- פרויקט אמת אחרת - http://www.emetaheret.org.il -

ניצחון משפטי להורי ילד אוטיסט בתביעה נגד יצרנית החיסון המשולש

למרות שאלפי הורים לילדים אוטיסטים טוענים שהחיסון המשולש נגד אדמת-צהבת-חזרת שניתן לילדם גרם לאוטיזם, עד כה כמעט כל התביעות שהוגשו לבית המשפט נדחו על-ידו בטענה שלא נמצא קשר מספיק בין החיסון למחלה.

חברות התרופות ושירותי הבריאות בעולם, ביחד עם תמיכה מאסיבית של התקשורת, השתמשו בפסיקות הללו כהוכחה, לטענתם, שמתנגדי החיסונים נחלו מפלה ניצחת ושכעת ברור מעבר לכל ספק שחיסונים בטוחים לשימוש.

היום מתברר שלפחות בשלושה מקרים, הורים הצליחו להתמודד מול סוללות עורכי הדין של חברות התרופות ויצרניות החיסון בנוסף לדעת הקהל ולחץ ציבורי שלילי, וזכו בתביעות שבהם הגיעו לפשרה עם יצרניות החיסון וקיבלו פיצויים כספיים כשהם מצליחים להוכיח מעבר לכל ספק קשר בין מתן החיסון המשולש לאוטיזם בו לקה ילדם.

החיסון המשולש נגד מחלות האדמת, החצבת והחזרת ניתן בדר"כ לילדים בגיל שנה בנוסף למנת דחף נוספת בגיל 4 או 5.
החיסון מיוצר ע"י חברת מרק, יצרנית חיסונים רבים ביניהם חיסון נגד סרטן צוואר הרחם שגם לו מתנגדים רבים הטוענים לסכנות שנשקפות ממנו.
את החיסון החלו לייצר בשנת 1963 כשאת מנת הדחף החלו לשווק בשנות ה-90.
החיסון מכיל כספית כחומר משמר, שנחשבת חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים בגוף.

הורי הילד שזכו בתביעה קיבלו יותר מ-800 אלף דולר כפיצוי מיידי בנוסף ל-30-40 אלף דולר בכל שנה לטיפולים תומכים בילדם.
בית המשפט קבע [1] שהחיסון המשולש גרם לנזק מוחי חמור שהוביל להיווצרות מצב אוטיסטי.

בצורה רהוטה וברורה קבע השופט, ריצ'ארד אבל, שמשפחתו של הילד הצליחה להוכיח קשר ברור בין מתן החיסון לפגיעה המוחית. הוא אמר: "החיסון המשולש המדובר גרם למצב שממנו סובל הילד כיום ושממנו ימשיך לסבול בעתיד."

בסיכום המשפט אמר השופט שהעותרים הוכיחו שהחיסון המשולש גרם באופן ישיר למחלת ה-ADHD שהוא מצב דמיאלינטיבי הכרוך בתחלואה נוירולוגית חד שלבית,
או במילים פשוטות יותר מחלת עצבים חמורה, שהובילה ליצירת מצב אוטיסטי בילד.
בית המשפט קבע, לאחר קריאת כל המסמכים ושמיעת כל העדויות, שמחלת ה-ADHD נגרמה בצורה ישירה ובקשר מתמשך ממתן החיסון ושדרגת החומרה של המחלה יצרה עיכוב התפתחותי חמור בילד עד למצב של אוטיזם.

מקרה זה אינו מקרה יחיד של ניצחון משפטי להורים שתבעו פיצויים מנזק שנגרם לילדם מחיסונים. היום ידוע על עוד 3 מקרים לפחות שבהם קבע בית המשפט כי הוכח קשר ישיר בין החיסון לאוטיזם ושבהם קיבלו ההורים פיצויים מהמדינה או מחברות התרופות.

בנוסף, תחקיר של חברת החדשות – CBS מצא שמאז 1988, בית המשפט קבע פיצויים כספיים, לעתים במיליוני דולרים [2], לאלף שלוש מאות (!) משפחות עם ילדים שסובלים מנזק מוחי חמור כתוצאה מהחיסונים. ברוב המקרים, בחרו עורכי הדין של העותרים להתרחק מהטיעון המסובך של קשר בין מתן החיסון לאוטיזם ולבחור בקו פשוט יותר להוכחה משפטית של קשר בין מתן החיסון לנזק מוחי.
אוטיזם הוא סינדרום התנהגותי יותר מאשר נוירולוגי ולכן קשה יותר להוכיח כי הוא נגרם מגורם יחיד כמו חיסונים.

התיקים הרפואיים הקשורים לממצאים מספרים באופן ברור מה קרה.
במאות המקרים הללו, הילדים חוו את כל הסימפטומים הקלאסיים לעיכוב התפתחותי ומצב אוטיסטי.
אחרי מתן החיסון, ילד שהיה בריא לחלוטין החל לסבול מחום גבוה, התקפים, ומחלות אחרות.
באופן הדרגתי, במשך כשלושה חודשים, נוצרה הדרדרות, איבוד היכולת לדבר, חוסר יכולת ליצור קשר עין, הטחה חוזרת ונשנית של הראש בקירות וצרחות.
רבים מהילדים הללו קיבלו את האבחנה של אוטיזם, אך המילה הטעונה כ"כ לא הופיעה בתיקי המשפט שלהם.
מסתבר שבתי המשפט מעדיפים לפסוק פיצויים להורים שטוענים שילדם סובל מנזק מוחי בעקבות החיסונים בתנאי שהמילה "אוטיזם" לא מוזכרת בתיק.

למרות שבית המשפט פסק במקרים אלו באופן חיובי לטובת העותרים שטענו שהחיסון פגע בילדם, ברוב המקרים הוא עושה ככל שביכולתו כדי להגן לא על ההורים והילדים שנפגעו אלא על חברות התרופות, יצרני החיסונים ומדיניות החיסונים של המדינה עצמה.
הפיצויים בפסיקות אלו לא יצאו מכיסם התפוח של חברות התרופות אלא ממס בסך 75 סנט שמוטל על כל חיסון וחיסון.

מקור לידיעה: The Huffington Post [3]