ראשי » בריאות » אתם כאן

תקשורת אלחוטית בבית הספר – כתבת תחקיר

 • מאת מור סגמון | 21 באוקטובר 2010
 • 2,463 צפיות | 25 תגובות
עודכן לאחרונה: 11 ביולי 2013

כתבת התחקיר הבאה, כ 15 דקות, ששודרה בטלוויזיה הקנדית ביום ראשון, מהווה פרוז'קטור אדום הקורא לפעולה.

המשמעות שלה, ברוב המקרים צריכה להיות ברורה: צריך לוותר על רשתות מחשבים אלחוטיות במקומות בהם שוהים ילדים – ובמיוחד בתי ספר. בבתים שלנו – בוודאי.

מה שמעודד, זה שבניגוד לעישון, בימינו תכניות כאלו מגיעות לציבור הרחב רק כעשר שנים לאחר שהטכנולוגיה החדשה מגיעה אלינו, והדיון הציבורי יכול להתחיל מוקדם (יחסית…).

לטעמי, הנקודה החשובה ביותר בכל כתבת התחקיר הזו, היא הסיפור הזה:
1. משרד הבריאות (הקנדי) טוען שלאחר עיון באלפי מחקרים, עולה באופן ברור שמבחינה מדעית, אין שום סכנה לילדים מהקרינה האלחוטית הזו.
2. "אילנה דיין" של הקנדים מבקשת ממשרד הבריאות (אשכרה) להציג את המדע הזה.
3. משרד הבריאות שולח רשימה של 16 מחקרים – אף לא אחד מהם עוסק בבטיחות של רשתות מחשבים אלחוטיות.

לי, הסיפור הזה נשמע מאד מוכר…

מצורף מכתבה (מתורגם לעברית) של דר' מגדה האבאס, מומחית החוקרת את נושא הקרינה, וכן הצעה לטופס אי-הסכמה להתקנה ושימוש של מתקנים פולטי קרינה בבית הספר שבו לומד ילדכם. מטרת הטופס היא להביא לידי לחץ על מערכת החינוך בישראל עד לביטול רשתות המחשבים האלחוטיות בבתי הספר והחלפתן ברשתות חוטיות. מתווה פעולה מומלץ יהיה לגייס כמה הורים לילדים בבית הספר לפעולה משולבת שישלחו מכתב זה להנהלת בית הספר עם העתקים למחלקות החינוך בעיריה/מועצה, להנהלה המחוזית של משרד החינוך וכן להנהלת משרד הבריאות.

אנקדוטה אישית בנושא: כאשר התנגדתי להתקנת רשת אלחוטית שכזו בכיתה של אחד הבנים שלי באסיפת הורים, הפכתי למקור לעג וצחוק ע"י כלל ההורים והמורה.
על מנת שלא אהיה לבד בפעם הבאה, עזרו להפיץ את ההודעה הזו על המידע והכלים המצורפים.

מידע נוסף:

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=5284
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

25 תגובות »

 • רון

  כתבה חשובה.
  תודה

  הגב לרון
 • יוסי 25306

  כתבה חשובה מאוד לכל חסידי הטלפונים האלחוטיים, האינטרנט האלחוטי, והנתבים האלחוטיים.

  בקרוב רוצים להכניס את האינטרנט האלחוטי לאוטובוסים ולרכבות. גם ככה הרכבות בישראל מלאות בשעות השיא בקרינה שנפלטת מהטלפונים הסלולריים של נוסעי הרכבת, כנ"ל גם לגבי האוטובוסים העמוסים.

  הגב ליוסי 25306
 • כל הכבוד על פרסום החומר, חשבתי שאני היחיד שפועל בתחום, כבוד!

 • יש לציין כי כל תקשורת אלחוטית או סלולרית אינה בריאה, אבל יש לקחת בחשבון כמה דברים:
  1.ילדים רגישים במיוחד
  2. בכיתה עם מחשבים אלחוטיים וראוטר אלחוטי הילדים מוקפים במקורות קרינה מכל הכיוונים.
  3. משך השהיה בבתי הספר בקנדה הוא משמעותי מאוד (כ 8 שעות ביום).

  • אהבה789

   כשהמחשבים מכובים, ורק הנתב האלחוטי פועל, יש עדיין קרינה, אך פחות?
   אם יש לך קישור זמין שמגבה את תשובתך, אשמח לראות אותו.

   הגב לאהבה789
   • אכן, גם שלא נעשה שימוש ברשת האלחוטית הראוטר ממשיך לפלוט קרינה כל הזמן (אם לא כיבת את אופציית שידור ה WIFI בראוטא – אפשרי דרך ה GUI או על ידי כפתור מיוחד שקיים בחלק מהדגמים).

    אני אכין סרטון מתאים ובשעות הכרובות אעלה ל YOUTUBE ואוסיך קישור לכאן. הסרטון יצולם כאשר לא יהיה מחובר ולו מחשב אחד לראוטר. אתה יכול לחזור על הניסוי בבית עם מד קרינה בסיסי בתדרים גבוהים.

 • דנית

  אנחנו ביצענו מדידות קרינה בבית ספרנו ע"י מודד קרינה מוסמך בשם ***. מצאנו שיש קרינה ולכן עשינו מיגון קרינה. את מיגון הקרינה ביצעה עבורנו חברת ***.ועכשיו אין אצלנו קרינה והתלמידים והמורים מוגנים. אני מאוד ממליצה לכל אחד לעשות בדיקות קרינה ובמידה ונמצאה קרינה לבצע מיגון קרינה.

  (אין לפרסם מוצרים או בעלי מקצוע במערכת התגובות)

  הגב לדנית
 • בוהה בשמש

  לפעמים זה ממש מבאס לקרוא פוסטים באתר….
  אני מחובר בבית לראוטר אלחוטי, בפנים בפנים ידעתי שזה לא בריא אבל התעלמתי
  הפוסט הזה מכריח אותי לעשות חושבים מחדש…
  הקטע בטכנולוגיה הוא שברגע שאתה מתחבר אליה, מאוד קשה להתנתק כי בד"כ היא מגבה טכנולוגיה אחרת או צרכים אחרים….

  מעניין לראות שברגע שחשבתי על כך קצת יותר לעומק וראיתי את התגובות פה, חשבתי על פתרון: לחבר חוטית את הנייד ורק כשחייבים להזיז את הנייד אז לחבר את הראוטר בחזרה

  ושוב תודה לאתר(:

  הגב לבוהה בשמש
 • רון

  היום עברתי מוואיירלס לכבל – תשמע ממש מרגישים את ההבדל.

  המחשב לא מרגיש כמו צ'רנוביל קטן יותר

  הגב לרון
 • סימבה

  לא מסכים עם המאמר.
  ראשית, מדובר בקרינת RF ולא בקרינת מיקרו ברוב המקרים.
  בנוסף, הכותבת היא פרופסור לעניני בריאות והשפעות קרינה כאלה או אחרות, אין לה כל הסמכה בתחום מתקני השידור עצמם.
  הקרינה הנפלטת מרשת אלחוטית ביתית סטנדרטית, או מהסלולארי עצמו (לא מדבר על האנטנות הסלולאריות כמובן!) היא חלשה מאוד. במשך כל החיים שלנו האוויר שלנו "שוחה" בקרינה משידורי רדיו וטלויזיה חזקים בהרבה ואין כל מחקר שמוכיח באמת נזק כתוצאה מהקרינה הזו, אלא אם כן היא חזקה מספיק בשביל לחמם לנו את הרקמות.
  העולם מוצף בשדות אלקטרו-מגנטיים ושידורים של רדיו, טליוזיה ולויין מהרבה לפני המצאת הדברים האלה, ואני לא חושב שמישהו הוכיח שזה כלכך נורא.
  המכשירים האלה משדרים כלכך כלכך חלש, שאני אופתע אם אי פעם יוכח אחרת.

  הגב לסימבה
  • שלום סימבה.

   קרינת RF בתדר של 2.4 ג'יגה הרץ היא קרינת מיקרו.

   ד"ר מגדה חבס היא מדענית מובילה בתחום ההשפעות הבריאותיות של קרינה אלקטרומגנטית על בני אדם וכדאי מאוד לשים לב למה שהיא אומרת. אתה הרי לא מצפה שבעל הסמכה כזו או אחרת בתחום מתקני שידור יתן הערכה ועצות מתחום הבריאות, נכון?

   לגבי המחקרים, יש מאות מחקרים המראים על שינויים, השפעות נזקים והופעת סימפטומים בריאותיים באורגניזים, חיות ובני אדם ברמות קרינה נמוכות מאוד עד פי עלף פחות מהתקן בישראל. יש גם הרבה מחקרים שלא מצליחים להראות שום השפעה. אתה מוזמן להאמין למה שאתה רוצה.

   בנוסף בעולם היום יש מאות אלפים של רגישים לקרינה המושפעים מידית מחשיפה לקרינה בתדרים הללו. ישנם אלפי עדויות על הופעת סימפטומים כמו כאבי ראש, בעיות ריכוז, בעיות עור, הפרעות שינה, ירידה בתפקודים של מערכת החיסון ועוד ועוד עוד השפעות בריאותיות מייד או בסמוך לחשיפה לקרינה. אני למשל רגיש לקרינה.

   אכן יש הרבה מאוד קרינה סביבנו אבל לא בקירבה כזו כמו ממכשיר טלפון סלולרי, מחשב נייד, ראוטר אלחוטי, טלפונים אלחוטיים וכו'. כאשר בוחנים את ההשפעות הבריאותיות של קרינה יש לקחת בחשבון את רמות הקרינה שאליהם נחשף האדם ולא לרמות המשודרות.

   • סימבה

    תראה, אני לא מומחה בזה בטח לא כמו הגברת שכתבה את המחקר הנ"ל, וגם לי יצא להרגיש רע אחרי או תוך כדי חשיפה לקרינה בצבא, רק שהיא היתה חזקה בהרבה.

    אני חושב, שאם משדר משדר 1000 וואט במרחק עשרות קילומטרים ממך כדי שבכל חור תוכל לשמוע "קול ישראל" אתה סופג בערך את אותו הדרעק שאתה סופג מסלולארי שמשדר וואט אחד במרחק סנטימטרים.

    מן הסתם, לכל דבר יש אנשים שרגישים יותר, כמו שיש אנשים שרגישים למזונות שונים וכו', ועדיין אתה לא רואה אנשים יוצאים בהסטריה להרחיק פיצוציות מבתי ספר כדי שהילדים לא יחשפו לנגיד מונוסדיום גלוטומט.

    אני חושב שכל דבר יש לקחת בפרופורציות, אני לא אומר לאף אחד ללכת לישון כשהוא מחבק ראוטר, אבל לא צריך לזרוע בהלה גדולה מדי בנושא….

    רק ה "2 סנט" שלי בנושא.
    סימבה.

    הגב לסימבה
    • שלום סימבה, קצת באיחור סליחה.

     משדרי רדיו וטלויזיה אכן גורמים לנזקים בישובים הקרובים אליהם ואתה יכול לשאול את האנשים שגרים בישוב נען, בקדימה, בבני יהודה שברמת הגולן ובעוד כ 20 אתרי שידור רדיו טלויזיה ברחבי הארץ.

     אבל לרוב האוכלוסיה לא מגיעה הרבה קרינה ממשדרים אלו. די ברמת אות של מתחת ל 100DBM כדי לקלות טלויזיה או רדיו, ומכשיר הטלויזה והרדיו עצמם לא משדרים דבר.

     בסלולרי האנטנות הן "רק" בהספק של בין 20 ל60 וואט לכל גוף. לכל אנטנה יש שבח מסוים (תלוי בסוג האנטנה). הקרינה הנפלטת מהאנטנות הסלולריות קרובה מאוד (יחסית) ליותר תושבי ישראל מאשר המסכינים (וליבי עליהם) שנחשפים לקרינת רדיו וטלויזיה מהמשדרים של בזק-קול ישראל. כמו כן מכשירי הסלולר כן משדרים בעת שיחה ולפעמים גם לא תוך כדי שיחה.

     מהסיבות האלו ועוד אי אפשר להגיד שגם ככה אנחנו נחשפים לקרינת רדיו.

     לגבי אנשים שרגישים למזון, אף אחד לא מכחיש את זה. אף אחד לא אומר להם שהם חולה נפש, אף אחד לא חושב לרגע שבגלל שהם רגישים אז הם צרכים לשבת בבית או לסבול. כמו כן על כל מזון רשום את הרכיבים בו ואת האלרגנים בו כך שהציבור יכול להחליט החלטה אמיתית לגבי הסיכון שהוא לוקח על עצמו בעת אכילת המזון.

     השימוש בסלולרי, באלחוטי ורמות החשיפה של הציבור עברו כבר כל פרופורציה ואנשים כבר היום פגועים ונפגעים.

     בברכה

     עמיר

 • רוני

  זהו..קרינה אלחוטית זאת הבעיה?
  אף אחד לא שם לב שאפשר לגלוש בחינם ברשתות פתוחות.

  ואף אחד לא שם לב לקווי הדמיון בין בתי כלא לבתי ספר:

  1.גדר מעקף אחת גדולה
  2.סורגים על החלונות
  3.שומר/ים חמוש/ים בכניסה
  4.חצר משחקים
  5.בבתי ספר הצלצול קורא לתלמידים להיכנס חזרה לכיתות, בבתי הכלא הסוהרים קוראים לאסירים להיכנס באמצעות המגפון או מכריזים במערכת הכריזה.
  6.בבתי הכלא ניתן ללמוד לימודי תעודה ואף לעשות תואר אוניברסיטאי. בבתי הספר מכינים את התלמידים ללימודי המשך לכאורה.
  7.חופשה שנתית בבתי הספר ("החופש הגדול"). חופשה שנתית לכל אסיר בתורו (לכל אסיר מגיע לשהות 2-3 ימים בביתו פעם בשנה במידה והתנהג כשורה ולא היה מעורב בקטטות, סמים וכ'ו).
  8. סמינרים של מסיונרים ומטיפי דת שונים שעורכים הרצאות מפעם לפעם.
  9. בבתי הכלא, מצלמות עוקבות אחרי האסירים גם בשירותים ובמקלחות. בארה"ב בבתי הספר גם יש מצלמות אבטחה בשירותים ובמקלחות ש"שומרות על הילדים" מכל מפגע. פסטיבל פדופיליה במיטבו. אם ייתפסו את אחד הילדים מבצע מעשי אוננות בסתר, יזמנו את ההורים לפגישה ויתנו להם לצפות מה ילדיהם עושים בזמנם הפנוי. התגובה שהממסד יצפה מההורים היא כעס על הילדים, ואי התהייה מדוע לעזאזל אתם בכלל מצלמים את ילדיי בשירותים?
  כמו שוויליאם קופר אמר: "כל עוד אתם תשחקו במשחק שלהם, לפי התנאים והחוקים שלהם, אתם תמיד תפסידו."

  You can't do both, you can't serve the man and the spirit .period

  ובעצם למה שתשימו לב לקווי הדמיון בין בית הספר לבית הכלא כאשר ילדיכם עדיין תקועים בחממות ההתניה הממשלתיות.

  הגב לרוני
  • רוני

   מצאתי ציטוט. אחד החזקים ביותר שראיתי מימיי:

   Samuel Adams said, 'When the people fear the government they have tyranny, when the government fears the people they have freedom.'

   הגב לרוני
  • אהבה789

   רוני, מה רצית לומר במשפט הבא?
   "אף אחד לא שם לב שאפשר לגלוש בחינם ברשתות פתוחות."
   בכל אופן, להערכתי הרשתות בבית הספר מוגנות, לא כהלכה, אך אינן פתוחות.

   הגב לאהבה789
 • אהבה789

  מחקר הולנדי: קרינת Wi-Fi מזיקה לעצים. מקור:
  http://www.pcworld.com/article....._sick.html

  הגב לאהבה789
 • יולי

  http://www.ynet.co.il/articles.....33,00.html
  יש דיונים על זה גם בארץ

  הגב ליולי
 • lord

  the governing minority is the enemy of the governed majority.
  the enemy of the diaspora are those who herded the Jews under false pretenses to Palestine…a land that was obviously occupied by the local population…for geopolitical purposes.
  the same governing party in cahoots with puppet masters at Iran would think nothing of staging mayhem in order to satiate their blood thirst while finding shelter in the b'hai hollow mountain that doubles as a bunker…nestled under the celebrated manicured garden.
  if the majority doesn't wise up and realize that historical tragedy has been contrived and could have been avoided…it will remain a good sport satiating the appetite of the enemy in disguise which is what the latter takes for granted.
  the world is Yours.

  הגב לlord
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית