תיאוריית החידושים – איך שהזמן רץ…

 • מאת מנהל הפרויקט | 26 ביוני 2010
 • 6,160 צפיות | 15 תגובות
עודכן לאחרונה: 19 באוקטובר 2010

סרט של 20 דקות המסביר את "תיאוריית החידושים" (Novelty Theory) של טרנס מקנה. על פי תיאוריה זו האמרה הקלישאית "איך שהזמן רץ" מקבלת משמעות מאד ממשית. כלומר, בתחילה, תזוזת הזמן הייתה מאד איטית, כך גם השינוי בעולם ולכן הוא היה הרבה יותר פשוט (ככל הנראה אנרגיה בלבד). ככל שהזמן התקדם, כך רמת השינוי בעולם תפסה תאוצה עד לרמה כי השינויים שחווה העולם בחמישים השנים האחרונות מתעלה על השינויים שנעשו בכמה אלפי שנים שקדמו להן.

מה שמקנה עשה, הוא לקח את הקוד המתואר בספר האי-צ'ינג (בעברית: ספר התמורות; ספר סיני עתיק בן 4000 שנה לערך), הלביש אותו באמצעות תוכנת מחשב על תולדות הזמן (על פי המדע) והגיע לממצאים מאד מעניינים, בעיקר לגבי ההיסטוריה האנושית. מה שנוצר זה מעין גרף המראה על שינוי (novelty) בעולם, כאשר בכל פעם בו הגרף קופץ הדבר מצביע על אירוע "מחדש" שקרה (בניית הפירמידות, לידת ישו, מוחמד, מלחמות עולם וכו'). הגרף הוא מעין מחזור של דפוס הבא לידי ביטוי כל פעם מחדש במהירות גבוהה יותר ויותר, כך שיש גם חזרה על אירועים דומים. לדוגמא: גרמניה הנאצית מקבילה לבניית הפירמידות, אותו יום בו סדאם חוסיין פלש לכווית מקביל ללידת מוחמד, סיום מלחמת המפרץ מקביל למות מוחמד ועוד צירופי מקרים (או…) רבים ואחרים.

עוד דבר מעניין בתיאוריה, כרגע אנחנו במחזור האחרון המורכב מ-67 שנים (1945-2012). כלומר, באופן מקרי ודי מדהים, גם בה (כמו בלוח שנה של המאיה) הזמן נגמר בדיוק ב-21 בדצמבר 2012. אחרי אותו תאריך אין אפשרות לעוד מחזורים.

טרנס מקנה (לפי הויקיפדיה) היה סופר אמריקני, מרצה, מטפיזיקאי, פילוסוף, אתנובוטניסט, היסטוריון של האומנות ואנרכיסט לפי הגדרתו, אנטי-חומרני, פעיל סביבתי, פמיניסטי, וסקפטי.

הוא נודע בשל הידע שלו במטאפיזיקה, מחקר גנים בצמחים, שמאניזם, מיסטיקה, ביולוגיה, גיאולוגיה, פיזיקה, ותיאוריית החידושים שלו…

http://video.google.com/videoplay?docid=8701042459684666916#

כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
http://www.emetaheret.org.il/?p=4008
רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
שלחו לנו מייל עכשיו
הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

קראו פוסטים נוספים שקשורים לנושא


אהבתם? שתפו עם העולם...
הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

15 תגובות »

 • שיפל

  מאוד מאוד מומלץ לקרוא את True hallucinations של מקנה (הזיות אמיתיות), ספר מדהים, קראתי אותו 3 פעמים, שם הוא מסביר את התהליך שעבר בשביל לגלות את התאוריה המוצגת הנ"ל. הוא בילה כמה חודשים באמזונס, ובעזרת הנחיית ה"קול" שהוא מתאר משימוש בפיטרייה וניסיון למצוא הגיון מתמטי באי צ'ינג איתו הסתובב, הוא ישב במשך חודשים עם אחיו וכתב בניירות מצ'וקמקים ועיפרון את התאוריה. לבסוף שחזר ל"מציאות" ונחת במהלך כמה שנים הצליח לייצר תוכנת מחשב שאתה מזין לה תאריך והיא מראה לך את התהודות של אותו הזמן עם אירועים מסויימים. יש לי גם את ההרצאות שהוא מראה לאנשים את התוכנה, והוא כזה אומר פתאום בצחוק היוע שלו כמו מדען מטורף "זה תוכנת מחשב שמחשבת את כל ההיסטוריה האנושית?!" ואז נותן צחוק מטורף. מקנה בהחלט הוכחה לכמה דק הגבול בין המצוי להזוי. השראה אמיתית.

  הגב לשיפל
  • שיפל

   אבל מה שכן, אני חייב לאמר שטרנס מקינה פשוט מציג את השמאניזם בצורה נוראית ועושה עוול לדבר. לא ממש היה לו יחס מכובד למסורת של השימוש בצמחים, הוא יותר קידם את זה כמשהו לשימוש של כל אחד אפילו בבית ללא ממש הדרכה. שאמנים אמיתיים יגידו לכם תמיד שאת הצמחים עושים לפי מסורת. בערך כמו שיהודים מלמדים קבלה, רק כל אחד והכלי שלו להתעלות רוחנית. הניו אייג' הביא למצב שאף אחד לא מתעמק באף מסורת ונהיה מאין הדוניזם רוחני בו שודדים רק מסורות אזוטריות שיביאו כמה שיותר לשינוי מצב תודעתי, טרנס תמך בשילוב של כמה שיותר אמצעים.

   הגב לשיפל
   • mustafa

    הבעיה היא שאין לנו תרבות של שמאניזם, בשביל זה צריך לטוס לכל מיני מקומות. לכן, בשביל להפיק את המיטב מהצמחים, בתור מערבי, מקנה מציע את הדרך שלו – בחושך, בשקט, לבד, על בטן ריקה(בנוגע לפטריות). אם אתה מרגיש לא בנוח לבד, כדאי שיהיה מישהו שאתה סומך עליו בחדר ליד למקרה הצורך. זה בגדול, יש לו הרצאות שלמות על איך להשתמש בדברים האלה וכו', כמו למשל –
    http://www.youtube.com/watch?v=Nrj1X6TzEXo

    מה גם שבכל הזדמנות הוא אומר לקרוא כמה שיותר מידע רפואי על החומר שאתה משתמש. שמעתי אותו גם מציין בהרצאות שונות שהדברים האלה הם לא בשביל כל אחד ובגלל זה כדאי לערוך מחקר לפני כל התנסות בשביל להחליט באופן שקול אם זה בשבילך. אבל בשביל כל מי שקורא לעצמו אינטלקטואל, חוקר אמת, מחפש משמעות, מוכן להתמודד עם האמת וכו' כדאי מאד לבדוק את הכיוון הזה.
    האידיאל היה אם באמת היו מקימים איזשהו מוסד, מקום, בו היה ניתן להתנסות בצמחים האלו תחת השגחה רפואית ו-"הכוונה" של "שאמאן" בעל ניסיון כמו שעשו למשל במחקר של ריק סטרסמן על DMT, במחקר של הופקינס על פטריות (http://www.youtube.com/watch?v=Ro4nJH9RkeE) או מחקרים ש-MAPS עושים בימנו בארץ (כן, בארץ) עם MDMA על הלומי קרב (פוסטראומה). בכל המחקרים האלו, אם עושים אותם אנשים בעלי ניסיון בתנאים הנכונים, יש הצלחות מופלאות ברוב המוחלט של המשתתפים.
    אפשר להתייחס לזה כאל סוג חדש של שמאניזם המשלב בין הידע המסורתי העתיק לבין הכלים המדעיים המודרניים. זה לא משהו חדש, בשנות החמישים בקנדה גמלו אלכוהוליסטים בהצלחה של 50% באמצעות טיפול חד פעמי ב-LSD (הצלחה בשיטה המקובלת, קבוצות תמיכה, עומדת בקושי על 10% ולוקחת שנים). היום עושים את זה גם עם מכורים להירואין באמצעות צמח איבוגיין (איבוגה). אין שום דבר פסול בלקחת את הטוב משני העולמות. לשם לדעתי יש לשאוף.

    ותודה למנהל הפרוייקט על פרסום הסרט, הפתעה מאד נעימה.

    הגב לmustafa
    • שיפל

     יש הבדל בין לעשות פיטריות לבד בנסיון מואט בתנאים אידיאלים (אכן חושך ובטן ריקה), לבין לעשות זאת עם שמאן שלמד את ריפוי הנפש 40 שנה. האחד יביא למשהו זמני ואלי גם לאשלייה, השני ימקד את הריפוי והאמת. זה כמו שאפשר לפתוח ספר קבלה ולקרוא ולהבין קצת משפט פה ושם על פני השטח, ואלי אפילו לפרש פשרנות הרסנית, ואפשר ללמוד עם רב ולהבין את העומק האמיתי החבוי.

     הגב לשיפל
     • mustafa

      קרוב לודאי, אבל איפה אתה מוצא שאמאן שלמד את ריפוי הנפש 40 שנה? אתה לא באמת מציע שכל מי שמביע מעט עניין בפסיכדלים צריך לטוס לצד השני של העולם ולפתוח בחיפושים.

      הגב לmustafa
      • שיפל

       אם הוא רוצה לעשות את זה כמו שצריך אז כן…

       ציינתי כבר הדוניזם רוחני? תרבות האינסטנט נמצאת גם במישור הרוחני.

       הגב לשיפל
       • שיפל

        חוץ מזה, שמאנים די נפוצים בדרום אמריקה, זה לא שצריך לחפש באטרף, בכפרים שם יש הרבה, אלה אנשי הרוח שלהם.

        הגב לשיפל
       • יוחאי

        מה שאתה אומר לא הגיוני ולא נשמע לי בריא.
        אתה מעדיף שאנשים -יטוסו- ולעודד גלובליזציה על פני 40-50 שנה של אינסטנט שלאחריהם יקומו אנשים עם ניסיון ?
        נשמע לי סוג של אינסנט חסר התחשבות בעתיד.

        הגב ליוחאי
 • שירנסקי

  צירפתי פה קישור להרצאה נהדרת של חוקר תרבות המאיה בשם איאן. הוא מסביר את נושא הזמן בצורה יפייפיה על פי לוח השנה של המאיה (תואם בדיוק רב את התיאוריה של טרנס מקנה)ומחבר לזה עוד הרבה נושאים והרי אנו כבר יודעים שהכל קשור..
  מומלץ לצפות בכל 18 החלקים על מנת לקבל תמונה מלאה של הרעיון, תהנו..

  הגב לשירנסקי
 • רון

  תודה על ההקדמה ועל התרגום ניב

  הגב לרון
 • שמעון

  עוד דרך נהדרת להסביר את השקפת התורה לגבי השנים שעברו מאז בריאת העולם.

  הגב לשמעון
 • 3l4d2

  נראה שהוידיאו כבר לא שם, יש מצב שתעלה את זה ליוטיוב?

  הגב ל3l4d2
 • ניצ

  וידאו לא עובד!

  אפשר בבקשה עוד תכנים וסרטונים מתורגמים של טראנס מקנה ??
  זה ממש ידע חשוב!

  הגב לניצ
הנחיות לכתיבת תגובות:

1. שמרו על שפה נאותה
2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

השאירו תגובה

קבלו את התגובות ב RSS

שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

קבלו עדכונים בחינם למייל»

הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
 • רגע אחד...
אמת אחרת בפייסבוק
 
כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

אל תציג הודעה זו שנית