ראשי » בריאות » אתם כאן

בריטניה: ילד בן עשר התאבד בתלייה לאחר שנטל ריטלין ופרוזק

עודכן לאחרונה: 12 ביוני 2013

הארי האקנל, שנטל פרוזק וריטלין, היה בן עשר כשהתאבד בספטמבר שנה שעברה. הוא נישק את אמו ואחיו הגדול לילה טוב, עלה לחדרו ותלה את עצמו ממיטת הקומתיים באמצעות חגורה.

אביו, דארן, מקשר את מותו לשני סמים פסיכיאטרים שנרשמו לבנו – פרוזק, נוגד-דיכאון חזק וריטלין, סם מרץ דמוי קוקאין.

חקירה העלתה שבגופו של הילד היו כמויות החורגות מהנורמה למבוגר הלוקח סמים אלה.

מר האקנל מגיש כעת תלונה רשמית על ה-NHS (National Health Service) על כך שרשמו לבנו את הכדורים האלה.

התאבד בגלל פרוזאק

התנגד לתת לבנו פרוזק

פסיכיאטר הילדים רשם להארי פרוזק משום שהארי חווה הצקות מצד בני כיתתו ומשום שסיפר להוריו שהוא עצוב. מאחר שדארן ואשתו ג'יין התגרשו כשהארי היה בן שלוש, זה נודע לדארן רק מאוחר יותר.

”גיליתי רק על זה רק כשהארי בא אליי לסוף השבוע ואמו אמרה לי כמה פרוזק עליי לתת לו: כדור אחד בבוקר וכדור אחד בלילה. 'את משוגעת?', שאלתי אותה, 'זה נוגד דיכאון'.”
מר האקנל סירב בתחילה לתת להארי את הכדורים, אבל גרושתו אמרה שאם לא יעשה זאת, הילד לא יורשה לבקר אותו. היא אמרה שהרופאים אמרו לה שהפרוזק יעצור את הדיכאון של הארי.

”הסכמתי בחוסר רצון כי רציתי שהארי יוכל לבקר אותי,” נזכר מר האקנל. ”מאוחר יותר הלכתי עם אמו של הארי לפגוש את הפסיכיאטר. התעקשתי ללכת איתם כדי לומר לפסיכיאטר שאינני רוצה שהארי יקבל כדורים פסיכיאטרים כלל.”

”מעולם לא שמעתי על ריטלין. נאמר לי שהכדור מיועד לעזור להארי להתרכז. מעולם לא אמרו לי שאחת מתופעות הלוואי של ריטלין היא דיכאון. אבל הפסיכיאטר אמר לי שאם הארי ייקח את הריטלין, הוא יוכל להפסיק לקחת שני הכדורים בתוך חודש.”

מר האקנל האמין לו, למרות שמדובר בתרחיש לא סביר – מרגע שהתחילו, רוב הילדים נוטלים את הסמים האלו במשך שנים. ”בסופו של דבר הסכמתי כי חשבתי שאני עושה את הדבר הנכון. הדבר הבא שקרה זה שתוך חודש או חודשיים, היתה דפיקה על הדלת ושני שוטרים אמרו לי שבני תלה את עצמו.”

”הוא היה רק ילד. יכול להיות שהיו לו בעיות, אבל הציגו אותן בצורה מוגזמת. הרבה מהדברים שהארי עשה שאמו התלוננה עליהם, הוא לא עשה כשביקר אצלי. איך יכול להיות שלילד תהיה הפרעת קשב וריכוז כשהוא נמצא במקום אחד ולא במקום אחר? אני חושב שהארי רק ניסה למשוך תשומת לב משום שהיו עוד שלושה ילדים במשפחה, אחיו הביולוגי ועוד שני אחים מאב אחר.”

מר האקנל ממשיך, ”אני חושב שהפרעת קשב וריכוז זו מחלה שהומצאה על-ידי חברות התרופות. איש מעולם לא מת מהפרעת קשב וריכוז והיא לא היתה קיימת פעם. רושמים את הכדורים ביד קלה מדי לילדים. ילדים רגילים לחלוטין לא מקבלים הזדמנות לגדול בלי הפרעה בימינו.

הילד היה שקט ולא צחק מבדיחות המורים

”המורים בבית הספר אמרו שהארי שקט,” מספר מר האקנל. "בני בדיוק עבר דירה ונכנס לבית ספר חדש בו לא הכיר איש. למה הם ציפו? מורה אחר אמר שהארי לא צחק מהבדיחות שלו. כששאלתי את הארי לגבי זה, הוא אמר שהבדיחות של המורה פשוט לא היו מצחיקות במיוחד.”

במהלך החקירה שביקש מר האקנל, הוא שאל את הפסיכיאטר מדוע רשם סמים לבנו. ”הפסיכיאטר אמר שלבני היה חוסר איזון כימי במוח. שאלתי אותו: 'איך אתה יודע? האם נטלת כימיקלים מהמוח שלו?'. הוא אמר שזו תיאוריה. אז בהתבסס על תיאוריה ולא יותר מחמישה מפגשים עם בני, הוא החליט לרשום לו ריטלין,סם חזק באותה המידה כמו קוקאין.

”כשאני גדלתי היו המון ילדים כמו הארי – קצת פעילים מדי, קצת שובבים, שלא תמיד עשו מה שאמרו להם," נזכר מר האקנל. "כעת מתייגים אותם כחולים בהפרעת קשב וריכוז. מה זה? מה השתנה? יש מחלה מוזרה באוויר? הארי היה פשוט ילד קטן ורגיל. אבל מאחר שאנחנו חיים בשנת 2011, הוא – כמו ילדים רבים אחרים – לקח כדורים. נראה שכמעט כל ילד מפתח פתאום את ההפרעה הזו. איזה שטויות. זה פשוט מוצא נוח להורים ולבתי ספר שלא מסוגלים לשלוט בילדים.”

שרת הפנים זועמת

בבריטניה נרשמים מדי שנה 661,000 מרשמי כדורים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז – מספר שהוכפל תוך חמש שנים.

האיזור בבריטניה בו נמצא האחוז הגבוה ביותר של ילדים הנוטלים ריטלין, הוא איזור אמיד בצ'שייר בו גרים כדורגלנים מיליונרים ומנהלי עסקים גדולים, אך התופעה רווחת גם באיזורים אחרים. כך, בבית ספר יסודי אחד בדרום מזרח בריטניה בו לומדים 389 ילדים, לא פחות מ-80 ילדים נוטלים ריטלין – יותר מ-20%.

התאחדות הפסיכולוגים החינוכיים הבריטית דרשה בשבוע שעבר שתיערך סקירה לאומית על השימוש בריטלין וסמים דומים אצל ילדים. מזכירת ההתאחדות הכללית אמר, ”יש לנו חששות כבדים מכך שההשפעה הניורולוגית של הסמים האלה על מוחותיהם המתפתחים של הילדים לא נחקרה במלואה.”

פסיכולוג הילדים דייויד טרקסון טוען שאין לדעת מה הסמים החזקים והממכרים האלו יעשו למוחם של הילדים בעתיד.

גוויניד לויד, חוקרת חינוך מאוניברסיטת אדינבורו, מסבירה את ספקותיה לגבי האבחון: ”אי אפשר לעשות בדיקת דם כדי לראות אם לילד יש הפרעת קשב וריכוז. מאבחנים ילדים כחולים בה באמצעות רשימת בדיקה של התנהגות, למשל האם הילד קם מהכיסא ורץ סביב. חצי מהילדים בבית הספר יכולים להיות מאובחנים כך.”

אחרים טוענים שזוהי בסך הכל תגית לילד שקשה לו לשבת ולהתרכז, והמקור לכך היא צריכת מזון מהיר ומחסור בשעות שינה ובהתעמלות.

ריטלין עלול לגרום לעצירת הגדילה, דיכאון, עוויתות לא רצוניות של הגפיים, פסיכוזה ולפגיעה בשריר הלב. (העלון לצרכן של ריטלין)

שרת הפנים של בריטניה, תרזה, מיי, הזהירה לגבי תופעות הלוואי של סמים אלה. ”אלה הן תרופות מרשם חזקות ואנחנו לא יודעים אלו השפעות יהיו להן על ילדים.” היא סיפרה לפרלמנט את סיפורו של ילד בן שש שנטל ריטלין. ”הוא חווה דיכאון ותוך חודשיים מהיום בו התחיל לקחת ריטלין, הוא ניסה להשליך את עצמו מחלון. הוא החלים רק כשהורידו אותו מהסם. זה חייב להיפסק.”

התמריץ הכספי להורים – מעל 3000 ש"ח בחודש לכל ילד שאובחן

גורם מדאיג נוסף הוא שהורים לילדים שנוטלים ריטלין זכאים למגוון של הטבות והקלות מהמדינה, כולל דמי מטפל ודמי נכות לילד, שעשויים להגיע עד לאלפי פאונד בשנה. לדוגמה, משפחה אחת עם שני ילדים שנוטלים סם לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, תקבל 600 פאונד בחודש (3350 שקלים) כדמי נכות על כל אחד מהילדים. במידה ויש להם שלושה ילדים שאובחנו כחולים בהפרעת קשב וריכוז ונוטלים ריטלין או סם דומה, הרווח הנקי שלהם מהמדינה יגיע בשנה ל-21,600 פאונד (120,600 שקלים). גם בישראל קיימת שיטה להקלות מס למשפחות עם ילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז.

אין פלא, אם כך, שבבריטניה מסכימות אלפי משפחות בשמחה לשים את ילדיהם על סמים פסיכיאטרים כדי "לרפא" את התנהגותם ההיפר-אקטיבית.

המצב בבריטניה מדאיג וחוזים שאם יימשך, בקרוב אחד מתוך שבעה ילדים יאובחן עם ההפרעה וייקח סמי מרץ לטיפול בהפרעה. בארה"ב המצב חמור אף יותר – אחד מתוך חמישה ילדים נוטל כדורים לטיפול בהפרעת קשב וריכוז.

חוקר מקרי המוות: לא מדובר בהתאבדות מכוונת

חוקר מקרי המוות איאן סמית' הכריז בסיומה של חקירה שנערכה באפריל, שפסיכיאטר הילדים שרשם להארי את הכדורים הפסיכיאטרים פעל בצורה הולמת. עם זאת, הוא הזהיר שעל הפסיכיאטרים להיות זהירים ביותר כשהם רושמים סמים לילדים בני עשר.

סמית' שלל התאבדות מכוונת, אך אמר שלא ניתן להתעלם מההשפעה שהיו לריטלין ולפרוזק על מותו של הארי.

אך אביו של הארי מאמין שלכדורים היה חלק משמעותי ביותר בטרגדיה. כעת הוא מגיש תלונה נגד ה-NHS בטענה שרשמו "כדורים לא מתאימים" לבנו.

לכתבה המקורית בעיתון ה-Daily Mail

לקריאה נוספת:
כתבת NRG על כך שפרופ' קריסטופר גילברג, אשר נחשב לאבי הדיאגנוזה של הפרעות הקשב והריכוז, הורשע בהונאה לאחר שהשמיד את מחקריו.

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=7810
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

12 תגובות »

 • אשי

  בעלון לצרכן שמצורף לריטלין (לפחות בישראל) מצוין בפירוש שאין לקחת את התרופה במקביל לנוגדי דיכאון. כשעושים אבחון הפרעת קשב וריכוז במכון רציני ולא אצל פסיכיאטר פרטאץ' שישר נותן מרשם אחרי מפגש של חצי שעה, בודקים גם אם ההפרעה לא נובעת מהפרעת דיכאון או חרדה, שכן ריטלין מעצים חרדות כאחת מתופעות הלוואי שלו.

  בקיצור, או שההורים התרשלו כששלחו את הילד לשני פסיכיאטרים שונים ולא סיפרו להם מה הילד לוקח, או שהפסיכיאטרים התרשלו בבדיקה ורשמו תרופות מהר מדי. אני חושב, שבמקרה הזה התרופה לא אשמה.

