- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

מונטריאול, 1885: אלפים מפגינים נגד חיסוני חובה

כתבת הניו-יורק טיימס [1]מה-28 בספטמבר, 1885 מספרת על אלפי צרפתים-קנדיים שהתפרעו ברחובות מונטריאול במחאה על רצון מחלקת הבריאות המחוזית לכפות עליהם חיסון נגד אבעבועות שחורות.

הפרעות החלו לאחר שעבר חוק חיסון חובה במחלקת הבריאות המחוזית. הן נמשכו מספר ימים, ובמהלכן שברו הפורעים חלונות במשרד הבריאות העירוני, זרקו אבנים על בתיהם של הרופאים המחסנים וצבאו על בניין העירייה, שם התחבאו ראש העיר ויושב-ראש מחלקת הבריאות.

50 שוטרים הגיעו כדי לפזר את הקהל, אך המפגינים הזועמים נפגשו מחדש במורד הרחוב ונאבקו עם המשטרה. לאחר שהמשטרה פיזרה את המפגינים בשנית, הם נפגשו מחדש במיקום אחר והמשיכו ליידות אבנים – והפעם על בניין המשטרה.

שני בלשים פתחו אש על הקהל עם אקדחיהם. הקהל התפזר במהרה אך המשיך לכיוון בנייני הממשלה בהם נפגשים נציגי מחלקת הבריאות המחוזית, שם ניפצו מספר מנורות וחלונות.

תחנתם הבאה היתה בנייני העיתון Herald, אשר האשים בצורה עקבית את הצרפתים-קנדיים על כך שהם הגורם האמיתי לאבעבועות השחורות.

כשמספרם גדל, אחד מהמפגינים טיפס על פסל מלכת אנגליה ושאל את הקהל מי ישלוט על העיר, האנגלים או הצרפתים. הקהל בתגובה הריע "הצרפתים".

לאחר חצי שעה של זריקת אבנים, המשטרה הגיעה וגירשה אותם מהמקום. או אז המשיכו המפגינים ויידו אבנים על ביתם של מספר דמויות ציבוריות המעורבות בתחום הבריאותי.

ראש העיר ויושב-ראש מחלקת הבריאות סגרו עצמם בבניין העיריה מחשש למעשי המפגינים.

קהל המפגינים ניסה להצית את ביתו של אחד הרופאים המחסנים, אך מכבי האש פעלו מהר ומנעו את האסון. עם זאת, הם הצליחו להצית באש מספר כרזות לחיסוני אבעבועות שחורות ברחוב.

ראש העיר ומפקד המשטרה הכללי הפעילו את האזעקה והורו למכבי האש להפנות את זרנוקם לעבר הקהל, שמנה אז 5,000 אנשים. אך מספר אנשים עם גרזנים הופיעו ואיימו לחתוך את הזרנוק. יחידת משטרה הגיעה וחילצה משם את מפקד המשטרה, ואז גירשה את המפגינים תוך שימוש באלות. מפגינים רבים נחבלו בראשם.