- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

התזונה, הסביבה, הבריאות ואיך הכל מתקשר לרדיפת הבצע

את המאמר שלפניכם כתבתי לראשונה לפני כארבע שנים והוא התפרסם עד כה באתר הבית שלי [1].
אני חושב שהמידע שמוצג כאן חשוב כדי לפרסמו באתר הפרוייקט שמקבל חשיפה גדולה יותר מהאתר האישי שלי.
למרות שהנתונים לא מעודכנים לשנים האחרונות, ניתן רק להניח שבחלק מהנושאים המצב רק גרוע יותר.
אני מקווה שבחלק יש שיפור.

בכל שבוע אפרסם חלק מהמאמר השלם שאותו חילקתי למספר כתבות משנה לנוחיות הגולשים.
מי שמעוניין בכך, יכול לקרוא ולהוריד את כל המאמרים מאתר הבית שלי.

התזונה, הסביבה, הבריאות ואיך הכל מתקשר לרדיפת הבצע / מאמר מאת ניב דור-כהן

חלק ראשון – פרולוג

דמיינו לעצמכם עולם שבו ילדים מתרוצצים בין עצים רחבי תיתורת. עיניהם נוצצות וגופם מבהיק מבריאות. עולם רגוע שבו יש זמן לכל דבר והזדמנות שווה לכל איש או אישה למלא אחר שאיפותיהם האישיות. עולם שבו הצלחתו של הפרט משפיעה ותורמת להצלחת הגזע האנושי כולו. חברה בעלת ערכי מוסר וכבוד מפותחים ביותר המעניקה סיוע לכל אדם הזקוק לכך, בלי לבקש תמורה. עולם שבו לזקנים יש מעמד של כבוד מיוחד בשל ניסיונם העשיר ואשר גיל המוות הממוצע בו עומד על מאה שנה בבריאות ללא דופי. עולם ללא רעב וללא מחלות. עולם מאושר עם אנשים מאושרים.

עתה דמיינו את עצמכם בשדה מישורי ורחב ידיים, מביטים לשמיים. שמיים כחולים וזכים עם רצועות עננים לבנים ששטים בדממה.
קחו נשימה מהאוויר הזך. הרגישו את קרני השמש המלטפות את עורכם. תנו להרגשת האושר והשלמות למלא כל נקב וחריר.
דמיינו את גופכם קל משקל, גמיש וחזק. הרגישו את האנרגיה הפועמת בו. לטפו את העור ואת השרירים הארוכים והזורמים, ומלאו את לבכם באהבה עצמית על היופי הקורן ממכם.
נשמו את עוצמת הטבע שסביבכם והכירו תודה על שאתם חיים. זוהי זכותכם מלידה להרגיש כך, לחיות כך. זה אינו עולם אוטופי דמיוני שאינו יכול להתקיים במציאות. עולם זה היה קיים בעבר והוא יכול להתקיים בעתיד.
זה תלוי בכם, בנו.

אנחנו הבאנו את העולם למצב הקטסטרופלי שבו הוא נמצא. אנחנו אחראים להרס ולהרג ולהפרדה ולרעב ולמחלות ולמלחמות ולתת-התזונה, לאימה ולפחד.
בפקיחת העיניים לאחריות האישית של כל אחד ואחד מאתנו, טמונה עוצמה רבה יותר מבכל פצצת אטום.
עוצמה זו תביא לשינוי. עוצמה זו תוביל אותנו לאהבה.

המסר שכאן מיועד לכל אחד ואחד מאתנו. זהו צלצול ההשכמה. התעוררו, פקחו עיניים. ראו את היופי שסביבם ושאפו ליצור עוד. זמנים קשים לפנינו, אין ספק. הרחקנו לכת עד מאוד ביהירות, באדישות ובחוסר האכפתיות לעולם שנתן לנו חיים. שדדנו את לשד האדמה בלי מחשבה והרחקנו את עצמנו, אולי מתוך בושה, מהבריאה ומהטבע. אך השינוי כבר מתחולל, תפנית מורגשת בכיוון הנסיעה.
יותר ויותר אנשים מבינים שהסימביוזה בינינו לבין החיים שסביבנו היא החשובה מכל, היא היוצרת בנו אהבה לעצמנו ולחיים כולם.

אלברט איינשטיין אמר פעם שהשינוי החברתי הגדול ביותר לכיוון חברה אנושית בריאה וברת-קיימא הוא המעבר לצמחונות.
אין בכוונתי לשכנע אף אחד להפוך לצמחוני. איש איש באמונתו יחיה וצמחונות אינה תנאי לאושר פנימי, אך כאשר החלטתי לוותר על צריכת הבשר והדגים ולצמצם את צריכת מוצרי החלב והביצים מתוך ידיעה שבכך אני תורם לסביבה שבה אני מתקיים ולגופי – שבתוכו אני חי, החלטה זו מילאה אותי באושר ופתחה בי דלת להרגשת סיפוק וערך עצמי.
אני מאמין שהשינוי הוא בלתי נמנע. זה תלוי בנו אם הדרך לשם תהיה קצרה ככל האפשר או ארוכה וזרועת מהמורות וקשיים.

  הקשר בין איכות הסביבה לתעשיית הבשר הוא קשר סמוי שאינו זוכה להבלטה רבה באמצעי התקשורת. אך הקשר הזה לבדו אחראי לחלק עצום ממצבו העגום של כדור הארץ שלנו ולמצבה העגום לא פחות של בריאותנו.

  אני בחרתי באורח חיים צמחוני בשנת 2002 לאחר קריאה אינטנסיבית של מידע מדעי שהציג בפני את האמת על תעשיית הבשר ותעשיית הכימיקלים והאופן בו שתי תעשיות אלה, הגדולות והעשירות בתעשיות העולם, גורמות באופן ישיר ועקיף להרס בריאותינו ולהרס הסביבתי הגדול ביותר מאז עידן הקרח האחרון.

  כמי שנחשף באופן קבוע כמוכם לפרסומות ולמידע פסבדו מדעי הגורס שאכילת בשר היא מצבו הטבעי של האדם ושאכילת מוצרי חלב הכרחית לבניית העצמות והשיניים בגופינו, כמו גם צחצוח הפה עם משחת שיניים המכילה פלואוריד, זועזתי לחלוטין כשקראתי על העובדות ההפוכות כמו למשל שגוף האדם אינו בנוי לעכל בשר, שמוצרי החלב למעשה תורמים לבריחת הסידן מהגוף ושפלואוריד הוא כימיקל מסוכן ביותר שאינו תורם במאומה לשיניים בריאות אלא רק לכיסם התפוח ממילא של תעשיות הכימיקלים.

  בשנת 2002 החלטתי לנסות על עצמי את מה שקראתי. הפסקתי לחלוטין לאכול בשר והפחתתי בצורה דראסטית את השימוש בביצים ומוצרי חלב פרה. הפסקתי לצחצח עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושיניתי את הרגלי התזונה שלי לתזונה המבוססת על דגנים מלאים, סויה וירקות ופירות, אגוזים וזרעים. לעתים הרשיתי לעצמי לאכול דברים קצת פחות בריאים אבל רוב התזונה שלי התבססה על תזונה צמחונית עם מעט מאוד ביצים וחלב.

  השינוי הזה בהרגלי התזונה והחשיבה שלי התרחש בד בבד עם לימודי היוגה והכשרתי כמורה ליוגה. השינוי היה הוליסטי, שלם. שינוי בראיית העולם שעד לאותה נקודה היה מבוסס על המידע שהלעיטו אותי אלו שהרוויחו הכי הרבה מאותה נקודת מבט. התחלתי לפקוח עיניים.

  היום, 7 שנים אחרי, וכשבאמתחתי 4 בדיקות דם, אני משוכנע באמיתות הדברים שקראתי. אם אתם תבחרו בדרך כזו או לא, זה כבר עניין אישי שלכם, אך לפחות תעשו זאת בעיניים פקוחות כשהמידע מוצג בפניכם.

  אם החזקתם מעמד עד כה ואתם סקרנים ומעוניינים להמשיך הלאה דעו שלא פשוט להכיר בעובדות גם אם הן מוצגות לפניכם בצורה בהירה. אני ממליץ לכם להדפיס את המאמרים השונים ולקרוא אותם לאט ולאורך זמן, אולי בדרך לעבודה באוטובוס או ברכבת. הקדישו לזה זמן, אלו דברים שיכולים לשפר את חייכם.

  יש עושר של מידע הנגיש לכם באינטרנט ובספרים המקוריים עליהם התבססתי.
  אם מצאתם את המידע מעניין ואינפורמטיבי, נסו לעשות שינוי, קטן ככל שיהיה.
  שינוי קטן בתחילת הדרך יוביל אתכם רחוק בהמשך.

  בהצלחה,
  ניב.

  המאמר שיתפרסם בשבוע הבא: התזונה בישראל

  המאמר שקראתם הוא חלק מסדרת מאמרים שיתפרסמו בכל שבוע באתר פרוייקט אמת אחרת.
  למי שרוצה, ניתן לקרוא את כל הסדרה ולהוריד אותה למחשב באתר הבית שלי כאן [2].