ראשי » בריאות » אתם כאן

עורכת בכירה לשעבר: שחיתות ושטיפות מוח במערכת הרפואית

חברות התרופות ואנשי הרפואה: סיפור מושחת. מרסיה אנגל.

 • מאת לימור וולף | 22 בנובמבר 2010
 • 3,883 צפיות | 16 תגובות
עודכן לאחרונה: 8 באפריל 2012

לימור וולף / פרויקט אמת אחרת
שחיתות במערכת הרפואית? על זה מסכימים עורכת לשעבר של כתב עת רפואי חשוב בארה"ב ורופא ישראלי

מרסיה אנגל, העורכת לשעבר של כתב העת המדעי החשוב New England journal of medicine שמפרסם מחקרים בתחום הרפואה, חושפת את הקשרים הבלתי הולמים בין תעשיית התרופות ואנשי הרפואה במאמר שכותרתו: "חברות התרופות ואנשי הרפואה: סיפור מושחת".
במאמר היא כותבת על נסיון של עשרות שנים בענף הרפואה, והקשר הלא קדוש בין חברות התרופות, הלוביסטים שהם מפעילים ושטיפות המוח והלחץ על הרופאים כדי שימכרו את התרופות שלהם לציבור הרחב.
מרסיה עצמה היא בעלת תואר MD וכן בעלת תארים בכימיה, מתמטיקה ומיקרוביולוגיה והתמחות בפתולוגיה ונחשבה בעבר כאחת הנשים המשפיעות ביותר בארה"ב.

הנה דבריה מתוך המאמר (הדגשות שלי):

"מאחר ולתעשיית התרופות אין גישה ישירה לבני אדם, אנשי הרפואה מהווים את החוליה המקשרת ועליהם מופעלות שטיפות מוח. מדובר בתעשייה שמגלגלת סכומי כסף אדירים על גבם של החולים. חברות התרופות מתעקשות כתנאי למתן מימון שהם יהיו מעורבים בצורה אינטימית בכל ההיבטים של המחקר, הם נותני החסות והם יכולים בקלות להטות את העניינים לטובתם, כדי שהתרופות שלהם ייראו אמינות ובטוחות יותר ממה שהן בפועל. ולכן, זה לא מפתיע כי מחקרים ממומנים בתעשייה שפורסמו בכתבי עת רפואיים, מוטים בעקביות לטובת התרופות המקבלות תוצאות חיוביות.
על תוצאות שליליות כמעט ולא שומעים."

וזה מגיע מפיה של מי שעבדה עבור המערכת הרפואית במשך שנים רבות!

אנגל נותנת דוגמאות:

ד"ר אלן שצברג, ראש המחלקה לפסיכיאטריה של סטנפורד והנשיא הנבחר של איגוד-הפסיכיאטרים-האמריקאי היה גם בעליהן של מניות ששווין למעלה מ-6 מיליון דולר בחברת corcept therapeutics, החברה שעורכת את הבדיקות לתרופה הגורמת להפלות יזומות אצל נשים הידועה בשם mifepristone.

הרעיון היה לאפשר שימוש באותה תרופה גם כטיפול בדיכאון פסיכוטי.

האם לא ברור עד כמה ההסדר הזה חריג?

אולם אחד המקרים הכי בולטים שנחשף עד כה הוא זה של ד"ר צ'ארלס נמרוף, ראש החוג של המחלקה לפסיכיאטריה באוניברסיטת אמורי. אותו אחד שימש כחוקר הראשי של המכון הלאומי לבריאות הנפש ועבור מחקריו קיבל מענקים של מליונים רבים, מתוכם סכום של 1.35 מיליון דולר הועבר לאוניברסיטת אמורי עבור מחקר ע"י חברת התרופות 'גלקסו סמית' קליין'. חשוב לציין כי סכומים מעל 10,000 דולר בשנה נדרשים לדיווח ובאם מתגלה כי קיים ניגוד עניינים, המחקר יושעה או יבוטל. אולם פרופ' נמרוף נכשל ולא חשף את קבלת הסכומים מ'גלקסו סמית' קליין' בנוסף קיבל כספים רבים עבור עשרות הרצאות שנתן בעודו מקדם את תרופות החברה."

"אמנם חשיפתן של שחיתויות מסוג זה קיבלו תשומת לב רבה מצד העיתונות", אומרת מרסיה אנגל, "ואולם חשוב שנדע כי מתרחשים קונפליקטים רבים דומים בעולם הרפואה."

