצון טוב, ומשם צומחים הפתרונות, בניגוד לאינטרסים המניעים את העולם הישן ששם דגש רק על רווחיות כתוצאה מהשיטה המוניטרית המעוותת.
אנחנו ב"חלוצי השלום" (Pioneers of Peace), כעמותה רשומה שאושרה על ידי משרד המשפטים מתוך מטרה לבנות עיר חכמה בנגב, מקדישים את כל מרצנו לקדם את העיר, פונים לגורמים שונים בארץ ובחו"ל, מגייסים את המומחים שיבנו את העיר, מגייסים את ההון הנדרש לבנייתה וכבר נמצאים במגעים עם החברות הטכנולוגיות שבנו את הערים החכמות הנוספות שכבר קיימות בעולם. אולם את האדמה עצמה, את השטח עצמו וכפועל יוצא של זה את אישור הממשלה לבניית העיר, צריכים לדרוש התושבים העתידיים של העיר. זה המפתח לשינוי. פה טמון השינוי התודעתי הנדרש על מנת לבצע את זה בפועל".

אתם מבקשים מהאנשים לדרוש שטח אדמה שהוא גם שמורת טבע וגם שטח אש. לא יותר פשוט למצוא שטח אחר?

"משיחות לא מעטות שערכנו עם מספר גורמים הגענו למסקנה עגומה שהיתה גורמת לבן גוריון להתהפך בקברו – לא ניתן להפריח את השממה כי צהל השתלט על השממה. מסתבר שאנחנו לא מדינה עם צבא, אלא צבא עם מדינה. אנשים תוקפים אותנו בעמוד הפייסבוק שלנו שאנחנו משתלטים ומחריבים שמורת טבע, אולם המונח "שמורת טבע" הוא מס שפתיים בלבד. שמורת טבע מוכרזת ככזו על מנת למנוע פגיעה בשטחי בעלי החיים והצמחים המוגנים הגדלים באזור. בפועל הטנקים מפגיזים והמוזות שותקות.
אז נכון, בגדול העיר הזו יכולה לקום על כל שטח שהוא, אבל למה לא להפריח את השממה? חצי משטחה של המדינה זו שממה, ומצוקת הדיור רק מחריפה. אסכם את הענין בכך שאומר שהאדם הוא חלק מהטבע והטבע הוא חלק מהאדם. כשנוהגים בחוכמה ומגיעים ממקום של אהבה זה כלפי זה, נוצרת הרמוניה חדשה".

מה הקושי הכי גדול שלכם?

"במילה אחת – אמונה. אנשים רוצים לחיות בחברה מתוקנת, אנשים רוצים איכות חיים, הם רוצים להיות בריאים, הם רוצים לשלוח את הילדים שלהם למקום שיפתח את הכישרון האישי שטמון בכל אחד ואחד מהם, הם רוצים – אבל הם לא מאמינים. אנחנו נתקלים כל הזמן בפרדוקס בקרב האנשים – הם לא מוכנים להירשם או להתגייס למען המטרה שהם רוצים רק בגלל שהם לא מאמינים שהמדינה "תסכים". לכן היעד שלנו הוא גיוס 22,000 התושבים שרוצים לחיות בעיר עוד 4 שנים מאחר והכמות הזו של האנשים, כשכולם חדורי מטרה אחת, יכולה לייצר את השינוי בשטח, במיוחד כשאנחנו לפני בחירות. תקופה מעולה להקשיב לעם. אנחנו מאמינים שכשנהיה 22,000 איש, יהיו חייבים להקשיב לנו. זה כוח. זה מנדט."

מאז המהפכה החברתית אשתקד יש הרבה "מאמינים" וזה עדיין לא מקדם הרבה בשטח. במה חלוצה שונה?

"כל השינוי התודעתי האדיר שהחל שנה שעברה לאחר שנערה אמיצה ומיואשת יצאה לרחוב בקריאה 'עד כאן', הוא בעצם תחילתו של שינוי מבורך. אנחנו רואים את המשכו של השינוי התודעתי הזה במעבר מהאמירה 'עד כאן' לאמירה 'מכאן והלאה'. אנחנו יכולים לפתח חברה מתוקנת שחיה לפי כל הערכים שזועקים עליהם בתקשורת בשנה וחצי האחרונות וליישם אותה באופן מיידי, אם 22,000 יאמינו שאפשר. בזכותם. הם החלוצים החדשים. חלוצי המעבר לחברה חדשה."

מידע נוסף:
אתר העיר חלוצה

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=10611
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

30 תגובות »

 • אמיר

  יכול להיות שפיפסתי משהו אבל איך נרשמים בדיוק?

  הגב לאמיר
 • עמית.

  בעיני הקמת ערים חדשות זו לא הדרך הנכונה. יש לנו כבר מספיק ערים. הבעיה היא לא התחבורה בעיר או מרכזי הרפואה, הבעיה היא מנטלית-תודעתית. ברגע שבני אדם יתחילו להתחשב יותר האחד בשני, ברגע שהם ישנו את מערכת הכסף שלהם לקהילתית, ברגע שהם יתחילו ללכת יותר ברגל ובאופניים, ברגע שהם יפסיקו להאמין למימסד הרפואי ויתחילו להאמין בעצמם, כל עיר יכולה להפוך לחלוצה.
  לקחת חלק גדול מהאנשים שיכולים להביא את השינוי בערים הוותיקות ולשים אותם בעיר חדשה בנגב נראה לי השקעת משאבים לא נכונה.

  הגב לעמית.
 • כן, זה "הבחור":
  http://www.haluzasmartcity.org.....הצוות

  נשמח לשתף, באם תבחר בכך, היכן צולמה התמונה עליה ביררת 🙂

 • truther

  נשמע מעניין כל הפרוייקט הזה. למרות הספקנות שלי מכל זה אני בכל זאת נרשמתי שם כתושב מתוך סקרנות ורצון לקחת צ'אנס ולנסות לראות מה זה.
  אני גם מגיע לכנס שהם יערכו ביום חמישי ה29 לחודש, מקווה שאוכל לשמוע עוד פרטים ולהבין טוב יותר על מה מדובר.

  הגב לtruther
 • … מישהו יודע כמה עולה בערך לשכור שם דירה ?

  • רון יקר,
   אומנם איננו יכולים לנקוב בסכום מדוייק בשלב זה,
   אולם אנו יכולים להתחייב בפניך כי הדיור בעיר יהיה בר השגה. מה זה אומר בר השגה? שתוכל להרשות לעצמך לקנות דירה בעיר ולא רק לחשוב על לשכור דירה בעיר…

   כולם יוכלו לקבל הזדמנות להתחיל בחיים איכותיים מבלי לשקוע בחובות למשך עשרות שנים של שיעבוד לבנק…

 • תודה מירב !

  עוד שאלה ברשותך…

  יהיה שם בית כנסת ?

  • שלום רון,
   תודה על שהעלת סוגיה חשובה זו.
   אנחנו מאמינים בדת אחת – אנושיות.
   כל הדתות המונותאיסטיות חותרות לאותה אמת אלוהית
   כל הדתות המונותאיסטיות נובעות ממקור אחד
   כל הדתות המונותאיסטיות מחזירות לאותו מקור
   יחד עם זאת, אנחנו מאמינים באותה מידה בזכותו הבסיסית של כל אדם לבחור ולהשפיע בסוגיות מהותיות הקשורות לאורך חייו ולכן במידה ותושבי העיר חלוצה יבקשו שיהיה בית כנסת בעיר, יבנה בית כנסת בעיר.
   החלטות כאלו ורבות אחרות יועלו לדיון והחלטת התושבים, עוד במסגרת תכנון העיר עצמה. לכן ההרשמה וקבלת מספר התושב בעיר כל כך חשובים – הם אלו שיעניקו לכל אחד ואחד מן התושבים את הזכות להצביע ולהשפיע.

   • זיו

    אם יהיה שם בית כנסת העיר החלוצה לא תצליח. דת, כל דת, זה השקר הגדול ביותר והעתיק ביותר של המין האנושי. התפיסה הנוראית והחזקה ביותר. איזה סיכוי הצלחה יהיו לעיר הזאת אם יחיו בה בני אדם שמאמינים בדבר שלא קיים? בני אדם שמאמינים באיזה ספר עתיק שאף אחד לא יודע מי כתב אותו ומתי, בני אדם שמאמינים לסיפור על איזה שהוא יהוה מדומיין שמעניש אותם כשהם מתנהגים לא יפה… לא אחותי, שני הדברים האלה פשוט לא הולכים ביחד. נאמאסטה.

    הגב לזיו
    • ציטוט מהכתבה:
     "כל מי שקורא אותנו כרגע כן מודע לכוחות האמיתיים ששולטים בחברה, לתמונה הגדולה, מודע לשטיפת המוח שכולנו היינו נתונים לה שנים כה רבות, וזקוק נואשות לתקווה שאפשר לשנות את המצב ושזה באמת תלוי רק בנו, "הציבור שהתעורר". שנדע לדרוש את מה שמגיע לנו מלכתחילה".

     זיו יקר,
     האנשים שנרשמים כחלוצים בעיר הם אנשים ערים שהשתחררו כבר מהכבלים הדוגמטיים השונים. בנוסף, זכותו של כל אדם לבקש את משאלות ליבו. הקהילה שתקום בעיר תחליט על העניין. באם הרכב הקהילה יהיה ברובו אנשים כמוך, סביר להניח שהמציאות תענה על כל משאלות ליבך….
     נשמח לראותך בין החלוצים 🙂

     • זיו

      תודה על תשובתך. אני עדיין שוקל אם להרשם, כנראה שאחליט שכן. גם אם ארשם ואגיע יום אחד לחיות בעיר הזאת, אברח מהמקום כל עוד נפשי בי אם יוקם שם בית כנסת. נאמאסטה.

      הגב לזיו
      • er

       נרשמתי !

       בהצלחה , תמיד חלמתי לגור בנגב ואני אשמח להצטרף ..

       הגב לer
      • שאלה לזיו…

       במקום שאתה גר בו עכשיו אין בית כנסת ?

       כנראה מקום קטן ומבודד, כי היום כמעט בכל מקום יש כבר בית כנסת…

       אולי תואיל בטובך לומר לנו, איזה הוא אותו מקום מיוחד, שאליו ברחת כל עוד נפשך בך, מאימת בתי הכנסת ויושביהם ?

    • בת

     לחזק את ידי רון. חן חן לך ויישר כחנו לעד.. בושה וחרפה שזיו ,אדם,כופר בבוראו… מבזה ומקל שם ה' בפרהסיא[צריך לקרוע על זה את הבגדים],ומקבל 'חיוך'. הוא-הולך בסוף עוד מעט לקבר..וטוען שמשהו מעל כל בני האדם-נצחי- זה "אינו קיים"' כשהנט מלא בעדויות על מוות קליני,מיליונים-זהים בכל העולם..הארכיאולוגיה וההיסטוריה מעידות באין סוף עדים על אמיתות התורה ! כולל גלויותינו,השואה,שמות היישובים,העמים,הר הבית וכל העתיקות…צריך להיות בור גדול וגאה רם רוחגדול להתלוצץ על א-להים ולכפור בכזו עזות !..התנך מקובל כאמת על 3 הדתות-רוב העולם !
     לגבי עצם העיר- יישר כח וכל טוב.. אבל המדבר -הוא לא סתם מדבר ! אין בו גשמים,כנראה… ולבנות עיר, שרוצה להיות עצמאית אקולוגית,ו"ירוקה"-ןמתבססת על צינורות מהצפון,במדינה חסרת מים מספיק לתרבות השפע וההשקאה שלנו- זה בעיה… למה לא תלכו לאיזור הירוק- הגליל הריקני[כמו ליד מירון או אחר] או הרי "השומרון" הריקים ? בהצלחה .

     הגב לבת
 • dafna

  זיו, כל הכבוד !!! אתה לא לבד.

  הגב לdafna
  • אם זיו לא לבד – אז נראה אם מישהו יכול לעזור לו עם זה…

   אם אתם כאלה משכילים, נאורים ומשוחררים מחשיבה דוגמאטית, והגעתם למסקנה שהתורה היא שקר (והמדע אמת ?), אולי מישהו יכול להסביר לי…

   * למה לגברים יש פטמות ?

   זה שריד מן העבר ? יש איזה ביולוג אבולוציוני שטוען שגברים הניקו פעם ? איך זה מסתדר עם האבולוציה ? איזה תפקיד האבר הזה ממלא בגוף הגברי ?

   * איך לא נגמר החמצן בעולם ?

   לפי המדע, יש עם הזמן פחות ופחות צמחייה שמייצרת חמצן, ויותר ויותר בני אדם ובעלי חיים מבויתים, ששורפים חמצן. איך החמצן לא נגמר ? יש למישהו הסבר מדעי לקטע הזה ? מי מחדש את מלאי החמצן בעולם ?

   * האם יש מגבלה על גודל החרקים ?

   לפי הפקולטה לפליאונטולוגיה, היו פעם שפיריות באורך חצי מטר. לפי הפקולטה לזואולוגיה, החרקים לא יכולים להיות גדולים יותר ממה שהם היום, כי מבנה הגוף שלהם מגביל את הגודל המרבי שהם יכולים להגיע אליו. השפירית היא חרק…

   מי צודק ? איזה פקולטה אומרת את האמת ? מי טועה פה ?

   שבת שלום ומבורך לכולם !

   • מנהל הפרויקט

    לגבי הנקודה הראשונה רון, כן גם גברים יכולים להניק:
    http://www.unassistedchildbirt.....reastfeed/

    הגב למנהל הפרויקט
    • זה באמת היה משהו מיוחד… את זה עוד לא ראיתי… גברים שמניקים… סחטיין אחי… הפתעת בענק…

     ועדיין – זה משהו יוצא דופן וזה לא דרך העולם לנהוג כך. לא אז ולא היום. (האם אתה הנקת את הילד שלך ?)

   • לב

    למה לגברים יש פטמות?
    זכרים ונקבות חולקים תכונות ומאפיינים גנטים כברירת-מחדל. כל עוד אין ברירה טבעית נגד קיומן של פטמות אין מניעה שנמשיך להיות עם פטמות.
    http://www.scientificamerican......ve-nipples
    (כמובן שאבולוציה היא יותר מברירה טבעית)

    איך לא נגמר החמצן בעולם?
    הוא אכן הולך ופוחת, אבל בקצב איטי למדי (לא צריך להיות מודאגים יותר מדי) –
    http://bigquestion.wordpress.c.....ecreasing/

    האם יש מגבלה על גודל החרקים?
    היו פעם חרקים גדולים, כמו שציינת, והיום אין. יש כמה תיאוריות בנושא וזאת שציינת (לגבי מבנה הגוף) באמת כבר פחות מקובלת. יש שמציעים שזה קשור לדרך שבה חרקים נושמים ולרמות החמצן כיום באטמוספירה –
    https://www.youtube.com/watch?v=l79FuGuk1qE

    "אם אתם כאלה משכילים, נאורים ומשוחררים מחשיבה דוגמאטית, והגעתם למסקנה שהתורה היא שקר (והמדע אמת ?), אולי מישהו יכול להסביר לי…"
    'אנחנו לא יודעים משהו, אז זה בטח…' –
    זהו הטיעון מתוך בורות
    https://www.youtube.com/watch?v=Rz23v6aosjU
    במילים פשוטות, אי-הידיעה שלי אינה מוכיחה את צדקתך, אלא רק את אי הידיעה שלי.

    הגב ללב
    • שלום לב עמיתי המלומד

     אם אי הידיעה שלי אינה מוכיחה את צדקתך – אז למה לא הוכחת את זיו שאומר שהתורה היא שקר ? גם אם הוא צודק לשיטתך, היית צריך להוכיח אותו, כי גם אם התורה הייתה שקר, זה עדיין לא אומר שהוא צודק…

     (והוא אפילו לא הביא דוגמאות בשביל לתמוך בטענה הזאת… אני לפחות התאמצתי קצת…)

     יש לי גם שאלות משלימות על התשובות שהשבת…

     "כל עוד אין ברירה טבעית נגד קיומן של פטמות" – אני לתומי חשבתי שהאבולוציה זונחת את מה שאינו פועל. זה מה שדארווין אמר לא ? לא הבנתי למה היא לא זנחה את הפטמות של הגברים. למה נגד הזנב (שפעם היה לנו כביכול) יש ברירה טבעית ונגד הפטמות אין ?

     בקישור שהבאת על החמצן יש כותרת עם סימן שאלה בסוף – עד כמה שהבנתי זה השערה בלבד. תקן אותי בבקשה אם אני טועה.

     וקצת סתרת את עצמך בהסבר על החרקים, כי אם הגודל שלהם קשור לרמות החמצן באטמוספרה, ואמרת בעצמך שכמעט ואין שינוי ברמת החמצן, אז זה לא הסבר מי יודע מה…

     הפער בגודל השפיריות הוא ענק – מחצי מטר אז לכמה סנטימטרים קצרים היום. איך פער כל כך קטן ברמות החמצן, מתבטא בפער כל כך גודל בגודל הפיסי של החרק ?

     שבוע טוב

     רון

     • לב

      "אני לתומי חשבתי שהאבולוציה זונחת את מה שאינו פועל."
      חשבת לא נכון.

      "בקישור שהבאת על החמצן יש כותרת עם סימן שאלה בסוף…וקצת סתרת את עצמך בהסבר על החרקים…"

      קודם כל, הסיבה שניתנה לגבי החרקים היא הצעה. אני מתאר לעצמי שיצטרכו ממצאים נוספים כדי לגבש ולאשש את התאוריה הזאת.
      בכל אופן, לגבי החמצן – יש להבדיל. הקישור שהבאתי מדבר על כך שכמות החמצן במאה השנים (בערך) האחרונות פוחתת בקצב איטי, והקישור על החרקים מדבר רמות החמצן בסדרי זמן הרבה יותר גדולים. לפני כ-300 מיליון שנה היה שיא ברמות החמצן ומאז הוא ירד לרמתו היום.
      http://en.wikipedia.org/wiki/G....._of_oxygen

      הגב ללב
      • לב ידידי היקר, יהיה הוגן מצידך להתייחס לחלק הראשון של הדברים – למה שזיו אומר על התורה שהיא שקר זה בסדר, וכאשר אני מוצא 'חורים' במדע זה טיעון מתוך בורות ? איפה היושר האינטלקטואלי ?

       * את המשפט "האבולוציה זונחת את מה שאינו פועל" קראתי בספר 'גנום' מאת הסופר מאט רידלי, שהוא ביולוג באונ. אוקספורד. אתה מבין יותר ממנו ?!

       * אולי פספסתי שם משהו, אבל לא ראיתי בקישור על רמות החמצן נתונים וראיות. רק כותרת עם סימן שאלה בסוף.

       * ולגבי החרקים אתה הרי מסביר בעצמך שזה רק תיאוריה. הנה הסברת בעצמך שאין למדע כרגע תשובה רצינית לשאלה הזאת.

       • לב

        "שזיו אומר על התורה שהיא שקר זה בסדר, וכאשר אני…" – אני השוטר שלכם?! תענה לו בעצמך ותמשיכו לשחק בלי לריב.

        "האבולוציה זונחת את מה שאינו פועל" –
        אם המשמעות של "אינו פועל" היא "לא מאפשר הישרדות" אז כן, זה נכון. אבל אם הכוונה שכל תכונה או מאפיין הם בהכרח פונקציונליים ובהכרח מיטביים, ומה שלא פונקציונלי נזנח בצורה מבוקרת, אז לא, זה לא נכון.
        לדלות ציטוט מחוץ להקשר יכול להטעות.

        http://discovermagazine.com/20.....body-parts
        http://fuzzygoon.com/10-useles.....ry-traits/
        http://www.nescent.org/news/thisweek.php?id=102

        "אבל לא ראיתי בקישור על רמות החמצן נתונים וראיות" – אם תתגלגל בקישור מתחת לשאלה, תמצא 3 תשובות שמפרטות מה שתימצתי בשורה. אפשר לקרוא פה עוד –
        http://scienceandpublicpolicy......rcity.html

        "הנה הסברת בעצמך שאין למדע כרגע תשובה רצינית לשאלה הזאת…" – נו, וזה אומר ש..?

        הגב ללב
       • quantum

        שלום רון,
        בלי להיכנס לוויכוח בינך לבין לב, קצת חומר למחשבה:
        1. שים לב למשפט הסיום בתשובתה של מירב לזיו " באם הרכב הקהילה יהיה ברובו אנשים כמוך, סביר להניח שהמציאות תענה על כל משאלות ליבך…"
        2. http://www.youtube.com/watch?v=uHibFQrmdvA

        הגב לquantum
       • יריב

        אני בהחלט מסכים עם רון שהאבולוציה היא קשקוש ושיש בורא או בוראים שיצרו את העולם. השאלה היא האם הבורא/ים הוא/הם אלוהים המקראי, אללה, אלוהי ישו הנוצרי, אלי המיתולוגיה הרומית או אחרים. אני בטוח שזה לא הארבעה הראשונים, ועד היום אף אל לא גילה לכולם את קיומו ואמר מה בדיוק הוא רוצה מאיתנו (אם בכלל).

        הגב ליריב
 • גבי

  להבטחת ההצלחה של המהפכה הזו, שמכילה רעיונות טכנולוגיים נפלאים לבניית חברה חדשה, יש להקדים מהפכה תודעתית שורשית ועמוקה – ללא שינוי מהותי כזה אני חושש שנראה עוד נסיון כושל דוגמת רעיון הקבוץ. הקרקע כבר הוכשרה למהפכה תודעתית כזו, ישנה הרוח וישנם הכלים (כפי שניכר הדבר ברחבי העולם ובארץ, כמו למשל הפלת המשטרים בצפון אפריקה דרך הרשתות החברתיות).
  מהפכה תודעתית כזו לא תתרחש בין-לילה ולכך דרוש חינוך – לא רק של ילדים בבתי הספר אלא של הציבור כולו, בכל אמצעי הקשר (הרבים)הקיימים כיום בעולמנו האינטגרלי.

  הגב לגבי
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית