- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

שבב שיבטיח שבלעתם את הגלולה המרה

חולים שאינם לוקחים כדורים בזמן, יוכלו בקרוב לסבול מהטרדות קבועות שיזכירו להם לקחת את הגלולה, ע”י מערכת אלקטרונית חדשנית המפותחת ע”י נובארטיס, חברת התרופות השוויצרית.

החברה בודקת טכנולוגיה שמחדירה מיקרו-שבב קטנטן לתוך כל גלולה שנבלעת ושולחת תזכורות לחולים ע”י הודעת טקסט אם הם שוכחים לעקוב אחר מרשם הרופא שלהם.

השותפות עם 'פרוטאוס ביומדיקל', שפתחה את הטכנולוגיה במקור, היא אחת מכמה שיתופי פעולה שמתפתחים ע”י נובארטיס בזמן שהיא וחברות תרופות מתחרות מנסות לשמור על מחירים גבוהים על תרופות חדשניות ע”י הבטחת העובדה שהן נלקחות בהוראת רופא. מחלקת 'פיצרס הלת' סולושנס' פיתחה שיטה לטלפן לחולים על מנת לעודד אותם לקחת תרופות.

ג'ו חימנז, ראש מחלקת התרופות של נובארטיס, אמר כי בדיקות שימוש במערכת שמשדרת מה-”שבב בגלולה” למקלט על הכתף – ל-20 חולים שמשתמשים בדיוואן, תרופה להורדת לחץ דם, העלה את הציות למרשם מ-30% ל-80% לאחר 6 חודשים.

הניסוי בא תוך כדי חשש גובר בקרב ממשלות ומבטחי בריאות שהם אינם רואים את השיפור בבריאות אותו מבטיחות חברות התרופות מכיוון שחולים לא לוקחים את התרופות שלהם על פי המרשם אלא אם הם נמצאים תחת פיקוח רפואי צמוד.

הגלולה האלקטרונית

הגלולה האלקטרונית

שיתוף הפעולה אצל החולים צונח לעיתים רבות במהירות, בעיקר אצל אלו שלוקחים תרופות עבור מחלות כרוניות כמו לחץ דם גבוה וסוכרת. זה קורה בגלל תופעות לוואי לא נעימות או בגלל שהחולים לא מפתחים תגובה במהרה ולכן הם לא שמים לב ליתרונות התרופה. אבל, כשהחולים מפתחים אחר כך צורה חמורה יותר של המחלה ונזקקים לאשפוז או לניתוח, התוצאה היא מאות מיליוני דולרים שמוצאים בשנה שלא לצורך.

“התעשייה הזאת מתחילה להתפוצץ,” אומר מר חימנז.

מר חימנז הדגיש כי נובארטיס עדיין תצטרך לעבוד מקרוב עם מפקחים ורופאים כדי להתגבר על כל החששות, ולנהל משא ומתן על חוזה בלעדי עם פרוטאוס על מנת להרחיב את הגישה. אך הוא סמוך ובטוח שמהלכים שכאלה להמריץ את שיתוף הפעולה של החולים יהיו נפוצים יותר בעתיד.

מקור: ft.com [1]