"ואכן, רוב הרופאים לוקחים כסף או מתנות מחברות תרופות בדרך כזו או אחרת. לרבים משלמים עבור ייעוץ או עבור מתן הרצאות בחסות החברה, כמו גם עבור כתיבת מאמרים לחברות התרופות ולעריכת מחקר 'לכאורה' שתרומתו היא בעיקר נתינת אותן תרופות למטופלים שלהם והפצת המידע הלאה. מה זה אם לא ניגוד גמור של אינטרסים?
וכך פועל עולם הרפואה. אף אחד בארה"ב לא יודע מהו הסכום הכולל המסופק ע"י חברות התרופות לרופאים, אבל ההערכה אומרת כי מדובר בעשרות מיליארדי דולרים בשנה!"

אנגל מוסיפה כי רופאים עשויים לרשום תרופות שאושרו לשימוש מסויים ללא התחשבות באותה מטרה ספציפית שהתרופה קיבלה עליה אישור,
וטוענת כי ייתכן ועד חצי מהמרשמים הם כאלה.
גם כשתרופות כבר נמצאות בשוק ממשיכות חברות התרופות לתת חסות לעוד ועוד ניסויים קליניים, לפעמים כדי לקבל אישור מה-FDA לשימושים נוספים באותה התרופה, לפעמים כדי להפגין יתרון על פני מתחרים ולעיתים קרובות רק כתירוץ לשכנע רופאים לתת תרופות כאלה לחולים.

עורכת כתב העת לשעבר נוגעת בעוד נקודה חשובה:

"בשנים האחרונות החלו חברות התרופות לשכלל שיטה חדשה ויעילה מאוד להרחבת השווקים שלהם.
במקום לקדם טיפול במחלות, הם החלו לקדם מחלות שיתאימו לתרופות שלהם. האסטרטגיה היא לשכנע אנשים רבים ככל האפשר (יחד עם הרופאים שלהם, כמובן) כי יש להם בעיות רפואיות המצריכות טיפול רפואי ארוך טווח. ועל זה נאמר: "כיצד התנהגות רגילה הופכת למחלה…".
כדי לקדם את התנאים החדשים המוגזמים, נותנות להם חברות התרופות שמות שנשמעים יותר רציניים.
לפיכך צרבת היא עכשיו "מחלת רפלוקס גסטרו הוושט", מתח קדם ווסתי הוא "הפרעה ווסתית" וביישנות היא "הפרעת חרדה חברתית".
יש גם הפרעת דחק פוסט טראומתית.

"…כאשר חברה מקבלת את אישור ה- FDA לשווק תרופה היא משיקה קמפיין תקשורתי נרחב, כולל כרזות בתחנות האוטובוס ברחבי הארץ המראות אנשים עצובים ומתחתם המילים: "דמיינו שאתם אלרגים לאנשים…" והמכירות מזנקות.
או כמו שאמר בארי ברנד, מנהל המוצר של פקסט: "חלומו של כל משווק הוא למצוא בשוק פלח לקוחות לא מזוהים ולפתח אותו.
זה מה שאנחנו יכולים לעשות עם הפרעת חרדה חברתית."

מעניין. זוכרים את הראיון שנעשה בפרוייקט "אמת אחרת" על חיסונים ואוטיזם עם ד"ר דייויד איוב?
באותה שיחה בנושאי הקשר בין חיסונים ואוטיזם אמר הרופא האמריקאי את הדברים הבאים:

"אני חושב שאין ספק שגרמו לנו להאמין בעיוורון בכך שיש לנו מערכת בריאות מצויינת.. יש לנו בדיקות מתוחכמות, בתי חולים יפהפיים… אבל אם באמת רוצים לרדת לשורש העניין, מה שצריך לחפש הוא עד כמה בריאה האוכלוסיה… אירגון הבריאות שלנו הוא לא יותר מאירגון חזית לחברות התרופות."

"…שמו של רופא יצויין בתור מי שעשה את המחקר, ולמעשה חברת הפרסום או מחלקת השיווק ביצעה וחיברה את המחקר של אירגוני פיקוח התרופות והמחלות הממשלתיים בארה"ב. באותן ועידות יושבים כאלה שמצביעים על בטיחות החיסונים והתרופות שהם בעצמם מייצרים… זה נחשב "עסקים כרגיל" וזו הסיבה שאנחנו משלמים את המחיר עם מחלות שכמותן לא ראינו אף פעם…"

האם יש צורך להוסיף?
ובחזרה לד"ר מרסיה אנגל, שימו לב לדוגמא שהביאה על איך מטים מחקר:

"סביר כי תרופות רבות שמניחים שהן יעילות, הן טובות אך במעט מאשר פלצבו. אך אין דרך לדעת, כי המידע הזה הוא בעצם מוסתר. סימן לכך סופק לפני כשש שנים ע"י ארבעה חוקרים שהתעקשו לקבל, באמצעות חוק חופש המידע, חוות דעת של ה-FDA להשוואה בין שש תרופות נוגדות דיכאון ביניהן פרוזאק,זולופט ורסיטל לעומת הפלצבו.

הם מצאו כי הפלצבו היה ב-80% יעיל ככל התרופות, כלומר ההבדל היה כל כך קטן שסביר שאין לו יותר מדי משמעות קלינית. לציבור ולאנשי הרפואה לעומת זאת גורמים להאמין כי תרופות אלה הן תרופות נוגדות דיכאון חזקות.

את מסקנותיה מסכמת ד"ר אנגל בסוף המאמר בכמה מילים:

"העניין הזה של ניגוד אינטרסים והטיית המחקרים לטובת החברות המשווקות קיים כמעט בכל תחום של הרפואה, ובמיוחד באלה המסתמכים על תרופות או מכשירים. פשוט לא ניתן יותר להאמין לתוצאות המחקרים הקליניים שמתפרסמים, או לסמוך על שיקול דעתם של הרופאים או על הנחיות רפואיות. אני לא מוצאת שום הנאה במסקנה הזו אשר אליה הגעתי לאט ובחוסר רצון לאורך עשרים שנות עבודתי כעורכת כתב העת המדעי-רפואי The New England journal of medicine.

ומה בישראל?
בשבוע שעבר התפרסם ראיון במגזין 'מנטה' עם פרופסור מיכאל וינגרטן שבכותרתו מופיע המסר: "התרחקו מרופאים".

פרופ 'וינגרטן, רופא בכיר, שימש בעבר כמנהל מרפאה וכרופא משפחה בשירותי בריאות כללית, פרופסור מן המניין באוניברסיטת תל אביב בין השאר כראש החוג לרפואת משפחה וראש החוג למדעי ההתנהגות והיה מנהל מחלקה לבריאות המשפחה בבלינסון ,סגן נשיא מועצה מדעית ויו"ר ועדת החינוך של ההסתדרות הרפואית, יו"ר איגוד רופאי המשפחה, עורך העיתון לרפואת המשפחה ופרופ' אורח באוניברסיטת אוקספורד.
וינגרטן מחזיק בראיה כוללת התומכת בעירוב של החולה בבריאותו שלו על ידי הקשבה לגוף, בהורדת בדיקות מיותרות, למשל,הוא מוכן לוותר על חלק גדול מהבדיקות לגילוי מוקדם של מחלות, שכן לטענתו אין בהן יתרון מבחינת ריפוי המחלה.
הוא מעריך כי עלינו לתת לגוף זמן סביר להתאזן ולהתארגן והוא מבקש צניעות אינטלקטואלית מהרופאים.

שיטוט ב'גוגל' מעלה פרוטוקול מישיבת ועדת העבודה,הרווחה והבריאות שנערכה ב-2006, ובה מביע אותו פרופ' וינגרטן את הסתיגותו מהקשר ההדוק בין חברות התרופות ובין הרופאים.
בין השאר הוא אומר:

"חברות התרופות הן היום התעשייה הגלובלית הגדולה ביותר בעולם, יותר מתעשיית הרכב."

הוא מעלה את הבעיתיות של הענקת מתנות ותקציבי מחקרים מצד חברות התרופות וכיצד זה משפיע על ענף הרפואה ומגיע עד החולה:

"המסר הבסיסי הוא שכל תרופה עדיפה על שום תרופה. זה מאוד רלוונטי בתרבות הרפואה. בדיכאון-אתה לא צריך לדבר עם החולה, אתה צריך לרשום לו תרופה. רפואה מונעת-אתה לא צריך אורח חיים בריא, אתה צריך לקחת תרופה. המסר הגדול שעובר מהחברות הוא שהדרך לעשות רפואה זה לרשום תרופה. זה אולי חמור יותר מאשר כל תרופה בודדת."

לסיכום:

מה כל זה אומר? הדברים ששמענו כאן נאמרים ע"י רופאים בכירים ששימשו שנים רבות בתפקידים בתוך מערכת הבריאות. אם ככה, האם אנחנו יכולים לסמוך על הרופאים שלנו בעיניים עצומות כפי שרבים מאיתנו עושים? מהן ההשלכות כשאנחנו יודעים במפורש שיש עירבוב בין האינטרסים של תעשיית התרופות לבין נתינת מרשמים לחולים. נכון,ישנם אנשי רפואה רבים שטובת החולה באמת ובתמים לנגד עיניהם, ובכל זאת, כל עוד הקו הדק בין הרצון לרפא בני אדם ובין תועלת כלכלית מיטשטש עד כדי חוסר הבחנה, הרי שיש כאן בעיה אמיתית.
ומי משלם את המחיר?

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=5834
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

16 תגובות »

 • אהבה789

  תודה לימור על הסקירה המעולה והמקיפה! זהו נושא חשוב ורלוונטי לכל אחד מאיתנו.

  הגב לאהבה789
 • lenon

  נהדר לימור!!

  הגב לlenon
 • freethinker

  תודה רבה לימור!!

  תרגום חשוב מאד למאמר משובח שיכול לסתום הרבה פיות שמסתמכים בלעדית על "לפי מחקר חדש…".

  תודה לך על עוד מסמר בארון המתים של הרפואה "הקונבנציונלית". חברות התרופות שולטות ביד רמה בחייהם של מליארדי בני אדם והן עושות זאת למען בצע כסף ושררה ולא לטובת בריאות הציבור, מה שפעם נחשב לרפואה פורצת דרך נדחק היום לשוליים של הרפואה ועיקר הרפואה מתבסס על טיפול תרופתי בסימפטומים, לא חס וחלילה, ריפוי המחלה אלא רק טיפול בסימפטומים, הרי אם לא תהיה מחלה לא תהיה הכנסה, אם תהיה מחלה יהיו הרבה טימפטומים "מכניסים".

  בושה לנו שזאת הרפואה במאה ה21, טוב מאד שמאמרים כמו זה יצאו לאור ויגלו את פרצופה האמיתי של הרפואה "המודרנית".

  הגב לfreethinker
 • יוסי 25306

  יש פה משהו חדש ?

  הרי זה ידוע לכל שחברות התרופות (וגם תעשיית המזון והכימיקלים) שולטים ברפואה ובמחקר האקדמי. כל הבכירים במשרדי הממשלה ובמוסדות האקדמיים הם הבובות של תעשיות המזון הכימיקלים והתרופות.

  היה מעניין מאוד לקרוא ידיעה על השוחד שמקבלים הפרופסורים במשרד הבריאות שמאשרים את התרופות והמזון שאותו זולל עם ישראל בהמוניו.

  עם ישראל זולל בהמוניו מזון ומשקה ש-80% ממנו לפחות הם רעל !!!

  אתם מקבלים את התרופות דרך המזון שאתם אוכלים.

  הדרך היחידה להימנע מלקיחת תרופות היא על ידי צריכת מזון אורגני.

  (ההודעה נערכה ע"י מנהל הפרויקט עקב עבירה על חוקי פרסום התגובות)

  הגב ליוסי 25306
  • זו גישה מאוד מאוד קיצונית בעיניי (וגם לוקחת מקום מיותר בתגובות) ואני ממש לא מסכים איתה.
   וגם ההגדרה של "רעל טהור" איננה ראויה ויש סכנה להוצאת דיבה, לכן היזהר בדבריך.

   ערכתי את התגובה שלך כך שאתה או הפרויקט לא יהיו מעורבים בסכנת הוצאת דיבה,
   מחקתי את כל רשימת המכולת שפרסמת.

   אם יש לך ראיות שהמוצרים שפרסמת הם "רעל טהור" אתה מוזמן לשלוח לי מידע על כך ואעשה כתבה,
   עד אז אודה לך אם תמנע מהשמצה של חברות או יחידים על גבי הפרויקט.

   • יוסי 25306

    ספרים רבים נכתבו בשפה העברית על המזון שעם ישראל זולל בהמוניו ועל הכימיקלים, ההורמונים ושאריות התרופות והחיסונים שנמצאים במזון שאיננו אורגני.

    רשימת ספרים חלקית:

    1. החיטה יסוד הבריאות / יעקב הייניך.
    2. מדוע מזון מגידול אורגני?
    3. תזונת האדם ובריאותו / יצחק בן-אורי
    4. אמהות בדרך הטבע / יצחק בן-אורי
    5. כמה טוב להיות בריא / הרברט מ. שלטון
    6. עקרונות לשמירת הבריאות על-פי חוקי הטבע / הרברט מ. שלטון
    7. תזונה מושלמת / הרברט מ’ שלטון
    8. עם ישראל חי וחולה / יהודה מנור
    9. להישאר בחיים למרות הרפואה / יהודה מנור.
    10. כדי לרפא את הפצע צריך קודם כל לסלק את הקוץ : המדריך המלא לתוספי מזון ולמחלות / ח.ש. סדובסקי.
    11. לחיות עד 120 – שאלה של החלטה / ח"ש סדובסקי
    12. אוכל אורגני : כל הסיבות לעבור למזון אורגני, כל מה שצריך לדעת על מזונות שעברו שינוי גנטי, כיצד לקנות מזון אורגני וכיצד לבחור אותו, מכיל מתכונים מזינים ובריאים] / מייקל ואן-סטרטן
    13. המדריך הישראלי לאוכל אורגני / שירי כץ ואביב לביא
    14. צורכים עולם – תרבות הצריכה הערכת מצב / מרכז השל
    15. הסלולרי לא מה שחשבת! / איריס עצמון
    16. בישול מלא חיים / יוטקה הרשטיין
    17. מאקרוביוטיקה / מיצ'יו קושיו
    18. מאקרוביוטיקה / קרייג סאמס
    19. דיאטה מקרוביוטית / קארולין היינדרי

    *

    בשום ספר מהספרים שצויינו לעייל המחברים לא ממליצים לקורא להמשיך לשבת בחיבוק ידיים מול הטלויזיה ולזלול את מוצרי המזון המעובדים שנמכרים ברשתות השווק השונות.

    יש מספיק ספרים בשפה העברית שניתן בעזרתם לכתוב מאמר מקיף וארוך על האמת על המזון המעובד שנמכר ברשתות השיווק השונות.

    הבעייה שאנשים מעדיפים להמשיך ולזלול את מוצרי המזון המעובדים ולהתעסק בכלל בדברים אחרים…

    הגב ליוסי 25306
   • יוסי 25306

    שני ספרים נוספים וחשובים בשפה העברית:

    1. שביל הזהב לריפוי טבעי / שרה חמו
    2. ספר הבישול הטבעי / הילית חמו

    הגב ליוסי 25306
 • אלן

  כל הכבוד לימור על עובדתך של תרגום ועריכה.
  אנשים אמיצים, בעלי ידע, קמים היום וחושפים.
  הזמן הוא לאמת ולכל האמת.

  הגב לאלן
 • תודה לכם.רון הביא את הקישור למאמר של מרסיה אנגל לפורום
  והיה ברור שמדובר ב'חומר נפץ'.כשהמסקנות האלה מגיעות מתוך המערכת הן בעלות משמעות אחרת לציבור האנשים שרגיל להסתמך על רופאים בעיניים עצומות.
  לדעתי,מקצוע הרפואה הוא לא כמו כל מקצוע אחר,לאדם נדרשות שבע שנות לימוד והשקעה רבה כדי ללמוד את התחום,לא כולל התמחויות ואח"כ שנות עבודה רבות מול קהל
  החולים.אני מאמינה שהרצון של הרופא הוא בראש ובראשונה לסייע למי שעומד מולו,בזה אני לא מטילה ספק.גם פגשתי בעצמי אנשים שעוסקים ברפואה והם משכמם ומעלה.כמו בכל תחום אחר בחיינו,גם על התחום הזה חלות בעיות שמן הראוי לתת עליהן את הדעת.
  יש היום לא מעט רופאים שיוצאים ומדברים כנגד הבעיות של מערכת הרפואה.שווה לגגל כל אחד ואחד מהם.
  הנה רק כמה שמות:
  DR REBECCA CARLEY
  DR JOHN WATERMAN
  DR LENN HOROWITZ
  ד"ר אריה אבני
  DR JOSEPH MERCOLA
  DR WARREN LEVIN
  DR LORRAINE DAY
  DR LAWRENCE PALEVSKY
  DR ANDREW WAKEFIELD

  הרבה בריאות!

 • אבי

  תודה על המידע הכה חשוב.
  מה לגבי זריקת הגרדסיל למניעת הפפילומה.
  כתבתי לנציגי החברה המספקת את הזריקה ולמבקר המדינה ולמשרד הבריאות את הכתוב מטה, מה דעתכם.
  שלום רב חברת מרק שארפ ודוהם בע"מ!
  ברצוני לקבל מידע לגבי השאלות הבאות:
  1. מה אחוז מניעת מחלת וירוס פפילומה האנושי לאחר קבלת שלושת זריקות הגרדסיל?
  2. לאיזה פרק זמן הזריקות הנ"ל עשויות למנוע את המחלה?
  3. מה הסיכון בקבלת הזריקות כאשר בתוכן ישנו מרכיב של "אלומיניום" חומר מסוכן יותר מהכספית?
  בפרסומים שלכם אין כל התייחסות לשאלות אלה, שהציבור חייב לדעת על מנת לקבל החלטה מושכלת.
  כאשר מעבירים מסר מפחיד עם נתונים סטטיסטיים חייב להיות גם גילוי נאות ( תשובות לשאלות הנ"ל).
  פנייתי אליכם בעקבות קבלת הבת שלי ( בת 25 ) זריקות אלה בהמלצת רופא הנשים אף שהיא בריאה לחלוטין .
  לצערי הבת שלי לא רצתה לברר יותר לעומק מה הסיכונים ומה אמינות הזריקות על בסיס מחקרים של לקיחת הזריקות
  לאורך שנים רב (הבנתי שהליך האישורים לזריקה בארה"ב ובישראל היה זריז ולא סביר).
  תחושתי שהבת שלי הפכה להיות שפן ניסיון של חברת התרופות שעליה היא משלמת מחיר כספי לא קטן
  מחד ועלולה להיפגע בריאותית מאידך.
  כל הזמן אני שומע את הפרסום ברדיו לקבלת הזריקות – אותי זה מ.פ.ח.י.ד
  אשמח לקבל תשובות.
  בכבוד רב.
  אבי גדעון

  הגב לאבי
  • שלום אבי,
   האם אתה מכיר את המידע שפרסמנו באתר בנוגע לחיסון הגרדסיל?
   http://www.emetaheret.org.il/?.....0&y=0

   • אבי

    תודה לך מנהל פרוייקט – העברתי את מה שכתבתי למבקר המדינה למבקר משרד הבריאות ולשלי יחימוביץ בתקוה שאולי משהו ירים את הכפפה.
    לצערי כל יום אנחנו שומעים ורואים על פשעים מפשעים שונים ואין בכוחינו לעשות דבר רב אם בכלל בענין. לדעתי המינימום ההכרחי הוא לכתוב למבקר המדינה לרשויות ולפרסם באתרים המתאימים ליידוע הצי – בור.
    "אמת אחרת" הוא אחד האתרים היותר איכותיים שיש ברשת
    עלו והצליחו ומתפלל שגם תשפיעו.
    אבי ג.

    הגב לאבי
 • james

  בצירוף מקרים מוזר בדיוק שאלתי את עצמי לפני חצי שעה, האם לחברות התרופות הישראליות יש גישה למידע של קופות החולים, על המרשמים שרושמים הרופאים.
  כך החברות יכולות לנהל מעקב אחרי רופאים והמרשמים שהם רושמים, לבדוק אם הם נותנים מרשמים לתרופות שלהם, ובהתאם לנווט את ההשקעה שלהם ברופא (כנסים, סופשי"ם וכו,).
  לדעתי, אין מצב שחברות התרופות לא עושות את זה. לו הייתי תעב בצע חסר מוסר כמו חברות התרופות זה מה שאני הייתי עושה.

  הגב לjames
 • FreeThinker

  שני לינקים חשובים להבנה עד כמה העולם ה"מדעי" והמחקרים העומדים בבסיסו רעועים ומשמשים משענת קנה רצוץ בהרבה מן המקרים:

  "הקלות הבלי נסבלת של זיוף מחקרים מדעיים" – http://www.haaretz.co.il/news/.....o.facebook

  The Man Who Did the Math – http://now.tufts.edu/articles/man-who-did-math

  הגב לFreeThinker
 • אולגה

  תודה על הכתבה.
  גם נוכחתי לדעת שיש להתרחק מהרופואה הקונבנציאונלית.
  הכתבה נתנה לי הבנה עמוקה יותר בנושא.
  הבריאות היא בידנו ואם נרצה להיות בריאים – נצטרך לעשות את זה בעצמנו.

  הגב לאולגה
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית