פסיכיאטריה, השואה ועתיד החברה

עודכן לאחרונה: 15 ביוני 2011

וויינט פרסמה לאחרונה כתבה שמתארת איך בעתיד הנראה לעין, חברות התרופות ייצרו סם שיהפוך אנשים ל-”מוסריים יותר", “נחמדים יותר".

הכתבה עוסקת בתחום הפרמקולוגיה ההתנהגותית (פרמקולוגיה: חקר התרופות). יש מי שחושב ששם טמון עתיד האנושות.

העיתונאית מכתירה את הריטלין כ-”תרופת פלא" ונוקטת בטון אוהד כלפי אותם כדורים פסיכיאטריים ממכרים.

ההצעה להכניס לשוק סם משנה-תודעה חדש אינה החלק המדאיג ביותר בכתבה. סמים כאלה קיימים ונמצאים בשימוש נפוץ זה עשורים. בשנות החמישים שווקו סמים נוגדי דיכאון לדור שלם של עקרות בית מתוסכלות כ-"עוזר הקטן של אמא", ואפילו בימינו ניתנים סמים מייצבי מצב-רוח לתינוקות בני שנתיים משום שהם אובחנו כחולים בהפרעה דו-קוטבית (מניה-דיפרסיה). אנחנו חיים, לצערנו, ב-"עולם חדש ומופלא".

הסיבה שכתבה זו כה מטרידה אינה טמונה אפילו בכך שהיא אייטם שמטרתו, ככל הנראה, להוריד את השיח התרופתי אל העם ולהפכו לנורמלי.

לא, הסיבה שהכתבה מדאיגה במיוחד טמונה בעקרונות שהיא מקדמת: שבני האדם הם יצורים המונעים על-ידי דחפים כימיים, חשמליים וגנטיים בלבד ושתיקון הגוף יתקן, איכשהו, גם את הנפש.

יש שאלות רבות לגבי מה מניע את האדם. ועדיין, הפילוסופיה שהאדם הוא רק גוף חייתי שמונע על-ידי דחפים כימיים וחשמליים, מסוגלת להצדיק פשעים חמורים נגד בני אדם. מדוע זה פשע לפגוע באדם אם חייו אינם קדושים, אם הוא לא יצור מודע? לאדם אין סנטימנטים כלפי פגיעה באלה שהוא תופס כיצורים לא מודעים, לדוגמה תעשיית הבשר. אם כן, מדוע זה פשע להתנהג בברוטליות כלפי בן אדם, אם בחברה נפוצה הפילוסופיה שהאדם אף הוא חיה חסרת מודעות עצמית?

למעשה, תוצאותיה של תפיסת עולם זו מוכרות לכולנו: השואה. השואה התרחשה עקב גזענות – את זה כולנו יודעים. אך על מה התבססה הגזענות הזו? על גזעים. הפילוסופיה הנאצית טענה בגלוי שיש גזעי אדם שונים, איכותיים יותר ונחותים יותר, ושהחברים בגזע הנחות יותר משוללים צלם אנוש. גזעי האדם, בתפיסת עולם זו, אינם שונים מגזעי הכלבים השונים, כשגזע אחד נחשב איכותי יותר ממשנהו.

הפילוסופיה אשר סיפקה את ההצדקה "המדעית" לשואה נבעה מענף פסאודו-מדעי שניסה להכחיש את קיומה של הרוח. הענף הזה כונה פסיכיאטריה, ונשען בין היתר על גישתו ומשנתו של ווילהלם וונדט, אבי הפסיכולוגיה הניסויית, אשר טען שהנשמה, אם היא אכן קיימת, כלל איננה רלוונטית להבנתו של האדם. הפסיכיאטריה לקחה את הדברים צעד אחד קדימה, עד כדי הכחשת קיומה של נשמה בפרטים מסויימים מתוך המין האנושי. תחילה היו אלו חולי הנפש, ומאוחר יותר התפשטה גישה זו גם ל-"גזעים" אחרים של בני אדם.

הפסיכיאטר ד"ר פיטר ברגין מסביר את זה יותר טוב ממני. בואו תיכנסו איתי לעובי הקורה. ברגין הוא אחד מהמבקרים הבולטים ביותר של ענף הפסיכיאטריה ואני רוצה להביא לכם הרצאה שלו שממחישה את גודל המעורבות של פסיכיאטריה בשואה. תירגמתי לעברית את הקטעים החשובים ביותר וההרצאה עצמה מופיעה בהמשך, לאחר קטעי הטקסט המתורגמים.

"ובכן, ישנו סוד שעדיין לא סוקר על-ידי העיתונאות המערבית. הכל התחיל עם הרצח השיטתי של חולי נפש. ב-1920, כשהיטלר רק התחיל לארגן את המפלגה שלו, פסיכיאטר גרמני כתב ספר הקורא להשמדת חולי הנפש. לפסיכיאטר קראו Hoche, ולספר קראו בתרגום חופשי, 'הרס החיים חסרי הערך'.

"עד 1938 התחילה הפסיכיאטריה הגרמנית בהליכים להשמדתם הרשמית של אוכלוסיית חולי הנפש שלה. הם התחילו עם עיקור אלה שהיו נחותים מבחינה גנטית. הצעד הבא הוא לובוטומיה (ניתוח שמנתק את החיבור בין שתי אונות המוח, י.י). אם ניתן לבצע בהם לובוטומיה, ניתן גם להרוג אותם.

"הוחלט שבסיס הפעילות יהיה בברלין. כל בית חולים מחוזי היה שולח לברלין טפסי המתת-חסד שעליהם הצביעו שני פרופסורים. אם פרופסור אחד הצביע לטובת מוות, החולה היה מומת. שיטת ההרג היתה מאורגנת ביותר – היו שישה מרכזי הריגה. תארו לעצמכם שמעולם לא שמעתם על כך!

"מרכזי ההריגה האלה היו בנויים כמו מעבדות רפואה מדעיות. המטופלים חשבו שהם הולכים לטיפול מיוחד, ולעיתים זה גם כונה ככה. היו שם תאי גז, משרפות – הכל נעשה על-ידי פסיכיאטריה.

"עד 1940, הם השמידו בין 60,000 ל-100,000 חולי נפש מתוך עמם שלהם, ושם אומנו לשואה פלוגות האס אס הנאציות – כוח האדם שגרם לשואה אומן במרכזי ההריגה האלה.

"היטלר סיים את תוכנית הרצח הפסיכיאטרית ב-1940, אך היא המשיכה בבתי החולים המחוזיים לחולי נפש. בבתי החולים האלה הם המשיכו להרעיב ולסמם למוות עד שרבים מבתי חולים עמדו ריקים. הם עדיין הרגו חולים אחרי שהמלחמה נגמרה באיזור שלהם. זוהי הפסיכיאטריה.

"כשהיטלר סיים את תוכנית ההשמדה של חולי הנפש היא המשיכה בצורה לא פורמלית. היהודים הראשונים שנרצחו עם הצדקה חוקית וביורוקרטית ובצורה שיטתית, הוצאו למעשה מהמחנות באמצעות חוק המתת החסד ונרצחו במחנות הרצח הפסיכיאטרים. 30,000. מספר קטן יחסית בהשוואה לשישה מיליון, והם גילו שקשה מדי לעשות את זה כך. אז מחנות ההריגה הפסיכיאטרים פורקו והם הפכו להתחלה של מחנות ההשמדה הגדולים בפולין, ואיתם באו כוח האדם הנלווה. המחנות בפולין לא נוהלו יותר על-ידי פסיכיאטרים. הם הפכו לבתי מטבחיים, ללא כל חזות רפואית. רק כדי להדגיש את הקשר בין מחנות ההריגה הפסיכיאטרים לבין מחנות ההשמדה, אספר שאחד ממחנות ההריגה הפסיכיאטרים האלה לא פורק, אלא פשוט 'עבר הסבה' למחנה השמדה.

"עכשיו, זוהי לא היסטוריה ידועה. רבים מכם קראו את 'עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי' של וויליאם שיירר – זה אמור להיות הספר המקיף ביותר על הנושא. לא, זהו הטיוח המקיף ביותר של הזוועות הפסיכיאטריות. אם תקראו את ספרו של שיירר, 'יומן ברלין', תראו שיש שם שתי פסקאות בהן הוא מציין שהוא שמע ממקור מהימן ש-100,000 גרמנים נהרגו בתוכנית המתת החסד. זה היה לפני תחילת המלחמה. הם הרגו חולי נפש בגרמניה לפני המלחמה. הוא ידע על התוכנית. הוא ידע על משפטי נירנברג, והתוכנית תוארה במלואה בראשון מבין משפטי נירנברג, משפט הרופאים. אך הוא לא כתב על כך מילה אחת ויחידה באף אחד מהכרכים הענקיים של 'עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי'. כזה גדול היה רצונה של החברה השלטת לחפות על הזוועות הפסיכיאטריות, כזו גדולה היתה ההזדהות של הקהילה האינלקטואלית והמדעים החברתיים עם הפסיכיאטריה.

"פרדריק ורתהם, פסיכיאטר גרמני, כתב בספרו 'אות קין': 'הטרגדיה היא שהפסיכיאטרים לא היו חייבים לקבל פקודה – הם פעלו בעצמם. הם לא הוציאו לפועל גזר דין מוות שניתן על-ידי גורם אחר. הם היו המחוקקים שקבעו את החוקים מי ימות ומי יחיה. הם היו המנהלנים שקבעו את הנהלים ואת שיטות ההריגה'.

"המקבילה הגרמנית להתאחדות הרופאים האמריקאית שלחה שני נציגים למשפט הרופאים במשפטי נירנברג, ושני הנציגים כתבו ספר שנקרא "רופאים ידועים לשמצה". הם כינו את תיוג והשמדת חולי הנפש 'נקודת ההתחלה של התהליך שהוביל בצורה חד-משמעית לתוכניות להשמדת גזעים שנחשבו נחותים – פולנים, רוסים, יהודים וצוענים'.

"אנדרו אייבי, נציג התאחדות הרופאים האמריקאית, אמר על הפסיכיאטריה: 'אילו מקצוע הפסיכיאטריה היה נוקט עמדה נחרצת נגד הרציחה ההמונית של גרמנים חולים לפני המלחמה, אפשרי שכל הטכניקה של מפעלי מוות שמיועדים לרצח עם, לא היתה יוצאת לפועל'.

"איפה היתה התאחדות הפסיכיאטרים האמריקאית בזמן הזה? תאמינו או לא, בפגישה השנתית של ההתאחדות ב-41', בשעה שכל זה התרחש, רופא בשם פוסטר קנדי הקריא מסמך הקורא להשמדה של המפגרים באמריקה. מעבר לזה, ביולי 1942, בעלון התאחדות הפסיכיאטרים האמריקאית, יש מאמר מערכת בו כתוב שיש להרוג ילדים בני 5 הסובלים מפיגור קשה, ושתפקידה של פסיכיאטריה הוא לעזור להורים להתגבר על האשמה. זהו מאמר מערכת רשמי ולא חתום.

"וכמובן, כמו שרבים מכם יודעים, השתמשו בפסיכיאטריה בבתי הכלא הפסיכיאטרים ברוסיה. כשלא יכולת לעשות שום דבר לגבי מתנגד משטר בברית המועצות, יכולת לסמם אותו כמו חולה נפש אמריקאי. זה נעשה בקובה. בכל מקום בו יש שלטון טוטאליטרי, הפסיכיאטריה בעת המודרנית משתמשת בשיא הטכנולוגיה לשם דיכוי העם. זוהי הסיבה שאני משקיע זמן כה רב בעיסוק בנושאים אלה – משום שיש להם פוטנציאל בלתי מוגבל לזוועות.” (פיטר ברגין, פסיכיאטר)

זה נכון שהמצב כיום הוא לא אותו דבר, ושגזענות כמו שהיתה אז היא לא דבר שנתמך על-ידי הקהילה המדעית. אך הקהילה המדעית כיום מקדמת את אותם העקרונות בשינוי אדרת: שאנחנו בסה"כ גופי אדם שפועלים אך ורק כתוצאה מהדחפים הכימיים, החשמליים והגנטיים בגוף שלנו.

האם האדם באמת משולל נשמה ואישיות אינדיבידואלית כמו שמדענים היו רוצים שנחשוב? האם באמת ניתן לסכם אותנו כסדרה של דחפים חשמליים ואינטרקציות כימיות במוח, שמופעלים על-פי קוד גנטי קבוע מראש וללא כל בחירה חופשית? ומי ירוויח אם נחשוב ככה?

נראה שהפילוסופיה החבויה ששוחקת לאט לאט את התקדמות החברה לעבר נאורות, היא זו שמכחישה שיכול להיות רצון חופשי מלכתחילה, וטוענת שהדבר היחיד שקיים הוא חומר.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=7772
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

16 תגובות »

 • howlin' wolf

  באמת עצוב…זה אחד מהאגנדות של האליטה לשעבד אותנו עוד יותר על ידי הפיכת השעבוד שלנו לדבר שאנחנו אפילו דיי נהנה ממנו.זה הזמן לאבד תקווה חברים אם אתם חושבים שיש לכם סיכוי נגד הכוח העצום והמתוכנן היטב הזה אז אתם נאיביים כמו שאר העדר שחושב שיש כזה דבר דמוקרטייה כיום.

  הגב לhowlin' wolf
  • רוברט

   WOLF
   זה לא הזמן לעבד תקווה
   חשבת פעם מה אתה יכול לעשות
   כדי למנוע את כל זה?

   הגב לרוברט
 • צידוני

  חחחח
  רק אותי מצחיק שהשתמשתם בילד ארי עם עניים כחולות בכתבה?
  :))

  הגב לצידוני
  • יעל י.

   🙂
   הלכתי לכיוון של ילד רובוטי עם עיני Rx – סמי מרשם.

   תודה על התגובות, כולם.

   הגב ליעל י.
 • עלינו להתרחק משגיונות הגויים ולייצר רפואה יהודית בטוחה בארץ ישראל להגן מטעויות לרפא הסרטן מקרבינו אנו נציל אחינו מהאש חזק ואמץ אור לגויים
  כתבה מעולה חשובה זו עדות זהו כעס העם הזה סבל מספיק הגנו על האזרחים ממדע הרפואה הנאצי

  • שחר

   מה אתה בדיוק חושב שבארץ הכל טוב?
   בישראל יש אותם דברים כמו בחול אז תפסיק לחשוב שאנחנו מושלמים

   הגב לשחר
 • אמיר

  וואאוו!
  אני מצדיע לכתבה הזו וליעל!!
  לצערי בתור אדם שניסה לעזור למאושפזים במדינת ישראל
  ראיתי מה הם עוברים ומה זה טיפול – לא קל לדמיין את זה שלא לדבר על לראות את זה!
  חייבים לשנות את המצב של התעללות בחלשים

  הגב לאמיר
 • צידוני

  אגב תיקון, הגישה ההגזענית היית הרבה יותר ראשונית מההשפעה הפסיכיאטרית על היטלר והמפלגה הנאצית.

  הגב לצידוני
  • יעל י.

   נכון. אבל כמו שמדגימה הכתבה, פסיכיאטרים ופסיכולוגים יצרו גזענות בספקם הסברים "מדעיים" לתאוריות גזעניות, ובתמיכתם ברעיונות כגון "השבחת הגזע", "היגיינה גזעית", ו- "חיים שאינם ראויים לחיים".

   אצטט מהמאמר הבא (http://www.fight4kids.org.il/P.....Racism.pdf) כדי להמחיש את המעורבות של הפסיכיאטרים בנתינת צידוקים לעבדות בארה"ב, לשואה ולאפרטהייד.

   העבדות בארה"ב

   בשנת 1797, הכריז הפסיכיאטר בנג'מין ראש, "אבי הפסיכיאטריה האמריקנית", כי מחלה נדירה ותורשתית הנקראת "כושיות" ("negritude"), הנובעת מצרעת, גרמה לצבעם של השחורים.

   "לסלק את השד מתוכם" היה ה"טיפול" המומלץ ל"הפרעה" נפשית בשם דרפטומניה (מ- drapetes שפירושו "עבד נמלט", ומ- mania שפירושה "שגעון"), שהיא תאוותו של עבד לברוח מבעליו. הפרעה זו "נתגלתה" בלואיזיאנה ב- 1851. (המרפא לה – הצלפות.)

   השואה

   ב- 1895 פרסם הפסיכיאטר הגרמני אלפרד פלואץ את התיאוריות שלו אודות נחיתות גזעית. הוא הפך את המלה rassenhygiene (היגיינה גזעית) למטבע לשון, וסיפק את "הבסיס הביולוגי" לשואה.

   בשנת 1920 פרסם הפסיכיאטר השווצרי-גרמני אלפרד הוץ' את ספרו "הרשות להשמיד חיים שאינם ראויים לחיים" (Permission to Destroy Life Unworthy of Life), בו הוא תובע ביצוע המתת חסד על "פגועים שכלית".

   אדולף היטלר ביסס את תכניותיו הגזעניות בהשראת התיאוריות של הפסיכיאטרים ארנסט רודין, אלפרד פלואץ ואלפרד הוץ', כפי שפירט באוטוביוגרפיה שלו Mein Kampf (הקרב שלי).

   הפסיכיאטר הגרמני יוג'ין פישר, מחבר-שותף של עקרונות התורשה האנושית וההיגיינה הגזעית (1921), עודד את השמדת הילדים "הכושים", תוך יצירת תאוריה ששחורים הם נטולי ערך ותועלת לתעסוקה למעט "עבודה ידנית".

   הפסיכיאטר ארנסט רודין היה מחברו העיקרי של החוק לטיהור גרמניה בשנת 1933, שכלל את טיהורה מכל הילדים היהודים וה"צבעוניים". אותו חוק הוביל לטיהורה של גרמניה מ- 350 אלף גרמנים "בלתי כשירים".

   "ניסוי ההרג" (ניסוי הגז) הפסיכיאטרי הראשון בוצע במוסד ברנדנבורג בשנת 1940. 18 מטופלים נרצחו בזמן שהפסיכיאטרים והצוות צפו במותם. בעקבות "הצלחתו" של הניסוי, החלה תכנית המתת החסד.

   כ-300 אלף אנשים "פגומים שכלית" – 94% מתוך סך "חולי הנפש" הגרמנים – מצאו את מותם בידי פסיכיאטרים ומשם לא אחרה להגיע השואה. רודין טען, כי "רק באמצעות הפיהרר הוגשם חלומנו זה 30 שנה, החלום להחלת היגיינה גזעית על החברה".

   קשה להאמין, אך על אף שרודין היה ארכיטקט התכנית שהפכה רצח המוני חוקי למציאות, הברית הלאומית האמריקנית למחקר אודות סכיזופרניה ודיכאון (NARSAD) שבחה את רודין בשנת 1990 כמייסד ה"גנטיקה הפסיכיאטרית".

   רק קומץ פסיכיאטרים נאצים הובאו לדין במשפטי נירנברג. רובם נמלטו מן הצדק, ושבו לפעילות פסיכיאטרית אחרי המלחמה.

   האפרטהייד

   פסיכיאטרים ופסיכולוגים דרום אפריקנים סיפקו לממשלה אמצעים "מדעיים" לשלול מדרום אפריקנים שחורים תעסוקה והשכלה ולפרק את משפחותיהם.

   עשרות אלפי דרום אפריקנים שחורים נאסרו במתקנים פסיכיאטריים במהלך האפרטהייד, שימשו לעבודות כפייה ומתו מבעיות רפואיות שלא טופלו.

   הפסיכולוג הגזען הנדריך ורוורד, שמונה לראש ממשלת אפריקה ב- 1958, היה הראשון שהכריז על מדיניות הפרדת הגזעים של דרום אפריקה בשנות ה-30. מדיניות זו הייתה הבסיס לאפרטהייד, שייסדה מחנות עבודה סודיים פסיכיאטרים לעשרות אלפי שחורים שנכלאו ואולצו לעבוד בכפייה בתנאים מחרידים.

   http://www.fight4kids.org.il/P.....Racism.pdf

   הגב ליעל י.
 • b5

  היום "הם" כבר לא צריכים לאשפז אף אחד כדי לסמם ולשלוט לנו במוח – מספיק לפזר כימיקלים באוויר ולשדר תדרים מסויימים ורובנו נהפוך לבובות… הטלוויזיה שנמצאת כמעט לכולנו בבית כבר עושה את זה די טוב.
  רק עבודת התפתחות ושליטה ביכולות המוח תאפשר לנו להיות מודעים ולהתנגד.

  הגב לb5
 • שקרנים, באים אלי בכל מה שקשור לרגשות ולא מסוגלים לקבל שהאדם אכן מונע מדחפים כימיים וחשמליים, אין לו נשמה, אין לו!!! זה מוכח!!! אתה פשוט מפחד, יא כותב ***, כי אתה חלש… אתה לא יכול לשבור את הפסיכיאטרים במכות כי אתה יפה נפש עלוב, וזה גם לא משתלם לך להרים יד.

  נשמה, יא ***, אין לך. אתה חסר נשמה! תתחיל לעשות את מה שצריך!!! בלי להתחבא מאחורי תירוצים רגשיים ומניפולטיביים שלא עושים דבר מלבד לשקר ולא להגיד קונקרטית מה האמת!!!

  הנשמה שלך, אם יש לך, עשוייה ***, וגם הרגשות שלך הם ***, קבל את זה.
  (התגובה נערכה עקב עבירה על כללי פרסום התגובות)

 • בסדר, רק שרציתי לדעת כיצד הולכת המפה למעשה? חבר שלי סיפר לי שסיינטולוגיה קשורים לארגון האילומינטי… אבל אם הם אכן קשורים, אז מהי פסיכיאטריה? ז"א מי נגד מי כאן? הרי אנחנו גם מתנגדים לסיינטולוגיה וגם לפסיכיאטריה באתר הזה… ולכן הבנתי שהם מציגים כביכול מלחמה שהיא ראש בראש אך שייכים לאותו הארגון בעצם… ז"א, מה הולך כאן אם הם למעשה בועטים לעצמם ברגליים עם שתי שיטות כביכול מנוגדות?

  משה קרוי אולי תיאר זאת כהצגה של בני חושך המעמידים פנים כי הם נלחמים זה בזה אך בדרך, כאשר הם מתנגשים הם כורתים בני אור מעל האדמה… ז"א אלו שכביכול עומדים בתווך ונלקחים על ידי שני צדי החשיכה שהם אחד… ז"א משל… אבל כל המלחמה הזו אינה כריתת רגליים לכולנו בעצם? בכלל, מה הולך כאן למעשה? אתם תומכים בסיינטולוגיה, או מתנגדים? נגד מי המלחמה בפועל ומי הם בעצם אילומינטי? הרי אני יכול להאשים כל פרחח או מסומם ברחוב שהוא הגורם לצער והסבל של הזולת… אני יכול להאשים מעבידים בחנויות וארגונים שונים שכל מטרתם היא לעשות עוד כסף על פי מוצר ספציפי שהם מוכרים…

  ברצוני לדעת עוד מפני שאני נוטה להלחץ כאשר האויב בו אני נלחם אינו ברור.

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית