המאבק כנגד הוצאת ילדים מהורים וממשפחות נורמטיביות על ידי שירותי הרווחה

 • מאת כותב אורח | 20 במרץ 2011
 • 3,936 צפיות | 9 תגובות
עודכן לאחרונה: 20 במרץ 2011

דיווח מהישיבה השישית של הלובי הפרלמנטרי בכנסת ישראל בחסות ח"כ ד"ר מרינה סולודקין נגד הוצאת ילדים בכפיה ממשפחות נורמטיביות.
בישיבת הלובי הפרלמנטרי השתתפו חברי כנסת גב' אורית זוארץ, ח"כ מיכאל בן ארי, מייסדי עמותת ע.ל.י.ה. וחברי עמותות שונות.

ד"ר מרינה סולודקין הציגה את הצעות חוק שהגישה לכנסת ה- 18: "הצעת חוק שירותי הסעד (תיקון – שינוי הרכב ועדת ערר)", "הצעת חוק נציבות תלונות הציבור על עובדים סוציאליים" ו- "הצעת חוק הנוער (טיפול והשגחה) תיקון – העדפת משפחה מדרגה ראשונה כמשפחה אומנת".

ד"ר סולודקין דיווחה כי יש תוצאות ראשונות של עבודת הלובי בהנהגת פרופ' אסתר הרצוג וחברתה פעילת הליכוד גב' איילה שטגמן וגב' נחמה דיכנה, מנכ"ל עמותת ע.ל.י.ה.

לדברי סולודקין, השופט בדימוס מיכאל לינדנשטראוס, מבקר פניות הציבור פתח בבדיקה יסודית של הנושא, לאור העובדה כי קיבל לטיפולו מקרים יוצאים מן הכלל, בהם נגרמו נזקים לילדים ונהרסו משפחות כתוצאה מהוצאת הילדים ממשמורת הוריהם הנורמטיביים.

ד"ר מרינה סולודקין העלתה 5 הצעות חוק בנושא הוצאת ילדים ממשפחות נורמטיביות למוסדות הרווחה. בעקבות פעילות ד"ר סולודקין בשדולה קיבלה קובלנה מוועדת האתיקה שהוגשה ע"י שר הרווחה. תלונות נוספות שהוגשו נגד ד"ר סולודקין הינם על הצעת החוק שלה בנושא הקמת נציבות תלונות ציבור נגד עובדים סוציאליים.

ד"ר סולודקין אמרה בנימה אופטימית שהדבר מוסיף רייטינג לנושא הלא פופוליסטי שהתקשורת לא אוהבת לגעת בו, הוצאת ילדים קטינים ממשמורת הוריהם הנורמטיביים.

ח"כ אורית זוארץ אמרה כי היא מבקשת לדבר על הצעת החוק של ח"כ אורלי לוי, שאומרת "מסגרת חוץ ביתית לכל ילד בסיכון". מדובר בהצעה מאוד מסוכנת שרק תהווה הוצאה גורפת של קטינים מביתם. פקידי הסעד יקבלו (מה שיש להן היום) לגיטימציה בלתי מוגבלת להוצאה גורפת של ילדים מהבית. אני דואגת מדוע אין הפניה לילדים אלו בטיפול בקהילה.

נשים שעוסקות בזנות, רבות מהן היו במשפחות אומנה.

ד"ר סולודקין מסרה, כשאורלי לוי הציגה את הצעת החוק שלה להאריך את חוק הנזקקות של קטינים מגיל 14 עד גיל 18, הבנתי מיד את הסכנות. אני וח"כ זאב בוים, הבנו מיד את הסכנה. מדובר בעיוות גדול. במקום לסייע לילדים בקהילה יש לנו כאן הרחקה גורפת של ילדים מהחברה והקהילה בפרט.

גב' איילה שטגמן מסרה כי נמצאת איתנו גב' ל' ח', והיא תספר מה קרה לילדים שלה שהוצאו לפנימיות בצורה שרירותית ובלתי סבירה.

גב' ל' ח' סיפרה שבעקבות הליכי גירושיה מבעלה, לילה אחד היא שומעת דפיקות בדלת, לתדהמתה כשפתחה את הדלת הופיעה פקידת סעד לחוק הנוער עם צו 11 לפי חוק הנוער המכריז כי ילדיה "בסיכון". לפקידת הסעד התלוותה משטרה מקומית שרצתה לקחת את כל חמשת ילדיה למתקן חרום של משרד הרווחה.

שלושת הבנות הגדולות שהיו מעל גיל 14, סירבו להתלוות לשוטרים, ואילו שני הילדים הקטנים, נחטפו, ונלקחו בכח על ידי השוטרים.

תשעה חודשים לא נתנו לאמא ל' ח' לראות את שני ילדיה, והיא ניהלה מאבק בלתי מתפשר להשבת ילדיה אליה. את הנזקים שנגרמו לילדיה של האמא ל' ח' במתקן חרום היא מנסה לתקן עד היום, כשבנה בן 8 שנים לא למד בבית הספר קרוא וכתוב תשעה חודשים. פקידות הסעד שגרמו לנזק ולהרס התא המשפחתי שלה נעלמו ולא שבו.

העיתונאית לורי שם טוב סיפרה לאמא ל' ח', כי ילדיה גם הם נחטפו בשיטה דומה. כשהאמא לורי שם טוב זומנה ל"וועדת החלטה" בלשכת רווחה גבעתיים, פקידת הסעד ושוטרי משטרת גבעתיים, הלכו לגן הילדים ולבית הספר של ילדיה, ושלפו את ילדיה אז בני 4 ו- 6 שנים ממסגרות החינוך לעיני החברים של הילדים.

חטיפת ילדיה של העיתונאית לורי שם טוב בוצעה ביום 6.1.09 ומאז ועד עצם היום הזה, מנהלת האמא לורי שם טוב מאבק להשבת ילדיה אליה, כשרשויות הרווחה ממאנות לתת לילדים לראות את אמם, והשופט שהוא חותמת גומי של פקידות הסעד ממלא אחר הוראותיהן.

פרופ' אסתר הרצוג, אני רוצה לומר למרינה שכל תלונה המתקבלת נגדה זה צל"ש, כולל הכפשות נגד עבודתך זה צל"ש. סימן שאת עושה את העבודה שלך. במדינתנו, מי שעושה את העוול, שמוציא ילדים בכפיה מהוריהם, כל מי שעוסק בנושא זה, הקריירה הפוליטית שלו מחוסלת.

הצעות החוק של אורלי לוי לא חדשות. עליזה אולמרט, אשתו של ראש הממשלה לשעבר, עובדת סוציאלית במקצועה, היא זו שאחראית לרעיון של הוצאת ילדים ממשמורת הוריהם למסגרת חוץ ביתית במשפחתונים ומחוץ לקהילה.

על פי חשיבתה של עליזה אולמרט שהיתה יקירת משרד הרווחה, זה אומר בניית עוד ועוד מוסדות רווחה בשמות "משפחתונים".

"טובת הילד" משמשת לדברים הכי גרועים שנעשים לילדים במדינת ישראל.

כשלוקחים ילד ממסגרת מוכרת, מהחברים שלו, מההורים שלו, מנתקים אותו מכולם בבת אחת, ושולחים אותו למקום לא מוכר, מדובר בכוחניות איומה.

המערכת הסוציאלית מקושרת לכל המערכות, כולל התקשורת, וכל מערכת יודעת שאם תעז להתנגד, הם מחוסלים. כך קרה לח"כ בניזרי. בנושא החקיקה, אני לצערי, לא מאמינה בחוקים. בביצוע אין להם סיכוי.

חוק איסור פרסום קטינים, שעבר 7 מדורים של שינויים הוא חוק שנועד להסתיר ולחפות על הכשלים של משרד הרווחה וידם הקלה על ההדק בהוצאת קטינים ממשמורת הוריהם.

מדובר במניע העתיק ביותר בעולם: כסף.

תעשיית הוצאת הילדים מהבית היא תעשייה עתירת הון. למעלה מ-5 מיליארד ₪ בשנה מתגלגלים בתעשיית ההשמה החוץ ביתית של הילדים. אנשים רבים מתפרנסים מן התעשיה הזו.

דוברת עמותת ע.ל.י.ה. גב' איילה שטגמן, חשוב לציין את צו החרום, בו נלקחים ילדים ממשמורת הוריהם מהרגע להרגע. חוק חובת הדיווח בבתי הספר פרוץ לחלוטין, כל אחד מדווח מה שבא לו ואיך שבא לו, ממציאים חשדות למקרים שלא היו ולא נבראו ואיש כישר בעיניו יעשה.

