- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

חברת התרופות פייזר (pfizer) תשלם 75 מיליון דולר להורי ילדים ניגריים שמתו בגלל ניסוי תרופתי שהיא ביצעה עליהם

ענקית התרופות, חברת פייזר (pfizer) [1] הסכימה לשלם 75 מיליון דולר במסגרת הסדר טיעון בתביעה שהגישו נגשה הורים ניגריים, על גרימת מוות במסגרת ניסוי תרופתי לא מאושר.
ההורים טענו שפייזר השתמשה בילדיהם "כשפני נסיון".

הכל התחיל ב-1996, כאשר פייזר נזקקה לניסוי על נבדקים אנושיים כדי להתחיל לשווק את תרופת האנטיביוטיקה מתוצרתה – טרובן.

כאשר מגיפת כולרה פרצה בקאנו, ניגריה, פעלה החברה בזריזות והטיסה צוותים רפואיים וצוותי מחקר למדינה האפריקנית.

פייזר הקימה אוהל ליד תחנת עזרה רפואית של "רופאים ללא גבולות" שכבר פעלה במקום ושבה רופאים מכל העולם כבר עסקו במתן טיפולים רפואיים ללא תשלום, ואספה כ-200 ילדים כדי לערוך עליהם ניסוי לא מאושר בתרופה החדשה.

ההורים מסרו במשפט, שלא נאמר להם שמס' מטרים ליד האוהל של פייזר ניתנו תרופות מאושרות לטיפול במגיפה, שהילדים משתתפים בניסוי רפואי, או שבמסגרת ניסויים על חיות בתרופה, היא גרמה לנזקים בכבד ובפרקים.

אחד עשר ילדים, מתוך המאתיים שהשתתפו בניסוי, מתו, וההורים טוענים שהילדים הנותרים סבלו מנזק מוחי, נזק לאברים ותופעות לוואי חמורות אחרות.

המקרה התפרסם כאשר חוקרת בחברת פייזר, ג'ואן וולטרשפיל, שהיתה אמורה לקחת חלק בניסוי, אך לא השתתפה בו, כתבה מכתב למנהל הכללי של החברה דאז, וויליאם סטיר, ובו כתבה שהניסוי בקאנו היה "הפרה של הכללים האתיים".

"כמה מהילדים היו במצב של תת תזונה חמורה, ורובם במצב של הזנחה, מה שגרם לתהליך נטילת התרופה דרך הפה להיות לא צפוי ומסוכן", הוא כתב, "לפחות ילד אחד מת לאחר מנה אחת בלבד."

כמה תביעות רשלנות הוגשו נגד פייזר בניגריה ובארה"ב על-ידי ההורים וגורמים רשמיים בממשלת ניגריה הגישו תביעות נוספות נגד החברה.

ההסדר המדובר הושג בתביעה שהוגשה בניגריה.
תביעה נוספת עדיין מתנהלת נגד החברה בארה"ב.

חברת פייזר עלולה למצוא את עצמה מול תביעות נוספות בניגריה.
ב-2008, שופט ניגרי הוציא צווי מעצר נגד בכירים בחברה כאשר הם לא הופיעו בבית המשפט.

מקור: NaturalNews [2]

מידע נוסף: http://en.wikipedia.org/wiki/Kano_… [3]