  הגב לאשי
 • jess

  כן אשי, האנשים שמקדמים ריטלין לילדים אפילו לא ניסו להמליץ על צריכה מבוקרת של קקאו, שזה בריא ועוזר לריכוז,
  הם משקרים על ימין ועל שמאל לגבי הפרעות כאלו אצל ילדים
  שיכולות אצל רוב הילדים שכיום לוקחים ריטלין להסתדר באמצעים אחרים ויותר בטוחים.
  מי שמסמם את ילדיו בסמים כאלו הוא אינו הורה טוב.

  הגב לjess
 • freeThinker

  "אחרים טוענים שזוהי בסך הכל תגית לילד שקשה לו לשבת ולהתרכז, והמקור לכך היא צריכת מזון מהיר ומחסור בשעות שינה ובהתעמלות." – כשאמרת אחרים התכוונת אלי או שיש עוד שחושבים כמוני… 🙂
  http://forum.emetaheret.org.il.....tml#p17966

  "סמית' שלל התאבדות מכוונת, אך אמר שלא ניתן להתעלם מההשפעה שהיו לריטלין ולפרוזק על מותו של הארי." – מה זו ההמצאה הזו "שלל התאבדות מכוונת", איך אפשר להגדיר אחרת התאבדות אם לא לקיחת חייך שלך בכוונה תחילה? יש טענה שהילד לא ידע שאם הוא ישים חגורה בין המיטות וישים את צווארו שם אז הוא ימות?

  הבעיה של הילד הייתה בשיקול הדעת וזה נפגע כתוצאה מעודף סמים כימיקלים שנרשמו לו באופן יום יומי. המוח של ילד הוא כמו פלסטלינה, אפשר ליצור ממנו עולמות שלמים, אבל אם נזהם אותו בסמים נקבל תוצאות רעות בהכרח.

  התביעה של האב את הNHS היא הסרת אחריות מההורים לריאות ילדיהם, הייתי מעמיד גם את ההורים לדין על 'גרימת מוות ברשלנות' אבל נראה לי שאת העונש הכבד ביותר הם כבר קיבלו. אך איך בדיוק יכניסו את הסכנה שבסמים לילדים מליוני הורים שבמו ידיהם מסממים את ילדיהם? איך נגן על ילדי הגן וביה"ס מפני הורים שכאלו?

  על אף שאני לא מאמין בהפחדות או בעונשים (או בכלל במערכת המשפט שאמורה להביא צדק אך רחוקה מכך שנות אור) אני חושב שהטריגר יהיה כשיתבעו הורים על סימום ילדים. לא יקנסו הורים בכסף אם הם עישנו או הסניפו עם ילדיהם אלא ישלחו לכלא הורים שרשמו תרופה פסיכיאטרית לילד שלהם בטרם נבחנה כל אופציה אלטרנטיבית לסימום הכפוי הזה. למען ידע כל הורה כי הוא מסכן את חור ה*** שלו כשהוא מעדיף להשתיק ולהדחיק את הילד שלו מהתודעה ובוחר באופציה המהירה ל"חינוך" הילד.

  במספרים של ימינו זו מגיפה לכל דבר וצריך לטפל בה בדרך שמטפלים במגפות (ולא, אני לא מדבר על חיסונים רחמנא לצלן אלא על הדברת המקור) ולא להסתפק בתביעה של הNSH אלא בתביעה של מי שמספק עבורו את הפיתרון ה"תרופתי" לבעיות גדילה והתפתחות של ילדים.

  אני לא מצפה שכל הורה ישלול את האפשרות לתת ריטלין לילדיו כדי לשפר את ביצועיהם אני רק מצפה שהשיקול יהיה זהה לשיקול לתת לאותם ילדים קוקאין כדי לשפר את ביצועיהם, ושאותם הורים יחשבו מה העונש שהיו נותנים לשכן שלהם אם היה נודע להם שהוא נותן לילדיו הרואין. מי שבעד מתן הרואין לילדים יכול מבחינתי להמשיך להאביס את ילדיו בריטלין, לגבי אלו שלא תומכים במת הרואין לילדים הייתי מבקש שיבחנו לעומק חלופות אחרות כולל הוצאת הילד מביה"ס שדורש או מייעץ (על אף שאסור לו) לגבי לקיחת סמים.

  הגב לfreeThinker
  • angelfish

   יש גם סיבות אחרות ל add adhd
   חיסונים
   תוכניות לימוד ליניאריות ואיטיות שמתאימות לעבר ולא
   מתאימות לקצב המהיר של החיים.
   חוסר סבלנות מעודף טלויזיה,משחקי מחשב וכדומה.
   אולי גם גלים אלקטרומגנטיים מ wifi סלולרי.
   ויש גם אנשים שנולדים ככה.
   פעם התיחסו לזה כילד שובב והיום זה לא נסבל.

   הגב לangelfish
  • ישראל 1

   לקיחת "תרופות" פסיכיאטריות הפכה לנורמה מקובלת בחברה שלנו.
   אני מכיר סטודנטית בת 35 למשפטים שהחלה לקחת בעצמה ריטלין כ "זה עוזר להתרכז בלימודים"
   והיות לדבריה זה עוזר, היא נותנת לשני הבנים שלה "זה יעזור להם להשיג ציונים טובים יותר".
   אם הורה רוצח את הילדים שלו (ואני חושד שרבים מההורים שרצחו את ילדיהם לקחו אף הם "תרופות" פסיכיאטריות),
   אז לתת לילד "תרופות" ש"יעזרו" לו זה ככל הנראה נורמטיבי…

   הגב לישראל 1
 • שחר

  אם אחד מ7 ילדים צריך ריטלין אז הבעיה היא לא בילד הבעיה היא במערכות החינוך שמנסות לגרום לילדים לישר קו עם אף אחד כי כולם ברמה שלהם ההבדל היחידי בין מי שלא צריך רילטין למי שצריך זה רק החברה שלו!
  מי שלא מרוכז זה לא בגלל שהוא לא יכול להתרכז זה בגלל שהוא לא מבין שמה שהוא לומד זה חשוב ומעניין אם יהיה לו רקע יותר רחב ממה שהבית ספר נותן
  אם ילד קורא ספר על מלחמת העולם השנייה הוא יתעניין יותר ויהיה מרוכז בשיעור היסטוריה כי זה מציאיתי ולא סתם טקסט בלי חיים
  מי שלא מבין שמה שהוא לומד זה מעניין הוא לא יצליח להתרכז ולהבין
  לי יש "בעיות קשב וריכוז" אבל אם יש משהו שמעניין אותי אני יכול לשבת עליו ימים בלי לרחף לשניה
  אבל אם יביאו לי עכשיו ללמוד על עלית התימנים אני לא יתעניין בזה ואני ירחף

  הגב לשחר
 • Dead angel

  רצח לכל דבר

  הגב לDead angel
 • יעל י.

  רשימה של נקודות לא הגיוניות בסיפור מותו של הילד המסכן.

  א. הפסיכיאטר רשם לילד פרוזק כי הילד חווה הצקות בבית הספר. התיאוריה הפסיכיאטרית לפרוזק היא שיש לאדם חוסר איזון כימי במוח. לכאורה, כשמציקים לו בבית הספר ומאמללים אותו, יש לו חוסר איזון כימי. וכשהוא מאושר ואין לו בעיות, חוסר האיזון הכימי נפתר. זו אמורה להיות דיאגנוזה מדעית תקפה? זה כאילו שה-"דוקטור" יאמר, "יש לך סכרת כשאתה נמצא בסביבה מדכאת, ואין לך סכרת כשאתה לא". זה לא מדעי.

  ב. לפי טענת האב, האמא אמרה לו שאם הוא לא ייתן לבנו פרוזק בזמן ביקורי סוף השבוע של הילד, האב לא יורשה לראות את הילד. חכמה גדולה – עכשיו שניהם לא יראו אותו יותר, אף פעם.

  ג. בפגישה בבית הספר אחד המורים אמר שהילד לא צוחק מהבדיחות. זה אומר שהוא מדוכא? לא בהכרח – זה יכול גם להגיד שהמורה פשוט לא מצחיק.

  ד. הגיוני לי שהאיזור בבריטניה בו אחוז הילדים נוטלי הריטלין הוא הגבוה ביותר, הוא אחד האיזורים האמידים ביותר בבריטניה. זה לא מפתיע אותי בכלל.

  ה. זה נראה למישהו סביר שבבריטניה משפחה תקבל מעל 3,000 ש"ח בחודש על כל ילד שנוטל ריטלין? ועד 120,000 ש"ח בשנה על שלושה ילדים שנוטלים ריטלין?

  ו. חוקר מקרי המוות שטען שלא מדובר בהתאבדות מכוונת. כן, קשה להאמין שילדים יעשו דברים כאלה, אבל הארי המסכן הוא לא היחיד. הסרט Dead Wrong של עמותת מגן לזכויות אנוש מציג סיפורים רבים של נערים וילדים שהתאבדו, כולל אחת יפהפיה בת 8, שלקחה סם פסיכיאטרי בגלל חרדת מבחנים והתאבדה, ובן עשרה אחד מלא חיים שהתחיל לקחת כדורים פסיכיאטרים בגלל קושי לישון, וקפץ מגשר תוך כמה שבועות. הסרט נמצא כאן במלואו והוא מתורגם לעברית. חשוב מאוד לצפות בו כדי להעלות את המודעות לסכנות הסמים הפסיכיאטרים.

  http://il.cchr.org/videos.html

  הגב ליעל י.
  • freeThinker

   אני לא חושב שהנקודות שהעלית הם לא הגיוניות אלא פשוט נקודות שצריך לחשוב עליהן, אגיב לפי הסדר שלך:

   א. זה היוני בהחלט, הפסיכיאטריה באופן כללי מתבססת על הגדרת התנהגויות כתסמינים של מחלת נפש, כך גם במקרה דנן.

   ב. זה עצוב אך לא 'לא הגיוני', זה רק דוגמא ל"סוף מעשה במחשבה תחילה".

   ג. זה היה כתוב בכתבה עצמה: "כששאלתי את הארי לגבי זה, הוא אמר שהבדיחות של המורה פשוט לא היו מצחיקות במיוחד.”

   ד. כאן אמרת שזה הגיוני וזה אכן הגיוני משום שסמים עולים כסף וכך גם אבחונים. צריך לזכור שמי שמאובחן יש לו הקלות בלימודים וכל הורה אמיד שיכול להרשות לעצמו רוצה שהילד שלו יקבל ציונים טובים יותר, ולעזאזל הבריאות, או החיים 🙁

   ה. נראה לך הגיוני שמי שלא מחסן את ילדיו ישללו ממנו קצבת הביטוח הלאומי, כלומר מי שכן יחסן יהנה מכ300 ש"ח בחודש על כל ילד?? ההגיון לא משחק כאן תפקיד רק בצע הכסף ובורות משחקות כאן תפקיד.

   ו. "חוקר מקרי המוות שטען שלא מדובר בהתאבדות מכוונת" – לא הבנתי את ההגיון במשפט הזה, איזו עוד סוג התאבדות אפשרי למעט מכוונת? הרי אם לא הייתה כוונה אזי לא הייתה התאבדות אלא מוות, כמו מישהו שנופל מסולם ומת.

   הגב לfreeThinker
 • trz25

  מחדל. זה מזעזע אותי לקרא על פעם מחדש על ילדים שנפגעים מסמים פסיכיאטרים.
  עצוב לא מתחיל לתאר את ההרגשה שלי אחרי קריאת הפוסט 🙁

  הגב לtrz25
 • לעניין מה שרשום בכתבה, ההקלות בישראל על ליקויי למידה חמורים הן משמעותיות במיוחד ומגיעות לאלפי שקלים בשנה. תבדקו ב – http://www.ytax.co.il , ברור שחובה לתת את ההקלות הללו וצריך לעשות בדיקות טובות יותר על מנת לוודא אם משהו מנצל את הזכות לקבלת הכספים באופן לא כשיר.

הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית