מדוע מחאת האוהלים זה הדבר הכי טוב שקרה כאן בשנים האחרונות

 • מאת חושב חופשי | 1 באוגוסט 2011
 • 3,167 צפיות | 35 תגובות
עודכן לאחרונה: 3 באוגוסט 2011

בסוף הפוסט הכנו עבורכם גלריה של תמונות ממחאת האוהלים בת"א…

בוא ננסה להבין מה קורה בימים אלו ברחובות הערים בישראל, על מה מדברים שם בכיכרות, מהן סוגי המחאות ומדוע זהו הדבר הטוב ביותר שקרה כאן בעשורים האחרונים, בעצם מאז קום המדינה.

נתחיל מתובנה חשובה להמשך ההתעסקות במחאות – יש הבדל תהומי בין מה שהציבור מפגין עליו לבין מה שהתשקורת מספרת לנו על המחאות, לכן יש הבדל גדול בין מה שמבין ישראלי שמקבל את המידע שלו מהתשקורת לבין מי שנמצא ברחובות ומדבר עם האנשים ללא התיווך השקרי של שופר התעמולה של הממשל והאליטה.
אצל יונית לוי\רזי ברקאי\גאולה אבן\גיא פינס תשמעו שהמאבקים הם מגזרים, שבהם כל מגזר דואג לתחת שלו, שמי שמנהיג את המאבקים כעת זה יו"ר ההסתדרות, שהפתרון לבעיות יושג במשא ומתן פוליטי ושהפתרון נעוץ בהפיכת הממשלה לחברתית יותר.
מה אפשר לצפות מהתשקורת המגויסת והמנוהלת ע"י אותם אנשים שאחראים, בין היתר, למצב הנוכחי ממנו אנו רוצים לצאת, הרי ממנה לא תבוא הישועה, היא רק עוד חלק מהבעיה.

לאחר שהבנו שכדי לדעת מה הולך באמת ברחובות צריך להיות שם (ולא לקבל את המידע מצונזר ומסולף) בוא ננסה להבין מה שבר את גב הגמל וגרם לאנשים לעזוב את איזור הנוחות שלהם (הספה והטמבלוויזיה) ולצאת לרחובות ולקחת חלק פעיל במאבק חברתי.

במשך שנים רבות הורגלנו (הורדמנו) שיש מישהו שדואג לדברים להתנהל וכל מה שהוא רוצה מאיתנו זה שפעם ב-4 שנים לערך נבחר מי יהיו אלו שידאגו לנו וינהלו עבורנו את הדברים, בשנה האחרונה התחילה לקנן בקרב רבים התחושה שמישהו שכח את תפקידו לדאוג לנו והוא אפילו עושה את ההיפך ודואג לחבריו על חשבון הציבור.

מחירי המים, מחירי הדלק, מחירי המזון, מחירי הדיור ומחירי המחייה באופן כללי הם בלתי הגיוניים במדינה בה יש תעשיות ביטחוניות מכניסות ותעשיות הייטק משגשגות ושבה כל שנה נשברים עוד שיאים של גביית מיסים, אז לאן כל ההון הזה הולך?
אנחנו יודעים לאן הוא לא הולך, הוא לא הולך לחינוך, הוא לא הולך לבריאות, הוא לא הולך לרווחה, בקיצור, הוא לא חוזר לציבור ולציבור נמאס ובצדק.

הקש ששבר את גב הגמל, הקש שהצליח להוציא המונים לרחוב היה כאשר המאבק על מחיר הקוטג' נשא פרי ומחירו ירד ואיתו ירד מחירם של עוד כמה מוצרי מזון, אז הבין הציבור הישן כי זהו לא חלום ואפשרי לנצח במאבק גם אם בצד השני עומדים שועי עולם בעלי כוח אדיר.

הצלחת "מחאת הפייסבוק" נתנה אור ירוק לעוד הרבה מחאות ברשת החברתית והן הלכו והתעצמו מיום ליום, חרמות מסוגים שונים קמו וטייקוני השוק כבר נעו על כיסאם בחוסר נוחות, הם דאגו שהרווח שלהם מהעבדים כבר לא יהיה מקסימלי ועשו שמיניות באוויר כדי לשטות בציבור (להוריד למשל את מחיר הקוטג' ובו בזמן להעלות את מחיר הגבינה הצהובה) ולגרום למצג שווא כאילו יש מי ששומע את המצוקה ופועל בנושא. המהלך השקוף הזה גרם לזעם רב בקרב חלק מהציבור שהבין ש'מסבנים' אותו ושכל העניין ה"חברתי" שלפתע מגלים הטייקונים הוא בעצם מהלך כלכלי נטו שנועד, שוב, לעשוק את הציבור בצורה מקסימלית. את הזעם הפנו חלק מהאזרחים לטובת פתיחת מאבקים ציבוריים אחרים והפעם לא רק ברשת האינטרנט אלא ממש במרחב הפיסי, ברחוב.

מחאת האוהלים התחילה גל של מחאות נוספות שחברו אליה בין אם בכוונה תחילה (למשל מחאת העגלות), לא בכוונה תחילה (למשל מחאת הדלק) או כאלו שלא חברו אליה (עדיין) אבל נלחמים באותה מפלצת (למשל מחאת הרופאים), המשותף לכולן הוא המגף על הצוואר שמביא להרגשה של חוסר אונים ומאבק יומיומי לשרוד.

בין אם ההישרדות היא של סטודנט שצריך גם לעבוד, של הורים שרוצים לגדל תינוק, של רופאים שרוצים גם לחיות ולא רק לעבוד, של אזרחים שרוצים להאכיל את משפחתם בלי לקחת משכנתא לטובת קניית מזון או כאלו שעונים לקריטריונים של כמה מאבקים במקביל, כולם הם הפנים של המדינה, הפנים המאוכזבות של אזרחי מדינה שיודעת רק לקחת אך לעולם לא לתת.

הגיע הזמן לתת.

הסבירו לנו בכל מיני צורות ועל כל מיני גרפים מדוע צריך לתמוך בטייקונים וב"שוק חופשי" (רק שכחו לספר לנו ששוק שממשלה מנווטת איננו חופשי לעולם) ושעם הזמן הרווחה תחלחל לכולם, לכל המגזרים. שיקרו לנו בפנים וכעת הגיע הזמן לדרוש את הבטחות ה"חילחול" מהעבר, הגיע הזמן לעזור לרווחה לחלחל לעשירונים האחרים, הגיע הזמן לקחת ממי שיש לו לטובת מי שאין לו ולא, כפי שהיה נהוג עד היום, לקחת ממי שאין לו לטובת זה שיש לו המון. עד שלא יראה תחילתו של שינוי בכיוון הזה אני מאמין שהמחאות רק יחריפו ויגדלו ויקיפו עוד ועוד מגזרים שהיו רגילים לסמוך על אחרים שיעשו עבורם את העבודה.

בקהל המוחים אני מוצא אנשים רבים (הרבה יותר מששיערתי) שמודעים לאורך הרוח הדרוש כדי ליצור השפעה חיובית על המציאות בישראל, אנשים שמבינים שהממשלה לא משרתת את הציבור אלא רק משתמשת בכל מיני תארים פרלמנטריים כדי שהציבור יחשוב שיש מי שדואג לו (שר הביטחון אחראי על הביטחון שלנו ושר החינוך אחראי על החינוך שלנו וכך הלאה) וימשיך לתת לה את יפוי הכוח לפעול בשמו.

זה לא חדש שאנשים לא חושבים שהממשלה פועלת עבור הציבור, זה כן חדש שההמונים מוכנים גם לעשות משהו בנידון ולצאת מאיזור הנוחות שלהם ולמחות על העוולות שנגרמות להם, זהו שינוי תפיסתי באשר למקומו של האדם הפרטי במשטר דמוקרטי (פרלמנטרי) וזהו שינוי לטובה.

שינוי תפיסתי שכזה הוא הדבר שהכי מפחיד את השלטון והוא יעשה הכל כדי להרוג את השינוי באיבו, הדרך שלו לעשות זאת היא ע"י שיטת "הפרד ומשול", הסטת האינרציה המשותפת של המוחים לטובת מלחמות פנימיות בין מגזרים. בקרוב יתחילו להישמע כל מיני קולות שיגידו לנו ש"מגזר A נהנה מיותר הטבות בדיור ממגזר B" וש"מגזר C נהנה ממיסים מופחתים יותר ממגזר D" וכן הלאה, הכל כדי למסמס את ניצני המהפכה ולעקר את ההתנגדות ברחוב לשיטה הקיימת.

אנחנו צריכים להיות חכמים יותר ולהבדיל בין המוחים בכיכרות לבין אלו שלקחו על עצמם להיות "מנהיגי מאבק X", בין אלו שפועלים מכאבם וזעמם הפרטי לבין אלו שלקחו טרמפ על רכבת המהפכה, בין אלו שמדברים על שינוי השיטה לבין אלו שמדברים על שינוי ממשל\ראשים.

זו לא עבודה קלה לברור את המוץ מהתבן אך עם כל יום שעובר יותר אנשים מבינים שישנה דרך אחרת (שונה ממה שהכירו עד היום) לקחת חלק במשחק הדמוקרטי ולהשמיע את קול זעקתם, זוהי תחילתה של מהפכה מחשבתית וזו המהפכה שהכי מפחידה את אלו שהשתדלו לשמור את העדר רדום, הרחק ממחשבות עצמאיות, הרחק מההבנה שהכוח נמצא אצלו. ינסו בכל דרך אפשרית לרתום את המוסדות הפוליטיים למאבקים החברתיים כדי לקחת את המושכות של המהפכה ולסיימה בקול ענות חלושה. לטובת המלחמה בציבור יגייסו את עופר עייני, יגייסו את טייקוני המשק, יגייסו את "הקרן החדשה לישראל", יגייסו את התשקורת, יגייסו את אחמדינג'אד ונסראללה, הכל כדי להסיט את האש מהמרי האזרחי אל עבר מחוזות פופוליסטיים מוכרים, בהם קברניטינו שוחים בשלווה כבר שנים רבות.

אני אופטימי לגבי גל המחאות המהפכני ששוטף את ישראל, אני מאמין ששינוי חברתי כלכלי הוא כורח המציאות וגם אם הוא ידחה הקיץ הוא בוא יבוא וכל מה שקורה היום ברחובות זוהי ההתחלה של שינוי זה.

הדבר היחיד שאני רואה בתור סכנה ממשית לסיכויי המהפכה זוהי הכרזת מלחמה (או שאנחנו נכריז או שיכריזו עלינו, ביוזמתינו), האס בשרוול של השלטון, אין כמו מלחמה מאחדת כדי לשכך את כל המכאובים ולגרום לצמיחה רבה עוד יותר במשק הישראלי (צמיחה שתיטיב, כרגיל, רק עם שכבה מאד מצומצמת של אזרחים).

אני מקווה שהאס לא ישלף והמחאה שחסרה לי כדי שיהיה קשה לשלוף את האס זוהי מחאת החיילים. הציבור הישראלי לוקח כמובן מאליו שכל אדם בגיל 18 צריך לשעבד עצמו (לעיתים עד מוות) למכונת מלחמה והכל תמורת 400-700 ₪ לחודש, שכר רעב בכל רפובליקת בננות שמכבדת את עצמה ולא את אזרחיה.

לא אכנס עכשיו לסיבות מדוע חלק נכבד מהבעיות שלנו נובע משיקול דעת מוטעה לגבי הביטחון שלנו כמדינה אלא רק לאנקדוטה הספציפית של שכר הרובוטים הצבאיים, שכר מבזה ועדיף שלא היה ניתן כלל, כך היה קל להבין שאין זו עבודה אלא עבדות. על אף שהיום יש חובה על כל אחד לשרת (ואני לא נכנס לאפשרות להשתמט) אין חובה לקבל על שירות זה שכר בושה, אם יש חובת שירות צריכה להיות גם חובת שיפוי.
לא יתכן שחייל יקבל משכורת של פחות משקל לשעה, בטח לא כשמכריחים אותו להיות חייל, משהו בתפיסה מעוות לחלוטין ובגלל שהעם היה מורדם כל כך הרבה זמן לא היה מי שידאג לחיילים ולפרנסתם (הרדימו אותנו ששר הביטחון אחראי לחיילים, שהם תחת סמכותו) וכיום אין כמעט חייל שמשתחרר מסדיר ויכול לכלכל את עצמו ללא עזרה. החיילים לא יכולים להפגין (מין חוק שכזה) ודבר זה מנוצל ע"י השלטון כדי להשיג שקט בגזרה הכי רגישה שלו, בבטן הרכה, ב"ביטחון הלאומי", מישהו צריך לזעוק את זעקתם, הרי יש לכל חייל הורים, אחים וחברים שיכולים להיות לו לפה.

זה לא שאני בעד צבא גדול יותר ובזבזני יותר (הרי משכורות נחשבות בזבוז, שלא כמו רכישת F15), להיפך, אני בעד צימצומו ככל האפשר כדי שהמדינה שלנו תוכל להתקיים לא רק על חרבה ושהיצוא שלנו לעולם לא יהיה מלחמות וכלי משחית, אך כדי להגיע לזה צריך שהרובוטים במדים יבינו שהם חלק חשוב מאד בפאזל המהפכה ושהצד בו יתמכו ישנה בעצם את כיוון המהפכה כולה. לא צריך הרבה כיום כדי להתחיל מחאה חברתית כלכלית צודקת, מספיקים שני אנשים עם אוהל ומצלמה, ולענייננו מספיקים שני חיילים (או אזרחים על מדים) שיתראיינו בתשקורת על תנאי העבדות בו הם נתונים ואיך זה גורם לעול כלכלי על משפחתם, מה שמדרדר את המשפחה כולה לעשירונים התחתונים. אם מוצדק למחות על מחיר הקוטג' זה יותר ממוצדק למחות על משכורות הרובוטים בסדיר.

אזרחי המדינה נשדדים בכל יום ויום, בין עם ע"י טייקוני המשק שנהנו מהפרטת השירותים של המדינה או ע"י המדינה עצמה במוסדות שעדיין לא הופרטו, הרבה פעמים השוד נעשה על ידי שניהם במקביל (למשל מחירי הדלק ומס הבלו עליהם או מחירי המים והמע"מ עליהם). לכן, הפתרון לא יכול להיות רק טיפול בטייקונים ובקרטלים במשק, הוא חייב להיות גם טיפול שורש בממשל, יותר נכון בשיטת הממשל, ה"דמוקרטיה הפרלמנטרית" מתגלה כשיטה שמרכזת את הכוח בידי מעטים ומאפשרת לאליטה קטנה לנהל מדיניות עבור מדינה שלמה, מעין דמוקטטורה – דיקטטורה במסווה של דמוקרטיה. יותר ויותר קולות מבינים את הבעיתיות של "משחק הכיסאות" בפרלמנט שלנו, מבינים שהבעיה היא שהסכמים שיחתמו היום ע"י ראש ממשלה לא בטוח שיכובדו ע"י ראש ממשלה אחר ושהשיטה בה מתחלפים ראשים בינם לבין עצמם נועדה כדי שלא תהיה כתובת אמיתית לתלונות ושתמיד אפשר יהיה לחזור מהבנות שהושגו. נשמעים יותר ויותר קולות שמבינים שללא שינוי השיטה אסור להפסיק במאבק, שהמהפכה צריכה ללכת לכיוון של שינוי מהותי בשיטת הממשל ושיפה שעה אחת קודם.

המאבקים החברתיים עוברים גם לרחובות, הם לא רק בפייסבוק ובאתרים כמו 'אמת אחרת', ולכן:

 • צריך לשמוע את הקולות שבוקעים לאחר שבועיים (בלבד!!!) מאוהלי המחאה.
 • צריך לשים לב שהזמן שעובר מאז קם אוהל מחאה יחיד ועד שהוא הופך לשכונת אוהלים בת יותר מ50 אוהלים הוא יממה בלבד.
 • צריך להפנים שאין דרך חזרה שתשכיח מהציבור שיש לו כוח לשנות (ולא בקלפי) ולכפות את רצונו על משרתי הציבור שבחר לו.
 • צריך לקחת חלק במחאות, המחאות לא נועדו לשואו אלא לשינוי, שינוי שכולנו נהנה ממנו ולכן על כולנו לקחת חלק בו.
 • צריך להבין שהפתרון לעולם לא יבוא מהמקום שיצר בכוונה את הבעיות, הבעיה תיפתר רק אם נשנה את ההתייחסות שלנו אליה, לא אם נמשיך להילחם בה כפי שעשינו (ללא הצלחה) עד כה.
 • צריך להשכיל להבדיל בין המחאות הלגיטימיות בהחלט לבין כל מיני גופים שמנסים לגנוב את מושכות המאבק.
 • צריך להאמין שיש בכל אחד ואחד מאיתנו את הכוח לשנות, בלי האמונה הזו נחזור שוב לשים מבטחינו בכל מיני "נבחרינו".
 • צריך לשמור על הגחלת ובשום אופן לא לתת למאבק לגווע לפני שהבטחנו עתיד טוב יותר לילדינו, לפני שגרמנו לשינוי מהותי בסדר היום במדינה.

נקודת מחשבה לסיום: מה היה קורה אם היה קם ביבי מחר ומודיע על הקפאה של כל סוגי המס הממשלתיים לשנה? (מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, מסי דלק, מסי רכוש, מסי יבוא והרשימה ארוכה כגלות)
מה היו עושים כל אזרחי ישראל עם כל הכסף שהיה נופל לחיקם? מה היית אתה עושה? האם מישהו היה מאפשר לו לאחר שנה להחזיר את כל המיסים?
מדוע אם כן אנחנו מאפשרים לאקדח המס הממשלתי להיות מוצמד לנו לרקה בכל רגע ורגע, מדוע אנחנו מתקשים להבין שמסי המדינה הם חובה בדיוק כמו החוב הלאומי (וגם באותו סדר גודל) ולו באמת רצינו יכולנו לוותר על שניהם, ובכל זאת, מזוכיסטים שכמונו, אנחנו מעדיפים את השטן המוכר על גן העדן הלא מוכר…

קחו אוהל והרבה תקווה, צאו לרחוב לספוג את האווירה ושתהיה לכולנו מהפכה נעימה.

(כל התמונות בפוסט צולמו ע"י ניב דור-כהן. אין להשתמש בהם ללא אישור מראש.)

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=8224
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

35 תגובות »

 • יעל י.

  כתבה מעולה ותמונות חזקות. תודה!

  הגב ליעל י.
 • צידוני

  ידידי, שדרת האוהלים לחוד, והצעדות במוצ"ש לחוד. אם אתה באמת רוצה להרגיש את האווירה ומה המסר לך להפגנות בימי שבת, ואז אני בהחלט אשמח לשמוע את התובנות שלך, כיוון שכרגע, חסר לך הרבה מאוד. אני לא יגיד לך מה דעתי, אבל אני חושב שכדאי לך ללכת לצעדה הבאה ולעדכן את הכתבה.

  שיהיה בהצלחה.

  הגב לצידוני
 • יהונתן

  בכל פעם את המצליח להביא לי בראש, היכן שאני כבר כמעט מאבד תקווה אתה מראה לי את חצי הכוס המלאה – בכל טוב. כל הכבוד! שהחזרת לי (עוד פעם) את האופטימיות. היום הייתי שם והופתעתי לטובה מהאמרות על השלטים, מהאנשים הרבים שהיו אפילו בשעות הצהריים, יש תקווה, אך עלי לדאוג להביא לשם את הקול שלי, ולמרות שכל מי שדיברתי איתו שם היום לא קיבל את דברי בחום (בלשון המעטה), אל יאוש. אני עוד אחזור ואפצה את פי.
  מהפיכה של אהבה שמיחה לכולם.

  הגב ליהונתן
 • b5

  לחושב חופשי – הוצאת לי את המילים מהפה.
  סוף סוף מישהו שבאמת חושב חופשי ורואה גם את התמונה הגדולה.

  תודה

  הגב לb5
 • אלדד

  מי שיושבים באוהלים זה מי שרוצים לקנות דירה ואין להם
  מספיק כסף אף אחד לא יושב שם ,ב 40 מעלות, בשביל אנשים אחרים.

  הגב לאלדד
 • טל

  אידיוטים. (אבל שימושיים…)
  מאבקים לא מתרחשים ברחובות. מהפכות לא מתרחשות בהמונים.
  התעוררות תהיה אשר תהיה, היא לא התעוררות של קוטג' כששאר מחירי הגבינות קופצים. דגלים מונפים בשם מישהו! הדגלים של המחאה הזו מונפים בשם אויבי העם היהודי! אין שום שמחה ושום תקווה במחאה הזו. מחאת ynet עלובה! מחאת הקרן להשמדת ישראל! יהיו הצידוקים נכונים, יהיה הכאב והקושי, תהיה התקווה הכוזבת מרהיבה ונוגעת ללב, זו אינה מחאת העם, זו אינה מחאתו של איש. מי המניע? למה הוא מניע? את מי הוא מניע? לא העם יושב באוהלים האלו! העם ממשיך לקרוע את התחת כמו תמיד! מהפכה, אם והלוואי מישהו יזכה לחוות התרחשות שכזו, כל כבודה בת מלך פנימה. מהפכה הנה תהליך אישי. ייחודי. האוהלים האלו, השלטים וההתרגשות הזו, הנה לכם מבקשי האמת, הנה הסדר העולמי החדש רובץ לפתח בתיכם, דופק על הדלת שלכם! אל תתנו להם יד! קונספציית המהפכנות השטותית הזו, היא עוד צעד גס וחסר עכבות של האימפריאליזם המחורבן. אם מישהו מבקש להתעורר, שיצא למחות נגד זרועות התמנון! שיחות אינטליגנטיות תמצאו בכל בית מטבחיים! יפה המחאה ככל שתהיה, בעיני מי שתהיה, אם שונאי ישראל, אם שונאי מדינת ישראל ממנים ומתדלקים אותה, עלינו להילחם בה. כאן בדיוק עובר קו הגבול בין סבלנות והקשבה, לבין מלחמת קיום. השטות "המהפכנית" הזו, כל תכליתה לפגוע בנו. שינוי, איזה שלא נצביע עליו, פירושו חינוך עצמי. לעולם לא תנועה המונית כלשהי! בטח לא של הקרן להשמדת ישראל!

  הגב לטל
 • לוקאס

  חושב חופשי – ה'הפרד ומשול' המפורסם מופיע במדריך הממשלתי שפובלש בפייסבוק. חומר מעניין ומעורר צמרמורת.

  הגב ללוקאס
 • הנרי קיסינג'ר

  הסדר העולמי מונח מול אפכם, על קצוות אצבעותיכם.
  הם מפגינים מולכים ואתם לא רואים אותם?

  בשביל מה כל המידע על הקונספירציות אם בסופו של יום האתר נראה כמו גרסה מרוככת של אתרי חדשות"?

  "אוטפוR" הסרבי? הקרן החדשה לישראל? קרן פורד?
  לא צריך תואר במתמטיקה בשביל לחבר 1+1…

  אנשים עורו,
  יש כאן צעד גדול יותר ממה שמבט המיקרו חושף…

  הגב להנרי קיסינג'ר
  • זו הדרך שלנו להעיר אנשים.
   אתה מוזמן לנקוט בדרכים משלך (שהם יותר מטיקבוק מזדמן) כדי להעיר לפי ראות עינייך.

   • 12gen

    אם כך זו דרך שחורגת מדרכו של האתר ובזה אני מסכים איתו
    תראה מה קונספיל עשו: הם כתבו כתבה על האננשים שמאחורי המהפכות בעולם
    אולי גם אנחנו צריכים לחפור קצת מעבר? להסיק מסקנות?
    בוודאות יש כאן משהו מסריח, כמו לדוגמא זה שהמחאה התחילה מתל אביב…
    תסלחו לי, אבל כאן בבאר שבע בשכונה ד' יש משפחות שבקושי נושמות. יש כאלו שאפילו לא זוכות "לסגור את החודש בקושי" והן לא מוחות כי הן לא יכולות.
    הם יכולים,
    וזה מעלה את השאלה – למה האוהלים זהים? מי עומד מאחוריי זה?
    האם הקרן לישראל החדשה? הם יש כאן עניין ביצירת מדינה אחת לשני עמים? מדינה סוציאליסטית? האם השמאל המהפכני עומד מאחורי זה? האם מדובר בשינוי לטובה או לרעה?
    זהו אתר "אמת אחרת" לא "האמת שמצאנו ברחוב מהאנשים"… האנשים סבבה, בסדר, הבנתי,
    שאלתם אותם מאיפה האוהלים? איך זה שיש להם זמן וכח להיות שם? האם ההורים עוזרים להם להיות שם? מאיפה הכסף לאמנים?
    וכו' וכו'
    שימו לב גם שמנהיגי המהפכה נפגשו עם שמעון פרס ונראו מחויכים, שהוא אדם שמאוד מאוד אוהב את הסדר העולמי החדש…

    הגב ל12gen
    • freeThinker

     גן,

     הסיבה מדוע מחאת האוהלים צמחה בת"א היא משום שהבעיה המרכזית בת"א היא בעיית הדיור. בב"ש, כמו גם בעפולה ובבית שאן, כמו גם בדימונה ובקרית שמונה, הבעיה היא לא מהיכן מוצאים כסף לשכר דירה אלא מהיכן מוצאים כסף לאוכל, כסף למחייה וקיום. בעיית הדיור, שהחלה את מאבק האוהלים, היא בעיה מישנית לבעיות עימם מתמודדת הפריפריה, מקומות עבודה, מקומות בילוי, תחבורה ציבורית, מחירי המזון\מים\חשמל\דלק אלו המצוקות היותר בוערות והן לא השתנו הרבה בשנם האחרונות, הפריפריה נשארה פריפריה והיחס לתושבים שם הוא כלאזרחים סוג ב', במקרה הטוב.

     כמובן שמצוקת הדיור לא פוסחת על הפריפריה, נהפוך הוא, היא מחמירה שם אף יותר משום שאין כלל השקעות ובניית בתים בה כבר שנים רבות, אתה מוזמן לבקר בבית שאן ולראות בתים מטים ליפול מול ארמונות שהפשירו שטחים עבורם אך אין איש בבית שאן שיכול להרשות לעצמו לקנות אותם, בעלי אותם טירות באים מחוצה לה. לכן, יש מצוקת דיור גם בפריפריה אבל היא לא העיקר, מצוקת הלחם היא העיקר ובשביל לחם לא מקימים אוהלים, כמו גם בשביל קוטג'.

     אתה נכנסת שוב לתסבוכת שמנסים לשים אותנו בה, מי עומד בראש המאבק, זה לא רלוונטי משום שגם אם מי שהתחיל את המאבק נגוע באינטרסים חמורים שלא לומר שליח של הממשלה\טייקונים\קרן חדשה לישראל וכו', אין זה אומר שמי שתומך במאבק ולוקח בו חלק (בין פיזי ובין אידיאולוגי) הוא גם נציג של הרוע עלי אדמות. אני מקווה שינפנפו את הטייקונים ושאר "נבחרי ציבור" שתופסים טרמפים על גלי המאבק בדיוק כפי שאמרו לעופר עייני שהוא יכול להמשיך בענייניו כרגיל ושאין צורך בו (למרות שהוא נבחר לא מזמן כאיש החזק במשק) ובכובד משקלו הפוליטי, המאבק הוא כלכלי חברתי וחלק מהסיבות למצב היא בגלל שאנשים כמותו לא עשו עבודתם נאמנה והם היו נאמנים למממנים שלהם ולא לממנים שלהם, לציבור, לריבון.

     מי התחיל את המחאה זה לא חשוב, מי יהיו אלו שימשיכו אותה עד לשינוי סדר היום החברתי והכלכלי בישראל זו שאלה הרבה יותר חשובה ומשום מה לכולם נוח להתעמק במי היא דפני ליף או מי מחבריה. הם לא מעניינים אותי, הנושא מעניין אותי, ובדיוק כשם שלא אכפת למחאה כלכלית להתחיל ממקום ע"ש אחד הנוגשים הגדולים בהיסטוריה האנושית כך גם לא אכפת לי שהקרן החדשה מממנת אוהלים, מעניין אותי מי יושב בהם ומה הוא אומר.

     כדי להבין היטב את גודל האבסורד במערכת הנוכחית ומדוע צריך לצאת נגדה, ניקח את נושא הבנקים בתור דוגמא. לבנק מותר להלוות לי כסף שאין לו, בערך פי 9 ממה שיש לו כגיבוי לכספו הוא יכול לרשום לזכותי. כלומר, כדי שהבנק יוכל להלוות לי 1,000 ש"ח הוא צריך שיהיו ברשותו רק 100 ש"ח, חיים קלים כשאפשר להמציא כסף יש מאין. בוא ננסה לקחת את חוקי הבנקאות לעולם האמיתי, של האנשים האמיתיים, מה היה קורה אם חוק שכזה היהתקף גם לגביי? נניח שמשכורתי 5,000 ש"ח, הייתי יכול לרכוש אופנוע ששווה 50,000 ש"ח בתמורה למשכורת אחת שלי, הייתי גם יכול לקנות במכולת בסך כולל של 1,000 ש"ח ולשלם בקופה רק 100 ש"ח, איזה קל היה לי להסתדר בעולם שכזה. הסיבה מדוע החוק תקף רק לבנקים היא משום שהבנקאים הם אלו שמחוקקים את החוקים והבנקים זו הדרך שלהם לרושש אותנו ולשעבד אותנו. בנק שמרוויח ברבעון 2 מליארד שקל גורם להפסד של 2 מליארד שקל למשקי הבית, אין רווח בלי הפסד וכשהבנקים תמיד מרוויחים זה אומר שאנחנו תמיד מפסידים, כדי שאנחנו נרוויח הבנקים צריכים להפסיד, ועדיף להיסגר לצמיתות.

     עכשיו, לך תשכנע אנשים ברחוב שאחת הדרישות צריכה להיות סגירת התיווך של הבנקים בין ההון לבין הציבור. רוב רובם של האנשים לא יכולים לחלום על דבר שכזה, זה מבחינתם הרבה יותר מאוטו]יה, זהו גן עדן עלי אדמות, אבל הם לא חושבים שזה אפשרי משום שהם לא מאמינים שהממשלה שלהם יכולה לדרוש דבר שכזה, הם צודקים הממשלה אכן לא יכולה לדרוש זאת, היא בובה שלהם, היא כבר מזמן לא משרתת את הציבור אלא את ההון ובעליו. לכן לא צריכה להיות דרישה כזו, עדיין לא, הציבור צריך להתבשל עוד קצת בחרא שיאכילו אותו בקרוב, ואז הוא יהיה קצת פתוח יותר לרעיונות שיבהירו לו מהו מקור הבעיות הכלכליות-חברתיות. לעת עתה, שינוי סדר היום של הממשלה מסדר יום מדיני ברובו המוחלט, לסדר יום כלכלי-חברתי זה צעד בכיוון חיובי, גם אם זה לא סוף המאבק וגם אם דפני ליף וחבריה ירוויחו אישית ופוליטית מהטרמפ שתפסו.

     המהפכה לא תתרחש ביום בהיר אחד, זהו תהליך של שינוי מחשבתי ותפיסתי עמוק וכואב שלא כולם יכולים לעכל אותו והרוב לא יוכל לעכל לעולם. צריך הרבה אורך רוח וסבלנות כדי לנצח שטיפת מוח ממסדית בת עשורים, בת דורות, מי שיהיה סבלני מספיק יזכה גם לראות פירות למעשיו, מי שירים ידיים רק משום שברגע נתון לא כולם חושבים כמוהו חוטא למטרה ומחליש את כוחה של החברה כגוף שנאבק על הישרדותו.

     השיטה של הדמוקרטיה הפרלמנטרית בישראל צריכה לעבור מן העולם, היא לא באמת מייצגת את הציבור כולו אלא רק נותנת מראית עין שהיא מייצגת את כולם, היא שיטה שנתונה ללחצים תמידיים ע"י בעלי הון למיניהם, בין ישראלים ובין מחו"ל, היא לא יכולה להיות התשובה לבעיות הרבות שהיא עצמה מייצרת, השיטה צריכה בסופו של יום להתבטל ולהיות מוחלפת באחרת, הוגנת יותר, צודקת יותר, עממית יותר ושקופה הרבה יותר. עוד חזון למועד אך בינתיים לא צריך להרים ידיים כי לא השגנו את מבוקשנו, צריך לנצל את ההזדמנות שהאזניים קשובות לאלטרנטיבות ולטפטף לאט אבל בזהירות את האופציה לדמוקטטורה הישראלית ולשלטון הבנקאים על חיינו.

     מהפכה מאושרת שתהיה לכולנו 🙂

     הגב לfreeThinker
     • אורן

      חושב חופשי יקר, לעולם אל תפסיק לחשוב… החשיבות של דבריך עצומה, בעיני זאת עבודת קודש; ההבנה של האנשים לגבי המציאות בה אנו חיים מתעצמת בזכות אנשים כמוך. רק בעזרת הבנה של הדברים יוכל לבוא שינוי אמיתי; הבנה שמדובר בתהליך; להבין שהדבר הכי חשוב שקורה בימים אלה הוא שאנחנו מבינים שיש לנו כח. בזה צריך להתמקד ואת זה יש לעודד. ולהיות "מוהעוני מטרה" ולא לתת לדברים אחרים להסיח את דעתנו.

      אני מזמין את כולם לחשוב חופשי.

      הגב לאורן
      • freeThinker

       תודה רבה לך אורן על דבריך החמים!

       אני אכן מאמין שמדובר בתהליך, אולי אף ארוך, שצריך לעבור כל אדם ואדם בעצמו בכדי לשנות את הפרספקטיבה בה הוא מנתח את המציאות המוגשת לו (לרוב ע"י התשקורת הממסדית וזו כבר בעיה), כל שאני יכול לעשות זה לנסות ולחבר מספר נקודות כדי לחדד את התמונה כמה שאפשר בשביל אלו שכן מוכנים לשקול שינוי בתפיסתם, כאלו שלא מפחדים יותר משינוי דעתם (שזה הדבר שהכי מפחיד את מרבית האנשים), שמוכנים לקחת את האחריות על חייהם על עצמם, בלי מתווכים כלשהם ש"נרתמים" לתווך. השינוי החיצוני יבוא רק לאחר הפנימי משום שאם לא אין תוחלת לשינוי והו יתנדף ברוח ולא יהיה שווה את המאמץ שהושקע בו.

       אזרחי המדינה צריכים להפסיק לשאול "מה מדינה עשתה בשבילי?" או "מה אני עשיתי בשביל מדינה?" ולהתחיל לשאול "מה אני עשיתי בשביל עצמי?" ו"מה עשיתי בשביל משפחתי ובמה תרמתי בכך לחברה בה אני חי?". אחריות אישית של האדם על חייו וחיי משפחתו חייבים לבוא כתנאי מקדים לדרישה מאחרים לדאוג לו, בין אם זו דרישה מהמדינה או מכל מוסד\ארגון\טייקון\שליט אחר. את הכוח שההבנה הזו תביא אי אפשר יהיה לקחת לעולם, וככל שיותר אנשים יהיו מודעים לחלקם בעיצוב חייהם כך הכוח יגדל ואז אפשר יהיה לרתום אותו למשהו אפקטיבי גם במובן החברתי והמדיני. 10 אנשים שמודעים לכוחם יעילים עשרות מונים על המונים שלא מודעים לכוחם ופועלים כעדר מתוך אינרציות רגשיות ששיחקו להם עליהן ולא מתוך ראציונל במעשיהם.

       המהפכה היא קודם כל במחשבה, אחר כך אפשר יהיה לתרגם את המהפכה המחשבתית להלכה למעשה וקביעת סדר יום מדיני שכולל פחות הרס ויותר בניה, פחות הרג ויותר יצירה, פחות סבל ויותר אחווה, פחות לחץ ויותר שלווה.

       מהפכה שמחה 🙂

       הגב לfreeThinker
 • אביג

  טל ידידי ממש לקחת את המילים ממוחי. כל מילה שלך בסלע כתובה.
  אם ביבי לא יאבד את העשתונות ויעשה צעד פזיז ומוטעה אז אלה ימי פומפי האחרונים של אג'נדת השמאל והתשקורת מרעילת הבארות והיורקת לתוך הבאר שכל תושבי המדינה שותים ממנה.
  יש הרבה מה לעשות למען התושבים שנושאים על גבם הכפוף את יציבות הכלכלה, יציבות שהיא נדירה במחוזותינו (בעולם). טעות כתוצאה מהלחץ המחאתי עלול לגלגל אותנו לתהומות שלצאת מהם יהיה בלתי אפשרי.
  תוהו ובוהו הוא יעדם הנפשי של האנרכיסטים שהם עבדים שימושיים של אג'נדת NWO לכן יש להוציאם מחוץ לחוק כממרידי העם לכאוס חברתי כלכלי ולשים אותם מאחורי סורג ובריח עד התפכחות

  הגב לאביג
  • freeThinker

   "יש הרבה מה לעשות למען התושבים שנושאים על גבם הכפוף את יציבות הכלכלה" – מה אתה מציע?

   ביבי הוא רק בובה, היו כמוהו לפניו וגם הם שירתו את מי ששם אותם שם ולא את מי שבחר בהם. המשחק הפוליטי של "ימין" ו"שמאל" מכור מראש ונועד לתת אשליה של דמוקרטיה בה הציבור שותף בהחלטות על גורלו. אין רחוק מכך.

   כסף בעולמנו הוא כוח ולמי שיש הרבה ממנו יש גם הרבה כוח, אז מה נגיד על מי שמדפיס כסף, כמה כוח יש לו? בוא ניקח לדוגמא את הדולר, כמה כוח יש למי שמדפיס את הדולר? האם לדעתך הגוף שמדפיס את הדולר צריך להיות בבעלות העם, בבעלות ממשלת העם? ומה תגיד אם אומר לך שהגוף הזה מעולם ולעולם היה פרטי לחלוטין? היש קרטל פרטי גדול מזה?

   הגוף שמדפיס את הדולרים נקרא הפדרל ריזרב, הוא לא כפוף לשום חוק, אי אפשר לעשות לו ביקורת בספרי החשבונות (אפילו אין חובה שיהיו לו), הוא לא מחוייב להצהיר מי עומד בראשו ומי עובד שלו, הוא מלווה כספים לממשלות העולם (כולל ארה"ב) והוא יחידי בעולם. ככזה, הוא מלווה כספים למדינות בתמורה להחזר בתוספת ריבית, אך מאיפה יביאו את הריבית לתשלום אם הוא היחיד שמייצר את הכסף? ממנו כמובן, בעוד ריבית, כך נוצרת אינפלציה מובנית שסופה להגיד למצב בו אי אפשר להחזיר לעולם את החוב, מה שקורה בימים אלו בארה"ב שהחוב הלאומי שלה (לגוף פרטי לחלוטין!!!) עבר את 14,000 מליארדי הדולרים, סכום אסטרונומי שאי אפשר וגם אין רצון להחזיר לעולם. אך מדוע בכלל שמדינה תלווה כספים מגוף פרטי בתמורה לריבית, אין היא יכולה להדפיס בעצמה? האם ארה"ב המפותחת טכנולוגית לא יכולה להדפיס בעצמה כסף? בתשובה לשאלה טמון מקור בעיות הכלכלה בעולם. השיטה המוניטרית הנוכחית היא לב ליבה של הבעיה וכל ניסיון לסובב את הגלגל ולהפנות את האצבע המאשימה למקומות אחרים רק מתעלמת מהבעיה ועוזרת למי שנהנה מפירותיה להמשיך במעשיו ולעשוק את האזרחים הנאיבים.

   חשוב מאד להבין את משמעות החוב הלאומי של ישראל (ושל העולם בכלל אבל אנחנו עוסקים בישראל) ולמי אותו חוב קיים (ויכול להיות לא קיים כלל) ומה עושות הממשלות כדי לגבות כספים לתשלום חובות אלו, על מי מטילים את רוב כובד התשלום ומי מקבל פטורים מתשלומי עתק רק כי הוא חלק מהמנגנון שהמציא את החוקים. בלי הבנה מדוע כל ישראלי חייב לבנקים הבינלאומיים כ75,000 ש"ח (http://forum.emetaheret.org.il/post20240.html) לא נצליח להבין לעומק את היקף השוד והעושק שמשיתים עלינו נוגשינו (שאנחנו קוראים להם בטעות נבחרינו).

   יש מדינות שהפנו אצבע משולשת לעבר קרטלי הבנקים העולמיים וסירבו לשלם את החוב הלאומי, אנחנו עדיין לא שם אבל כדאי לקרוא את הכתבה כדי להבין שהבעיה המוניטרית לא קיימת רק בישראל אלא בעולם כולו http://www.globes.co.il/news/a.....1000640841

   "תוהו ובוהו הוא יעדם הנפשי של האנרכיסטים…" – מכיוון שאני שם לב שאתה מבלבל בין אנרכיה לאנרכיזם אני חושב שכדאי שתקרא את ההגדרה לאנרכיזם במלוא הרצינות, אני חושב שתוכל להבין טוב יותר את הפילוסופיה האנרכיסטית לאחר מכן http://he.wikipedia.org/wiki/%.....7%96%D7%9D

   הגב לfreeThinker
 • נדב

  מחזק את דבריך ניב. מסיתים את העניין כאילו החרדים שהם החברה הכי ענייה הם האשמים. או המתיישבים ביהודה ושומרון שמסכנים עצמם יום וליל ב ש ב י ל נ ו כי אם לא יהיו שם גם הצבא לא יהיה שם והכל יהפוך לשטח שיגור טילים.

  הכל בשביל להסיח את הדעת ממי שמחזיק את התשקורת – הטייקונים!
  האחראים הם קודם כל אנחנו האזרחים באדישות שלנו.
  האשמים הם הבובות (הפוליטיקאים ולא משנה ליכוד או קדימה רובם מאד מושחתים.) אבל יותר מהם הרבה יותר זה הטייקונים.

  למרות שאני סולד מהקרן החדשה וכל ארגוני השמאל אני יודע שזה לא באמת משנה מי יהיה בשלטון. אדרבה את רב שטחי ארץ הקודש שקיבלנו במתנה מ ה' מסרו לאוייבינו דוקא הליכוד.

  ולכן מה שחשוב הוא שינוי השיטה וסדרי העדיפויות.

  מה זה צריך להיות שאנו משלמים כלכך הרבה עבור מצרך בסיסי כמו מים. ועוד מרעילים אותנ בו.
  ועוד ועוד…
  לאנשי האמת אסור להיות מוסתים. לא משנה דתיים ולא, אשכנזים ספרדים, ועוד דוגמאות להפרד ומשול.

  הגב לנדב
 • יונתן

  כתבה מאלפת, ונהניתי מכל התגובות שאני מסכים עם כולן…
  אבל מבחינתי ברגע שהשמאל, התקשורת והטייקונים (זה אותו דבר?) השתלטו על המחאה הם הרגו אותה! מצטער שקשה לי "לברור את המוץ מהתבן", אבל המחאה הזאת פשוט מחלישה את השייכות למדינה, ואני מרגיש שזה רק עושה אנרגיות שליליות כשהסיסמאות של המחאה כל כך אישיות ומשתלחות.

  הגב ליונתן
 • שרון

  למנהל הפרוייקט: למה לא מנצלים את ההתאספויות לחתוקת פליירים על סכנות ההפלרה? אפשר לעמוד ברוטשילד ולחלק למאות

  הגב לשרון
 • עדי

  יש לי הצעה למה לא לקים שם אוהל ולקרין סרטים מהאתר
  הסברה זה יהיה מענין לפי דעתי

  הגב לעדי
 • btbf

  מה קורה פה?
  תחפרו קצת לבד ברשת ותמצאו את "האמת האחרת" מאחורי כל ההפקה הזו. זה ממש בהשג ידכם!
  עובדים עלינו בעינים,התקשורת מפמפמת וטוחנת וזה עובד כמו שעון שוויצרי.
  אפילו כאן ב"מבצר" האמת.
  ראו את התוצאה של מחאת הקוטז האוילית:הרפתנים "אכלו צינור" מחיר הקוטז ירד וכל שאר מוצרי החלב עלו.
  ומי צוחק כל הדרך לבנק:התאגידים הם העלו את המחירים,לא הורידו אותם,יקנו וייבאו חלב יותר בזול-מה שיגדיל להם את הרווחים בטרוף:אחלה קומבינה.
  והקומבינה מובילה אותנו במחאה הנוכחית.ותוביל את המדינה לפשיטת רגל מוחלטת!
  אחי למהפכה האמיתית wake the *** up אין ימין אין שמאל זה הזמן לחשוב,להתאחד ולהלחם בסדר העולמי החדש.

  הגב לbtbf
 • מוריס

  בפעם הראשונה שאני מגיב באתר זה.
  קראתי בעיון את המאמר ואין כל התגובות.
  ולמרות שבדרך כלל אני לא מתקשה בהבנת הנקרא, גם של נושאים מורכבים , לא הבנתי לאן כל המאות האלה צריכות להוביל.

  היות ואני חי בארץ הזאת עשרות שנים, אני נסכים בהחלט שעשרים שנה או יותר נמשך תהליך של התנתקות הממשלה ומערכות השלטון מדאגה לצרכי האזרח והשלטון דואג למקרובים למפלגה ולממנים מקרב למשפחות השולטות במשק.

  התוצאה היא באופן חד משמעי ניצול הרוב המוחלט של האוכלוסיה ככלי למימון מספר קבוצות מקורבות. ודוגמאות לא חסרות.

  מצד שני כדי לתקן את המצב צריך לבוא עם תוכנית ודרך.

  לא ראיתי במאמר ובתגובות לאחר "המחאות" ולאחר "לדרוש סדר חדש" ולדרוש "צדק חברתי" מה צריך לקרות כדי שהבעיות יצטמצמו.

  למשל –
  להוסיף הקצבות ולתת עדיפות לנושאים כאובים ומוזנחים כמו – דיור, הוצאות גן ומטפלת ועוד.
  במקביל צריך להצביע על דברים חד משמעיים שאנו מצפים שהעדיפות שלהם תרד – תקציב הביטחון? הגדלת מס החברות? ביטול תקציבי התיישבות? הקטנת הקצאות לחרדים? הקטנת המנגנון הממשלתי? הגדלת מס הכנסה לשכר גבוה? גרעון בתקציב המדינה ובעקבותיו אינפלציה? כל אחד מדברים אלו יש לו גם משמעויות לא מבוטלות שיכולים להוביל לאיבוד שליטה או לשלטון לא יציב כלל. אבל צריך לקבל החלטות עם מחירים.
  שינוי שיטת הממשל – למה? מה האלטרנטיבה? שמעתי הצעה יפה שכל אזרח יצביע על כל חוק באינטרנט ובמקום שלטון הכנסת ובחירות כל 4 שנים ( או פחות) נקבל דמוקרטיה "אמיתית" שבה כל האזרחים כל הזמן עסוקים בדיונים ציבווריים ואין זמן לעבודה וליצירת ערך ראלי . יש שיטה אחרת – תציעו?

  להפיל את הליכוד ואת ביבי "שורש הרע" וללכת לבחירות.
  אני לא רואה אלטרנטיבות ראויות ובשלות בפוליטיקה שאני סומך עלהם כהנהגה אחראית. לא דוב חנין, לא שלי יחימוביץ, לא עופר עיני, לא אריה דרעי, לא עמרם מצנע ובוודאי לא ציפי ליבני שהיתה בעצמה חלק מהשיטה הרקובה. אז מי כן?

  התלכדות סביר מפלגה חדשה שתקח על עצמה לייצג בכנסת ובממשלה באופן יותר הוגן את הרוב נדומם והעשוק. ראיתי כבר הרבה מפלגות שנשאו דגל דומה ואכזבו בגדול – שינוי, ד"ש, יחד, ש"ס ( כן ש"ס היתה כזו פעם), הגימלאית ועוד ועוד. לא התייאשנו אפשר לנסות שוב. אבל מה ההצעה? אז כן רוצים להפיל את ביבי. זה בסדר וזה לגיטימי אבל בו נגדיר במה אנחנו יותר טובים. הצעירים המתלהמים בכיכר העיר לא עושים עלי רושם של מנהיגות אלטרנטיבית אחראית. אז מי כן?

  אני עוצר כאן אבל יש עוד דרכי רבות להציע תוכנית פעולה. תציעו.

  הגב למוריס
  • freeThinker

   מוריס שלום וברוך הבא.

   אני אישית לא מאמין שאיזושהי ישועה תוכל לבוא מתוך מערכת שהביאה את הבעיה ועדיין לא השתפרה לרמה בה היא יכולה להתעלות על עצמה ולהציע פתרון לבעיות אותן יצרה. מבחינתי ביבי הוא דווקא הרע במיעוטו משום שיש לו את היכולת גם להוביל שינוי עם הגב החזק שיש לו מהקואליציה שלו. הפלת ביבי לא תוביל להמלכת מישהו שיפתור את הבעיות, הן בעיות מובנות בשיטה ולכן צריך לשנות את השיטה ולא את נושאי המשרות בה.

   לדוגמא, המון הטבות ניתנות ליצואנים בישראל בכדי להכניס מטבע זר למדינה, המדינה כעת מפוצצת במטבע זר והרזרבות של ישראל ברובן הן דולריות, מדוע להמשיך לסבסד את היצוא במקום להשקיע כסף זה ביבוא שיתן תחרות אמיתית במשק ועקב כך יוביל להורדת מחירים? כל עוד המערכת המוניטרית שלנו, שנקבעת ע"י נגיד הבנק "שלנו", בנק ישראל, שהיה בתפקידו הקודם השודד הראשי, יו"ר הפדרל ריזרב, כל עוד מערכת זו עומדת על תילה לעולם ממשלת ישראל תשקיע במט"ח בכלל ובדולרים בפרט, כך היא בנויה, גלובלית ונשלטת ע"י הבנקאות הבנינלאומית. כל עוד ישראל תשועבד לטובת מוסדות בנקאות בינלאומיים ואזרחיה יהיו עבדים לאותה מערכת משעבדת אין ממש אור בקצה המנהרה, מקסימום תחושה של אור, פאטה מורגנה.

   השיטה הקפיטליסטית בה הממשלה לוקחת מהציבור כמה שיותר ונותנת כמה שפחות (כאילו היא חברה פרטית ולא גוף ציבורי) חייבת לחלוף מהעולם כדי שאיזשהו שינוי יהיה ממשי ולאורך זמן. ההפרטה ללא מעצורים של נכסי המדינה וההון הציבורי שלה בלי הורדת מיסים דרמטית במקביל (הרי למה לשלם עבור שירותים פעמיים, גם במיסים וגם כשבאים לקבל את השירות מול הגוף הפרטי?) לא יכולים להתקיים לאורך זמן, הציבור לא יוכל לעמוד בתשלום כפול עבור אותם שירותים שבעבר נדרש לשלם עליהם רק פעם אחת, למדינה.

   הכסף הגדול בנושא הדיור עובר במכרזים, המכרזים ברובם חסויים למעט עיניי אלו שניגשים למכרז, כך המסחרה, השוחד והקומבינות חוגגות ביתר קלות, בלי שיהיה מישהו שיכול לפעול בעניין, הרי הפרטים חסויים. כך גם בנוגע לחוק ההסדרים שאין לא דמוקרטי ממנו, זהו חוק עוקף כנסת ובעצם כך עוקף כל ביקורת אמיתית (עד כמה שהכנסת היא אמיתית ולא חותמת גומי, אבל נלך לקולא).

   נמשיך, ח"כ שהוא גם שר, האם יש אי הפרדת רשויות גדולה מזו? היכן האיזונים והבלמים ברשויות המדינה? איך אפשר לאפשר לרשות המבצעת לחוקק את החוקים על פיהם היא אמורה לפעול? עדיפה כבר דיקטטורה, כך לפחות נדע שאין הפרדת רשויות דה פקטו ולא נחיה באשליות של איזו דמוקרטיה מופלאה.

   מבקר המדינה, כל נושא משרה ציבורית שלא יתקן את הליקויים שנמצאו בביקורתו של מבקר המדינה יצטרך להגן על עצמו בבית משפט פלילי כשהאישום הוא פגיעה בביטחון המדינה או משהו כבד משקל בסגנון. הקצבת משאבים למוסד מבקר המדינה הוא בזבוז זמן אם למבקר אין שיניים לאכוף את הטעון שיפור\שינוי\ביטול, תיקצוב משרדו רק כדי לקבל כל שנה כרך עב כרס יותר הוא צחוק בפניו של הציבור ויריקה על עצם ריבונותו של העם על ממשלתו ולא להיפך.

   שיטת הדמוקרטיה הפרלמנטרית מתגלה כטעות פטאלית שהשאירה את ההגה בידי מספר מצומצם של "נבחרים" שלא ממש יודעים את עבודתם ומתומרנים ביתר קלות ע"י כמה נותני טון הן בתוך והן מחוץ לממשלה. המעבר לדמוקרטיה ישירה, עם בחירות אזוריות מתבקשת לאחר שבמשך שנות קיומה לא הצליחה הדמוקרטיה היצוגית לשרת באמת את העם כולו אלא רק סקטורים "צעקניים" בו. בחירת 10 אנשים ברשימה ארצית ו5 באיזורית (סתם מספרים לדוגמא) ובחירת 120 האנשים ששמם הופיע הכי הרבה פעמים טובה לאין ערוך מהשיטה הנוכחית. גם בחירת הממשלה (מצומצמת ביותר, ללא שרים בלי תיק, וכן עם אנשים מקצועיים בתחומם) טוב שתעשה ע"י הכנסת (שהרי תייצג הכי נאמנה את רצון הבוחר) ולא בצורה המפלגתית עם הליכה לנשיא כדי שיטיל את הרכבת הממשלה על המפלגה הגדולה, מה שיוצר בעיות פרשנות כפי שקרה לאחרונה, כשקדימה הייתה המפלגה הגדולה ובכל זאת ביבי להקים קואליציה ולעמוד בראשה.

   מס החברות, זהו המס היחיד שבאופן עיקבי נמצא בירידה, לא סתם זהו המס היחיד שיורד, הוא משרת את אלו שאצלם אמורים כל אותם פוליטיקאים לעבור לעבוד אח"כ ("הדלת המסתובבת"). אני נגד כל מס באשר הוא אבל אם כבר מס אזי הוא זה שאמור לרדת אחרון, הרבה אחרי המע"מ ומס ההכנסה, גם אחרי הבלו ומס שבח. עיקרון הדלת המסתובבת בה נמצאים כל ראשי המשק והפוליטיקאים היא היא בסיסה של הבעיה והשחיתות הפושה בהנהגה. מי שבוחר להיות נבחר ציבור צריך לקבל בסיום תפקידו פנסיה מכובדת אך ללא היתר לעבוד בכל עבודה לא ציבורית בעתיד, זהו סעיף מרכזי שאסור לפסוח עליו אם אנחנו באמת רוצים שינוי ולא פלסטר לשבר מדמם. מינויים של ראש השב"כ למנכ"לות סלקום הוא לא דבר שצריך להיות מאופשר במדינה שרוצה באמת לאפשר תחרות הוגנת וצמצום פערים (ואני לא טוען שזה מה שרוצים, זה לפחות מה שאני רוצה).

   משכורות, לפחות במגזר הציבורי צריך להיות מונהג שכר דיפרנציאלי, כלומר שירוויח המנכ"ל כמה שירצה, בתנאי שהעובד הזוטר ביותר בחברתו ירוויח 5%-10% ממנו וכל עובדי הביניים ירוויחו בתחום הזה גם כן. לא יתכן שבמשרד ממשלתי או ציבורי יהיו פערי שכר של עשרות אלפי אחוזים.

   יבוטלו כל חברות כוח האדם והעובדים יועסקו ישירות ע"י החברות, ללא תיווך שנועד לשלול את זכויות היסוד של כל עובד בלי היכולת האמיתית להלין על כך (למשל פיטור עובדים אחרי 9 חודשים והעסקתם מחדש כדי שלא יצברו ותק).

   יבוטל המונופול של חברות התרופות על משרד הביריאות והסתמכותו של האחרון על תכתיבי ארגון הבריאות העולמי. יופסק הסימום ההמוני של האזרחים (בעיקר הילדים) ע"י תרופות לא חיוניות ומעבר מרפואטיפולית לרפואה מונעת בכל תחום אפשרי. יחונך הנוער בישראל לרפואה מונעת וטבעית במקום רפואה תרופתית ויקרה.

   יוחל מפעל הזנה בכל בתי הספר שיכיל מזון בריא ומוזל לכל התלמידים (והמורים). יועלה שכר המורים ויושווה לשכרם של הנגדים בצבא (יהא אשר יהא, זו התחלה לא רעה להראות מה חשוב יותר בסדר העדיפויות הלאומי). יצאו לפנסיה מורים שחוקים ויגוייסו מורים רעננים וחדשים (עם שכר הולם) לטובת שידרוג המערכת וחוסנה.

   תוצמד המשכורת לאותו המדד אליו מצמידים את החשמל\גז\ארנונה\ כל דבר שאוהבים להעלות לנו בפראות. תינתן ריבית על יתרת זכות באותה המדרגה בה הייתה משולמת הריבית על אותה היתרה אם היא הייתה במינוס.

   צה"ל יהפוך לצבא מקצועי, עם תשלום שכר חודשי מכובד לכל חייל, עם שקיפות מלאה בנושאי שכר והוצאות שוטפות. הסעיף הזה הוא החשוב מכל והקשה ביותר לעיכול, גם לאלו שחושבים עצמם "מוערים" ומביני עניין. כל עוד היצוא המרכזי של ישראל יהיה יצוא ביטחוני (קרי, מלחמות ונשק) כך גם יראה היבול שלנו ממנו (הרוגים, חרמות, שכול וכלכלת מלחמה שלא נותנת אפשרות לשום כלכלת שוק אחרת להחליפה או לצמוח לצידה). הביטחון צריך להיות אמצעי לא מטרה וצריך להיות מתוקצב בהתאם. דרושה התחייבות של כל המשרדים הממשלתיים לקניית תוצרת ישראל והעדפתה על פני החלופות, בתנאי שהמפעל הוא אכן ישראלי ומספק עבודה לישראלים ולא רק נמצא בישראל כדי לקבל הטבות מס אך הכסף יוצא לכיסים פרטיים בחו"ל.

   יוקמו רכבות מקריית שמונה עד אילת, בלילות יוסעו ברכבות אלו קרונות משא מהנמלים לשאר הארץ, מה שיחסוך משאיות רבות על הכביש וצורך של אנשים רבים להחזיק רכבים פרטיים. תוקם רכבת תחתית בגוש דן כפרוייקט לאומי מיידי. הקמת אי מלאכותי מול ת"א לטובת נמל תעופה חדשני ויעיל שלא יהווה סיכון בטיחותי ומקור רעש בלתי נסבל לחצי מליון תושבים, שטח נתב"ג שיפונה יוכל לשמש עתודות קרקע למגוון רחב של פיתוחים אפשריים. יבוטל לאלתר רעיון האימים להקמת נמל תעופה נוסף בעמק יזרעאל.

   הקמת שדות אנרגיה סולארית בנגב ע"י תושבי הנגב, שדות טחנות רוח ברמת הגולן ע"י תושבי הגולן וסבסוד של חברת החשמל לבעלי שדות אלו. מעבר לשימוש באנרגיה נקייה בכל תחום ותחום, מיבוא של מכוניות חשמליות\סולאריות בלבד עד לבנייה בעזרת בלוקים מבוססי המפ. הפסקה לאלתר של ההפלרה ובקרה על איכות מי השתייה של התושבים. החדרה של מי גשם לאקוויפרים לאחר סינון במקום הובלתם לביוב ומשם השלכתם לים. איסור על גידולים לא הכרחיים שגוזלים מים (לדוגמא כותנה) לטובת גידולים חוסכי מים (לדוגמא המפ) שאפשר להשתמש בתוצרתם בסוגים שונים של תחומים. הלאמת מתקני ההתפלה שהוקמו ואלו שיוקמו והפסקת ההפלרה גם בהם.

   האמת היא שיש עוד המון רעיונות בתחומים שונים ומגוונים, אלו רק חלק מהם שעלו לי בראש בדקות האחרונות, יש הרבה מאד תוכניות חלופיות למדיניות הנוכחית שייטיבו עם הציבור (וירעו עם אלו שהיום נהנים מהסטטוס קוו) אך הבעיה היא שעד היום לא היה מי שיקשיב להם, כיום יש אזניים קשובות יותר ולכן יש מי שיתן את הצעותיו לשיפור ושינוי השיטה.

   קטונתי מלדעת הכל בכל נושא, אך אני בטוח (ויודע אישית על כמה) שיש לכל תחום יותר ממומחהאחד שיכול לתת עשרות פתרונות טובים מהנוכחיים, רק צריך להקשיב להם. יש גם את אלו שכתבו ספרים שלמים ומניפסטים ארוכים שנוגעים לשינויים מעמיקים בכל תחומי חיינו, גם אותם כדאי לשמוע ולא רק לחיות את "1984" על בשרינו או את "עולם חדש מופלא" במוחינו. מה שחשוב להבין הוא שלא שינוי פרסונלי הוא מה שנדרש אלא שינוי מהותי בבסיס השיטה, כזה שיעקר את הכוח בשנית ממוקדים ספורים וישאירו בידי ההמון, זו לדעתי הדרך היחידה לתקווה אמיתית לשינוי, שינוי פרסונלי בלבד במעלה הפירמידה לא ישנה מאמה כל עוד השיטה לא שונתה לבלי הכר.

   תודה לך מוריס על השאלה, זה גרם לגלגלי מוחי קצת לרוץ בכיוון של פתרונות ולא רק של זיהוי בעיות, זה לא ממש קשה כשמבינים מהן הבעיות אבל זה חשוב לא לדלג על השלב הזה אחרת אין תוחלת למהפכה.

   הגב לfreeThinker
   • freeThinker

    תיקון טעות:
    פישר לא היה יו"ר הפדרל ריזרב, הוא "רק" כיהן כיו"ר סיטיגרופ (הבנק הגדול בעולם בתקופת כהונתו), משנה למנכ"ל "קרן המטבע העולמי" וכלכלן ראשי של "הבנק העולמי".
    לצערי, הקטנתי את חלקו בשוד הכלכלי הגלובלי, עמכם הסליחה.

    הגב לfreeThinker
   • יעל י.

    יפה מאוד…!

    הגב ליעל י.
 • מוריס

  פרי ,
  שפכת כאן תשובה ארוכה ומפורטת . אני מצדיע. אתגרת אותי ואנסה להתייחס לדברים שכתבת ולתרום לדיון.

  אני מבין שאתה בעד שינוי מהותי בשיטת הממשל ולא שינוי פרסונלי. אני מסכים שזה העיקר אבל בדמוקרטיות מכל הסוגים הידועים מאז ועד היום אין פיקוח מרחוק של האזרחים על הממשל אלא בוחרים נבחרי ציבור שדעותיהם קרובים לדעותיך ונותנים להם את המנדט לפקח מקרוב על הרשויות המבצעות.

  כתבת עשרות דברים שצריכים לעבור שינוי. איך בדיוק תבטיח שרובם יבואו לידי ביצוע אם לא יהיה לך אנשים שחושבים כמוך בתוך הקואליציה. הפגנות ושביתות זה רק תוספת מעניינת במצבי קיצון ולא התהליך המרכזי בדמוקרטיה.
  הכי קרוב לזה זה לובי של פעילים וחברי מפלגה שלוחצים על הנבחרים. כמו למשל מה שעושים הטייקונים – מפעילים לוביסטים ותורמים לפעילים. הם גם מבטיחים ג'ובים – העם יכול להבטיח הדחה מהג'וב הציבורי בבחירות הבאות.

  לגבי מה רוצים לכלול בתוכנית השינוי – אני רואה את היעד העיקרי בהחזרת המוטיבציה לעבוד ולתרום למעמד הבינוני הרחב שבכל משטר שהוא בעצם נושא על שכמו את האלפיון העליון מצד אחד ואת מחוסרי היכולת למיניהם מהצד השני. מעמד ביניים מיואש יפסיק לייצור ולייצר, מי שיכול ייטוש למקום אחר והאחרים יכנסו לאדישות. ראה מה שקרה בגוש הקומוניסטי לשעבר ובדיקטטורות רבות בעולם.

  אם מעמד הביניים מיואש זה לא טוב גם לטייקונים. אין להם את הגלגלים המניעים את העסקים שלהם. גם קפיטליזם טוב צריך לתת תקווה אמתית לציבור העובד. אתה צריך לפחות להאמין שגם אתה יכול לשפר מצבך ולהצליח. אתה צריך להרגיש שהמאמץ שלך נותן לך חיים מכובדים ושיש גמול לעמלנו.

  לכן אני מאמין שבשלה השעה לשינוי. הרופאים המתמחים מוכנים להתפטר ולנסוע לעבוד בגינאה. אחוז ניכר מחייבי הגיוס מתחמק מהגיוס בתירוצים שונים. אנשים הולכים ללמוד משפטים/ כלכלה/ מנהל עסקים ולא מקצועות יותר יצרניים כי הם מבינים שמעבודה אי אפשר כאן לחיות. מצב זה לא טוב גם לשלטון וגם לבעלי ההון. הם הבינו שהרצועה על הפרדות לוחצת מדי ושצריך לשחרר קצת. הם הבינו שסוס רעב לא יעשה את העבודה.

  צריך לנצל את השעה ולהתמקד ב 4-5 דברים מקסימום. אי אפשר בשום תחום להביא לשינוי אם לא מתקדים בכל שלב במספר צעדים ברורים ונלחמים להשיג אותם.

  אתייחס לחלק מההצעות שכתבת:
  – "להשקיע כסף ביבוא שייתן תחרות אמיתית במשק ועקב כך יוביל להורדת מחירים? "
  תחרות כבר יש בהרבה תחומים. תעשיית הטקסטיל כמעט מתה. אפילו דגלי המדינה קונים בחו"ל. את מכתשים רוצים להעביר לסין וכן הלאה. אסור לייצור יבוא בהיצף. תהיה אבטלה קשה בארץ. בעיקר בשכבות היותר חלשות שלא יכולות לעבוד בהי-טק או בעיצוב. הורדה מסיימת של מכסי ההגנה בתחומים המוגנים מדי תספיק. אבל עיקר העבודה להורדת המחירים היא בידי הציבור הרחב וארגוני צרכנים. צריך למשל להפעיל חרם על הוט + יס ולא לצרוך את השירותים שלהם עד שלא יהיו חבילות קטנות במחר סביר. לכן אני לא בטוח שזה תחום שצריך להיות בעדיפות לטיפול הממשלה. הממשלה כן צריכה לטפל בהתייעלות של גופים שלא הופרטו כמו – חברת החשמל, הצבא , מערכת החינוך וכדומה.

  – "כל עוד ישראל תשועבד לטובת מוסדות בנקאות בינלאומיים ואזרחיה יהיו עבדים לאותה מערכת משעבדת אין ממש אור בקצה המנהרה"
  בעניין הזה אין מה לעשות. אנחנו 0.1% בלבד מהעולם. לא נשנה את העולם על ידי הפגנה בשדרות רוטשילד. גם ביבי ופישר לא יכולים. אם ישראל תכריז על שמיטת חובות לאומיים , נוחרם ומהר מאוד נגיע לרמת החיים של לוב. קראת את כל המאמרים על הדפסת הכסף והבנקאות העולמים. זה מה יש. גם עם רעידות אדמה צריך ללמוד לחיות. רד מזה.

  – "ההפרטה ללא מעצורים של נכסי המדינה וההון הציבורי שלה בלי הורדת מיסים דרמטית במקביל לא יכולים להתקיים לאורך זמן"
  זה בסדר להפריט את הביצוע אבל לא את האחריות. הצבא למשל מזמין הפעלת מטבחים צבאיים או שיפוץ מטוסים על ידי קבלנים במקום חיילים בסדיר וקבע. אבל האחריות נשארת שלו. השחיתויות הגדולות היו בהעברת נכסי מדינה לידיים פרטיות ( מפעלי ים המלח, בתי הזיקוק ועוד) והרבה פחות בהזמנות עבודות מקבלנים. צריך רק לפקח על כך שעובדי הקבלן יקבלו תנאים מלאים לפי חוקי העבודה במדינה, אחרת הקבלן עף. גם תחום ההפרטה לא נראה לי התחום שבו תבוא התפנית המהותית ל"צדק חברתי".

  – "הכסף הגדול בנושא הדיור עובר במכרזים, המכרזים ברובם חסויים למעט עיניי אלו שניגשים למכרז, כך המסחרה, השוחד והקומבינות חוגגות ביתר קלות, בלי שיהיה מישהו שיכול לפעול בעניין, הרי הפרטים חסויים. "
  לאיזה מכרזים אתה מתכוון – מכירת קרקעות? לא נראה לי שהבעיה שם היא מכרז חסוי או קומבינות. הבעיה היא שמוציאים דברים ללא מכרז או מכרז תפור מדי.

  הבעיה של המחסור בדיור ומחירי הדיור נובעת בעיקר מפעילות של השלטון כספסר של מכירת קרקעות המדינה במחירים הולכים ועולים שמושכים את מחירי הדיור למעלה, כי זו דרך נוחה למלא את קופת המדינה מבלי להכריז על העלאת מיסים. והבעיה השנייה היא תהליכי אישור התכנון הארוכים , ברמת שיא עולמי. טיפול מידי בשתי בעיות אלו בהחלט יכול להביא למפנה בשוק הדיור.

  אלה דברים שאפשר וצריך לבצע בהם שינוי מידי. למשל אפשר לקבוע מחיר מקסימום לקרקע ליחידת דיור ולנהל את המכרז על פרמטרים אחרים כמו פיתוח סביבתי, התחייבות למחיר למשתכן וכדומה. אני מאמין שצו השעה הוא להפעיל וד"לים ובמקביל לעשות רפורמה במערך ועדות התכנון ובניין עיר. לעומת זאת אני לא מאמין בדיור ציבורי. זו דרך להקים מנגנון של ג'ובים מצד אחד ומכוון שאף פעם לא יהיה מספיק דיור ציבורי לכל דורש אז זה יפתח נחשול של שחיתויות והטבות למקורבים.

  – "כך גם בנוגע לחוק ההסדרים שאין לא-דמוקרטי ממנו, זהו חוק עוקף כנסת ובעצם כך עוקף כל ביקורת אמיתית .
  – ח"כ שהוא גם שר, האם יש אי הפרדת רשויות גדולה מזו? היכן האיזונים והבלמים ברשויות המדינה? איך אפשר לאפשר לרשות המבצעת לחוקק את החוקים על פיהם היא אמורה לפעול?
  – מבקר המדינה, כל נושא משרה ציבורית שלא יתקן את הליקויים שנמצאו בביקורתו של מבקר המדינה יצטרך להגן על עצמו בבית משפט פלילי
  – המעבר לדמוקרטיה ישירה, עם בחירות אזוריות מתבקשת לאחר שבמשך שנות קיומה לא הצליחה הדמוקרטיה היצוגית לשרת באמת את העם כולו אלא רק סקטורים "צעקניים" בו.
  – בחירת הממשלה (מצומצמת ביותר, ללא שרים בלי תיק, וכן עם אנשים מקצועיים בתחומם) טוב שתעשה ע"י הכנסת (שהרי תייצג הכי נאמנה את רצון הבוחר) ולא בצורה המפלגתית עם הליכה לנשיא כדי שיטיל את הרכבת הממשלה על המפלגה הגדולה."

  כל אלה חשובים אבל לא בדיוק מה שחשוב בשבילם לצאת להפגנות ולא בעדיפות לשלב הראשון. זה רק יסיט את הפוקוס ממה שדחוף לתקן.

  – "מס החברות, זהו המס היחיד שבאופן עקבי נמצא בירידה, לא סתם זהו המס היחיד שיורד"
  צודק לגמרי. לפני חמש שנים מס החברות היה גבוה והיה עלול להבריח יזמים. היום עברנו לצד שני. הגדלת מס החברות ב – 2%-3% ובודאי עצירת ההורדה המתוכננת הם צעד מתבקש. הייתי מוסיף על זה גם מדרגת מס הכנסה נוספת על שכר מעל 50 אלף. מצד שני היה רצוי להקטין בכמה אחוזים את מס ההכנסה עד לרמת השכר הממוצע במשק ( כ 9 אלפים שקל). בשנים האחרונות היה עודף בתקציב המדינה. צריך לקבוע בחוק שהועדף יוחזר בשנה העוקבת דרך הקטנת מס הכנסה במדרגות שכר נמוכות. האדם העובד צריך לחיות בכבוד.

  – "הורדת המע"מ הבלו ומס שבח" –
  יתכן שעקרונית צריך להוריד את המעמ , אבל הסוחרים ייקחו לעצמם את ההורדה ולכן לדעתי לא לגעת.
  לגבי הבלו על הדלק בטוח שצריך לפעול. צריך לקבוע בתקנות שהסה"כ המיסים על הדלק יהיו סכום קבוע בשקלים לכל ליטר. למשל חלק הממשלה 3 שקלים לליטר. העדכון של מרכיב המס יהיה רק פעם בשנה ובצמוד לשכר הממוצע במשק ולא למחירי הדלק בעולם. אותו הדבר צריך להיות לגבי מחירי המים והחשמל , תחבורה ציבורית ומוצרים נוספים בפיקוח.

  – "משכורות, לפחות במגזר הציבורי צריך להיות מונהג שכר דיפרנציאלי, כלומר שירוויח המנכ"ל כמה שירצה, בתנאי שהעובד הזוטר ביותר בחברתו ירוויח 5%-10% ממנו וכל עובדי הביניים ירוויחו בתחום הזה גם כן. לא יתכן שבמשרד ממשלתי או ציבורי יהיו פערי שכר של עשרות אלפי אחוזים."
  בסקטור הציבורי היה בין שכר מנכ"ל משרד ממשלתי לשכר המינימום הוא בתחום שציינת. חבל להיכנס לתחום זה לא יהיו בו הישגים , רק הברחת אנשים טובים משרות המדינה. לגבי חברות ממשלתיות, קופות החולים ובנק ישראל, אתה צודק. אבל גם שם לא הייתי נוגע בשלב הזה.

  – "יבוטלו כל חברות כוח האדם והעובדים יועסקו ישירות ע"י החברות, ללא תיווך שנועד לשלול את זכויות היסוד של כל עובד בלי היכולת האמיתית להלין על כך (למשל פיטור עובדים אחרי 9 חודשים והעסקתם מחדש כדי שלא יצברו ותק)."
  רד מזה . אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורנית. אבל כן צריך לאכוף את חוקי העבודה ולקנוס בקנסות גבוהים וביטול התקשרות עם קבלן שעושק עובדים.

  – "יבוטל המונופול של חברות התרופות על משרד הביריאות והסתמכותו של האחרון על תכתיבי ארגון הבריאות העולמי. יופסק הסימום ההמוני של האזרחים (בעיקר הילדים) ע"י תרופות לא חיוניות ומעבר מרפואטיפולית לרפואה מונעת בכל תחום אפשרי. יחונך הנוער בישראל לרפואה מונעת וטבעית במקום רפואה תרופתית ויקרה." – נחמד ונכון אבל לא בעדיפות, קודם שיקום מעמד הביניים.

  – "יועלה שכר המורים ויושווה לשכרם של הנגדים בצבא (יהא אשר יהא, זו התחלה לא רעה להראות מה חשוב יותר בסדר העדיפויות הלאומי). יצאו לפנסיה מורים שחוקים ויגוייסו מורים רעננים וחדשים (עם שכר הולם) לטובת שידרוג המערכת וחוסנה."
  יש התוכנית להעלאת שכר המורים כנגד הוספת שעות והמורים מטרפדים אותה. צריך לתת יותר שכר ולקבל יותר תמורה. באשר להוצאת מורים שחוקים – זו בעיה אינושית ולא בעיה ניהולית. שנים לא מוצאים לה פתרון אנושי.

  – "תוצמד המשכורת לאותו המדד אליו מצמידים את החשמל\גז\ארנונה\ כל דבר שאוהבים להעלות לנו בפראות. " – אוטופיה . לא ראלי.
  – "תינתן ריבית על יתרת זכות באותה המדרגה בה הייתה משולמת הריבית על אותה היתרה אם היא הייתה במינוס" – אוטופיה – לא ראלי. עד שלא תפרק את הבנקים הם צריכים להרוויח ויהיה מרווח

  – "תשלום שכר חודשי מכובד לכל חייל" בעד . אבל יותר חשוב לספק לכל חייל ששירת שירות מהותי – תעסוקה, וסיוע בדיור.

  – "התחייבות של כל המשרדים הממשלתיים לקניית תוצרת ישראל והעדפתה על פני החלופות" – נחמד אבל עלול גם לגרום לעליית תקציב המדינה. ראה בעיית מחיר הקוטג והחלב. הגנה מוגזמת על תוצרת הארץ משחיתה.

  – "יוקמו רכבות מקריית שמונה עד אילת" – יש תוכנית שמתבצעת, לא חושב שצריך עוד כסף.

  "תוקם רכבת תחתית בגוש דן כפרוייקט לאומי מיידי" – כן נכון מאוד . המדינה צריכה לבנות את המערכת. רק את התפעול אפשר אחר כך להפריט. יגרום למהפך במקומות דיור מועדפים ויפתח את גוש דן . תחבורה טובה מעצבת עיר וקהילה. אבל במקרה הטוב זה ייקח עוד 8 שנים.

  – " הקמת אי מלאכותי מול ת"א לטובת נמל תעופה חדשני ויעיל שלא יהווה סיכון בטיחותי ומקור רעש בלתי נסבל לחצי מליון תושבים, שטח נתב"ג שיפונה יוכל לשמש עתודות קרקע למגוון רחב של פיתוחים אפשריים. יבוטל לאלתר רעיון האימים להקמת נמל תעופה נוסף בעמק יזרעאל. הקמת שדות אנרגיה סולארית בנגב ע"י תושבי הנגב, שדות טחנות רוח ברמת הגולן ע"י תושבי הגולן וסבסוד של חברת החשמל לבעלי שדות אלו. מעבר לשימוש באנרגיה נקייה בכל תחום ותחום, מיבוא של מכוניות חשמליות\סולאריות בלבד עד לבנייה בעזרת בלוקים מבוססי המפ. הפסקה לאלתר של ההפלרה ובקרה על איכות מי השתייה של התושבים. החדרה של מי גשם לאקוויפרים לאחר סינון במקום הובלתם לביוב ומשם השלכתם לים. איסור על גידולים לא הכרחיים שגוזלים מים (לדוגמא כותנה) לטובת גידולים חוסכי מים (לדוגמא המפ) שאפשר להשתמש בתוצרתם בסוגים שונים של תחומים. הלאמת מתקני ההתפלה שהוקמו ואלו שיוקמו והפסקת ההפלרה גם בהם."

  אוסף של נושאים מעניינים אבל מה הקשר לעניינו? לא נושא להפגנות ולא במקום "צדק חברתי".

  דברים שחסרים וחשוב שיהיו בכל תוכנית מפנה:
  – תוכנית עם אבני דרך ברורים להקטנת הבירוקרטיה והתייעלות משרדי הממשלה.
  – הטבות מס לאמהות עובדות.
  – תוכנית רב שנתית לצמצום תקציב הביטחון. גיוס לקבע רק של מפקדים בלחימה ולא של בעלי מקצועות עם מקבילה אזרחית.
  – הקטנת ההטבות ליצואנים / למו"פ תעשייתי/ למכון היצוא/ למפעל מאושר/ והעברת ההטבה לעובדי התעשייה על ידי הקלות מס לעובדי תעשייה.
  – ביטול אגרת רשות השידור ומכירת רשות השידור בחלקים. גם ככה הם לא מספקים את הסחורה.
  – הגברת הפיקוח על הקרטל של הבנקים כולל קנסות ושלילת רישיונות. פתיחת הבנקאות ליותר תחרות.
  – מעונות סטודנטים.

  אני מקווה שתרמתי במשהו לגיבוש תוכנית ברת-השגה.

  הגב למוריס
  • freeThinker

   תודה מוריס על ההתיחסות הפרטנית שלך לנושאים שהעליתי!

   אמנם אני לא מסכים עם רוב הפתרונות שהעלית ולא עם אלו שלי ששללת. אנסה לפרט קצת בכל נושא.

   נתחיל:
   "…אבל בדמוקרטיות מכל הסוגים הידועים מאז ועד היום אין פיקוח מרחוק של האזרחים על הממשל…"
   "איך בדיוק תבטיח שרובם יבואו לידי ביצוע אם לא יהיה לך אנשים שחושבים כמוך בתוך הקואליציה. הפגנות ושביתות זה רק תוספת מעניינת במצבי קיצון ולא התהליך המרכזי בדמוקרטיה."

   שאלת איך אבטיח והתשובה כתובה בהמשך, אני אפגין ואשבות, זו הדרך לפקח מרחוק אחר הממשל במשטר דמוקרטי, אחיזת העיניים של קואליציה ואופוזיציה היא היא זריעת החול בעיניים וקריאה לנו האזרחים לא לקחת חלק בעיצוב המדיניות ולשבת בשקט בזמן ש"נבחרי העם" חושבים, לא להפריע למהלכה התקין של הדמוקרטיה. ראינו לאן זה הוביל אותנו, הגיע הזמן לפעול כגוף אחד, כפי שהייתה צריכה ההסתדרות לפעול למען העובדים אבל היא הפכה חלק מהבעיה במקום מהפתרון ברגע שהפכה לפני שנים למעסיקה הגדולה במשק, מין עוד פרדוקס אחד מיני רבים בתחום הסכמי העבודה במשק הישראלי.

   "הכי קרוב לזה זה לובי של פעילים וחברי מפלגה שלוחצים על הנבחרים. כמו למשל מה שעושים הטייקונים – מפעילים לוביסטים ותורמים לפעילים. הם גם מבטיחים ג'ובים – העם יכול להבטיח הדחה מהג'וב הציבורי בבחירות הבאות."

   העם לא יכול לשנות מאום, הלוביסטים הם חברי הכנסת בעצמם שהשוק הפרטי קנה אותם םכבר מזמן בכסף והטבות מרופדות בעתיד, כסמנכ"ל, יו"ר, מנכ"ל, חבר דירקטוריון של חברה פרטית, טייקונית, גדולה. הפעלת לוביסטים על לוביסטים היא ככוסות רוח למת, לך תשכנע את הלוביסט שזה ששם כסף בכיסו הוא בעצם השטן, הם יודעים זאת, זו הסיבה מדוע הם מלכתחילה כרתו עסקה עימו. המערכת הפוליטית כיום היא כל כך ריכוזית שאין שום יצוג לשום מגזר למעט המגזר עם הכסף. המחשבה כי במקום ביבי יבוא טיבי או ציפי או שימי או משה וישנו את הדברים מיסודם, יקשיבו לרחשי הלב של העם במקום לרחשי הכיס שלהם היא היא האוטופיה הלא ריאלית.

   "לגבי מה רוצים לכלול בתוכנית השינוי – אני רואה את היעד העיקרי בהחזרת המוטיבציה לעבוד ולתרום למעמד הבינוני הרחב שבכל משטר שהוא בעצם נושא על שכמו את האלפיון העליון מצד אחד ואת מחוסרי היכולת למיניהם מהצד השני."

   אין טעם בהחזרת המוטיבציה לעבודה אם אין מספיק משרות במשק להכיל את הביקוש. כמו כן צריךלזכור שגם אנשים עובדים הם עניים בימינו ועצם קיומה של עבודה לא מבטיח קיומה של פרנסה, הכינויים התבלבלו (די במכוון) עם השנים ואנשים מבלבלים עבודה בפרנסה, היום לא מספיק לעבוד כדי להתפרנס, היום צריכים גם לבקש מהגביר התורן נדבה כדי שלא לקרוס תחת החוב הלאומי שיצר אותו גביר כדי לשעבד אותנו שנעבוד לו. בכל משטר אכן מעמד הביניים, מעמד הפועלים הוא אכן הנושא בעול הרב ביותר, ההבדל בין מדינות עולם ראשון לשלישי הוא בכך שבמדינות העולם הראשון מעמד הפועלים הוא מעמד הביניים ובמדינות עולם שלישי מעמד הפועלים הוא המעמד הנמוך, זה שאנחנו כחברה דוהרים לעברו עם שחיקת השכר במשק ורווחים אסטרונומים למוסדות הפיננסים.

   "אם מעמד הביניים מיואש זה לא טוב גם לטייקונים. אין להם את הגלגלים המניעים את העסקים שלהם. גם קפיטליזם טוב צריך לתת תקווה אמתית לציבור העובד. אתה צריך לפחות להאמין שגם אתה יכול לשפר מצבך ולהצליח. אתה צריך להרגיש שהמאמץ שלך נותן לך חיים מכובדים ושיש גמול לעמלנו."

   שאלת טייקון לאחרונה אם לא טוב לו? חוק הוד"לים כולל בתוכו מכירה ישירה של שטחים גדולים לקבלנים אמידים, המכרזים יתפרו לפי מידותיהם והם ירוויחו מכך, אין כל חובה שעל השטחים, שהיו שטחי קק"ל, שטחי מדינה, שלי ושלך, יוקמו דירות בנות 2-3-4 חדרים או מגורים לסטודנטים וצעירים או בתי אבות לאוכלוסיה המתבגרת, יוכל הקבלן לבנות דירות יוקרה ומגרשי גולף אם יחפוץ, הוא רק לא יהנה מהנחות, אבל הוא לא יצטרך את ההנחות לאחר שימכור את דירות היוקרה שלו לאליטה המשלמת. צמיחה זו המצאה של הכלכלנים להסביר את הסיבה לכך שכוח הקניה שלנו יורד ומה שיכולנו אתמול להשיג ב100 ש"ח אנחנו נדרשים היום לשלם עבורו 104 ש"ח (אם המיחה היא של 4 אחוז זו המשמעות), הם מקדשים את הצמיחה ומגדפים את המיתון, בזמן צמיחה הם מרוויחים בקלות יתרה אך גם בזמן מיתון הם מרוויחים בצורות אחרות, אין להם מקור רווח אחד, משום שאם היה להם הם לא היו נהיים טייקונים. בזמן מיתון למשל אנשים קונים פחות אבל לווים יותר כספים להישרדות, הלוואות זה חלק עיקרי מרווחי הטייקונים כך שגם מיתון לא משפיע עליהם, ובטח ובטח לא כמו ההשפעה שיש על עבד שאיבד את מקום עבדותו.

   "לכן אני מאמין שבשלה השעה לשינוי. הרופאים המתמחים מוכנים להתפטר ולנסוע לעבוד בגינאה. אחוז ניכר מחייבי הגיוס מתחמק מהגיוס בתירוצים שונים. אנשים הולכים ללמוד משפטים/ כלכלה/ מנהל עסקים ולא מקצועות יותר יצרניים כי הם מבינים שמעבודה אי אפשר כאן לחיות. מצב זה לא טוב גם לשלטון וגם לבעלי ההון. הם הבינו שהרצועה על הפרדות לוחצת מדי ושצריך לשחרר קצת. הם הבינו שסוס רעב לא יעשה את העבודה."

   מסכים לחלוטין עם הניתוח שלך אבל המסקנה שגויה, הם עדיין לא הבינו שסוס רעב לא עובד היטב ואם מאעיבים אותו מאד אז הוא יכול גם למות או לחלופין לבעוט חזק מאד. מטרת המאבק היא להכניס את זה טוב למציאות האפשרית של מושכי החוטים. אוסיף גם שלא רק שהבין הדור הצעיר שמעבודה כאן אי אפשר לחיות הוא גם הבין שמהלימודים שלו לא יצא עתיד שמבטיח חירות כלכלית ושחרורו מעבדות.

   "צריך לנצל את השעה ולהתמקד ב 4-5 דברים מקסימום. אי אפשר בשום תחום להביא לשינוי אם לא מתקדים בכל שלב במספר צעדים ברורים ונלחמים להשיג אותם."

   צודק בהחלט, אבל אנחנו לא מסכימים על אותם 4-5 דברים, בשביל זה נוצר השיח הזה, שאם הוא היה מתקיים בין אלו שבאמת אמורים לשרת אותנו אז גם סקנדינביה הייתה יכולה להתקנא בנו והיינו באמת יכולים להיחשב "אור לגויים".

   "צריך למשל להפעיל חרם על הוט + יס ולא לצרוך את השירותים שלהם עד שלא יהיו חבילות קטנות במחר סביר. לכן אני לא בטוח שזה תחום שצריך להיות בעדיפות לטיפול הממשלה. הממשלה כן צריכה לטפל בהתייעלות של גופים שלא הופרטו כמו – חברת החשמל, הצבא , מערכת החינוך וכדומה."

   לא צריך להפעיל חרם עליהם כדי שיורידו מחירים, צריך להתנתק מהחארות האלו ולחזור לחשוב בשביל עצמנו ולא שיונית לוי תגיד לנו מה המציאות שאנחנו אמורים לראות, כאן מתחילה הבעיה, כאן נדרשת אחריות אישית של כל אחד לחייו וחיי משפחתו, וחוץ מזה אפשר לחסוך 300 ש"ח בחודש, איפה פה הקאטץ'? הממשלה אכן לא אמורה להתעסק בהוט או יס, זו צריכה להיות אחריות אישית וחברתית לא לצרוך תרבות זבל שמדרדרת את כולנו לתרבות צריכה בלתי מבוקרת שמתרגמת בסופו של יום להלוואות וחיים תחת עול החובות. הממשלה צריכה לדאוג למי שמינה אותה, לציבור, אם רכבת תחתית צריך הציבור אז לזה היא צריכה לדאוג (תן לי שם של ח"כ אחד שלקח על עצמו את תפקיד הבולדוזר וקבע כי רכבת תחתית בגוש דן הוא צורך ציבורי ממדרגה ראשונה, עוד מלפני 20 שנה), אם צריך יותר רופאים ויותר מיטות בבתי חולים אז לזה היא צריכה לדאוג, אם לומדים 40 ילדים בכיתה ולכן רבע מהם מוגדרים כבעלי הפרעות נפשיות שצריכים כדורים פסיכיאטרים הממשלה צריכה לדאוג שיהיו 20 ילדים בכיתה ולראות שבדרך פלא הילדים הבריאו, שם צריכה להיות הממשלה, לא בליקוקי תחת לטייקוניזציה.

   "בעניין הזה אין מה לעשות. אנחנו 0.1% בלבד מהעולם. לא נשנה את העולם על ידי הפגנה בשדרות רוטשילד. גם ביבי ופישר לא יכולים. אם ישראל תכריז על שמיטת חובות לאומיים , נוחרם ומהר מאוד נגיע לרמת החיים של לוב"

   ביבי ופישר לא אמורים לשנות את העולם רק את המדיניות החזירית הנהוגה בישראל, בין היתר בהנהגת שני הליצנים הללו. ישראל לא צריכה להכריז על שמיטת חובות היא אבל כן צריכה במיידי להפסיק להלוות ולהתחיל להחזיר את חובותיה מהרזרבות הענקיות שברשותה. אם הכנסות המדינה ממיסים גדלו השנה ב4 מליארד שקל זאת אומרת שיש עודף תקציבי של 4 מליארד שצריך לעזור לכסות יותר חלקים בעזרת שמיכה שזה עתה גדלה, אבל הליצנים מעדיפים בכסף זה להחזיר עוד חובות למוסדות בנקאיים, מעבר למה שהם צריכים והתחייבו לו, שם טמון הצדק החברתי, הוא יבוא לידי ביטוי אם את הכסך הזה לפחות יחזירו למטרות הציבוריות שלשמם בעצם הוא הולווה מלכתחילה. המטרה לא צריכה להיות החזר חובות לבנקים, זה רק חלק קטן מהדרך למטרה, שהיא מחיה בכבוד של כל תושבי המדינה, הבלבול בין המטרות הוא קריטי ושם צריך להיות הסוויץ' שיוזז בראשם של מנהיגי כלכלתינו.

   "זה בסדר להפריט את הביצוע אבל לא את האחריות. הצבא למשל מזמין הפעלת מטבחים צבאיים או שיפוץ מטוסים על ידי קבלנים במקום חיילים בסדיר וקבע. אבל האחריות נשארת שלו."

   זו דוגמא טובה להפרטת שירותים, הבעיה היא שעל זה אין ויכוח, השירותים יכולים להינתן ע"י השוק הפרטי והם ניתנים כבר ממזמן על ידיו, אבל לא את השירותים רוצים להפריט כי אם את המוסדות כולם, המדינה רוצה למכור את נכסי הציבור לידי כמה משפחות, זה בדיוק מה שנעשה כיום עם משק המים, התאגידים הם רק שלב בדרך להפיכת כל יצור המים (התפלה), הולכת המים (דחיקת מים מותפלים במוביל הארצי), שיווק המים וגביית הכסף (תאגידי המים) למונופול של 3 משפחות, היש ריכוזי יותר ממונופול על משאב החיים? המטרה היא התנערות כלשהי מאחריות המדינה לריבוניה, אבל רק חד כיוונית, עדיין מצפים מאיתנו לשלם מיסים על שירותים שאנחנו כבר לא מקבלים ממנה. ההפרטה היא אם כל חטאת וצריכה לעבור מין העולם בצורה בה היא באה לידי ביטוי בישראל, הפרטת שירותים זה מבורך הפרטת מוסדות וחברות ממשלתיות חשובות (ומכניסות) זה פסול.

   "הבעיה של המחסור בדיור ומחירי הדיור נובעת בעיקר מפעילות של השלטון כספסר של מכירת קרקעות המדינה במחירים הולכים ועולים שמושכים את מחירי הדיור למעלה, כי זו דרך נוחה למלא את קופת המדינה מבלי להכריז על העלאת מיסים. והבעיה השנייה היא תהליכי אישור התכנון הארוכים , ברמת שיא עולמי. טיפול מידי בשתי בעיות אלו בהחלט יכול להביא למפנה בשוק הדיור."

   אכן יכול להיות מפנה אם יטופלו שני נושאים אלו, הבעיה היא שאז תהיה אבטלה נוראית של 20%, יצטרכו לפטר עשרות אלפי עו"ד שנהנים מהבירוקרטיה ומוצאים בה את לחמם ועתידם. למרות שאני בעד אבטלה של עו"ד אני לא מאמין שאזכה לראות זאת בגלגול זה, אם כבר אז זו עוד אוטופיה לא ריאלית והייתי יורד ממנה. המדינה מתפקדת כספסר קרקעות אך לא כאן טמונה הבעיה אלא בדרך בה היא מספסרת בהם ומי האוכלוסיות שנהנות (ומי אלו שלא) מספסור זה, כאן חייבת להיות שקיפות אך בממשל זוהי המילה הכי גסה שאפשר להעלות על הדעת וכל האומר אותה דינו כליה.

   "למשל אפשר לקבוע מחיר מקסימום לקרקע ליחידת דיור ולנהל את המכרז על פרמטרים אחרים כמו פיתוח סביבתי, התחייבות למחיר למשתכן וכדומה. אני מאמין שצו השעה הוא להפעיל וד"לים ובמקביל לעשות רפורמה במערך ועדות התכנון ובניין עיר. לעומת זאת אני לא מאמין בדיור ציבורי. זו דרך להקים מנגנון של ג'ובים מצד אחד ומכוון שאף פעם לא יהיה מספיק דיור ציבורי לכל דורש אז זה יפתח נחשול של שחיתויות והטבות למקורבים.

   אמרתי את דעתי למעלה על הוד"לים, כפי שהם עברו כחוק.
   שאלת הציור הציבורי לא צריכה להימדד במדדים של אפשרויות שחיתות, אנחנו יודעים טוב מאד שתמיד תימצא הדרך לשחיתות לא זה מה שצריך להיות המדד, דיור ציבורי הוא כורח המציאות במשק של עבדים שלא יכולים לפרנס את עצמם, תן משכורות מכופלות ושלח את הדיור הציבורי לזבל אך עד אז יש לבנות דיור לציבור שעובד ולא יכול להרשות לעצמו קורת גג בגודל הדירות שיש בהיצע ובמחירים המטורפים אליהם הגיע משק הדיור.

   "לפני חמש שנים מס החברות היה גבוה והיה עלול להבריח יזמים. היום עברנו לצד שני. הגדלת מס החברות ב – 2%-3% ובודאי עצירת ההורדה המתוכננת הם צעד מתבקש. הייתי מוסיף על זה גם מדרגת מס הכנסה נוספת על שכר מעל 50 אלף. מצד שני היה רצוי להקטין בכמה אחוזים את מס ההכנסה עד לרמת השכר הממוצע במשק ( כ 9 אלפים שקל). בשנים האחרונות היה עודף בתקציב המדינה. צריך לקבוע בחוק שהועדף יוחזר בשנה העוקבת דרך הקטנת מס הכנסה במדרגות שכר נמוכות. האדם העובד צריך לחיות בכבוד."

   מס החברות לא היה גבוה מעולם, הוא היה יותר גבוה אבל עדיין אטרקטיבי יחסית לכמות ההנסות הצפויות ממשק ריכוזי כמו שיש בישראל, כל יזם ידע זאת בתחשיביו ואף אחד לא הדיר רגליו מישראל בגלל מס החברות, זה רק מה שניסו למכור לנו בתשקורת של בעלי ההון. הייתי משקלל את גובה מס ההכנסה לפי אחוז השירותים שהופרטו לעובד הנתון, כלומר אם היום אני משלם הרבה יותר על דלק משום שמשק האנרגיה (למעט חברת חשמל) מופרט אז זה צריך להיגרע מה100% שכביכול אמורה הייתה המדינה לספק לאותו עובד, כך גם בנוגע לשירותים אחרים אותם קיבלנו בעבר בסיבסוד המדינה וכיום אנחנו משלמים עליהם עצמאית, אם יחושב שהמדינה מספקת לי שירותים כיום ב50% מהשירותים שהיא סיפקה לעובד לפני 10 שנים אזי המס של העובד יקוזז ב50%, מה שישאיר לו כסף לסיבסוד עצמי של השירותים אותן הפריטה המדינה.

   "- "הורדת המע"מ הבלו ומס שבח" –
   יתכן שעקרונית צריך להוריד את המעמ , אבל הסוחרים ייקחו לעצמם את ההורדה ולכן לדעתי לא לגעת.
   לגבי הבלו על הדלק בטוח שצריך לפעול. צריך לקבוע בתקנות שהסה"כ המיסים על הדלק יהיו סכום קבוע בשקלים לכל ליטר. למשל חלק הממשלה 3 שקלים לליטר. העדכון של מרכיב המס יהיה רק פעם בשנה ובצמוד לשכר הממוצע במשק ולא למחירי הדלק בעולם. אותו הדבר צריך להיות לגבי מחירי המים והחשמל , תחבורה ציבורית ומוצרים נוספים בפיקוח."

   שיקחו הסוחרים את הרווח שלהם מהורדת המע"מ, עדיף משיקחו את הרווח מכיסו של הצרכן, הרי גם הצרכן הוא משלם מיסים וההורדה במס הגיעה בין כה וכה מכיסו, כך יש לסוחרים משחק מרווח יותר ואפשרות לתחרות מחירים (מה שתמיד טוב לצרכן) אמיתית יותר. המס על הדלק הוא פארסה אחת גדולה, שיכתבו כבר בריש גלי שלוקחים לנו כמה שרוצים לשדוד ואין שום קורלציה בין המחיר של הדלק לצרכן למחירו בעולם, כשהנפט עולה ב10% מחיר הדלק עולה ב10% (לפחות), כשהנפט יורד ב20% המחיר של הדלק יורד ב5% (אם בכלל), ההונאה היא מקיפה מדי מכדי לקבוע רווח קבוע של שקלים לליטר, זהו מס לא חוקי משום שהוא לא פורפורצינאלי או דיפרנציאלי, אם היו יותר אנשים מבינים את חוקיותם (או אי חוקיותם) של המיסים המדינה לא הייתה יכולה לשדוד עוד שקל אחד שחוק, אך אנחנו עדיין לא שם ולא צריך לוותר מראש ולקבוע את גובה השוד של המדינה לליטר. חס וחלילה שגם בנושא החשמל נקבע מחיר קבוע לשוד, המחיר צריך לנבוע מהיצע וביקוש וכן מאלטרנטיבות להפקת אנרגיה ועידוד וסבסוד אנרגיה סולארית פרטית על גגות רפתות ובתים פרטיים והקמת שדות אנרגיה בנגב וברמת הגולן והגליל.

   "כן צריך לאכוף את חוקי העבודה ולקנוס בקנסות גבוהים וביטול התקשרות עם קבלן שעושק עובדים."

   כדי לעשות זאת עלינו לסגור את כל חברות כוח האדם כמעט, כולן עושקות את העובדים, משם הן מתפרנסות, מהתיווך בין העבד לעבדותו. מעסיק צריך לתת תנאי עבודה נאותים לעודיו ואם אין הוא יודע מי בכלל עובד אצלו איך אפשר לצפות ליחסי עובד מעביד תקינים? היחס היום בין עובד למעביד הוא קלוש במקרה הטוב וברוב המקרים אין יחסים כלל, הכל נעשה דרך גוף שלישי שכל רצונו הוא ברווח כלכלי, לא בהטבת תנאים לעובדים, חברת כוח אדם איננה ההסתדרות ומפירה באופן מובנה זכויות עובדים.

   "יש התוכנית להעלאת שכר המורים כנגד הוספת שעות והמורים מטרפדים אותה. צריך לתת יותר שכר ולקבל יותר תמורה. באשר להוצאת מורים שחוקים – זו בעיה אינושית ולא בעיה ניהולית. שנים לא מוצאים לה פתרון אנושי."

   "אופק חדש", זה שם התוכנית, יש בה הרבה מגרעות אבל לא זו הסיבה שמטרפדים אותה. מה שכוללת התוכנית מבחינה כלכלית היא הוספת שעות בתמורה להוספת משכורת, אבל הבעיה היא שעדיין ישאר שכר נמוך לשעה למורה, הגדלת השכר במקביל להוספת שעות לא משפרת את השכר אלא מקבעת אותו עוד יותר. החינוך בישראל זקוק לרפורמה מקיפה ביותר, מספיק לראות את התוצאות היורדות במשך עשורים במבחנים בינלאומיים, העתיד שלנו בסכנה אם לא נעשה רפורמה אמיתית בחינוך, לא רק רפורמה בהבטחות.

   ""תוצמד המשכורת לאותו המדד אליו מצמידים את החשמל\גז\ארנונה\ כל דבר שאוהבים להעלות לנו בפראות. " – אוטופיה . לא ראלי."

   מדוע אוטופיה, כך אמרו גם לגבי הריבית על הפלוס בעו"ש ועובדה שהיום אפשר לקבל כסף על יתרת זכות, נכון שלא באותה מידה כמו על המינוס אך גם על זה לא חשבו במשך עשורים. אם תהיה מודעות לכך שאפשר לדרוש ריבית על המשכורת בדיוק כפי שאותם גופים דורשים הצמדת ריבית לחובות אז יותר אנשים ידרשו זאת ואולי אף יקימו אוהל בשד' "ההוא שאין לנקוב בשמו".

   " "יוקמו רכבות מקריית שמונה עד אילת" – יש תוכנית שמתבצעת, לא חושב שצריך עוד כסף."

   יש תוכנית? כמה שנים לוקח לבנות רכבת שכזו? איך זה שלפני 70 שנה הייתה רכבת לעפולה והיום אין? ם הייתה תוכנית כבר הייתה רכבת, אין תוכנית (ואם יש היא מעוכבת ע"י הבירוקרטיה הממשלתית, ראה דוגמת הרכבת לכרמיאל) משום שאין רצון לפתח את הפריפריה ואין רצון שהציבור יפטר מכלי הרכב המכניסים שלו (מכניסים למדינה הרבה סוגי מיסים, אגרות וקנסות), אם כבר המחשבה שיש תוכנית כזו היא האוטופיה.

   "הגברת הפיקוח על הקרטל של הבנקים כולל קנסות ושלילת רישיונות. פתיחת הבנקאות ליותר תחרות."

   אין אפשרות להתחרות בבנקאות ע"י פתיחת עוד בנקים, המערכת הבנקאית עובדת בסינרגיה והקטנים משרתים את הגדולים או הופכים לגדולים, כל אחד והנתח שוק שלו, במקרה ויש רצון לאחד בנקים גורמים למפולת כלכלית ואז הבנקים הגדולים קונים את הקטנים, כך היה ב1929 במפולת הגדולה (המתוכננת והמהונדסת בקפידה) כאשר מספר מועט של בנקים קנו 16,000 בנקים קטנים שהופלו בעקבות המשבר, זה יכול לחזור על עצמו כך שהאופציה לתחרות בקרטל הבנקאי היא אוטופיה מהזן המשובח, צריך למוטט את הקרטל לא לגרום לתחרות בו, התחרות רק תרושש אותנו מהר יותר.

   תודה רבה רבה לך על שיתוף הפעולה הפורה וצום קל.

   הגב לfreeThinker
   • מוריס

    אני רואה שהשרשור הזה הניב מספר לא מבוטל של הצעות וגם כמה הסכמות.
    למרות שאני רואה הרבה אי דיוקים בתגובה של FREE , נעצור כאן ונראה מה יתפתח בין הנהגת המחאה לועדה ולממשלה.
    אולי שווה בעוד מספר שבועות לחדש את הדיון.
    מקווה שהדברים יתחיל לזוז.

    הגב למוריס
 • freeThinker

  הצטרפו לצעדת המליון, בכל רחבי הארץ, כולם יוצאים מאיזור הנוחות שלהם (בין המטבח לסלון) ומראים שיש עדיין דברים ששווה להילחם עליהם. לא צריך להסכים עם כולם על הכל, זה לא קורה בין 3 אנשים אז בטח לא בין מליון, רק צריך לצעוק צעקה. כתב זאת יפה שלמה קראוס: http://www.ynet.co.il/articles.....35,00.html

  הגב לfreeThinker
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית