- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

מצמצת? שיקרת! – גלאי שקר בקרוב בשדות התעופה

בקרוב בשדה התעופה [1] הקרוב לביתכם.
משטרת הגבולות הבריטית בשיתוף אוניברסיטת ברדפורד
תחל בשנה הבאה בניסוי ובו יותקן מכשיר מתוחכם בשדה התעופה שיעקוב אחר פניהם של הבאים וההולכים בשדה ויתריע בפני פקחי הבטחון על תנועות פנים חשודות.

אחרי שבאמריקה הציגו לעולם את סורקי העירום שמאפשרים הצגת תמונה תלת מימדית של הנבדקים בעירום מלא, בדיקת טרום פשע בעזרת סריקת פנים וגלאי שקר שיותקנו בשדות תעופה ומקומות ציבוריים אחרים, יסייעו לרשויות לעקוב עוד יותר מקרוב אחרי האזרחים במטרה למנוע את הפשע העתידי.
למרות העובדה כי המכשיר החדש הוא עוד פחות אמין מאשר הפוליגרף המפוקפק, השימוש בו יכול בקלות להוביל אלפי אנשים חפים מפשע אל מעצר מונע כמו טרוריסטים ופושעים.

"מערכת מתוחכמת בעזרת מצלמה חדשה יכולה לזהות שקרים רק על ידי צפייה בפנינו בעודנו מדברים, אומרים מומחים. המערכת הממוחשבת משתמשת במצלמת וידאו פשוטה, חיישן ברזולוציה גבוהה והדמיה תרמית", מדווח ה-BBC News.

המערכת החדשה "מצליחה להבחין בין אמת ושקר בכשני שלישים מהמקרים", מה שהופך אותו אפילו פחות אמין מאשר מבחן הפוליגרף הידוע לשמצה, אשר אינו יכול אפילו לשמש בראיה בבית משפט.

הטכנולוגיה מתמקדת סביב גילוי רגשות כמו פחד ומצוקה, או חוסר אמון, רגשות שכל אחד מאיתנו יכול להפגין כשממששים את איבריו המוצנעים או מתנהגים אליו כאל פושע בפוטנציה.

אל טכנולוגיות המעקב הפולשניות המציפות אותנו מכל עבר, יצטרף בקרוב גלאי השקרים וביחד יצעידו את החברה שלנו אל האופק השחור של המאה ה-21.

חברה לחוצה ומוטרדת החיה בפחד תמידי והחושדת בכל אחד ודבר.

ככל הנראה, ואם הניסוי יצלח, גם מי שלא יטוס לא יוכל להתחמק ממבטו של האח הגדול – הטכנולוגיה הזו נועדה בסופו של דבר להיות מותקנת בכל מקום ציבורי הומה אדם: בקניונים, אצטדיוני ספורט, ואירועים ציבוריים אחרים.

הטכנולוגיה הזו מצטרפת אל מאמציו של הממשל האמריקני והמשרד להגנת המולדת שלו (Homelend security) לבצע תוכנית בשם FAST שבמסגרתה יוצבו במקומות הומי אדם טריילרים גדולים עם חוקרים המצויידים בטכנולוגיה לזיהוי הבעות פנים שיסננו את החשודים הפוטנציאלים.

http://www.youtube.com/watch?v=4wqooBmYfQ4

חוקרים מובילים בתחום אומרים שטכנולוגיה כזו אינה יעילה או אמינה ושהיא עלולה לייצר תוצאות כוזבות ושגויות שיעמידו אנשים חפים מפשע במצב לא נעים של חשד לכוונה לביצוע פשע.

מקור: PrisonPlanet [2]