ראשי » בריאות » אתם כאן

התזונה, הסביבה, הבריאות ואיך הכל מתקשר לרדיפת הבצע

 • מאת מנהל הפרויקט | 6 בדצמבר 2009
 • 3,687 צפיות | 68 תגובות
עודכן לאחרונה: 4 באוקטובר 2010

את המאמר שלפניכם כתבתי לראשונה לפני כארבע שנים והוא התפרסם עד כה באתר הבית שלי.
אני חושב שהמידע שמוצג כאן חשוב כדי לפרסמו באתר הפרוייקט שמקבל חשיפה גדולה יותר מהאתר האישי שלי.
למרות שהנתונים לא מעודכנים לשנים האחרונות, ניתן רק להניח שבחלק מהנושאים המצב רק גרוע יותר.
אני מקווה שבחלק יש שיפור.

בכל שבוע אפרסם חלק מהמאמר השלם שאותו חילקתי למספר כתבות משנה לנוחיות הגולשים.
מי שמעוניין בכך, יכול לקרוא ולהוריד את כל המאמרים מאתר הבית שלי.

התזונה, הסביבה, הבריאות ואיך הכל מתקשר לרדיפת הבצע / מאמר מאת ניב דור-כהן

חלק ראשון – פרולוג

דמיינו לעצמכם עולם שבו ילדים מתרוצצים בין עצים רחבי תיתורת. עיניהם נוצצות וגופם מבהיק מבריאות. עולם רגוע שבו יש זמן לכל דבר והזדמנות שווה לכל איש או אישה למלא אחר שאיפותיהם האישיות. עולם שבו הצלחתו של הפרט משפיעה ותורמת להצלחת הגזע האנושי כולו. חברה בעלת ערכי מוסר וכבוד מפותחים ביותר המעניקה סיוע לכל אדם הזקוק לכך, בלי לבקש תמורה. עולם שבו לזקנים יש מעמד של כבוד מיוחד בשל ניסיונם העשיר ואשר גיל המוות הממוצע בו עומד על מאה שנה בבריאות ללא דופי. עולם ללא רעב וללא מחלות. עולם מאושר עם אנשים מאושרים.

עתה דמיינו את עצמכם בשדה מישורי ורחב ידיים, מביטים לשמיים. שמיים כחולים וזכים עם רצועות עננים לבנים ששטים בדממה.
קחו נשימה מהאוויר הזך. הרגישו את קרני השמש המלטפות את עורכם. תנו להרגשת האושר והשלמות למלא כל נקב וחריר.
דמיינו את גופכם קל משקל, גמיש וחזק. הרגישו את האנרגיה הפועמת בו. לטפו את העור ואת השרירים הארוכים והזורמים, ומלאו את לבכם באהבה עצמית על היופי הקורן ממכם.
נשמו את עוצמת הטבע שסביבכם והכירו תודה על שאתם חיים. זוהי זכותכם מלידה להרגיש כך, לחיות כך. זה אינו עולם אוטופי דמיוני שאינו יכול להתקיים במציאות. עולם זה היה קיים בעבר והוא יכול להתקיים בעתיד.
זה תלוי בכם, בנו.

אנחנו הבאנו את העולם למצב הקטסטרופלי שבו הוא נמצא. אנחנו אחראים להרס ולהרג ולהפרדה ולרעב ולמחלות ולמלחמות ולתת-התזונה, לאימה ולפחד.
בפקיחת העיניים לאחריות האישית של כל אחד ואחד מאתנו, טמונה עוצמה רבה יותר מבכל פצצת אטום.
עוצמה זו תביא לשינוי. עוצמה זו תוביל אותנו לאהבה.

המסר שכאן מיועד לכל אחד ואחד מאתנו. זהו צלצול ההשכמה. התעוררו, פקחו עיניים. ראו את היופי שסביבם ושאפו ליצור עוד. זמנים קשים לפנינו, אין ספק. הרחקנו לכת עד מאוד ביהירות, באדישות ובחוסר האכפתיות לעולם שנתן לנו חיים. שדדנו את לשד האדמה בלי מחשבה והרחקנו את עצמנו, אולי מתוך בושה, מהבריאה ומהטבע. אך השינוי כבר מתחולל, תפנית מורגשת בכיוון הנסיעה.
יותר ויותר אנשים מבינים שהסימביוזה בינינו לבין החיים שסביבנו היא החשובה מכל, היא היוצרת בנו אהבה לעצמנו ולחיים כולם.

אלברט איינשטיין אמר פעם שהשינוי החברתי הגדול ביותר לכיוון חברה אנושית בריאה וברת-קיימא הוא המעבר לצמחונות.
אין בכוונתי לשכנע אף אחד להפוך לצמחוני. איש איש באמונתו יחיה וצמחונות אינה תנאי לאושר פנימי, אך כאשר החלטתי לוותר על צריכת הבשר והדגים ולצמצם את צריכת מוצרי החלב והביצים מתוך ידיעה שבכך אני תורם לסביבה שבה אני מתקיים ולגופי – שבתוכו אני חי, החלטה זו מילאה אותי באושר ופתחה בי דלת להרגשת סיפוק וערך עצמי.
אני מאמין שהשינוי הוא בלתי נמנע. זה תלוי בנו אם הדרך לשם תהיה קצרה ככל האפשר או ארוכה וזרועת מהמורות וקשיים.

  הקשר בין איכות הסביבה לתעשיית הבשר הוא קשר סמוי שאינו זוכה להבלטה רבה באמצעי התקשורת. אך הקשר הזה לבדו אחראי לחלק עצום ממצבו העגום של כדור הארץ שלנו ולמצבה העגום לא פחות של בריאותנו.

  אני בחרתי באורח חיים צמחוני בשנת 2002 לאחר קריאה אינטנסיבית של מידע מדעי שהציג בפני את האמת על תעשיית הבשר ותעשיית הכימיקלים והאופן בו שתי תעשיות אלה, הגדולות והעשירות בתעשיות העולם, גורמות באופן ישיר ועקיף להרס בריאותינו ולהרס הסביבתי הגדול ביותר מאז עידן הקרח האחרון.

  כמי שנחשף באופן קבוע כמוכם לפרסומות ולמידע פסבדו מדעי הגורס שאכילת בשר היא מצבו הטבעי של האדם ושאכילת מוצרי חלב הכרחית לבניית העצמות והשיניים בגופינו, כמו גם צחצוח הפה עם משחת שיניים המכילה פלואוריד, זועזתי לחלוטין כשקראתי על העובדות ההפוכות כמו למשל שגוף האדם אינו בנוי לעכל בשר, שמוצרי החלב למעשה תורמים לבריחת הסידן מהגוף ושפלואוריד הוא כימיקל מסוכן ביותר שאינו תורם במאומה לשיניים בריאות אלא רק לכיסם התפוח ממילא של תעשיות הכימיקלים.

  בשנת 2002 החלטתי לנסות על עצמי את מה שקראתי. הפסקתי לחלוטין לאכול בשר והפחתתי בצורה דראסטית את השימוש בביצים ומוצרי חלב פרה. הפסקתי לצחצח עם משחת שיניים המכילה פלואוריד ושיניתי את הרגלי התזונה שלי לתזונה המבוססת על דגנים מלאים, סויה וירקות ופירות, אגוזים וזרעים. לעתים הרשיתי לעצמי לאכול דברים קצת פחות בריאים אבל רוב התזונה שלי התבססה על תזונה צמחונית עם מעט מאוד ביצים וחלב.

  השינוי הזה בהרגלי התזונה והחשיבה שלי התרחש בד בבד עם לימודי היוגה והכשרתי כמורה ליוגה. השינוי היה הוליסטי, שלם. שינוי בראיית העולם שעד לאותה נקודה היה מבוסס על המידע שהלעיטו אותי אלו שהרוויחו הכי הרבה מאותה נקודת מבט. התחלתי לפקוח עיניים.

  היום, 7 שנים אחרי, וכשבאמתחתי 4 בדיקות דם, אני משוכנע באמיתות הדברים שקראתי. אם אתם תבחרו בדרך כזו או לא, זה כבר עניין אישי שלכם, אך לפחות תעשו זאת בעיניים פקוחות כשהמידע מוצג בפניכם.

  אם החזקתם מעמד עד כה ואתם סקרנים ומעוניינים להמשיך הלאה דעו שלא פשוט להכיר בעובדות גם אם הן מוצגות לפניכם בצורה בהירה. אני ממליץ לכם להדפיס את המאמרים השונים ולקרוא אותם לאט ולאורך זמן, אולי בדרך לעבודה באוטובוס או ברכבת. הקדישו לזה זמן, אלו דברים שיכולים לשפר את חייכם.

  יש עושר של מידע הנגיש לכם באינטרנט ובספרים המקוריים עליהם התבססתי.
  אם מצאתם את המידע מעניין ואינפורמטיבי, נסו לעשות שינוי, קטן ככל שיהיה.
  שינוי קטן בתחילת הדרך יוביל אתכם רחוק בהמשך.

  בהצלחה,
  ניב.

  המאמר שיתפרסם בשבוע הבא: התזונה בישראל

  המאמר שקראתם הוא חלק מסדרת מאמרים שיתפרסמו בכל שבוע באתר פרוייקט אמת אחרת.
  למי שרוצה, ניתן לקרוא את כל הסדרה ולהוריד אותה למחשב באתר הבית שלי כאן.

  כדי לשלוח את הפוסט הזה במייל, או לפרסם אותו בפורום, השתמשו בקישור הזה:
  http://www.emetaheret.org.il/?p=2463
  רוצים לעזור? יודעים איך לכתוב ולהתנסח?
  פרויקט אמת אחרת זקוק לעוד מתנדבים בעזרה בכתיבת כתבות.
  אז אם אתם אוהבים את מה שאנחנו עושים, מדוע שלא תצטרפו לעשייה?
  שלחו לנו מייל עכשיו
  הירשמו עכשיו בחינם וקבלו עדכונים על תכנים חדשים ישירות למייל!»

  אהבתם? שתפו עם העולם...
  הבהרה: התוכן המוצג באתר הינו למטרות לימוד ועיון בלבד.אין לראות במידע המוצג הנחיה או המלצה מכל סוג שהוא, במיוחד בכל הקשור לבריאותכם.בכל מקרה של החלטה הנוגעת לבריאותכם, שינוי תזונה או כל דבר אחר,התייעצו עם רופא מוסמך.כמו כן, אין לראות את המידע המוצג כאמת מוחלטת, אלא יותר כהצגת דברים מתועדת היטב הנשענת על ראיות והצלבת נתונים.זו אחריותכם כבני אנוש עם ראש על הכתפיים להמשיך ולחקור ורק אז להגיע למסקנות, בהתבסס על כל המידע הקיים.
  הגבלת אחריות: אתר פרויקט אמת אחרת אינו אחראי לדיוק, שלמות או יעילות המידע או המוצרים המוצגים באתר. דעות כותבי המאמרים הנן של כותבי המאמרים בלבד. המידע המוצג באתר הנו למטרות של חינוך ובידור בלבד והשימוש במידע הנו באחריות קוראי האתר. אתר פרויקט אמת אחרת ומפעיליו לא ישאו בשום אחריות עקב שימוש במידע המתפרסם באתר.

  68 תגובות »

  • אלדד

   יפה אני מסכים עם הכל למעט "שגוף האדם אינו בנוי לעכל בשר".

   הוא בנוי לעכל בשר יעידו על כך האסקימוסים
   והשבטים באפריקה שקשה לגדל שם צמחים למאכל
   אז אוכלים בקר שאוכל את העשב,וכיון שבשר
   יותר משביע הם נדרשים לפחות מזון ופחות גיוון.

   אם זאת אין ספק שהגוף מסתדר טוב יותר עם
   מזון צמחוני – יותר בריא יותר קליל וכו'.

   הגב לאלדד
   • Lior ענתה לך על ההבדלים הפיזיולוגיים בין אוכלי בשר לצמחים.
    אנחנו אוכלי צמחים, אבל מסתדרים אם אין ברירה עם בשר.

   • me

    עוד הבדלים בין חיות טורפות לצמחוניות:
    חיות צמחוניות ובני אדם בינהם מבחינות בצבעים וגוונים (ההסבר הוא כדי שיוכלו לראות אם הפרי בשל). לחיות טורפות יש ראיית לילה יותר טובה והן רואות בשחור לבן.
    הבדל נוסף: אופן שתיית המים. חיות טורפות שותות מים באמצעות הלשון כמו כלב וחתול ואילו צימחוניות לא.
    במקרה של תנאים קיצוניים בהם אין אוכל, האדם יכול לשרוד עם תזונה בשרית. (נדמה לי שגם פרות, כי אם אני לא טועה קראתי שאחת ההשערות להתפרצות מגפת הפרה המשוגעת היא שהאכילו את הפרות בשאריות של פרות אחרות).
    האסקימוסים שרדו עם תזונה בשרית אך תיקח בחשבון שכל אורח החיים שלהם בתנאי קיצונים ולכן הצרכים קצת שונים.
    ניתן להסתדר עם תפריט בשרי אך לא אידיאלי

    הגב לme
  • Lior

   אלדד.
   אינני יכול להסכים איתך.
   גוף האדם בנוי לעכל אוכל צימחוני
   אם נשווה את גוף האדם לחיה טורפת, כמו כלב, נראה כי האדם נועד להיות צמחוני: יש לנו שיניים טוחנות ולא ניבים, מערכת העיכול שלנו ארוכה פי 5 מגופינו, בעוד של כלב פי 2 מגופו (וזה כדי שהבשר יצא יותר מהר מהגוף כי יש בו הרבה רעלים) חומצת הקיבה, שעוזרת בפירוק ועיכול המזון אצל כלב חזקה פי 2 משלנו כי עיכול בשר דורש חומצה חזקה יותר, המעי הגס שלנו בנוי כיסים-כיסים כדי שהסיבים שאנחנו אוכלים דרך האוכל הצמחוני יגרפו את קירות המעי ויגרו אותו להתכווץ ואילו מעי גס של כלב ישר. לסיכום: גופינו לא נועד לאכול בשר. כשאנחנו בכול זאת אוכלים בשר, הבשר מתעכל בצורה לא יעילה, זמן השהיה שלו ארוך במערכת העיכול, שם הוא מפריש רעלים שמזיקים לגוף. גם החלבון בבשר יכול להוות מרכיב אלרגני אצל האדם, גם בשר וגם מוצרי החלב מכילים הרבה שומן רווי שמעודד יצירת כולסטרול בכבד ויכול לגרום למחלות לב. חומצות השומן במזונות אלו יכולות לגרום עוד למחלות רבות אחרות כשהן בעודף.
   כמו כן האדם גם לא בנוי לאכול חלב מן החי האדם נועד לקבל חלב אם בינקותו ואז לעבור לאכול מוצק. להרבה אנשים חסר אנזים שמפרק את סוכר החלב. אותו אנזים מבחינה אבולוציונית התפתח רק ב 40,000 שנים האחרונות, ולא נמצא אצל כולם. החלב שאנחנו מקבלים לשולחננו, אלא אם כן אורגני, רווי באנטיביוטיקה והורמונים שהפרה קבלה כול חייה. אבל הסיבה העיקרית לא לאכול חלב ומוצריו היא שחלבון החלב מעורר לעיתים קרובות את מערכת החיסון ויוצר תגובה אלרגית שמתבטאת באסטמה, נזלת כרונית, מיגרנה ועוד.
   גם בשר וגם מוצרי החלב מכילים הרבה שומן רווי שמעודד יצירת כולסטרול בכבד ויכול לגרום למחלות לב. חומצות השומן במזונות אלו יכולות לגרום עוד למחלות רבות אחרות..

   והדוגמא שהבאת..למעשה מעידה על ההפך ממה שאתה אומר.
   זה שרק שבטים מסויימים אי שם עברו לתזונה על בסיס בשר זה מיכוון שפשוט לא הייתה להם ברירה כמו שאתה בעצמך אומר.

   הגב לLior
  • יעל

   ניב – תודה על המאמר!

   התחלתי שרשרת בפורום על תזונה בריאה. אתם מוזמנים.

   הגב ליעל
  • אלדד

   יש יפנים שאוכלים הרבה דגים נוסף על

   הרבה דברים בריאים ומצבם מצוין.

   בכפרים כמובן.

   הגב לאלדד
  • limorwolf

   ההחלטה שלי להיות צמחונית בגיל 10 היא אחת ההחלטות הטובות ביותר שעשיתי בחיים
   אם לא ה-טובה ביותר!

   אני לא יכולה לחכות לקרוא את ההמשך

   ניב-תודה

   הגב לlimorwolf
  • אלדד

   בקשר לניבים לקריעת בשר אין צורך כי יש

   סכין ומזלג וקצביה.

   בקשר לעיכול הבשר אז חימום הבשר על אש

   מרכך אותו ועושה אותו הרבה יותר קל לעיכול.

   ליאור זה גבר הוא כתב "אינני יכול להסכים"

   הגב לאלדד
  • Lior

   אלדד.
   אז האבולוציה תכננה מראש שנבשל ונשב לסעוד עם סכין ומזלג??
   וחלק מאותם השבטים אוכלי בשר שהזכרת מקודם מעודם לא ראו מזלג..אז היכן הניבים שלהם?

   הגב לLior
  • בוהה בשמש

   במשפט אחד: תקראו את "מחקר סין".
   המסקנה שלו מרשימה וחד-משמעית
   בדיוק חשבתי לבקש מניב לפרסם פוסט באתר על הספר והמסקנות העולות ממנו

   הגב לבוהה בשמש
  • אלדד

   רציתי לומר שהאבולוציה מקילה עלינו לאכול

   בשר אם נבחר בכך.

   בשר מבושל וחתוך לנתחים קטנים מתעכל בקלות

   יחסית לאם היינו נוגסים בחיות מתות כמו שהן

   באתרים המרכזיים בין אחת ל שתיים לאחת

   לשלוש מההודעות שלי מצונזרות.

   הגב לאלדד
  • אור

   another wonderful quote by a distinguished pontificator

   certain thinkers fear thought as they fear nothing else on earth – more than death. Thought is subversive, and revolutionary, destructive and terrible; thought is merciless to privilege, established institutions, and comfortable habits; thought is anarchic and lawless, indifferent to authority, careless to the well-tried wisdom of the ages. Thought looks into the pit of hell and is not afraid… Thought is great and swift and free, the light of the world, and the chief glory of man.

   הגב לאור
  • עידן

   חברה אתם ערים לגל התפרצות החזרת.
   http://www.ynet.co.il/articles.....62,00.html
   המחלה הגיעה מארצות הברית והתפשטה בקרב תלמידי ישיבה בארץ.

   הגב לעידן
   • me

    70% מהחולים קיבלו חיסון נגד חזרת ועדיין הם ממליצים ללא היסוס להמשיך לחסן בחזרת…

    הגב לme
  • אלדד

   ניב ב YNET ו WALLA

   הגב לאלדד
  • אלדד

   ניב אך למה לא ניתן למתוח ביקורת על אמונותיו של גולש אחר?

   הרי כל מה שאנו אומרים מגובה ע"י דיעותינו
   ואמונתנו.עצם זה שאנו אומרים משהו שונה
   מגולש אחר כבר רומז על ביקורת סמויה(ברוב
   המקרים)לאמונתו ודיעותיו של אותו אדם.
   למעט במקרים שבהם איננו בטוחים בדברים
   שאנו אומרים(עד כמה שניתן להיות בטוח במשהו).

   הגב לאלדד
   • יש הבדל בין ביקורת להעלבה.
    ולא יכולה להיות ביקורת אמיתית על אמונה.
    אמונה, מעצם הגדרתה, איננה ניתנת להוכחה, ולכן איננה ניתנת לביקורת.

    זה כמו שתבקר מישהו על כך שהוא מאמין בקיומו של אלוהים ותפנה אותו למאמר "שמוכיח" שאין אלוהים.

    תעזוב את המאמינים בסיינטולוגיה לאמונותיהם.
    כבד את הדרך שבחרו ותמשיך הלאה.

    יש דברים הרבה יותר חשובים להתעסק בהם.

  • koderius

   מסכים עם כל מילה של הכותב .

   כמו רבים – אינני מסכים עם זה שגוף האדם אינו
   אמור לעכל בשר.

   הניאנדרטלים (אנשי המערות הקדומים) אכלו כ7000(!) קלוריות ליום של בשר נא .

   ואני גם מאמין כי אם אלוהים היה רוצה שלא נאכל חזיר או כבש או פרה – הוא היה עושה אותם נחש או אריה ..כך שהיית מקבל ביס הגון בחזרה .

   אבל!

   אכילת בשר היום משולה לעישון מבחינת הרעלים שנכנסים לגוף.

   כמעט ואין בשר איכותי ונקי מרעלים בשוק ..

   ואני אומר את זה בתור אחד שלאבא שלו היה מפעל נקניק .

   סיבוב קצר במפעל כזה וכולכם לא נוגעים בבשר
   שנתיים.

   הבהרה : עבדכם הנאמן אוכל בשר ומעשן אז הוא לא דוגמא .

   הגב לkoderius
   • Lior

    אשמח אם תשתף את מקור המידע שמצביע על כך שאנשי המערות אכלו 7000 קלוריות של בשר נא ביום ומה הוביל אותם לכך.

    הגב לLior
   • ארז

    "ואני גם מאמין כי אם אלוהים היה רוצה שלא נאכל חזיר או כבש או פרה – הוא היה עושה אותם נחש או אריה ..כך שהיית מקבל ביס הגון בחזרה ."

    ומה היו אוכלים הנחש והאריה? אחד את השני.

    הגב לארז
    • me

     באמת ארז, הפעם הגזמת. טיעון כזה יכולים לטעון גם פדופילים, קניבלים שאוהבים בשר תינוקות וכו'. מן הסתם אותו טיעון יכול לשמש כהצדקה עבור כל אלו אשר שולטים בעולם ומעוללים לו ככל העולה על רוחם בלי טיפת חמלה או התחשבות. לא כל מי שאינו מצליח להגן על עצמו ראוי לכל תקיפה. ובטח הצידוק לכך הוא לא העובדה שהם נבראו יותר חלשים.

     הגב לme
     • me

      סליחה ארז, קבל את התנצלותי, אני רואה שלא אתה אמרת את זה וזה רק ציטוט לדבריו שלkoderius. אם כך אז התגובה היא ל- koderius

      הגב לme
  • דרור

   אני אוכל בשר, מעשן, שותה קפה וויסקי ועדיין אכפת לי מהעולם וממה שקורה בו.
   מסתבר שיש גם כאלו..

   הגב לדרור
   • limorwolf

    האם בעל החיים שנשחט למענך הוא לא חלק מהעולם,או שאולי הוא לא החלק שאכפת לך ממנו?

    הגב לlimorwolf
   • ארז

    לא נראה לי שאכפת לך מעצמך, לא חבל לעמוד בתור לבית מרקחת.

    הגב לארז
   • אור

    as long as thee does not touches carbs then feast away.
    whisky is wonderful as a stress shaker.
    tobacco is wonderfuler not to mention the sacred beverage

    הגב לאור
   • חבריי הטובים ביותר אוכלים בשר, מעשנים ושותים קפה ואלכוהול.
    אין שום קשר בין הדברים.
    איש איש באמונתו יחיה.

   • בוהה בשמש

    אני לא כ"כ בטוח….
    אתה חלק מהעולם, נכון?
    אני לא בטוח שבאמת אכפת לך מעצמך!
    גופך לא נהנה כ"כ משתיית ויסקי, אכילת בשר , שתיית קפה ועוד כל מיני דברים בריאים

    אני אישית לא מפריד בין תזונה צמחונית לתזונה בריאה. בנאדם שלא אוכל בשר אבל חי על קולה ופיצה הוא לא כוס התה(הירוק!) שלי.
    אני מאמין בראיה הוליסטית של הדברים: אתה לא יכול להפריד בין הרצון להיטיב עם החיות והעולם סביבך ולא להיטיב עם עצמך…
    ועצמך רוצה אוכל בריא, הוא רוצה חסה ועגבניה ואפרסמון…. תבדוק, תראה, אני מבטיח לך שאחרי חודש של תזונה בריאה 95% מהזמן גופך לא יימשך לכל הג'אנק
    אני ניסיתי.

    הגב לבוהה בשמש
    • ארז

     "אני מבטיח לך שאחרי חודש של תזונה בריאה 95% מהזמן גופך לא יימשך לכל הג'אנק"

     צודק בהחלט

     הגב לארז
  • נמרוד

   האדם אינו קרניבור ואינו הרביבור, אלא אומניבור- כלומר אוכל כל (כמו החזיר, השועל והדוב).
   מחקרים שנערכו מראים שהאדם הקדמון ניזון הן מבשר והן מצמחים- כמובן בהתאם למגוון שהיה באיזור המחיה שלו, האסקימוסים הרי אכלו רק כ10% צמחים.
   אין מחלוקת על כך שהאנרגיה האצורה במזון מן החי היא רבה יותר ומגיעה בצורה נוחה יותר לניצול, המחלוקת היא על איכות המזון וכמובן הכימיקילים השונים שאנו נחשפים אליהם כתוצאה מאכילתו.
   זה כמובן לא סותר את העובדה שגם במזון מן הצומח ישנם כימיקלים רבים שאינם רצויים, כתוצאה מחומרי הדברה ודישון.
   לגבי הטענה בדבר הבישול והאכילה בסכין ומזלג- נדמה שהטענה נכונה, האדם רכש אבולוציונית את היכולת להשתמש בטבע לצרכיו בצורה מתוחכמת מאוד, והטענה נגד עובדה זו משולה לכך שמישהו יאמר שציפור לא נועדה לבנות קינים, או שבונה לא נועד לבנות סכרים.

   הגב לנמרוד
   • האדם יכול לאכול הכל, זה נכון.
    אך התזונה האופטימלית היא תזונה על טהרת הצמחונות.
    זה כמו לומר: האדם יכול לנשום עשן סיגריות, מכאן נובע שאלוהים יצר אותו כמעשן.

    אפשר לעשן מדי פעם (טבק אורגני)
    אפשר לאכול בשר מדי פעם (בשר אורגני)
    אך גוף האדם יתפקד בצורה אופטימלית על תזונת ירקות עליים, פירות ומעט אגוזים וזרעים.

    והכי חשוב זה להיות שמח.

    • נמרוד

     כפי שכתבתי, האנרגיה המגיעה ממזון מן החי נוחה יותר לניצול לגוף אנושי.
     אני לא מצרף מאמרים פשוט כי חיפוש בגוגל יעלה מאות אלפים.
     לעומת זאת, לא מכיר מאמרים מדעיים התומכים בכך שתזונה צמחונית מסייעת לתפקוד אנושי אופטימלי, ואשמח להפניות.
     אודה ולא אבוש כי יש לי ידע אקדמי בעניין, ולכן אני בספק אם אלו לא מאמרים פסבדו מדעיים בלבד המסתירים אג'נדה טבעונית זו או אחרת.
     לגבי הטבק אגב- גם מדי פעם אי אפשר, מאחר ואנזימים בגופנו הופכים את אחד החומרים שבו לחומר אחר המשתלב בדי אנ איי וגורם למוטציות קשות וסרטן.

     הגב לנמרוד
     • חיפוש פשוט בגוגל יעלה מאות אלפים של מאמרים שמראים שתזונה צמחית היא התזונה האופטימלית לגוף האדם.
      בין שאר המאמרים שתמצא, מאמרים ומחקרים שמראים:
      1. צמחונים בריאים יותר בכמעט כל פקטור אפשרי
      2. צמחונים כמעט אף פעם לא בעלי משקל יתר

      בנוסף, לי יש את היתרון בהתנסות בשני סוגי התזונה, ולכן אני מדבר מנסיון.
      האם אתה היית צמחוני פעם?

      "אג'נדה טבעונית…" מאיזה מוסד אקדמי אתה, אם אפשר לשאול?

      • נמרוד

       אוניברסיטת תל אביב
       החוג למדעי החיים

       אכן הייתי צמחוני- מספר שנים בצעירותי, עד אמצע שנות ה-20 שלי

       אני לא יכול לומר שחוויתי שינוי כלשהו לכאן או לכאן בבריאותי בין היותי צמחוני לקרניבור, מבחינה קוגנטיבית ונפשית אגב הדברים השפרו אבל קשה לי להגיד שזה עקב החזרה לאכילת בשר, אולי זה פשוט קשור לבגרות

       על כל פנים זה לא באמת כל כך משנה מה כל אחד בוחר לאכול
       מוזר לי שאנשים בוחרים להכניס לדיון גם טיעונים מוסריים, זה כמו לבוא בטענות לחיה כלשהי על שהיא בוחרת לאכול חיה אחרת

       כמו כן אני לא חושב שבשר היה כל כך טעים לנו אם הוא לא היה מתאים לנו אבולוציונית

       ודבר אחרון- מצטער על התגובה הכפולה, חשבתי שזה לא נקלט ולכן שלחתי שוב

       הגב לנמרוד
    • נמרוד

     חיפוש קל בגוגל יעלה עשרות אלפי מאמרים מדעיים המוכיחים כי האנרגיה המגיעה ממזון מן החי יעילה יותר לניצול בגופנו.
     לעומת זאת, ואני בעל ידע אקדמי, לא מכיר מאמרים הטוענים כי דיאטה המבוססת על מזון מן הצומח בלבד היא יעילה יותר מבחינה אנרגטית, ובריאה יותר.
     אם כן יש כאלה, לדעתי אלו מאמרים פסבדו מדעיים המסתירים אג'נדה טבעונית זו או אחרת.
     לגבי העישון אגב, לא רצוי לעשן אפילו מדי פעם ואפילו טבק אורגני, לאור שיש בו חומרים אשר אנזימים בגופנו משנים ומכניסים לתוך הדי אנ איי, מה שעלול לגרום למוטציות קשות ולסרטן, וזה מבלי לדבר על הנזק לכושר הדיפוזייה של החמצן בנאדיות הריאה.

     הגב לנמרוד
  • promiteos

   אני רוצה להיתוודות אני אוכל רק אוכל אורגני

   3 שנים
   גם גיליתי
   אך גיליתי שלא רק חוסר אחריות אלה כוונה ממשית לפגוע בנו ובאישור ובכל הקשר

   הריסוס מפחיד מאוד הגנטיקה מפחידה ההורמונים מפחידים אלומיניום בכל לחם מפחיד
   רק אורגני לא מסרטן תחלס
   ובשר אני אוכל אבל אורגני בקר [מצילה]
   עוף אורגני,ללא הורמונים ללא אנטיביוטיקה
   ללא הנדסה גנטית ופחות היתעללות וצער בגישת הגידול ומרבחי המחיה
   זה לא רק רשלנות
   ממתקים רעילים הכשר על רעל מרוסס ומסרטן
   ["זוהי סדום ילדה בואי נברח נברח לפני שיהיה"
   לא בורחים נשארים להגן על האחים זוהי תקופה חשובה לאנשים להיות גיבורים

   הגב לpromiteos
   • ארז

    "אלומיניום בכל לחם" מאיפה זה?

    דרך אגב גם אני מתוודה, אני חולה על התגובות שלך. (ולא בציניות)

    הגב לארז
  • רוני

   ניב,

   שוב פעם אתה מתעלם מהעניין הצבאי ושטיפת המוח הצבאית בתיכונים.

   המשפט הכי חשוב של איינשטייו הוא:

   "החלוצים של עולם נטול מלחמות הוא הנוער שמסרב לשירות צבאי".

   כנראה שאתה לא ממש מודע לעוצמה של הציטוט הזה.

   "צבא זו אומה בתוך אומה, וזו מגרעת של זמננו".

   "מלחמה זהו ציבור שנלחם בצי-בור. המדים משחקים תפקיד פסיכולוגי של הפרדה בין בני אדם. ממעוף הנשר, זה "

   סתם שאלה,

   אתה עשית שירות צבאי?…אם כן.

   מה התועלת בך? איזו דוגמא אתה משמש לנוער?

   ישראל זאת המדינה היחידה בעולם שמכריחה נשים לשרת בצבא. וזאת לא הצרה כולה.

   זאת מדינה מיליטריסטית-פאשיסטית. אנשים ונשים שמסרבים להיות רוצחים, מוגדרים כ"לא שפויים", "משתמטים", "עריקים", "סרבנים", ושאר שמות גנאי. גם הפקיד הכי זוטר בשלישות יש לו חלק בעקיפין ברצח שמתחולל כמה קילומטרים ממנו.

   "כמובן שהדבר האחרון שהאיכר רוצה הוא מלחמה. תן לו לחזור הבייתה אחרי יום עבודה מפרך למשפחה שלו. במצב כזה, כל מה שעלייך לעשות הוא להאשים אותם בחוסר פטריוטיות ובהחמאה לגאוותנותם של פטריוטים שהם לא יותר מאשר אגואיסטים שאפתניים. בכל מדינה זאת אותה שיטה שעובדת אותו דבר".—היטלר

   הגב לרוני
   • 1. רוני, מאחר ואני מנהל הפרוייקט, תן לי להחליט מה באיזה נוגעים לנגוע ובאיזה לא.
    2. זה לא ענינך אם עשיתי שירות צבאי או לא.
    3. בבקשה תשמור על תגובות מתאימות לנושא הפוסט.

   • בוהה בשמש

    רוני
    בתור החלוץ של עולם נטול-מלחמות אני מאוד מתרשם מאופייך אוהב האדם באשר הוא, סבלנותך וסובלנותך
    מכל תגובה שלך פה בפרוייקט עולה דמות של אדם מודל לחיקוי
    אנא, למד את כולנו
    אם כולנו נהיה כמוך העולם יהיה אוהב סבלני ומיטיב עם הבריות….הלא כן?

    הגב לבוהה בשמש
  • אלדד

   בוהה בשמש אולי תספר לנו על התועלת שהפקת

   מהבהיה עד עכשיו.

   אני מסתכל כבר כמה ימים אבל צריך תגובה

   מאדם אוביקטיבי נטול אינטרס בעיניין.

   הגב לאלדד
  • ארז

   חובה לקרוא!
   זהו לא מאמר קונספירטיבי וגם לא מזדהה עם שום צד, מאמר פשוט וקולע שבה להסביר ולתת מענה אם בכלל לכל אלו שחושבים ששום דבר לא נעלם מהעין.

   נתקלתי בזה תוך כדי חיפוש מידע אחר הסוכרלוז
   מאת: גיא שלמון
   דיאטן קליני ותזונאי ספורט.

   http://www.m4h.co.il/he/%D7%AA....._%3F%3F%3F

   הגב לארז
  • אלדד

   ארז המאמר לא עולה מה שם המאמר או מה

   הדרך להגיע אליו דרך תפריט האתר?

   הגב לאלדד
  • רון

   הרצאה יפה של ד"ר אבני

   מפגש עם מחבר הספרים "עזוב את העטינים שלי" ו"שוטי החלב" ד"ר אריה אבני, המחבר מעביר את ניסיונו הרחב וידע המקיף שצבר בשנים של עבודה עם ונגד הממסד הרפואי בצורה הומורוסתית, מהנה ומקצועית

   http://video.google.com/videop.....107048619#

   תודה לטוקבקיסט בוואינט שהביא את הלינק

   הגב לרון
  • אלדד

   ניב אתה צודק לא תיתכן ביקורת על אמונה/דת

   כי היא בלתי ניתנת להוכחה ולכן בלתי נתנת

   להפרחה.

   שוב צדקת לגבי נטייתי לפעמים להתפס לדברים

   קטנים.

   אך המאמינים בכל דת/אמונה עושים שימוש

   בדת כמגן.

   הם אומרים יש לי הוכחות שיש אלוהים או

   דברים אחרים,וכאשר טיעוניהם מופרחים הם

   נוטים להסתתר מתחת למגן ולצעוק חמאס על

   ההתקפה הנפשעת.

   ספציפית לעיניין יעל לא זכור לי מכל ההתכתבויות שלנו שהיא אמרה "אני מאמינה

   כך וכך".

   הגב לאלדד
  • רון

   שבע מזונות שהמומחים לא יכניסו לפה

   The 7 foods experts won't eat

   http://www.newworldorderreport.....t-eat.aspx

   הגב לרון
  • דור אור

   ניב, כל הכבוד -כתבה מצויינת ומעניינת!!!
   אין לי מושג למה, אבל מאז ומתמיד ידעתי מילדות רכה שבשרים מכל סוג שהם לא טובים לי ולא נכונים למאכל, זו אפילו לא היתה החלטה-זו היתה ידיעה לשמה(!)
   תמיד היתה לי מחלוקת עם הוריי לגבי התזונה ה'לקוייה' שלי שכלל ירקות ופירות באופן 'מוגזם'(!) מבלי לקרוא מאמרים ואני באמת כבר מזמן לא נערה, אני חושבת שבמערכת הטבעית של גופנו והמודעות הטבעית שלנו יש את כל הידע הדרוש על מנת לחיות טוב עם גופנו…רק יש בעיה אחת והיא שכיום אנחנו לא מגדלים את המזונות ואין לנו תמיד מושג אם משקרים אותנו או לא בנוגע למרכיבי המזון, אפילו הירק והפרי כבר לא מה שאני זוכרת שהיו… וכאן טמונה הבעיה האמיתית, אשמח אם מישהו מכם יוכל לכתוב מה ניתן לעשות עם הבעיה הזו?

   הגב לדור אור
  הנחיות לכתיבת תגובות:

  1. שמרו על שפה נאותה
  2. כתבתם טענה או הבעתם דעה הפוכה? צרפו קישורים למידע נוסף שתומך בדעה שלכם. משפט כגון: "זו סתם תיאוריית קונספירציה מטופשת" איננה תגובה מתאימה.
  3. גם אם משהו נראה לכם הזוי, אין זה אומר שהוא לא נכון. בכל פוסט יש קישורים למקורות המידע וקישורים למידע נוסף. קודם קראו אותם, עשו קצת מחקר ואז תכתבו תגובה.
  4. כתבו את שמכם וגם את שם המשפחה, או בחרו בכינוי ייחודי, או (הכי טוב) הרשמו באתר, כדי שנוכל לדעת מי כותב את התגובה ולהתייחס בהתאם.
  5. אם הנכם מגיבים חדשים או שצירפתם לתגובה שלכם יותר מקישור אחד, המתינו בסבלנות עד שתגובתכם תאושר.
  6. חובה לקרוא את תנאי השימוש באתר לפני פרסום תגובה.
  7. תגובות שכל מטרתן להשמיץ ו-או לזלזל באתר או במי מגולשיו לא יפורסמו
  מנהל הפרוייקט שומר לעצמו את הזכות לערוך תגובות שאינן הולמות ו/או לחסום גולש מלהגיב...

  השאירו תגובה

  קבלו את התגובות ב RSS

  שמרו על כללי פרסום התגובות בבקשה

  כדי להוסיף תמונתכם לתגובות הרשמו באתר: Gravatar .

  קבלו עדכונים בחינם למייל»

  הרשמו בחינם וקבלו עדכונים פעם בשבוע על ידיעות חדשות מהאתר. תמיד תוכלו להסיר את כתובתכם בקלות ואנו מתחייבים לא למסור לגורם שלישי את המייל.
  • רגע אחד...
  אמת אחרת בפייסבוק
   
  כבר עשית לנו לייק בפייסבוק?

  בעזרתכם נוכל להגיע ליותר אנשים עם המידע...

  אל תציג הודעה זו שנית