גב' נחמה דיכנה מנכ"ל עמותת ע.ל.י.ה. אני קבלת פניות של סבים וסבתות המבקשים לגדל את נכדיהם ולא נותנים להם. היום על פי חוק נוער כל פקיד סעד אם הוא סבור כי הילד בסיכון, יש לו סמכות להוציא את הילד מהבית. לא יתכן שיהיה כח עצום ובלתי מוגבל לפקיד להוציא ילד מהוריו מתי שהפקיד רוצה. מגיעה מכונית משטרתית עם פקידת סעד בתוכה לגן ילדים ולוקחים את הילד מגן ילדים. זו חטיפה לכל דבר וענין. מעלימים את הילדים למרכז חרום.

יו"ר עמותת ע.ל.י.ה. פרופ' אסתר הרצוג, אין אפשרות לעזור למשפחה על ידי פקידי מדינה. מי שיכול לסייע למשפחה אלו חברים, משפחה קרובה. כשזה מגיע לנקודה של חוק הדיווח, השיטה הזו של העברת אינפורמציה הלאה, זה מרשם בדוק להעדר מוסר חברתי.

פקידת הסעד מחוזית לשעבר, גב' מילי אורן גרוסמן, אכן החוק פרוץ, ואכן לפקידי סעד יש יכולת בלתי מוגבלת ובלתי מפוקחת להוציא ילדים ממשמורת הוריו, על סמך קבלת דיווחים של שכנים, בלא שיש לפקידים היכולת לבדוק את הנתונים ולאמת אותם עם ההורים.

במשך השנים בהם שימשתי כפקידת סעד מחוזית, נתקלתי בעבודתי במקרים שונים של הוצאת ילדים בלתי מוצדקת מהוריהם. בחוויה שלי כפקידת סעד, זו מערכת מסורבלת בצורה שאי אפשר לתאר.

במקרים רבים לעובד סוציאלי אין שום כלים לטפל במשפחה בתוך הקהילה! ד"ר מרינה סולודקין אמרה דברים מאוד חשובים. התחום פרוץ. אין כלים. לי זה מספיק. הוצאת ילדים מהבית צריכה להיות השלב האחרון – אחרון, אולם בפועל אין זה כך.

פסיכיאטר מומחה משפטי ד"ר רזניק, אני עוסק במתן חוות דעת משפטיות כמומחה בית משפט בנושא הוצאת ילדים ממשמורת הוריהם. במרבית המקרים חוות הדעת הם העתק של הכתוב מתסקיר פקידת הסעד. אין למומחים יכולת לבדוק את המשפחה המגיעה אליהם בלי הסתמכות על תסקיר פקידת סעד.

עו"ד טלי תמרי שמייצגת משפחות מעוטי יכולת מסרה שמדינת ישראל בין 10 הארצות הראשונות שהצטרפו לאמנה לזכויות הילד, ברם מדינת ישראל לא יישמה את האמנה לחקיקה. אחד הזכויות הראשונות באמנה היא זכותו של ילד לגדול עם משפחתו.

לסיכום מסרה ד"ר סולודקין כי הצעת החוק של שינוי הרכב ועדת ערר נפלה. ח"כ גלעד ארדן אמר שההצעה נפלה "מסיבות טכניות" ברם לא פירט מהן אותן סיבות טכניות.

אני רוצה לסיים את השדולה ולומר כי ארגונים ועמותות נוספות רבות הצטרפו לסייע לנו במאבק הצודק שלנו נגד הוצאת ילדים בכפיה ממשפחות הנורמטיביות, וגם עמותת טבקה התגייסה לסייע למשפחות האתיופיות.

סיכמה את השדולה:

לורי שם טוב

עיתונאית

050-8846712

בעלת רשת בלוגים עצמאיים נגד הוצאת ילדים בכפיה ממשמורת הוריהם

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=7149
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

9 תגובות »

 • שבתאי

  כל הכבוד על שהעליתם את הנושא החשוב הנ"ל

  בבקשה, ניב, לא להרפות בנושא, תעשו עוד כתבות בנושא

  הגב לשבתאי
  • שלום שבתאי.

   נשמח לעשות עוד כתבות בנושא, אם נקבל עזרה.
   אם אתה מכיר אנשים שיודעים לכתוב ושיש להם ידע בנושא, אנא הפנה אותם אלינו.

   • שלומית

    שלום רב,
    בהמשתך לתגובת שבתאי ומנהל בפרוייקט –
    שמי שלומית, בעלת ידע רב בנושא ומעוניינת לקחת חלק פעיל.

    הגב לשלומית
    • מנהל הפרויקט

     שלום שלומית,
     את מוזמנת להצטרף לאתר ככתבת רווחה ולפרסם כתבות בנושא.
     צרי עמי קשר.

     הגב למנהל הפרויקט
 • אדן

  הלוואי היו מוצאים אותי מהמשפחה הזאתי
  מגיל 4 החודשים התחילו להתעלל בי קשות בפסיכוטיות, הם עשו עליי עיסקה עם השטן, ברור שללא רשותי וידיעתי אני זוכר את הרגע הזה זה היה איימה.
  אני חטפתי מכות רצח כל לילה כשהייתי ישן
  והם הכינו לי במיוחד גם השכנים האלה רק לי אוכל ושתייה עם הרבה רעל מסוג סמים שיש ברחוב ועוד רעלים שהם סנו ונפט וכל מיני. אני נשבע, תאמינו לי בבקשה.
  כשהלכתי לישון הם שפכו עליי חומצות כשישנתי בגיל הבגרות שם הייתי כילד ממש קטן בגלל המכות רצח והמון השפלות ושקרים ועוד מלא דברים שעשו לי עליי, אני שרדתי אך אני פגוע אנושות נפשית וגם פיזית אך לא נכות פיזית (שיער כן לפי שעתי הוא חוזר תמיד),(כך מצבי הפיזי לפי הבנתי – נכון להיום).
  חיברו לי מכונות איומות שאין בכדוה"א לגופי כשהייתי תינוק וילד. בגלל זה זה חסוי – הפרטים.
  אצל דודה שלי היא קיבלה האמא ששמה אצלי שמור אצלי להכניס לנו בברז האמבטיה מתקן עם זרם חשמל גבוהה – מים מחשלמים.
  לאף אחד במדינה הזאת כמעט לא היה איכפת ולא איכפת היום אני יודע זאת, האבא השטן הזה לא אבא שלי בכלל והוא רק פסיכופת שכל היום משקר לי עד היום לא יודע למה בכלל ?!!!
  בבית הספר יחד עם כל השכנים בבנין והמשפחה הקטנה והשטנית הזו – לא רק רימו אותי אלא כולם מכיתה א' עבדו עליי ועשו ממני צחוק וכמובן שיתפו פעולה עם הורי, חלקם ממש כך ואני הייתי הקורבן של כולם עד ח' וזה המשיך לכמה תיכונים שלמדתי בהן כולל אנשים שקיבלו תפקיד מיוחד מהם להתיש אותי ולגמור לי את הצורה אחת ולתמיד !בצער לב מבלי שידעתי מה אני מרגיש כמעט בכלל בגלל שכמעט שטפו לי את הראש, הנפש יקה לי מכל, אנא עזרו לי.

  אלה הם אינם הוריי, כל לילה היו מרביצים לי מכות רצח, מגיל 4 חודשים בעיקר כשהייתי ער עד גיל הבגרות כשאיימתי עליו עם מברג ביד. כשהייתי ער לא הרגשתי כלום רק מניפות או מכות ומשהו מוזר וזה היה סיוט, ואין לי הרבה תשובות היום רק פחד ועצבות. הצילו.
  אינני יודע מדוע לא התעוררתי משינה אז.
  זרקו עליי שתן של האמא השיקרית הזו שהיא אינה אמי בכלל אלא חטפה אותי מבית החולים כנראה…היא בתמורה כעסה עלי והשפילה אותי לעייני כל טענה שאני זה השתנתי על עצמי – זה כאונס. שקרו לי בגדו בי וזה סיוט, אונס, אני מצטער שלא הלכתי למשטרה אף פעם…לא יודע למה לא! אני רוצה לתקן וכרגע לא יודע איך ואיפה אפשר…אנא עזרו לי. הם ממש לא איכפתיים לגבי כל דבר היום ורק משקרים לי , בלטות הם נהיו, זה לא מצחיק בכלל, אני רציני עם מנהל האתר.
  הם עשו לי פיצולי אישיות כך שאינני יודע מי אני היום, פסיכיאטרים יודעים מזה ולא מזיז להם, גם המשטרה וכמובן כל המורות בבית הספר ידעו ולא הזיז להם בכלל, אני הייתי רק תינוק וילד ואח"כ ההמשך, עד היום אני סובל מזה אין לי זיכרון הרבה מהכיתות הנמוכות זה היה טראומה שאין לאף אחד בעולם ובנוסף יש לי הרבה מאוד זמן אבוד ושבועות אבודים כולם לי משקרים לי בפנים לדוגמא לאף אחד בצבא לא היה איכפת ממני בנח"ל גדוד קרבי איך שהם ראו אותי שאינני זוכר וכאשר התחלפה לי האישיות והייתי שונה לגמרי לכמה ימים או שעות כולל כל החיילים בפלוגה, מפקדים, הקצינים כולם כולל כולם הם הנאצים אכזריים, אני זוכר בטירונות המון טעויות ואי הבנות בעיקר עם הפלוגה או השעון והמפקדים, לדוגמא – איך כבר היום רביעי רק חזרתי מהבית, איך כבר שעה 18:00 וחושך אני זוכר רק בוקר !!! כולם בורחים אין עונים,, וממש ככה. הצילו מי שומע?
  וגם יש לי המון שעות אבודות בחיים מגיל קטן גם שנה בכיתה ה' כמעט אבודה.
  הלוואי היו מוציאים אותי למשפחה אוהבת גם אז וגם היום ללא דימיונות.
  אני מסיים כרגע כאן ומאחל לכל מי שרע שישרף למוות בעינויים ויסורים בתופת הגיהנום.
  ואילו למי שטוב גם אם טיפ אני מאחל אושר יושר ואור עם אהבה שזה באמת חשוב!

  אני שלכם! בברכה

  אדן

  הגב לאדן
 • אשמח להזמין אתכם לכנס הראשון של עמותה לזכויות ילדים והורים (ע.ל.י.ה) "ילדים בסיכון במוסדות הרווחה" אשר יתקיים בבית ציוני אמריקה בת"א ביום 03/04/2011 משעה 18:00.

  בכנס ידברו בין היתר; עיתונאית חוקרת אורלי וילנאי, ד"ר גילת, חה"כ ד"ר סולודקין, פרופ' אסתר הרצוג ואחרים…

  כמו כן, יובאו עדויות אישיות של ניצולי מוסדות…

  נשמח לראותכם.

  בברכה
  עו"ד תמר טסלר

 • קרן

  אני יכולה להגיד דבר אחד הילדים שלי הוצאו מהבית ורווחה פשוט עושה מה שהיא רוצהה שכול מה שאני יעשה לא יעזזור

  הגב לקרן
 • שני

  שלום, לאחרונה הוחלט להוציא את בתי היחידה בת ה8 מהבית לפנימייה.. לאחר 7 שנים של מלחמות ומאבקים, אני אם יחידנית ומבינה שנאלצת להלחם בתחנות רוח… למרות התנגדותי והתנגדותה של בתי, אנחנו שקופות ואף אחד לא מקשיב לזעקתנו… אשמח אם תוכלו להמליץ לי על עו״ד טוב או עמותות שמסייעות בעניין, לפני שיהיה מאוחר מידיי… כל מה שאני מבקשת היא היכולת לשמור על בתי ולגונן עליה מפני היחשפות מוקדמת למה שאינה זקוקה לו, הבת שלי צריכה שאמא תתן לה חיבוק ונשיקה לפני השינה ולא שום אדם זר! אני מתחננת לעזרה.. תודה..

  הגב לשני
 • דרור

  בבקשה זקוק לעזרה ויעוץ ,הרווחה רוצים לקחת לנו את התאומים בני שנתיים בגלל שהם לא במעון התפתחותי,ואצלנו יש רק מעונות של חרדים ואנחנו לא רוצים מעון חרדי מי שיש לו נסיון ומוכן לתת יעוץ או עזרה אנחנו נשמח מאוד

  הגב לדרור
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית